O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

FAQ - wyrównanie tekstu

Maile szablonoweJuż kiedyś na temat właściwości tekstu pisałam. Dzisiaj w formie ciekawostki powrócę do jednego z elementów formatowania tekstu mianowicie wyrównanie do obu krawędzi.

Z całego serca jednak polecam nie stosowanie innego sposobu wyrównania jak chorągiewkowy do lewej krawędzi. Tylko on przy tak automatycznym składzie sprawdzi się gwarantując właściwą wygodę czytania.

Jak wyrównać w szablonie tekst do lewego i prawego marginesu naraz (nie pamiętam ale to się chyba justowanie nazywało)? Chodzi mi o notkę, żeby nie trzeba było za każdym razem o tym pamiętać.

Jak pisałam są cztery rodzaje wyrównania:

 • right (do prawej),
 • left (do lewej),
 • center (wyśrodkowanie),
 • justify (wyjustowane czyli wyrównane do obu krawędzi)

Wartości te stosuje się przy właściwości text-align. Kod szablonu natomiast można znaleźć w dziale WYGLĄD -> EDYCJA CSS. Tyle tytułem przypomnienia.

Chcąc wyrównać tekst w notce wybraną wartość wraz z właściwością należy przypisać selektorom: .BlogWpisTresc, .WstepKomentowanegoWpisu, .TrescKomentowanegoWpisu, #StatycznaZawartosc. Tak więc odpowiedz na pytanie zawarte w początku wpisu będzie wyglądała tak:

.BlogWpisTresc, #StatycznaZawartosc, .WstepKomentowanegoWpisu, .TrescKomentowanegoWpisu {
 text-align:justify;
}

Dotychczas nie miałam zdania na temat, który ze sposobów wyrównania jest najlepszy. I właściwie nadal nie mam. Wyrównanie tekstu należy dostosować do zawartości. Ale…

Po przeczytaniu kilku uwag Bartłomieja Dymeckiego (Justowanie tekstu na stronie internetowej?) muszę się zgodzić z twierdzeniem, że justowanie tekstu choć edytorsko zalecane, w przypadku stron internetowych nie zawsze się sprawdza a w zasadzie nie sprawdza się wcale.

Pora na kilka generalnych uwag, które mam nadzieję przekonają cię do składu chorągiewkowego:

 1. strony internetowe to nie książki czy gazety; chociaż zwykliśmy stosować te same zasady edycji czasami lepiej jednak od nich nieco odejść aby zachować porównywalną czytelność
  • przykładowo wielkość teksu; w książce wystarczy nawet 10px bo książkę trzymamy bliżej oczu; ekran natomiast znajduje się zazwyczaj w odległości wyprostowanej ręki czyli nawet dwa razy dalej
 2. coraz więcej stron internetowych ma rozmiary relatywne, dostosowujące się do szerokości okna przeglądarki, nie sposób więc zadbać właściwie o tekst o zmiennej szerokości
 3. wąskie kolumny w ogóle mają spory problem z dobrym justowaniem tekstu, np. na stronie pojawi się długi ciąg znaków jak w przypadku adresów internetowych; adres zostanie przeniesiony do nowego wiersza a poprzedni jak będzie wyglądał?
 4. justowanie bez dzielenia wyrazów nie wychodzi dobrze, pojawiają się białe korytarze, które odciągają uwagę od czytania; właściwe wyrównanie do obu krawędzi wymaga czegoś więcej niż bezmyślna maszyna która rozciągnie wyrazy na szerokość łamu

I na koniec kilka złotych myśli z komentarzy do notki Justowanie tekstu...:

 • justowany tekst męczy oczy, zarówno w wąskich jak i szerokich kolumnach, ogólnie w szerokich kolumnach łatwo zgubić linijkę
 • o ile treść przygotowuje się z głową to tekst trzyma flow i nie sypie się na lewo i prawo
 • nie o to chodzi czy Was to wkurza, ale o to, co jest wygodne
 • Raz wygląda lepiej, raz gorzej- chyba nie ma na to uniwersalnej metody.
 • Bo justować trzeba umieć
 • albo poszarpane w środku, albo po brzegu; które gówienko smaczniejsze?
 • Zgodzę się, że tekst szarpany z prawej czyta się łatwiej od dziurawego, tyle, że rezultat jest z reguły nieestetyczny.
 • Justowany tekst to szyk, elegancja i porządek.

No więc co smaczniejsze?

Jeżeli jesteś zdeterminowany wyrównywać tekst do obu krawędzi to wybieraj szablony o stałej szerokości łamu i przede wszystkim pisząc tekst zadbaj o to aby był on właściwie połamany. Zaznaczaj odpowiednimi niewidocznymi znakami miejsca gdzie wyraz może zostać złamany, używaj spacji niełamliwej aby zapobiec pozostawieniu niepotrzebnych resztek. Przygotuj treść notki do justowania bo taki sposób wyrównania tekstu podkreśla wszystkie niedoskonałości składu.

Przydatne wpisy:

piątek, 28 września 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...