O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Funkcjonalność wąskiej szpalty, cz. 1 (czyli co i gdzie można znaleźć i pozmieniać)

Standardowo blox oferuje w wąskiej szpalcie umieszczenie informacji w pięciu grupach.*

  • odnośniki do archiwum w formie kalendarza bądź listy miesięcy
  • odnośnik do informacji o autorze/autorach strony prowadzący do bloksowego profilu
  • wykaz dziesięciu najnowszych notek
  • dowolnie skomponowane przez użytkownika bloga zakładki
  • chmurka tagów (słów-kluczy opisujących notki).

Użyteczność i przydatność poszczególnych elementów może być różna. Ogólnie rzecz ujmując wszystkie mogą służyć do nawigacji po blogu a zakładki dodatkowo mogą pełnić rolę reklamową.

Pod wąską szpaltą, dalej w bocznej kolumnie wyświetlają się jeszcze inne elementy: dodatki, wyszukiwarka, opcje bloksa, kopiowanie css.

zawartość bocznej szpalty - ustawienia

Dzisiejsza notka dotyczy tylko elementów związanych z edycją bloga. Jak trafić do miejsca w którym archiwum można zmienić na kalendarz, gdzie ustala się liczbę wyświetlanych w chmurce tagów, skąd się wzięły Ostatnie komentarze i jeszcze kilka równie przydatnych informacji.

Edycję wyglądu i zawartości oczywiście zaczynamy od wejścia do edycji blogu: wchodzimy na stronę blox.pl, logujemy się do konta, wybieramy blog w którym będziemy wprowadzać zmiany. Sposobów na przejście do edycji bloga jest oczywiście kilka, równie dobrze można zalogować się do edycji bezpośrednio z bloga (pisz bloga).

Większość elementów będziemy edytować w części USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA. Nie wszystkie ale niemal więc trudno będzie się zgubić.

Archiwum

Archiwum może być wyświetlane w postaci kalendarza bądź listy miesięcy. Obie wersje mają swoje zalety i wybór odpowiedniej będzie zależał od priorytetów jakie przypisywać się będzie archiwum. O wyborze wersji decydujesz w:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Sposób wyboru wpisu:

edycja blogu - boczna szpalta - archiwum

Archiwum w postaci kalendarza jest stosunkowo niewielkie dzięki czemu pozostałe elementy wyświetlają się wyżej. Główną zaletą kalendarza jest to, że pokazuje częstotliwość publikowania wpisów. Jeżeli piszesz codziennie, albo chcesz zwrócić uwagę czytelników na regularność własnych wpisów w kontekście miesiąca czy tygodnia to kalendarz będzie dobrym wyborem. Dodatkowo oferuje on możliwość przejścia do wcześniejszych miesięcy a nawet od razu do pierwszego.

Archiwum w postaci listy miesięcy oferuje łatwy i szybki dostęp do wpisów z wybranego miesiąca, pozwala sięgnąć po dowolnie odległy w czasie miesiąc. Główną wadą archiwum w postaci listy miesięcy będzie jego wielkość w przypadku osób blogujących już od pewnego czasu (blox wystartował w 2004). Na szczęście użytkownicy-magicy zaproponowali aby je zwinąć do niewielkiej listy lat która następnie może zostać rozwinięta w listę miesięcy:

Informacje o autorze

Początkowo link w tej części prowadził do profilu na Gazeta.pl Ludzie. Zaletą tego rozwiązania była możliwość samodzielnego wybrania informacji, które chce się udostępnić. Wady były dwie: mało kto edytował swój profil na ludzie.gazeta.pl i jest to profil dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników a więc nie każdy zainteresowany czytelnik będzie mógł zapoznać się z informacjami.

Zmieniono jednak ten element i link ten prowadzi teraz do bloxowego profilu na którym zobaczyć można (o ile jest włączony) jakie blogi pisze autor, które notki były ostatnio komentowane i gdzie jeszcze na blox autor komentuje. Zbyt wiele o autorze dzięki temu się nie dowiemy...

Najlepszym rozwiązaniem będzie chyba jednak darować sobie ten element i samemu stworzyć statyczną stronę o autorze czy o blogu i link do niej udostępnić w zakładkach (albo w innym miejscu). Dlatego proponuję nie włączać tego elementu. A jeżeli jest włączony to jak go wyłączyć? Ano tak:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Pokazać linki do profili autorów?

edycja blogu - boczna szpalta - o autorze

Ostatnie notki

Ten element wyświetla linki do dziesięciu najnowszych notek. Wydawać się może mało przydatny, w końcu wchodząc na stronę główną większość blogów wyświetla treść tych ostatnich notek... Boks ten ma kilka zalet, których nie posiadają pozostałe elementy wąskiej szpalty: jako jedyny wyświetla się na stronie z pojedynczym wpisem więc jest dostępny także dla czytelników, którzy trafili na blog z wyszukiwarki i pozawala zachęcić ich do pozostania na dłużej.

Element ten jest całkowicie opcjonalny, jeżeli nie chcesz to nie musisz go wyświetlać. Aby wyłączyć boks z linkami do najnowszych notek należy wejść:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Pokazać tytuły ostatnich 10 wpisów?

edycja blogu - boczna szpalta - ostatnie notki

Zakładki

Najbardziej uniwersalna częścią wąskiej szpalty są zakładki - może służyć do czego tylko chcesz.Kiedyś zaciekle broniłam moich zakładek, pilnowałam aby znajdowały się w nich tylko linki, które polecam i to jednorazowo nie więcej niż dziesięć. Pochodną tego podejścia jest mój reklamowy boks, w którym są jednorazowo tylko cztery tematy choć mogłabym ustalić większą liczbę. O tej polecajce jednak innym razem.

Zapewne dla wygody edycję zakładek umieszczono nie w części Ustawienia - Boczna szpalta tylko w głównej części tam gdzie dodaje się wpisy:

edycja blogu -> WPISY -> LINKI -> Nowy folder:

edycja blogu - boczna szpalta: wpisy - linki

Więcej o możliwościach jakie dają zakładki we wpisie Zakładki - instrukcja obsługi.

Tagi

Chmurka tagów (słów-kluczy) to najnowszy bloksowy dodatek do wąskiej szpalty, dodana została w grudniu 2009. Pod każdą notką można dodać siedem fraz (sformułowań, które nie muszą być jednowyrazowe) opisujących treść notki. Ze wszystkich tych wyrażeń tworzona jest lista, którą można udostępnić w wąskiej szpalcie. Co jest dla mnie niezrozumiałe o udostępnieniu bądź nie chmurki decydujemy nie w edycji bocznej szpalty, nawet nie w części głównej gdzie obok LINKÓW many zakładkę TAGI.

O liczbie tagów i sposobie ich ułożenia decydujemy w części edycji wyglądu:

edycja blogu -> WYGLĄD -> TAGI DO WPISÓW -> Opcje

edycja blogu - boczna szpalta: wygląd - tagi do wpisów

W pierwszym menu decydujesz o sposobie sortowania tagów w chmurce (alfabetycznie i wg. liczby wpisów). A także o tym czy w ogóle wyświetlać chmurkę. W drugim menu możesz regulować liczbę tagów w chmurce. Z biegiem czasu liczba tagów wzrasta, tutaj możesz zdecydować aby wyświetlało się w chmurce tylko trzydzieści najpopularniejszych.


Tylko tych pięć elementów wyświetla się w wąskiej szpalcie w ramach znacznika #BlogWazkaSzpalta pozostałe są umieszczone poza nim a więc jego opis ich nie dotyczy. Stąd też może istnieć równica w marginesach i dopełnieniach. Z punktu widzenia użytkownika taki szczegół ma niewielkie znaczenie ale jeżeli ktoś projektuje szablon albo chociaż zmienia w nim coś związanego z jednym z elementów to powinien o tym pamiętać więc za każdym razem jak pisze o treści pobocznej dzielę ja na wąską szpaltę i elementy pod wąską szpaltą.

Pod wąską szpaltą wyświetlają się:

  • Dodatki - zupełnie dowolna zawartość wprowadzana przez pole na kod HTML w bocznej szpalcie
  • Wyszukiwarka - bloksowy szukacz, który przeszukuje tylko twój blog
  • Opcje Bloxa - pudełko z różnymi bajerami i linkami z różnej beczki: strona główna blox.pl, link do edycji bloga, logo syndykatu,link do newslettera, link do wersji mobilnej, etc.

Dodatki

Mogą służyć do najróżniejszych rzeczy, to najbardziej elastyczna część bloksa bo pozwala wpisywać bezpośrednio kod HTML co oznacza, że ma się całkowitą kontrolę nad zawartością. Z drugiej strony jest to nieco trudniejsza sztuka dla kogoś kto nie ma pojęcia o HTML. Dodatkowo w razie gdyby coś poszło nie tak i wprowadzono by niepoprawny kod może to popsuć resztę kodu bloga. Oczywiście przy kodzie szablonu z treścią poboczną po lewej do zepsucia jest znacznie więcej.

O tym co można dodawać w polu na kod HTML napiszę przy innej okazji, proponuję zajrzeć do pozostałych notek z kategorii o bloksowaniu a także tagów dodatki na bloga, dodawanie dodatków, znaczniki HTML i inne w tym stylu. Dodatki wyświetlają się bezpośrednio pod bloksową wąską szpaltą a dodajemy je w części Ustawienia -> Boczna szpalta.

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Dodatki

edycja blogu - boczna szpalta - dodatki

Jeżeli masz wątpliwości i potrzebujesz dokładniejszej instrukcji jak trafić do pola w którym wklejać będzie można dodatki zapraszam do instrukcji dla bardzo zielonych: Ilustrowany przewodnik po bloksie - Dodawanie dodatków

Wyszukiwarka

Jeszcze na początku 2011 szukacz wyświetlany był tylko na stronie głównej co było z całą pewnością niewystarczające. Teraz pojawia się także na stronie z pojedynczym wpisem lecz nie na stronie statycznej).

Szukacz, tak jak i dodatki nie jest częścią elementu #BlogWazkaSzpalta więc edytując jego wygląd w szablonie trzeba to wziąć pod uwagę.

Wyszukiwarka jest elementem opcjonalnym, włączona wyświetla się pod Dodatkami a nad Opcjami Bloksa. Aby włączyć wyszukiwarkę należy przejść do części Boczna Szpalta w edycji bloga:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Wyszukiwarka na stronie blogu?

edycja blogu - boczna szpalta - wyszukiwarka

Zawsze możesz też wstawić własną Wyszukiwarkę korzystając z pola na kod HTML.

Opcje Bloxa

To element zawierający różne guziki i linki. Niewiele ich łączy i prowadzą w różne strony. Część z nich można sobie włączyć i wyłączyć.

Logo Blox

Element stały, button reklamowy Bloksa prowadzący do jego strony głównej www.blox.pl

Pisz blog

Element stały, link do edycji bloga bądź formularza logowania, jeżeli nie jesteś jeszcze zalogowany.

Dodaj blog do ulubionych

Element stały, link który automatycznie dodaje blog do zakładek na blogu czytelnika. Trochę niejasny ten element, równie dobrze spodziewałabym się że zostanie dodany do zakładek w przeglądarce. Dodatkowo działa tylko na blox.pl jeżeli więc prowadzisz blog na innej platformie ten link do niczego ci się nie przyda.

Wersja moblina

Najnowszy dodatek na bloksie (druga połowa 2011) pozwala przejść do wersji bloga dostosowanej do wyświetlania w telefonach i innych tego typu urządzeniach przenośnych.

Zamów newsletter

Guzik i link do zapisana się na newsletter, czyli mailowe informowanie o najnowszych wpisach na blogu. W newsletterze pojawia się nie tylko informacja, że na blogu pojawił się nowy wpis, w zasadzie newsletter zawiera treść całej notki (chyba, że w momencie publikacji jest podzielona na wstęp i treść).

Newsletter jest częścią opcjonalną, można go sobie włączyć w części Boczna szpalta:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> 

edycja blogu - boczna szpalta - newsletter

Opcje są trzy ale tą pierwszą dostrzec można tylko w blogach z szablonem na nowym kodzie.

Inne

Syndykat - guzik, pojawia się po wersji mobilnej a przed newsletterem; Syndykat miał być megafonem, który wzmacnia głos blogera, miał grupować blogi z tematem; coś w tym wszystkim dalej jest więc jeżeli masz ochotę to zgłoś do Syndykatu swój blog ale nie spodziewaj się rewolucji

Zauważyliście jeszcze jakiś inne elementy? Bo mi na razie nic innego nie przychodzi do głowy.

Ładny Blox? Skopiuj mój CSS.

Od strony kodu szablonu ten guzik nie jest częścią elementu #LinkiBox do którego należą pozostałe Opcje Bloksa. Wyświetla się osobno pod nimi. Jest on opcjonalny ale gdzie się go włącza napiszę innym razem. Jeżeli ktoś zrobił szablon którym chciałby się podzielić nie ma szans aby nie wiedział jak go udostępnić.


* W marcu 2010 udostępniono nowy kod html dla blogów. Zawartość szpalty z treścią dodatkową jest tam nieco inna i inaczej zorganizowana więc choć opis poszczególnych elementów będzie podobny to mogą wystąpić drobne rozbieżności, jeżeli chodzi o miejsce wyświetlania.

piątek, 19 października 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Elementy nawigacyjne bloga na blox.pl z szablony katemac
Nawigacja po blogu na blox.pl jest dla mnie tak oczywista, że trudno oceniać mi jej funkcjonalność. Przez długi czas brakowało pewnych elementów ale odkąd są i odkąd lepiej potrafię wykorzystywać pole na kod HTML niewiele jest rzeczy, których ... »
Wysłany 2012/01/09 23:33:34
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...