O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

CAPTCHA

Aby dokończyć rejestrację udowodnij, że jesteś człowiekiem...

Poprzednio pisałam o tym co musisz zrobić aby wstawić komentarz na Bloxie. Przeoczyłam jednak pewien istotny element a mianowicie CAPTCHA.

CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart) - rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie w formularzach na stronach WWW. Dla przesłania danych konieczne jest przepisanie treści z obrazka (zazwyczaj losowo dobranych znaków bądź krótkiego wyrazu). Obrazek ten jest prosty do odczytania przez człowieka, jednakże odczytanie go przez komputer jest, przynajmniej w założeniu, bardzo trudne.
Captcha
Źródło: Wikipedia

Nie na każdym blogu obrazek CAPTCHA jest ustawiony.

Nie lubię tego typu zabezpieczenia. Jego skuteczność bywa różna. Zresztą powinnam napisać o dwóch rodzajach skuteczności. Skutecznie odstrasza automaty i skutecznie odstrasza ludzi.

 1. Przede wszystkim obrazek powinien być trudny do rozszyfrowania dla automatów. Dlatego różnego rodzaju szumy, rozmycia, dodatkowe linie o innej grubości niż litery czy cyfry są bez sensu. Szumy można usunąć, rozmycia wyostrzyć litery wyizolować od linii zakłócających i służą do tego proste algorytmy, które automat spazmujący zapewne będzie używał tak więc taki rodzaj CAPTCHA jest po prostu nieskuteczny.
 2. Obrazek powinien być możliwy do odczytania dla człowieka. Nieskuteczna CAPTCHA nie tylko nie zapobiega działaniom automatów ale jeszcze utrudnia życie ludziom.
 3. Co z osobami niewidomymi jak mają obejść elementy obrazkowe (tak wiem Yahoo dzwoni). Albo korzystający z przeglądarek tekstowych. Jeżeli coś jest obrazkiem to nie można tego odczytać nie widząc tego.
 4. Prosta zasada: z automatami powinny walczyć automaty.

Na koniec ciekawostka Striptizowy trojan czyli jak automat może wykorzystać człowieka.

Włączanie/wyłączanie CAPTCHA

Ten rodzaj zabezpieczenia na bloksach nie jest automatycznie włączony więc bez obaw. Jeżeli jednak korzystasz z niego ale mój wpis przekonał Cię aby spróbować bez takiego zabezpieczenia to aby wyłączyć je należy przejść do części KOMENTARZE -> KONFIGURACJA -> Ustawienia komentarzy ->  Komentujący musi podać kod z obrazka: -> Nie

Komentujący musi podać kod z obrazka:

Zobacz więcej:

 • www.webaudit.pl: Czy ja nie jestem człowiekiem??!
 • www.webaudit.pl: Najdziwniejsze captcha w sieci
 • xkcd.com: A New CAPTCHA Approach
 • pornel.net: CAPTCHA – jak odróżnić złe od gorszych
 • www.idg.pl: XRumer: spamerski automat inteligentniejszy niż niektórzy internauci
 • www.h-online.com: Striptizowy Trojan
 • www.webaudit.pl: Captcha – nie używaj!
 • mimas.ceti.pl: CAPTCHA

PS. Planowałam pisać o filtrach antyspamowych na bloxie (nie żebym się na tym znała ale to ciekawy temat) jak widać nie wyszło. W formie rekompensaty odnośniki do Forum: bardo ciekawy wątek, wątek ciekawy nieco żartobliwy, wątek nieco niepokojący. Odnośnie "bardzo ciekawego wątku" omawiane tam dwa komunikaty u mnie wyglądały tak: automat spamujący, filtr antyspamowy.

sobota, 17 listopada 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/11/18 12:10:57
Wiele razy to zabezpieczenie uniemożliwiało mi wpisywanie na blogach komentarzy. Dlaczego? Nie wiem. W tych przypadkach odczytanie kodu nie było kłopotliwe, a jednak automat nie przepuścił. U siebie nie stosuję tego zabezpieczenia.
-
2007/11/18 12:46:54
Kate, mam pytanie. Czy w tym szablonie kategorie sięgają nad wąską szpaltę? A jeśli nie, czy próbowałaś zamieścić je na całej szerokości bloga. Pytam, bo jeśli się nie da, to nie będę kolejnego bloga zakładać, aby to sprawdzić. Podejrzewam, że na IE waska szpalta (po prawej stronie) by nie puściła, nawet po jej obniżeniu.
-
kate_mac
2007/11/18 15:04:03
CAPTCHA na bloxie nie zawsze działa tak jak powinna; Zdarzało się, że nie działała wcale co zupełnie uniemożliwiało dodanie komentarza dlatego właśnie z tej funkcji nie korzystam. Zabezpieczenia na bloxie jak na razie są satysfakcjonujące nie ma więc potrzeby utrudniania dodawania komentarzy.

Na tym szablonie kategorie nie sięgają nad wąska szpaltę. Gdy go tworzyłam nie byłam pewna czy to się uda i jak to zrobić.
Ale da się. Właśnie robię coś takiego dla bloga towarzyszącego. Nie obędzie się bez problemów ale generalnie jest to możliwe. I jeżeli będziesz mieć z tym kłopoty to napisz mi na którym szablonie to próbujesz to też pokombinuję.
Przy okazji zobacz jeżeli nie czytałaś jeszcze: forumowa rada Szymona dotycząca kategorii, sprytne
-
2007/11/18 20:04:26
Czytałam tę radę (chodzi o ukrycie słowa kategorie?) Prwde mówiąc nie rozumiem tego zapisu, ale domyslam się jak działa. On tworzy nowe selektory, z którymi nie spotykamy się na szablonach. Poza tym ten minusowy margines, jest dla mnie czarną magią (jego wielkość). A co do komentarzy na szerokość bloga, to na razie obmyslam projekt, w razie kłopotów, oczywiśćie się zgłoszę:)
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...