O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Czerwone i czarne i niebieskie

Oto mój drugi bloksowy szablon. Temat „czerwone i czarne” odnosi się do jego kolorów a nie stendhalowskiego klimatu. Szablon początkowo był nawet w temacie sportowym ale miał za dużo różnych bajerków związanych z gradientami w tle. Zdecydowałam się więc zrobić go zupełnie na nowo a jako podstawę wykorzystałam rewelacyjny szablon Szymona. Niewiele w nim zmieniłam poza kolorami.


07 szablon typu A, czerwony

07 szablon typu A, czerwony
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -548px- 


Szablon jest całkiem prosty w wyglądzie ale jeżeli myślisz o zmianach w nim to poza zmianami kolorów trudniej będzie mi rozwiązać ewentualne problemy. Mimo iż uaktualniałam szablon w 2012 roku to pozostawiłam go w jak najbardziej niezmienionej formie. A że był zrobiony na podstawie kodu Szymona to nie wszystko jest w nim dla mnie od razu oczywiste. Ale bez obaw po prostu porządek jest nie mój i tyle.

Adres szablonu: http://07szablonkatemac.blox.pl

fragmenty szablon 07

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu 760px
szerokość części na notkę 548px
szerokość pobocznej szpalty 154px (+2×14px)
kolor tła białe (#fff)
kolor tekstu szary (#333)
kolor linków granatowy (#11377D)
pozostałe kolory bordowy (#880918)
krój użyty w notce Trebuchet MS
wielkość tekstu notki 14px
interlinia w notce wartość względna: 1.5em
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 548px
css-owe ramki przy grafikach nie
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, jaśniejszy kolor, graficzny znak cytatu
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczne
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod, szablon 1themeF
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, zwinięte archiwum, Ostatnie komentarze, delicious

dodatkowe klasy i identyfikatory

#uStopka - dodawanie udawanej stopki
#menuTop - górne menu (długość 560px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Ilustrację w topie, bordowe paski łatwo można zastąpić czymś innym. Zasada jest zawsze ta sama. Można spróbować po swojemu, już zrobiłam stronę o selektorach opisujących tytuł. Polecam jednak najprostsze z rozwiązań: zastąpienie. W arkuszu istnieje opis ilustracji, przypisana jest ona selektorowi body. Można zastąpić jej adres w arkuszu adresem nowego pliku albo zastąpić plik w zasobach nadając nowemu tą samą nazwę, czyli: 7paski_body.png Powinien być on wyskoki na 200px bo tyle miejsca wyznaczyłam na tytuł i ze względu na powtarzanie w poziomie jego boczne krawędzie powinny pasować do siebie. Ja przygotowałam nieco bardziej urozmaicone paski niż oryginalne ale dalej bordowe więc bez rewolucji.


Poprzednio w tej notce znajdował się także szablon 08 Glossy czerwony. Jeszcze nie jestem pewna co się z nim stanie. Czy tylko zmienię mu kod czy też zupełnie przerobię wygląd... Zainteresowanych zapraszam do notek z 2012 roku.


Notki na powiązane tematy:

niedziela, 11 listopada 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Górne menu z ikonkami z szablony katemac
Co chwilę dodaję jakąś duperelę do moich szablonów i już nawet mnie samej trudno ogarnąć co w którym szablonie już jest a co trzeba dodać. Dzisiejsza duperela to całkiem przydatne górne menu z obrazkami. Ostatnio często dodaję je do szablonów i choć ... »
Wysłany 2012/11/10 17:02:38
Komentarze
2007/11/12 18:13:32
Kate, ja znów o tym samym, ale męczy mnie. Czy jeśli mam trzy blogi, to czy w każdym plik favikonki może mieć taką samą nazwę? To znaczy plik , który dodaję do zasobów każdego bloga. Wtedy i w skrypcie będzie wpisany taki sam plik. Czyli niczym nie będą się różnić. Nawet obrazek jest identyczny. Może to jest przyczyną moich problemów. (Tylko jeden z blogów w zakładkach przeglądarki przed adresem ma favikonkę, chciałabym, aby każdy miał). Moze powinnam każdemu dac inny obrazek. Aby przeglądarka rozróżniała je. Już sama nie wiem. Jak Ty myślisz?. A jak Ty masz u siebie w zakładkach?
-
kate_mac
2007/11/12 19:50:05
napisz mi dokładnie o które zakładki (czy te w formie rozwijanego menu na pasku menu czy te na pasku narzędzi/adresu) chodzi i w jakiej przeglądarce
mam taki bałagan w zakładkach w przeglądarce że od kilku tygodni nic tam nie dodaję
ale zaraz posprawdzam
-
kate_mac
2007/11/12 20:15:42
sprawdziłam wszystkie możliwości jakie przyszły mi do głowy i wszędzie masz kota
napisz mi dokładnie gdzie Ci się on nie wyświetla
jeżeli chodzi o FF to czy zrobiłaś to o czym ci pisałam w poprzednim wpisie?
-
2007/11/13 00:37:31
Kate, chyba sie nie zrozumiałyśmy. A więc piszę dokładnie. Nie chodzi o FF ale o Operę, choć w FF napewno jest tak samo. Na pasku przeglądarki mam napisy: plik, edycja, widok, zakladki itd. W tych zakładkach umieszczam adresy różnych stron internetowych, a także i blogów (nie wszystkie mam w zakladkach na blogu) i w tymże spisie zakładek tylko przy blogu Zmagania widoczna jest favikonka, przy pozostałych blogach czyli blog irytka i szablony irytka nie ma tych favikonek. Ty widzisz tylko favikonki widoczne na pasku przeglądarki, ale te w zakładkach widzi tylko właściciel. Dlatego pytałam Cię czy Ty w swoich zakładkach widzisz favikonki swoich blogów. Ja się zastanawiam co zrobiłam źle, że tylko przy jednym adresie jest. W kazdym blogu są te same obrazki, taki sam plik i identyczny skrypt. Może tak nie powinno być? Już nie wiem co o tym myśleć. Przecież komputer nie odróżnia wyglądu obrazka tylko jego nazwę, ale mówiłaś, że nazwa pliku nie musi byc nazwą bloga. Może powinnam czymś odróżnić te blogi, tylko czym?
-
kate_mac
2007/11/13 09:00:40
wg. wszelkiej mojej wiedzy wszystko zrobiłaś dobrze; wczoraj wszystko sprawdzałam dodałam Twoje 3 blogi do wszelkich możliwych zakładek i wszędzie się wyświetlają dobrze (także w folderze w zakładkach w Operze)
tak więc wina nie leży po stronie kodu html czy nazwy pliku
jeżeli wchodziłaś na swoje blogi przez te zakładki to jedyna rada jaką dla Ciebie mam to usuń te blogi z zakładek i dodaj je na nowo (może gdzieś wkradł się błąd)
na pewno to nie jest wina favikonek
(u mnie jedna nazywa się km a druga chyba favikonka)
zresztą podkreślam u mnie Twoje favkikonki wszędzie są wiec to nie jest ich wina
-
michalwolski
2007/11/15 19:41:56
witaj ponownie...
zmieniłem kilka elementów w szablonie, który udostępniłaś. piszę o tym, bo w sumie nie wiem, jak jest regulowane prawo autorskie dotyczące szablonów blox.pl ;)
rzuć na to okiem, proszę, a jeśli coś będzie nietak, dasz mi znak, mmmkey?
pozdrawiam!
-
kate_mac
2007/11/16 09:07:51
Witam
nie wiem jakie jest regulaminowe prawo autorskie blox.pl; ja natomiast jestem zwolenniczką licencji creative commons więc miałeś wszelkie prawa do zmian w szablonie; niestety pozmieniałeś niemal wszystko co ja pozmieniałam ;) i to nie jest już mój szablon czerwony i czarny;
ale jest ok.; nawet fajnie to wygląda (sama robię teraz dwa zielone szablony)
co zrobiłeś niedokładnie:
1. nie jestem pewna jak to ma być z tą wąską szpaltą: ma być ta niebieska wstęga czy nie?
jeżeli ma być to dywizy przed BlogBodyBox table jej to uniemożliwiają
jeżeli NIE ma być
a. usuń z zapisu CSS background w BlogBodyBox table i brafikę o nazwie 7waska.png (i wszystkie pozostałe z numerkami przed nazwą 7waska.png – widzę, że się napracowałeś nad właściwym wyglądem)
b. powinieneś jeszcze usunąć plik, który jest resztką po niebieskiej wstędze nazywa się 7ws_bottom i umieściłam go w BlogBodyBox;
usuń odpowiednie elementy w zapisie CSS i ze swoich zasobów (w zasobach masz chyba 6 czy siedem kompletów grafik do tego szablonu)
2. nie jestem przekonana do tak małej czcionki w wąskiej szpalcie; wg. mnie jest zbyt mała przez co może być słabo czytelna; pamiętaj, że ludzie korzystają z różnych ekranów, rozdzielczości, przeglądarek… twoja strona pod Tm względem powinna być optymalna; nie jest to duży problem bo w wąska szpalta nie wiele ma linków ale zastanów się nad większą czcionką
3. pomyśl też nad zmianą czerwieni; myślę ze ten odcień teraz tam nie pasuje;
owocnej pracy
-
michalwolski
2007/11/16 12:19:19
hej!
kiedy pisałem 'komentarz' wszystko wyglądało jeszcze prawie tak, jak Ty to zrobiłaś - po prostu zmieniłem kolor czcionki i jej wielkość. z czasem jednak, gdy zacząłem się orientować mniej więcej, o co chodzi w kodzie, zacząłem kombinować, czego efekty są widoczne.
błękitne tło wąskiej szpalty usunąłem celowo, celowo też zmniejszyłem czcionkę pośród lików - jednak masz chyba rację, że może to być rozmiar zbyt mały. a szpaltę usunąłem, bo mam wrażenie, że w tej chwili otwiera się nieco większa przestrzeń... strona wydaje się 'lżejsza', delikatniejsza.
co do dewizów - zostawiłem je celowo, bo gdyby mi coś nie wyszło, wolałem wiedzieć, gdzie jest 'ratunek' ;)
serdecznie pozdrawiam, dziękuję za uwagi, wskazówki i "wogle" ;)
michał
-
kate_mac
2007/11/16 17:30:20
uważaj bo zaraziesz się jeszcze tym kombinowaniem; (ja zaczęłam od zmiany koloru linków i zobacz gdzie mnie to doprowadziło;))
z tymi dywizami to całkiem sprytnie ale uważaj bo takie eksperymenty mogą popsuć kod (IE pod tym względem jest najbardziej kapryśna)
lubie takie szerokie szablony z dużą ilością "przestrzeni"
usuń jednak ten element bottom też bo widać teraz na dole strony taką dziwną "resztkę"
i może być problem z większą liczbą kategorii (szablon szymona nie bardzo sobie z tym radzi; potrzeba zmian żeby dobrze działało)
-
michalwolski
2007/11/16 19:35:28
kolejne uwagi i sugestie zanotowane :D dziękuję serdecznie!
miej się bardzo dobrze, tak właśnie :)
pozdrawiam!
michą
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...