O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Komentarze, dodawanie

Ilustrowany przewodnik po bloksie Opisaniem wyglądu komentarzy i odpowiadającego za ten wygląd właściwego fragmentu CSS niewątpliwie się zajmę kiedyś, w dalekiej przyszłości. Od dłuższego czasu zastanawiam się gdzie sięga moja granica „oczywistości”, czyli jak bardzo oczywiste sprawy jestem w stanie wyjaśniać. Dochodzę do wniosku, że takiej granicy nie ma. Jeśli uznam za stosowne to mogę nawet tłumaczyć układ alfabetu.

Wpisywanie komentarzy

Gdy chcesz skomentować jakiś wpis przechodzisz na stronę komentarzy a tam pojawia Ci się mniej więcej taki widok:
aby skomentować

Masz do uzupełnienia cztery pola:

  1. Login - czyli twój identyfikator
  2. Hasło - potrzebne jeżeli masz konto na Gazeta.pl
  3. URL - pole na wpisanie adresu
  4. Komentarz - czyli cel twej wędrówki

W zasadzie jeżeli nie posiadasz konta na Gazeta.pl albo nie chcesz się logować interesować cię będzie jedynie pole na komentarz. Tutaj wyjaśnień żadnych nie ma potrzeby dawać.

Jeżeli jesteś posiadaczem konta na Gazeta.pl to komentując wpisz login i hasło dzięki temu przy twoim komentarzu, obok twojego identyfikatora, nie pojawi się adres.

Pole na URL może pozostać puste. Polecam jednak jego wypełnienie. Powodów może być wiele. Przykładowo wypełnianie pola URL możesz potraktować jako element promocji własnego bloga. W gruncie rzeczy nieistotne jest dlaczego będziesz wypełniać pole URL, ważne jest aby to robić. Czytelnicy często czytając czyjeś komentarze chcą się dowiedzieć czegoś więcej o osobie komentującej. W tym miejscu możesz zadecydować czego się dowiedzą.

Do niedawna niewypełnienie pola na URL powodowało, że login dokonywał przekierowania na stronę osoby komentującej na ludzie.gazeta.pl. Nie było to najlepsze rozwiązanie. Dostęp na stronę mieli tylko zalogowani użytkownicy czyli cały czas kręcimy się tylko we własnym świadku. Teraz jest nieco inaczej. Jeżeli nie wypełnisz pola na URL twój login będzie linkował na stronę twojego profilu. Jak na razie umieszczone są tam początki twoich ostatnich notek ze wszystkich twoich blogów, linki do stron na których komentowałeś i do twoich wpisów które zostały skomentowane. W ustawieniach profilu możesz zadecydować o jego niewyświetlaniu. Ogólnie jest to nieco lepsze rozwiązanie ale ma pewne wady więc nie wszyscy chętnie z niego korzystają. Link do profilu należy traktować jak alternatywę a nie jak konieczność. Szkoda jednak, że profil można wyłączyć. Może to przekonałoby tych opieszałych w uzupełnianiu URL, że lepiej samemu zadecydować do czego ma linkować mój login.

Mój login najczęściej jest odnośnikiem do tej strony czyli wpisuję:
http://szablonykatemac.blox.pl

Linki w komentarzach

Adresy w komentarzu zaczynające się od protokołu http:// zostają automatycznie zamienione w linki. Tak więc gdy komentując na cudzym blogu będę chciała odwołać się do własnego umieszczę w polu na URL własny adres http://szablonykatemac.blox.pl lub w treści komentarza wpiszę adres zaczynając od http:// a po opublikowaniu wyświetli się samo szablonykatemac.blox.pl.

Jeżeli adres do którego linkujemy nie jest istotny, liczy się to co chcemy polecić, to lepiej skorzystać z 'tagów' dostępnych w bloksowym formularzu. Tagi te nawiązują do html jednak zamiast nawiasów ostrych należy wykorzystać nawiasy kwadratowe. Do dodania linku służy oczywiści tag a który w bloksowym komentarzu powinien przybrać mniej więcej taki wygląd:

[a="http://szablonykatemac.blox.pl/html"]szablony katemac[/a]

po opublikowaniu kod ten zmieni się w hiperłącze: szablony katemac

Na koniec źródło mej inspiracji znalezione na Forum:

Czyta/em ja sobie "Bez jaj" i zaswędzia/y opuszki.
Niestety, technika powyżej budzika, budzi mooj lęk.
Czym-Kim jest,rośliną, rybą czy minera/em, oow URL,
co stoi mi na przekoor?
Z odpowiednim poważaniem,
Scoolony.
piątek, 16 listopada 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
CAPTCHA z szablony katemac
Poprzednio pisałam o tym co musisz zrobić aby wstawić komentarz na Bloxie. Przeoczyłam jednak pewien istotny element a mianowicie CAPTCHA. CAPTCHA Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart - rodzaj techniki ... »
Wysłany 2012/02/03 16:02:05
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...