O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Podział notki na wstęp i treść, czyli o tym jak pisać wstęp z linkami i obrazkami.

O edytowaniu wyglądu linka podziału notki na wstęp i treść już było. Myślę że w tym temacie wszystko jest jasne pozostaje więc teraz przejść do etapu pisania notki. Wiele osób uważa, że podział wpisu na wstęp i treść jest zniechęcający. Tak dalece tego bym nie określiła. Ułatwia nie-przeczytanie całej notki ale może zachęci do przeczytania następnej?

IPB podział na wstęp i treść

Dzisiejsza notka jest częścią ilustrowanego przewodnika po bloksie, gdzie opisuję jak edytować notki i w ustawieniach bloga znaleźć odpowiednie elementy. Tym razem opiszę jak wygodnie pisać wstęp, dodając do niego ilustracje i linki bez konieczności znajomości HTML.

Wady dzielenia na wstęp i treść

Największa wada to brak wyświetlania całego wpisu na stronie głównej. Skoro ktoś wchodzi na bloga to chciałby zobaczyć od razu nowy wpis na blogu, cały. To jest jednak problem do rozwiązania, wystarczy najnowszą notkę pozostawić w całości a dzielić tylko te starsze. Oznacza to jednak konieczność dwukrotnej edycji jednej notki.

Konieczność ręcznego dzielenia wpisu. Dla tych, którym się nie chce to faktycznie może być problem ale nie jestem wcale pewna czy jakiś automat, który wybierze 500 pierwszych znaków będzie lepszym rozwiązaniem. Ja lubię kontrolę, jest pracochłonna ale wszystko mam tak jak chcę. Ręczności trudno będzie uniknąć ale jak nie chce Ci się specjalnie edytować treści dla wstępu to wstaw tam pierwsze cztery linijki.

Brak możliwości łatwej zaawansowanej edycji tekstu we wstępie. Blox udostępnia tylko prosty edytor, który wymaga znajomości HTML. W dzisiejszym wpisie pokażę mały i banalnie prosty myk który pozwoli ominąć tą przeszkodę (w zasadzie to zaledwie wybój na drodze a nie przeszkoda).

Zalety dzielenia na wstęp i treść

Zalety zależeć będą od sposobu dzielenia. Czy będzie to tylko jedno zdanie, czy cały akapit najlepiej z małym zdjęciem czy też niemal pół notki. Najbardziej średnie rozwiązanie bęzie miało najwięcej zalet, jak zwykle.

Dobrze napisany wstęp pozwala mniej więcej zapoznać się z tematem notki bez konieczności czytania jej całej. Może zarówno zniechęcić jak i zachęcić ale bardzo ułatwia czytelnikowi ustosunkowanie się do wpisu co na krótką metę może wywołać bardzo pozytywne wrażenie. Polecałabym pisanie wstępnego akapitu bez względu na to czy notka zostanie podzielona czy nie.

Jeżeli na stronie głównej wyświetlamy więcej niż jedną notkę a do tego są one rozbudowanie to może się pojawić problem z czytelnością i odnalezienia kolejnych tytułów przy szybkim przeglądaniu blogu. Podstawowy szablon spokojny jest jednym z moich ulubionych ze względu na swoją prostotę ale jeżeli na blogu z nim jest więcej notek i są one rozbudowane to zawsze mam problem ze znalezieniem początku kolejnej notki. Na moich szablonowych blogach jest to chyba stały problem i dlatego ostatnio zdecydowałam się dzielić notki na wstęp i treść. Mam nadzieję, że to pomoże.

Na bloksie nie ma spisu treści. Trudno więc przejrzeć sprawnie więcej notek na raz. Dzieląc wszystkie notki na wstęp i treść możemy wyświetlać ich na stronie głównej znacznie więcej (nawet maksymalną liczbę 25), strona dalej będzie się sprawnie ładować a tytuły kolejnych notek będą dobrze widoczne.

Bardzo podobał mi się podział na blogu Michała Pola POLSPORT. Tekstu było sporo, były zachęcające ilustracje i bardzo duże wrażeni porządku. Jeszcze lepiej wygląda to aktualnie u Cebrity. Design tego bloga jest piękny i jedyna warta zastanowienia poprawka to zmiana stronności bo przy takim kodzie html na załadowanie się treści trzeba nieco poczekać. Notki podzielone na wstęp i treść łatwo natomiast przejrzeć. Zawierają krótką zajawkę i przybliżającą treść ilustrację.

Cebrita.blox.pl

Na co zwrócić uwagę przy dzieleniu na wstęp i treść

Przede wszystkim z sensem chciałoby się rzec ale twój blog to twoje królestwo więc jak od strony treści to twoja sprawa. Polecałabym chwytliwy początek: jedno czy dwa chwytające za gardło, serce czy mały palec u lewej nogi zdania. Następnie mocno skrócony opis treści notki. Oczywiście wszystko zależy od tematyki bloga. Jeżeli to recenzje, kolejne rozdziały twojej pierwszej powieści czy przepis na najlepsze ciasto na świecie to szczegółowy opis zawartości notki jest nie tylko niepotrzebny ale nawet często niepożądany.

Należy też zadbać aby od strony wizualnej zrozumiałe było, że treść notki nie kończy się na wstępie. Zaraz po wprowadzeniu możliwości dzielenia notek na wstęp i treść pojawił się problem z czytelnikami, którzy nie zauważyli, że to jedynie wstęp i nie nacisnęli więcej». Jesteśmy już daleko za tymi czasami a mimo to w nowym kodzie (new_age) początkowo nie było linku więcej. Teraz już wszystko jest na miejscu więc bez obaw, śmiało można dzielić notki. O tym jak wyróżniać ten element w szablonie i jak zmienić treść linku zapraszam do notki: link do dalszej treści notki.

I na koniec część techniczna. Blox do pisania wstępu udostępnia tylko prosty edytor tekstowy. Prosty czyli wymagający choćby minimalnej wiedzy z zakresu HTML jeżeli chcemy wstawić tam coś więcej niż goły tekst (a nawet w przypadku czystego tekstu mile widziane będą odpowiednie znaczniki). Jest jednak prosty sposób na obejście tej drobnej niedogodności. Wystarczy wpis napisać przy użyciu zaawansowanego edytora Tiny a następnie przekopiować jego gotowy kod HTML do okienka na wstęp.

Edycja wstępu (od TinyMCE do HTML)

Z przyczyn technologicznych udostępniony jest jedynie prosty edytor tekstowy. Jest to drobne utrudnienie ale nie bariera nie do przebycia. Podstawowa rada administracji to zdobycie odrobiny wprawy w edytorze tekstowym. Przy jego pomocy można zamieszczać wszystko, z tym że umieszczając to w ramach tagów HTML.

A teraz moja rada dla tych dla których prosty edytor tekstowy stanowi tajemnicę nie do odkrycia.

 1. Napisz wstęp do notki w okienku edytora TinyMCE, tam gdzie normalnie wpisujesz treść całego wpisu.
  • wstawiaj odnośniki, grafiki, filmiki… co tylko chcesz
  • rób tyle akapitów ile masz ochotę (a raczej tyle ile dopuszcza maksymalny rozmiar wstępu)
 2. Następnie podejrzyj kod html gotowego wstępu. Aby tego dokonać należy nacisnąć „Edytuj źródło HTML”. HTMLPrzycisk umieszczony jest po dodawaniu ilustracji a przed zmianą koloru tekstu. Po jego kliknięciu otwiera się nowe okno, w którym będzie tekst wstępu ujęty w odpowiednie znaczniku HTML.
  • powinien zaczynać się on od znacznika otwarcia akapitu znacznik początku akapitu: litera p w ostrych nawiasach i kończyć znacznikiem zamknięcia akapitu znacznik końca akapitu: litera p w ostrych nawiasach poprzedzona ukośnikiem
  • w środku wszystko będzie zależeć od ciebie i tego co chcesz mieć we wstępie
 3. Zaznacz cały fragment, który ma być wstępem, skopiuj go.
  • Po otwarciu okna kliknij kombinację dwóch klawiszy Ctrl i A, zaznaczy ona cały tekst.
  • Następnie kliknij kombinację klawiszy Ctrl i C, która skopiuje całą tą zaznaczoną treść.
 4. Zamknij teraz okno edycji HTML i rozwiń pole wpisywania wstępu notki.
  Podziel wpis na wstęp i treść
  • Kliknij napis umieszczony pod oknem wpisywania tytułu notki: extend Podziel wpis na wstęp i treść editor-arrow-down
 5. W nowo otworzonym oknie wklej skopiowany tekst.
  • Do wklejania służy kombinacja klawiszy Ctrl i V
 6. Jeżeli wszystko się zgadza, tekst wstępu ubrany jest w znaczniki możesz wykasować z części Treść wpisu: treść wstępu i zacząć wpisywać tam włąściwą treść notki widoczną na blogu po kliknięciu w link więcej »
 7. Jeżeli wszystko poszło dobrze to już na liście wszystkich wpisów w edycji bloga wpis będzie wyświetlany tylko w postaci wstępu ale z wszystkimi bajerami, które do niego dodano.

Proste, nieprawdaż...

Zobacz przykładowy efekt »


Polecam wykorzystanie edytora TinyMCE do tworzenia prostego kodu jeżeli sobie nie radzisz z HTML. Zrobi to całkiem poprawnie a ty tylko skopiujesz efekt w postaci gotowego kodu HTML.

piątek, 02 listopada 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Podziel wpis na wstęp i treść z szablony katemac
Dzieląc notkę na wstęp i treść decydujesz się na wyświetlanie na stronie głównej jedynie fragmentu treści wpisu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w odniesieniu do archiwalnych wpisów. Bardzo lubię takie rozwiązanie jeżeli wstęp napisany ... »
Wysłany 2012/06/23 22:18:56
Komentarze
2007/11/03 12:48:31
Jakie wszystko wydaje się proste, zwłaszcza gdy ktoś za nas na to wpadnie;) Gratuluję:)
Kate, przypadkowo trafiłam na Twój towarzyszący temu blog.(a tak nie powinno być) Wspaniałe masz pomysły, tylko pomyśl nad łatwiejszym dotarciem do nich przez przypadkowego blogowicza. Masz wyjątkowe umiejętności w szukaniu wyjasnień i objaśnianiu ich innym. Pomyśl nad zrobieniem jakiegoś spisu problemów, które opisujesz, tematów, które poruszasz, bo trudno się szuka po całym blogu. I to nie wystarczą ostatnie tytuły. Kate ja bloguję ponad dwa lata, a o niektórych możliwościach bloxa dowiaduję się dopiero teraz od Ciebie. Takich osób jak ja jest więcej. Pomoc bloxowa wyjaśnia, ale nie zawsze zrozumiale. Ty robisz to świetnie, myślę, że już coś wymyslisz, aby to jakoś uporządkować;) Właściwie uporządkowane to Ty to masz, nawet bardzo, tylko nieco ukryte;)
Twój towarzyszacy blog odkryłam dzięki kliknięciu w słowo"więcej". O odsyłaniu do żródła dzięki kliknięciu w tytuł wiem, bo własciwie domyśliłam się (masz podobnie na głównym szablonie), a inni? Oni tego nie wiedzą.
-
kate_mac
2007/11/03 21:30:51
że poukrywane to wiem; problem polega na tym ze staram się być minimalistką (mniej znaczy więcej); chcę mieć mało linków bo dzięki temu mogę polecać najlepsze strony i jest szansa że ktoś skorzysta (zresztą badania dowodzą że najczęściej klikanymi odnośnikami są te zagnieżdżone w tekście – dlatego staram się we wpisach polecać jakąś stronę, odsyłać do źródła itp.)
blog towarzyszący towarzyszy od kilku dni (jakoś tak może tydzień); nie jest jeszcze w pełni gotowy dlatego nie wszystko jest jasne; stworzyłam go aby nie musieć robić wszystkiego na tej stronie (np. wpis o umieszczaniu obrazków w zakładkach jest gotowy od kilku tygodni ale uważam że potrzebny jest konkretny przykład o czym piszę a nie chce mi się latać po całym bloxie i szukać blogów, które mają zastosowane to o czym piszę – w przypadku Endgame było łatwo bo Węglarczyka czytuję ale za cholerę nie mogłam znaleźć drugiego choć kiedyś go widziałąm) dzięki temu konkretny przykład zastosowania mogę pokazać na blogu „towarzyszącym” – tak jak w przypadku tej notki – piszę o możliwości stosowania pełnej edycji wstępu przy braku umiejętności korzystania z prostego edytora – tutaj ewidentnie pasowało mi pokazać taki wstęp
-
kate_mac
2007/11/03 21:39:07
to było po pierwsze – po drugie pisałaś że powinnam ułatwić dostęp do szablonów które tworzę – tam będzie lista w zakładkach; teraz piszesz że powinnam zrobić katalog problemów pomyślę i pewnie też zrobię go tam
-
2007/11/04 01:07:39
A ze mną jest odwrotnie. Nie lubię w tekście odnośników, a już zniechęca mnie gdy jest ich za dużo. Kiedyś znlazłam stronę o CSS i na niej co chwilę miałam odsyłacz. Jeszcze nie skonczyłam artykułu, a już byłam na kilku kolejnych stronach, które z kolei też miały odsyłacze. W końcu zrezygnowałam z tego przewodnika, bo traciłam orientację dokąd zmierzam. Okropnie dużo robiło się tematów pobocznych, a szkoda, bo zapowiadało sie ciekawie. Ja, gdy jestem gdzieś pierwszy raz, to przeglądam zakladki, one dają mi pewien obraz tego, czego mogę się spodziewać.
-
2009/09/16 16:08:03
witam. chcialabym sie dowiedziec jak zrobic tak by kategorie byly po stronie lewej a nie na gorze bloga
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...