O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Elementy nawigacyjne bloga na blox.pl

Nawigacja po blogu na blox.pl jest dla mnie tak oczywista, że trudno oceniać mi jej funkcjonalność. Przez długi czas brakowało pewnych elementów ale odkąd są i odkąd lepiej potrafię wykorzystywać pole na kod HTML niewiele jest rzeczy, których desperacko brakowałoby mi tutaj. Mulitikategorie byłby miele widziane ale równie dobrze w takiej funkcji mogę użyć tagi. Podkategorie też potrafię zastąpić tagami choć nie wiem czy w takim zamyśle są w ogóle postrzegane. Mile widziany byłby jakiś spis treści ale dla osoby cierpliwej i lubiącej kontrolę spis nie jest problemem.

treść poboczna/nawigacja - funkcja

Większość elementów nawigacyjnych znajduje się w wąskiej szpalcie. Dodatkowo w starym kodzie kategorie umieszczone są nad wpisami i jak zawsze stronicowanie jest pod wpisami. Jeżeli treść podzielimy na główną i poboczną to cała nawigacja to nic innego jak treść poboczna. Nawigacja ma służyć czytelnikom w lepszym rozeznaniu się w treści bloga, na bloksie są to: archiwum, o autorze, ostatnie notki, zakładki, tagi, kategorie, wyszukiwarka, stronicowanie, inwencja własna czyli dodatki.

wąska szpalta: Archiwum

Archiwum wywodzi się z samej idei blogowania jako chronologicznego zapisu notek. Dla mnie nie ma to większego znaczenia bo ingeruję w chronologię moich wpisów poprzez edycję starych. Ten został po raz pierwszy opublikowany w 2007 roku gdy na bloksie nie było, kilku z elementów nawigacyjnych, które tutaj opisuję.

Jedyna sytuacja gdy archiwum ma autentycznie kluczowe znaczenie jest sytuacja gdy aktualny czas jest istotny dla treści bloga: pamiętniki, dzienniki podróży, ciąży, przygotowań do ślubu, blogi komentujące aktualną sytuację społeczno-polityczną, trendy w modzie, itd.

Na bloksie archiwum występuje w dwóch postaciach: listy miesięcy i kalendarza. Aby zmienić aktualnie wybraną formę należy przejść w edycji bloga do ustawień bocznej szpalty i określić sposób wyboru wpisu.

Archiwum w postaci Kalendarza

Archiwum w formie kalendarza raczej nie służy do poruszania się po stronie ale bardzo bobrze obrazuje częstotliwość publikowania notek na blogu. Są blogi, na których codziennie pojawia się nowa notka, kalendarz idealnie to podkreśli. Jego dużą zaletą jest niewielka ilość miejsca, które zajmuje. Wadą, że nie pozwala łatwo przejść do wybranego miesiąca, wyjątkiem jest w starym kodzie pierwszy i ostatni miesiąc blogowania.

nawigacja: archiwum kalendarz

 • Lista kalendarzowych zachcianek (te dwie są niezależne od siebie)
  • jeżeli ma on pełnić funkcję archiwum to zamiast tych kreseczek i strzałeczek, obok nazwy miesiąca powinien pojawić się znak opcji rozwijania po naciśnięciu którego rozwijałaby się lista miesięcy, kompletna; analogiczna lista wyboru jest w edycji blogu przy przy przeglądaniu wszystkich wpisów
  • jeżeli to ma być kalendarz to podobnie jak np kalendarze w telefonach powinien on umożliwiać wizualne zaznaczenie aktualnego dnia (bieżącej daty)

Archiwum w postaci Listy miesięcy

Klasyczne archiwum idealnie prezentuje długość pisania. Wręcz do przesady. Wyobraź sobie blogi pisane od 2004 roku, przez lata lista miesięcy rozrosła się do gargantuicznych rozmiarów. Zaletą klasycznego archiwum jest przejrzystość i łatwy dostęp do dowolnego miesiąca. Wadą miejsce umieszczenia i brak hierarchicznej listy.

W gruncie rzeczy nawet takie monstrualne archiwum łatwiej byłoby przełknąć gdyby pozwalało na podejrzenie listy wpisów z danego miesiąca bez konieczności przeładowywania strony. Gdyby obok listy miesięcy rozwijała się lista tytułów notek z danego miesiąca to takie archiwum mogłoby pełnić rolę chronologicznie ułożonego spisu treści i w ten sposób sprzyjałoby poruszaniu się po stronie i poszukiwaniu informacji.

Miejsce można by obronić gdyby lista była hierarchiczna co pozwoliłoby w łatwy sposób archiwum zwinąć do postaci widocznej listy lat i ukrytej, rozwijanej listy miesięcy. Zajmowałoby wtedy znacznie mniej miejsca. Coś co tak szybko się rozrasta nie powinno zajmować pierwszego miejsca w kolumnie z treścią poboczną.

Dlatego największymi zaletami archiwum w postaci listy miesięcy są S.z.y.m.o.n i Eskey, którzy w magiczny sposób to archiwum zwinęli i podzielili się swoimi rozwiązaniami.

nawigacja: archiwum, lista miesięcy

 • lista zachcianek związanych z archiwum (tym razem albo-albo)
  • zmiana położenia archiwum; rozbudowana lista miesięcy powinna być ostatnim a nie pierwszym elementem
  • hierarchiczna lista miesięcy oddzielająca lata od miesięcy co pozwoli szablonem zamienić ją w listę rozwijaną
  • rozwijana lista miesięcy a widoczna tylko lista lat

Archiwum jest dla bloga istotne. W określonych sytuacjach nawet bardzo ale umieszczenie go na samym szczycie szpalty z treścią poboczną jest moim zdaniem przecenieniem jego roli. Dlatego polecam cztery rozwiązania:

 • korzystanie z kalendarza
 • zwinięcie listy miesięcy przy skorzystaniu ze skryptu S.z.y.m.o.na albo Eskey'a (działają tylko na starym kodzie)
 • automatyczne wypozycjonowanie archiwum w okolicach stopki bloga (wymaga określenia miejsca na nie a więc i maksymalnej jego wielkości)
 • ukrycie go
  • #BlogArchiwumBox, #BlogKalendarzBox {
    display:none;
   }

wąska szpalta: O autorach

Najbardziej niewydarzony element wąskiej szpalty. W większości przypadków niemal zupełna strata miejsca. Polecam więc po chwilowym przemyśleniu sprawy ukryć i nie irytować się. Sama idea ma rewelacyjne podstawy. Blogi są bardzo autorskie i nawet jeżeli ktoś chce pozostać anonimowy to nigdy nie będzie zupełnie niewidoczny bo jakąś cząstkę informacji o sobie zostawia. Ten element mógłby więc pokazywać to co autor chciałby ujawniać, choćby informacje o blogu, kontakt do autora etc. A jak jest w rzeczywistości?

W kontenerze o autorze/o autorach wyświetlają się linki do profili wszystkich osób, które mają określony dostęp do bloga: właściciel, administratorzy, użytkownicy i nie ma możliwości wykluczenia, którejś z tych osób (loginów). Przykładowo ja mam dostęp administratora do wielu rewelacyjnych, autorskich blogów jednak w najmniejszym nawet stopniu nie jestem ich autorem. Tak się złożyło, że pomagałam przy wprowadzaniu zmian albo projektowałam szablon dla bloga. Link do mojego profilu jest  na takim blogu zupełnie niepotrzebny by nie powiedzieć zbędny.

Co ciekawe, kwestia do czego linkują odnośniki umieszczone w tym boksie jest dla mnie mocno niejasna. Kiedyś był to profil na Gazeta.pl Ludzie. Aby go jednak zobaczyć należało być zalogowanym w portalu Gazeta.pl, czyli trzeba było korzystać z którejś z usług portalu albo specjalnie założyć konto. W dalszym ciągu w ustawieniach w edycji blogu pojawia się link do tej właśnie usługi sugerujący, że o autorach będzie linkował właśnie tam. Gdyby tak było to ma to swoje zalety: w profilu na ludzie.gazeta.pl można wpisać własne informacje, określić zainteresowania, podlinkować ulubione blogi, pokazać linki do najnowszych wpisów na blogu (tylko jednym niestety).

W rzeczywistości linki te prowadzą do profilu na blox.pl, który jest czymś nieco innym. Pokazuje on odnośniki do twoich blogów, linki do wpisów przy których pojawiły się ostatnio komentarze a także linki do wpisów na blogach innych osób przy których zostawiłeś komentarze. Generalnie jest to zapis twojej działalności na blox.pl może i przydatny ale moim zdaniem bardziej dla samego autora niż dla jego czytelników.

nawigacja: o autorach

 • zachciewajki
  • zamiast jakichś narzuconych profilów lepiej umożliwić wybranie powiedzmy maksymalnie 5 stron statycznych i wyświetlenie linków do nich w takim kontenerze
   • zaznaczało by się taką opcję przy edycji stron statycznych, że niby ma się wyświetlić w tym menu
   • może być nieco inaczej zatytułowane, choć O autorze nieźle pasuje ale równie odpowiednie byłoby O blogu czy profil autora;
  • jeszcze lepiej gdyby taki boks wyświetlał się w postaci poziomego menu bez etykiety tytułowej - ale to akurat można poprawić szablonem a pozycja drugiego elementu w bocznej szpalcie jest bardzo dobra

wąska szpalta: Ostatnie noki

Średnio przydatny element ale jeżeli już miałby się znaleźć na blogu to właśnie w takiej dobrze widocznej postaci. Na liście wyświetlane są linki do 10 najnowszych wpisów. Od strony autora czy regularnego czytelnika nieco trudniej doceniać ten element. Jednakże dla osób, które trafiają na bloga po raz pierwszy (np z wyszukiwarki) albo są nieregularnymi gośćmi boks z linkami do najnowszych wpisów łatwo i szybko pokaże co nowego na blogu abstrahując zupełnie od liczby wpisów wyświetlanych na pojedynczej stronie.

Dużą zaletą jest opcjonalność tego elementu, w każdej chwili można go włączyć albo wyłączyć. Dodatkowo wyświetla się na wszystkich stronach blogu co jest rzeczą unikatową. Wad w zasadzie nie ma, wyświetla się w dobrym miejscu i spełnia swój cel. Istniałyby ciekawsze boksy ale to inny temat.

nawigacja: ostatnie notki

 • życzenia nie całkiem ostatnio-notkowe
  • Ostatnie notki powinny zostać, w tym miejscu i kształcie są ok ale można by udostępnić inne, podobne elementy
   • Ostatnie komentarze - czyli to co sprytnie udostępnia skrypt zrobiony przez Szymona tylko jako stała opcja bloksa
   • Najpopularniejsze wpisy - wymagałby określenia jakiś kryteriów popularności i czasu w jakim ona była mierzona; jeżeli od początku istnienia bloga to możliwe, że w takim boksie zachodziłoby mało zmian; może więc lepiej mierzyć popularność wszystkich wpisów ale tylko w minionym tygodniu albo miesiącu tak aby istniała możliwość zmiany zawartości boksu; co do kryteriów popularności to widzę conajmniej dwie opcje:
    • najczęściej odwiedzane
    • gorąca dyskusja (najwięcej komentarzy)

wąska szpalta: Zakładki

Najbardziej przydatny element przede wszystkim dlatego, że samodzielnie można zdecydować co w zakładkach wstawić i w jakiej kolejności. Moim zdaniem nie mają wad, jest tylko kilka uciążliwości całkiem łatwych do obejścia. Na temat dodawania linków do zakładek zapraszam do osobnej notki: Zakładki instrukcja obsługi, znajdziesz tam informacje o ilustracjach w zakładach, linku kontaktowym, układaniu zakładek w kolejności...

Przykładowo w zakładkach możesz umieścić linki do stron, które najchętniej odwiedzasz, polecasz albo po prostu nie chcesz zapomnieć. W zakładkach możesz uzupełnić braki w bloksowych widgetach, przykładowo zrobić własny folder o blogu w którym udostępnisz linki do bardziej przydatnych informacji niż bloksowy profil. Możesz udostępnić własny, ręcznie sporządzony spis treści czy to z linkami do wszystkich notek czy też do stron statycznych z zebranymi wpisami na dany temat. Możesz podlinkować tu wybrane kategorie czy tagi i stworzyć własny boks z multikategoriami. Możesz wybrać najpopularniejsze notki na blogu i polecić je w osobnym folderze. Możliwości są nieograniczone i warto podkreślać niektóre rzeczy.

nawigacja: zakładki

 • Zachciewajki (z ostrożnością bo lepsze jest wrogiem dobrego)
  • łatwiejsze wstawianie ilustracji jako linków czy etykiet
   • sama możliwość zmiany nazwy linku na ilustrację chyba byłaby dużą pomocą dla laików
   • aktualnie jest to możliwe jeżeli zna się HTML jednak wszelkie próby poprawiania już istniejących linków obrazkowych kończą się koniecznością wpisywania ich na nowo (i to dopiero za drugim razem)

wąska szpalta: Tagi

W końcu, wreszcie-nareszczcie pod koniec 2009 roku tagi pojawiły się. Są bardzo użyteczne i zawsze je polecam. Jeżeli koś chce zorientować się w treści strony to jest najszybszy sposób i nie zastąpi go żaden opis. Niektórym czytelnikom tagi przydadzą się jako sposób przeszukania bloga.

Przykładowo trafiając na recenzencki blog zazwyczaj chciałabym sprawdzić co dany recenzent napisał o książce którą znam, dzięki temu jestem w stanie lepiej ocenić przydatność recenzji. Albo na blogu kulinarnym szukam przepisów a ciasto z marcepanem albo z marchewką, nie jest to jakaś konkretna kategoria ale na tag się nadaje i często tak właśnie wybieram przepisy.

Jedyną wadą kategorii jest problem z wielkością liter, czasami irytuje mnie, że niektóre słowa pisane są z dużej litery chociaż nie jest to konieczne. No i siedem tagów to czasami za mało przy notkach opisujących szablon (musiałam zdecydować czy opisuję zawartość notki, czyli między innymi warianty szablonu, czy też opisuję tagami wygląd szablonu czyli układ, jasność, kolory, wielkość).

Liczbę tagów w chmurce można kontrolować: 15-30-50-wszystkie.

nawigacja: tagi

 • życzenia do spełnienia
  • chciałabym aby po wybraniu tagu zamiast kompletnej listy wpisów wyświetlała się wersja skrócona do postaci tytułu i jakiejś zajawki, dzięki temu łatwiej i szybciej można trafić ta ten którego się poszukuje - coś jak w wynikach wyszukiwania; taka lista też powinna by stronicowana ale niekoniecznie wg tych samych ustawień co kompletne wpisy
   • z drugiej strony nie każdemu takie rozwiązanie będzie odpowiadało a coś w tym stylu można osiągnąć dzieląc wpisy na wstęp i treść
  • ze względów czysto wizualnych etykieta tytułowa (Tagi) mogłaby zawierać więcej niż cztery litery

szeroka szpalta: kategorie

Do nawigacji po stronie służą przede wszystkim kategorie. Jest to jedyny element nawigacji, który w starym kodzie wyświetla się nad wpisami a nie w szpalcie bocznej (w nowy kodzie jest już w bocznej). Cały element składa się z dwóch części: linków do wpisów z danej kategorii i linku do kanału RSS (o którym trudno powiedzieć, że jest częścią nawigacyjną ale bywa bardzo przydatny i oferuje różne kanały).

Ze względu na wyraźnie widoczne położenie na blogu (nad pierwszym wpisem a poniżej tytułu bloga), kategorie są nie do przecenienia i warto wykorzystać je do maksimum (co nie znaczy oczywiście, że ma ich być niesamowicie dużo.

nawigacja - kategorie

Życzenie do rozważenia:

Zawsze brakowało mi na blogu multikategorii, czegoś co umożliwiłoby mi przypisanie jednej notki do różnych kategorii. Np niektóre notki są zarówno o CSS jak i o krojach pisma. Są to niezależne od siebie równorzędne kategorie ale czasem notka potrzebuje ich obu. Druga sytuacja jest całkiem podobna, załóżmy, że prowadzę bloga o książkach. Większość moich wpisów to recenzje, niektóre są po prostu z bieżąco przeczytanych książek ale od czasu do czasu układam je w cykle tematyczne. Chciałabym aby użytkownicy mogli zarówno przeglądać wpisy związane z pojedynczą akcją jak i wszystkie recenzje na raz (także te z akcji). Kategorie hierarchiczne świetnie się tutaj sprawdziłyby a możliwość wyświetlania ich w szpalcie bocznej jaką daje nowy kod powoduje, że od strony wyglądu hierarchia nie jest problemem.

Jako multikategorii używam na swoim blogu tagów, choć pozbawione zbiorczego menu nie są zapewne tak widziane, możliwe, ze to zmienię w przyszłości ale póki co aby zobrazować myśl pokażę para-mulit-kategorię związaną z szablonami:

pod wąską szpaltą: Wyszukiwarka

Kluczowy element nawigacyjny choć przyznam się, że wcale nie jestem pewna czy rzeczywiście się sprawdza. Moją ulubioną opcją przeszukiwania jest możliwość podświetlenia szukanej frazy. Dlatego polecam skorzystać z bloksowej wyszukiwarki a wybrane wyniki przeszukać wewnętrzną wyszukiwarką przeglądarki (Ctrl+F).

W starym kodzie wyszukiwarka umieszczona jest pod wąską szpaltą i pod dodatkami, bezpośrednio nad opcjami bloksa a więc jest to niemal ostatni element na blogu (w nowym kodzie jest dużo wyżej). Warto ją przenieść w bardziej widoczne miejsce ale o tym przy innej okazji.

Zawsze można też wstawić sobie szukacza Googla jako dodatek. Ten chyba będzie najlepiej pasował na dole wąskiej szpalty.

nawigacja - wyszukiwarka

 • Wyszukiwarka to bardzo profesjonalny temat więc moje życzenie ograniczałoby się tylko do nie-wychodzenia-z-blogu po wpisaniu szukanej frazy ale nie wiem czy to jest możliwe...

szeroka szpalta: Stronicowanie

Element bez cech określonych. Nie chodzi o wygląd czy położenie tego elementu. Istotna jest liczba wpisów na stronie a ta zależna jest od tematu bloga i długości wpisów. Maksymalnie może ich być 25. Taka liczba długich wpisów pełnych ilustracji będzie się długo wczytywać na stronę. Ale ta sama liczba wpisów wyświetlanych na głównej tylko w postaci wstępu, najlepiej przemyślnie skomponowanego będzie jak najbardziej optymalna.

Wyświetlając na stronie głównej więcej niż jeden wpis należy pamiętać aby odpowiednio oświetlić tytuł każdej kolejnej notki. Najlepiej w tej roli rzeczywiście sprawdzi się światło (czyli pusta przestrzeń), kolor, wielkość czy oryginalne tło też będą dobre pod warunkiem, że będzie to rozwiązanie zastosowane tylko dla tytułu aby wyraźnie go podkreślić gdy czytelnik przegląda bloga przewijając stronę.

nawigacja - stronicowanie

pod wąską szpaltą: Dodatki

Samo miejsce pod wąską szpaltą nie jest specjalnie zachęcające ale zawsze można co nieco pokombinować. Zalety będą natomiast zależeć od rodzaju elementu. Ja zawsze polecam górne menu, które może być alternatywą dla o blogu.

U mnie w formie dodatków są dwa specjalne menu a planuję i trzecie w miejscu w którym były tagi delicious opisujące tylko moje szablony (bez linków do notek blogowych). Pierwszym menu jest umieszczone po lewej menu szablonowe w którym umieszczam linki do notek o gotowych szablonach. Aktualnie są to wszystkie szablony, blog o szablonach na nowym_kodzie, tag z szablonami zmienionymi i proponowanymi zmianami a także cudze polecam. Drugie menu to menu reklamowe. Kiedyś starałam się polecać tam głownie notki innych i wyszperane w necie ciekawostki i przydasie. Teraz ze względów praktycznych sporo miejsca zajmują tam informacje o właśnie zmienionych notkach. W dalszym ciągu pozostawiłam jednak niezmienny trzeci boks, w którym zawsze polecam gotowy szablon choć nie zawsze będzie to mój szablon. Trzecie menu o którym na razie tylko myślę będzie zawierało odnośniki tylko do tego bloga. Niektóre pytania często się powtarzają i mimo iż informacje umieszczone są na blogu i podlinkowane w zakładkach niektóry czytelnicy potrzebują wyraźniejszego wskazania.


Na dzisiaj to tyle. Dawno nie popełniłam tak szczegółowego wpisu ale wydaje mi się, że rzeczywiście omówiłam wszystkie elementy nawigacyjne. W nowym kodzie wszystkie (poza stronicowaniem, oczywiście) są w wąskiej szpalcie. Są nieco inaczej ułożone ale póki co działają podobnie.

piątek, 14 grudnia 2007, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/12/16 13:18:34
Dzięki blogowej wyszukiwarce jeszcze niczego nie udało mi się znaleźć:) Nie wiem, może moja jest felerna. A może szukam w niej tego, czego nie powinnam. Właściwie to co ona powinna nam wskazać..odszukac?
-
debergerac
2008/01/09 15:56:06
Można do blogu dodać np. tematyczny spis treści :)

debergerac.blox.pl/2007/12/Spis-tresci-bloga-i-Blex-25.html
-
kate_mac
2008/01/09 20:55:15
»debergerac
oczywiście, że można spróbować spisu treści; to rewelacyjny pomysł, niestety nie znajduje się on w "pakiecie podstawowym" Bloxa; ale jak widać w zakładkach gorąco polecam i sama też spróbuję w niedalekiej przyszłości
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...