O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Typograficznie

Szczerze uwielbiam kroje pisma. To jest jedna z pozytywnych wartości jakie wyniosłam z robienia szablonów i szerzej blogowania. Pismo zawsze znajdowało się gdzieś na obrzeżach mojego zainteresowania ale nie przywiązywałam do niego wielkiej wagi. Krój oceniałam w skali trzystopniowej: ciekawy, pożyteczny i cała reszta. Nie zamierzam twierdzić, że dzięki blogowaniu znam się na piśmie tudzież typografii – z całą pewnością tak nie jest. Im więcej widzę z tym większą pokorą podchodzę do tematu.

Terminologia

Słowa typografia, czcionka, font są bardzo niejasnymi pojęciami i choć generalnie każdemu się wydaje, że je rozumie to wypada globalnie uznać, że pojęcia te mają więcej niż jedno ścisłe znaczenie i nie prowokować dyskusji, która nie może mieć jednego jedynie słusznego wniosku.

Typografia to pojęcie związane z użyciem znaków pisarskich (a ściśle rzecz ujmując znaków typograficznych czyli chodzi o sam wygląd znaku bez zależności w jakie znak wchodzi z innymi znakami) przy czym z definicji należy wykluczyć znaki pisma ręcznego (tymi zajmuje się paleografia i neografia). Typografia zajmować się będzie znakami pisarskimi w druku, na ekranie komputera itp.

Czcionka vs. Font

Wbrew pozorom słowa te nie są synonimami ale ponownie muszę stwierdzić, że ich zakres nie jest ostro zarysowany. Generalnie font od czcionki odróżnia rodzaj nośnika. Czcionka to nośnik znaku drukarskiego – prostopadłościan z oczkiem w kształcie danego znaku. Font natomiast to cyfrowy nośnik znaku bywa jednak często nazywany czcionką komputerową.

Tyle definicji. W dalszej części wpisu moja bardziej osobista opinia na ten temat i mały prezencik: pokażę co za krój ostatnio mnie zachwyca.

Od początku pisząc tu o krojach pisma używałam słowa czcionka i nadal będę to robić. Z biegiem czasu przyzwyczaiłam się do słowa font (w arkuszu rzeczy opisujące kroje zazwyczaj sł właściwościami font). Skoro font jest nośnikiem to krój nie będzie zależny od niego tak samo jak to ma miejsce w przypadku czcionki. Pytając się o font jako odpowiedź możemy się dowiedzieć np. że to TrueType co absolutnie nic nam nie mówi o wyglądzie. Tak więc jeżeli słowo czcionka jest niewłaściwe to tak samo niewłaściwe może być słowo font. Najbezpieczniej używać określenia krój.

Moim zdaniem wszystkie te trzy słowa można jednak używać wymiennie. Owszem mają one nieco inne znaczenia i jestem tego świadoma. Język natomiast tworzy się naturalnie, ewolucyjnie. To, że w języku angielskim font oznacza nośnik cyfrowy kroju a type to nośnik fizyczny nie ma dla mnie znaczenia. W języku polskim wcale nie musi być dokładnie tak samo. Dosłowne tłumaczenie to tylko połowa dobrego tłumaczenia. Czcionka może być zarówno określeniem nośnika fizycznego, cyfrowego jak i w ogóle być synonimem kroju pisma czyli porównując do Platona zarówno foremką jak i ciasteczkiem i nie będę widzieć w tym sprzeczności.

Tak się składa, że tłumacz Windowsa katalog z fontami zatytułował w systemie Czcionki. Zapewne zależało mu na jak najlepszej i najprostszej komunikacji z użytkownikami systemu. I ja nie widzę w tym nic złego. Język wszak służy do komunikacji. Mógł napisać fonty i też nie byłoby w tym nic złego. Zapewne dzisiaj rozgraniczenie pomiędzy cyfrowym nośnikiem a fizycznym byłoby powszechniej znane. Ale czy to naprawdę jest konieczne?

W języku polskim jest więcej takich osobliwości. Są też takie które bardziej mnie dziwią, rażą albo mylą. Rozmiar podawany często jest jako rozdzielczość (nawet nie byłam świadoma tej sprzeczności, po prostu uważałam, że są dwa rodzaje rozdzielczości). Spora część Polaków używa określenia pisze tam zamiast jest napisane, co razi inną grupę użytkowników języka polskiego. Był okres kiedy zastanawiałam się jak pisać naprawdę bo wydawało mi się że to są dwa słowa.

Wracając jednak do czcionki i fontu. Skoro oba oznaczają jedynie nośnik to używanie któregokolwiek w odniesieniu do kroju będzie nieprawidłowe. Z drugiej strony każdy krój jeżeli ma być używany to mysi zaistnieć w jakiejś formie, czy to fizycznej czy cyfrowej. Nowe kroje zapewne rzadko bywają czcionkami ale te starsze, sprzed ery składu komputerowego, najpierw były czcionkami a dopiero potem zostały z digitalizowane. Więc pisząc o czcionce Garamond odnoszę się do czegoś prawdziwego, tak jak i mówiąc o foncie Verdana.

Na dzisiaj wystarczy tych nudów pora więc na specjał. W dzisiejszym menu mamy pyszny krój Advent.

advent

advent

Krój zaprojektowany został przez greckiego grafika i cieszy się sporym powodzeniem. W lutym polecana była jako jedna z Free Fonts Of The Month na stronie Smashing Magazine.

advent alfabet

Bardzo podoba mi się jej charakterystyczność, proporcje liter (moimi ulubionymi są „a” „s” „t” „J” „D”… chyba jedyną która podoba mi się w znacznie mniejszym stopniu jest „p”. Przed skorzystaniem zaleca się przeczytanie licencji (szczególnie jeżeli w grę wchodzą jakiekolwiek pieniądze).


Źródła:

  • Robert Chwałowski: Czy fontami można strzelać z procy? - rewelacyjny artykuł wyjaśniający często mylone pojęcia związane z typografią. Na marginesie powiem, że tytuł artykułu jeszcze lepszy. Czytałam go około pół roku temu ale bez wahania szukając go teraz wpisałam tytuł w wyszukiwarkę.
  • Andreas Kalpakidi: advent font by *inde-graphics - tutaj znajdziesz font ;) z krojem
  • Smashing Magazine: Free Fonts Of The Month: Advent Pro, Telegrafico - wspominany artykuł
sobota, 26 kwietnia 2008, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Czcionki* do szablonów blogowych z szablony katemac
W bardzo specyficznych warunkach tekst może nie być czytelny ale dalej może komunikować pewne informacje. To właśnie będzie wrażenie, klimat albo charakter i w dużej mierze zależeć będzie od kroju ale i pozostałe cechy związane z czytelnością będą ... »
Wysłany 2011/11/07 10:50:06
Komentarze
szeptem_szkicowany
2008/04/26 17:26:39
A robisz także szablony na wp.pl?
-
szablonykatemac
2008/04/28 19:12:27
@szeptem_szkicowany
aktualnie tylko na Blox.pl
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...