O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Rękodzielniczo po raz drugi

Zielony szablon cieszy się sporą popularnością postanowiłam więc przygotować drugi w alternatywnym kolorze. Określiłam go jako lawendowy ale nazwa koloru nie dla każdego będzie adekwatna. Może lepszy byłby fiołkowy... lawenda ma nieco cieplejszy mniej niebieskawy odcień. To jest po prostu szablon fioletowy.


szablon ręczny 04 - fioletowy

Szablon ręczny 04 - fioletowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -540px- 


Szablon jest niemal dokładną kopią zielonego. Poprawiając w 2012 szablony rękodzielnicze ten zrobiłam zmieniając tylko kolory z zielonego. Postaram się to opisać więc zachęcam do zajrzenia do notek z roku 2012.

Głównym powodem moich poprawek była chęć dodania górnego menu. Przy okazji poprawiłam nieco marginesy tak, że teraz nieco łatwiej zmienić stronność. Rewolucyjne jest zaś to, że przygotowałam również alternatywne topy.

Adres szablonu: http://handmade04szablonkatemac.blox.pl

Link do natychmiastowego pobrania szablonu: skopiuj szablon

fragmenty szablon hm 04

Uwagi o szablonie ręcznym 04 - fioletowym
szerokość szablonu 900px
szerokość głównej szpalty 560px
szerokość pobocznej szpalty 250px
kolor tła jasne (#F4F2F7) a w body szaro-fioletowe (#4F406B)
kolor tekstu niemal czarny (#160F26)
kolor linków fioletowy (#6C5699)
pozostałe kolory jasnofioletowy (#8468BA)
krój użyty w notce Trebuchet MS i dla nagłówków Times New Roman
wielkość tekstu notki 14px
interlinia w notce wartość względna: 140%
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 550px
css-owe ramki przy grafikach tak
border:5px solid #4F406B;
background:#7762A1;
padding:5px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie i graficzny znak cytatu na początku
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczne za wyjątkiem h3: duże litery i szeryfowy krój
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod: 0Etheme Spokojny
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, Ostatnie komentarze, delicious

dodatkowe klasy i identyfikatory

#menuTop - górne menu (długość 570px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Zmiana stronności szablonu lawendowego handamade

Poprawiając ten szablon w 2012 roku poprawiłam też w nim marginesy i dopełnienia głównych części. Teraz są one symetryczne a więc dużo łatwiej jest zmienić stronność szablonu. Wystarczy wybrać szablon podstawowy zawierający wszystkie elementy co Spokojny ale o odwrotnej stronności (polecam Biały), wybrać go a następnie w edycji CSS wkleić poprzednio istniejący arkusz szablonu rękodzielniczego fioletowego.

Opcja wymiana zdjęć

Kolejnym elementem poprawek z 2012 roku są alternatywne topy. Przede wszystkim polecam wstawienie własnych ilustracji. Jeżeli masz problem z tym jak to zrobić polecam notkę Wstawianie własnych zdjęć w ramki (na przykładzie szablonu Let's Make Pie). Wystarczy gotowy plik zapisać jako hm_tyt.jpg i dodając do zasobów bloga zaznaczyć opcję nadpisz pliki.

Jeżeli ten konkretny szablon kopiowałeś kilkukrotnie to nazwa może być poprzedzona cyfrą. W zależności od tego ile razy kopiowałeś tyle kolejnych liczb będzie. Najlepiej sprawdź w zasobach blogu, w najnowszym folderze z plikami szablonu.

ramki dla szablonu rękodzielniczego 04 fioletowego

Plik przypisany jest w arkuszu do selektora #BlogTytulBox. Możesz odszukać go w arkuszu stylów i zastąpić adres własnym. Dzięki temu zachowasz oryginalny plik a grafikę ze swoim własnym spersonalizowanym topem nazwiesz jak chcesz i zapiszesz w formacie jakim chcesz.

Przygotowałam kilka propozycji tytułowych, nadających już jednak konkretny temat szablonowi: pin up, przyprawy, spotkanie przy kawie, boginie srebrnego ekranu, lawendowe pole, wełniane serca.

alternatywne topy dla rękodzielniczego 04

Kolorystycznie najbardziej do szablonu pasują te trzy ostatnie (w galerii na blogu z szablonem): kwiaty, przyprawy i boginie kina. Serca i lawenda dodają nieco cieplejszych odcieni fioletu a spotkanie i pin up w ogóle są cieplutkie.


niedziela, 11 maja 2008, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
BASIC z szablony katemac
Robiąc już jakiś czas temu trzeci szablon ręczny , mniej więcej w połowie pracy zdałam sobie sprawę, że wychodzi mi coś bardzo ciekawego. Miałam przed sobą dwie możliwości: pójść dalej zaplanowana drogą i zrobić szablon handmade albo zrezygnować z ... »
Wysłany 2008/05/18 09:15:15
Komentarze
yezzy
2008/05/11 17:43:40
zapozyczylam szablon do mojego nowo powstajacego bloga jezzabell.blox.pl/html/1310721.html - dziekuje za udostepnienie do korzystania...
-
rdkg
2008/05/12 10:53:21
-
kate_mac
2008/05/18 08:46:19
@rdkg
dziękuję za pamięć i linka; Kasperskiego mam akurat w rssach; fajny generator schematów i ciekawa teoria - jeszcze nie jestem pewna na ile mi ona odpowiada ;) ale fajnie by było popróbować zrobić wygląd bloga na podstawie kolorów ulubionego obrazu czy zdjęcia...
-
m.lekko
2008/05/22 15:25:57
właśnie tworzę własnego bloga i korzystam z szablonu lawendowego. Dziękuję pięknie:)

I pozdrawiam
-
temprana
2008/05/31 18:22:20
Bardzo podoba mi się stonowanie beżowego. :-) Jest dyskretny, elegancki, a przy tym po prostu ładny. Kopiuję. :-)
-
2009/02/20 10:29:06
zaczyam tworzyć bloga mieszkaniowego. Bezowy szablon jest bardzo elegancki. Biore go! Tylko, żeby mi się jeszcze to technicznie udało... noga jestem. W każdym razie dzięki. Wybór szablonów naprawdę imponujący, co jeden to ładniejszy. trudno było sie zdecydować...
-
k0bietki
2009/06/07 15:29:46
Dziękuję za szablon.
-
2009/06/18 19:29:01
korzystam z lawendowego :)
-
miiisiaa
2009/08/06 10:55:34
pobrałam lawendowy (:
-
2009/08/11 17:39:48
dziękuje. pasuje do mnie jak ulał ;D
-
kate_mac
2011/07/31 18:42:53
dalsze wyjaśnienia związane z komentarzem @felicja79

A i jakby jeszcze było można, to chciałabym zmienić formę w jakiej wyświetla się blok cytatu na taką jak masz w tym szablonie, bardziej mi odpowiada, niż ta w lawendowym.

A można ale moje blocquote jest częścią mojego szablonu więc u Ciebie będzie się prezentowało nieco inaczej i nie wiem czy będziesz zadowolona z efektu... a raczej polecałabym zrobienie czegoś na wzór mojego blockquote ale z uwzględnieniem kolorystyki lawendowego.

Blok cytatu
Dodaję jednolite tło i nieco ciemniejszą rameczkę. Moje tło notek jest cieniowane, z lewej ciemniejsze niż z prawej i uzyskuję ciekawy efekt jak ten ciemny kolor ustawiam jako ramkę a jasny jako tło. Moje kolory są głownie ciepłe, beżowe. Szablon z którego korzystasz ma chłodną paletę więc połączenie tych dwóch stylów może wyglądać nieco "chorobliwie".

kod z mojego szablonu:
blockquote {
TEXT-ALIGN: left;
background: #f7f3ec;
border: #ede4d5 1px solid;
margin: 0px 0px;
padding: 0px 10px;
}

Spróbuj może z nieco innymi kolorami. Polecałabym takie bardziej lawendowe
np:

background: #F3EBF7;
border: #E7D8EE 1px solid;

Prawdziwy cytat
Jeżeli rzeczywiście chcę dodać cytat to umieszczam go w podwójnym bloku cytatu (dubluję znacznik blockquote w html notki)

a w szablonie mam to tak opisane:
blockquote blockquote {
BACKGROUND: url(/resource/kate3_bq.gif) no-repeat left 5px;
border: none;
margin: 0px 0px;
padding: 1px 10px 0px 20px;
}

Czyli opisuję mniej więcej to samo co poprzednio ale aby niektóre rzeczy jak np ramka nie powtarzały się to muszę je opisać dokładnie. Specyficzny dla tego fragmentu jest obrazek z ozdobnikiem. W szablonie z którego korzystasz polecałabym wykorzystać falbankę, która jest obok tytułu i pokazać tylko jej fragment.

BACKGROUND: url(/resource/hm04_css.gif) no-repeat -160px -30px;

kod
Jak pamiętam to dodaję jeszcze klasę nazwaną kod i zmieniającą tylko czcionkę w zasadzie. Jeżeli chcesz to możesz ten opis wstawić od razu do blockquote.

.CSSkod {
TEXT-ALIGN: left;
FONT-FAMILY: 'Andale Mono', 'Courier New', Courier, monospace;
}

Jak zdecydujesz się wprowadzić jakieś zmiany to pochwal się, z chęcią zobaczę efekty.
-
felicja79
2011/07/31 20:00:17

Skąd Ty to wszystko wiesz? ;-)

Dzięki za taką szczegółową odpowiedź i gotowe kody. Sama bym sobie z edycją css nie poradziła.

Jak zobaczyłam te wszystkie znaczki, to się przeraziłam, że nie dam rady tego zrobić. Ale spróbowałam na blogu testowym i wszystko działa :-).

Miałaś racje, że ten Twój blok cytatu inaczej wygląda na szablonie, którego używam. Zastanawiam się co zrobić z kolorem tla i ramki.

To, co teraz zaproponowałaś, bardziej mi się podoba niż ten blok z szablonu lawendowego, jednak tło chyba wypróbuję bardziej fioletowe albo jasne tło i gruba fioletowa ramka?

Muszę jeszcze pokombinować ;-)
Ale mam teraz roboty! Najpierw wzięłam się za ankiety z polldaddy.com. Tam to jest możliwosci. Też trochę nad tym posiedzę. Chciałabym, żeby cały blog tworzył całość, a nie był zlepkiem różnych dodatków :-).

-
kate_mac
2011/08/03 20:18:42
@felicja79
A wszystko to wiem bo metoda prób i błędów w końcu uzyskałam zadowalający mnie efekt. Proste zmiany można zrobić bardzo łatwo ale aby swobodniej czuć się w arkuszu stylów potrzeba trochę czasu.
Wiem, że te wszystkie znaczki przerażają i nie każdy zdecyduje się spróbować, a szkoda bo jak sama zauważyłaś wszystko działa bo podaję to w gotowej wersji. Dołączam do tego wyjaśnienia więc tekst robi się długi i skomplikowany ale sama czynność okazuje się prosta a wierzę, ze wyjaśnienia w końcu też się przydadzą i ktoś sprawdzi dlaczego dany kod tworzy dany efekt.

Pytasz się o blockquote w lawendowym. Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Pisałaś, że podoba Ci się moje blockquote więc podałam Ci sposób na podobne ale pasujące do szablonu lawendowego. Zastanów się co chcesz mieć. Ja aktualnie preferuję delikatniejsze wzory: cieniutkie kreseczki, kolory wtapiające się w tło... ale w szablonie lawendowym będą pasować wyraźne pomysły. Ramki wokół zdjęć są tam wyraziste i grube, pasujące do tła w body więc możesz do nich dopasować blockqute.

Możliwości dopasowania wyglądu na polldady jest bardzo dużo. Jest opcja edycji css bezpośrednio, styl można sobie zapisać i używać przy każdej następnej ankiecie. Jeżeli dla kogoś te wszystkie znaczki to za dużo to można bardziej automatycznie ale nadal bardzo indywidualnie pozmieniać elementy. Z tego co pamiętam to wybierasz konkretny styl ankiety i zmieniasz tam sobie co Ci nie odpowiada: kolory, ramki a nawet odstępy i zaokrąglenia - a jeżeli nie chcesz to zostawiasz te elementy w spokoju. Zmieniasz tylko to co chcesz zmienić.
-
felicja79
2011/08/04 23:26:26

Przepraszam, ja czasami sama nie wiem, czego chcę.
Podoba mi się Twoje blockquote. Nie wiedziałam, że jest ono integralną częścią Twojego szablonu i do niego pasuje najbardziej. Druga rzecz, ktorą zrozumiałam dzięki Tobie jest taka, że szablon lawendowy ma inny styl, bardziej wyrazisty niż Twój. I właśnie sobie pomyślałam, że te delikatniejsze kreseczki i ozdoby właśnie tak mi się podobają.

W lawendowym wybiorę jednak bardziej zdecydowany styl blockquote. Chyba mocną fioletową ramkę i jasne tło, muszę jeszcze popróbować na blogu testowym, a potem wymyślić do czego używać blockqoute na blogu o dodatkach.

Co do ankiety na polldaddy, to nie mogę sobie z nią poradzić. Denerwuje mnie. W css nie umiem nic napisać, a te podstawowe ustawienia są niewystarczające. Nie mogę tego dopasować... Brakuje mi zdolności plastycznych, czy jak je nazwać - takiego artystycznego wyczucia kolorów. Na razie będę korzystać z hanzo.pl.

A jeszcze dodam, że Twoje instrukcje są bardzo czytelne i pomocne :-).

-
kate_mac
2011/08/09 18:56:36
@felicja79

Nie masz za co przepraszać. To wcale nie jest tak, że nie wiesz czego chcesz, na razie chyba po prostu zaczynasz zwracać uwagę na szczegóły. Ja zanim zaczęłam robić szablony też mocno mieszałam "ładne" rzeczy. Wybierałam te, które mi się podobały i łączyłam je z tym co już miałam. Mieszanka nie zawsze wychodziła najlepiej ;-

Zresztą nadal mam tendencję do tego aby ulubione w danym momencie sposoby opisania wyglądu dodawać bez względu na to jaki szablon robię. Na szczęście zawsze mam możliwości choćby niewielkiego dopasowania.

Jest jeszcze jedna rzecz, poza klimatem szablonu, o której powinnaś pamiętać mianowicie co za element opisujesz. Blocquote to na przykład blok cytatu albo jak kto woli cytat blokowy. Ze względu na edytor łatwo go używać w różny, bardzo często wyjątkowy sposób ale np. projektując ogólnodostępny szablon warto pamiętać jaki jest cel elementu (w przypadku blocquote będzie to faktyczny cytat, bardziej osobista wypowiedz albo zwykłe zapożyczenie, cytaty mogą być bardzo różne więc jeden styl do blocquote to nie zawsze wystarczająca rzecz).

A tak w ogóle to czasami warto zapomnieć o uważności i zasadach. Zawsze wydawało mi się, że komponowanie szablonu jest jak dobieranie ubrań czy aranżacja wnętrz. Są niby jakieś zasady, pewne rzeczy do siebie pasują inne nie ale jak sobie odpuścisz to świat się nie zawali, też wyjdzie dobrze. Czasem lepiej jak coś jest mniej harmonijne ale za to ma więcej indywidualnego podejścia.

dobra, koniec tych pseudo-mądrości :-D
-
felicja79
2011/08/09 23:57:30
@kate_mac

dobra, koniec tych pseudo-mądrości :-D

To mądre uwagi, na pewno warte zapamiętania :-).


Czasem lepiej jak coś jest mniej harmonijne ale za to ma więcej indywidualnego podejścia.

Dla mnie to byłby ideał - odnaleźć swój styl. I mam tu zarówno na myśli styl pisania, wyrażania siebie poprzez obrazy i dodatki, jak i swój szablon bloga, po prostu wszytsko.
-
kate_mac
2011/08/14 13:15:59
@felicja79
A wiesz jak najłatwiej znaleźć "swój styl"? Kiedy przestaniesz się nim przejmować :- Ja chciałam mieć elegancki brązowo-niebieski szablon. Taki wydawał mi się najodpowiedniejszy. Ale początkowo nie miałam na niego pomysłu więc zrobiłam sobie trochę "na odczepnego" karmazynowo-ciemnobrązowo-jasnoszary. I tak już zostało z tą zmianą, że ciemnobrązowy rozjaśniłam a szary sukcesywnie zmieniałam na beżowy. Aktualny efekt mnie w stu procentach zadowala ale i tak zawsze zmianę zaczynam aby-coś-już-było. Np szablon na stylowym blogu nawet mi się podoba ale to nie jestem "ja" no i wymaga jeszcze dokończenia. Ale póki co będzie.

Z robienia własnego szablonu, i przypadkowego wyboru karmazynowego koloru po latach po raz pierwszy mogę definiować coś o sobie - ulubiony kolor: karmazynowy ;)
Ulubionego filmu, książki czy muzyki dalej nie jestem w stanie określić ;-
Ale mam swój styl pisania: wodolejstwo i wymądrzanie się okraszone treścią właściwą :D
-
felicja79
2011/08/16 23:25:38

@Kate_Mac
A wiesz jak najłatwiej znaleźć "swój styl"? Kiedy przestaniesz się nim przejmować :-


Będę o tym pamiętać i postaram się przestać przejmować szukaniem "swojego stylu" :-).


Np szablon na stylowym blogu nawet mi się podoba ale to nie jestem "ja" no i wymaga jeszcze dokończenia. Ale póki co będzie.


Szablon Twojego bloga o szablonach uważam za absolutnie genialny. Każdy ozdobnik jest małym dziełem sztuki, a razem wyglądają jak... tu brak słów :-).

Zajrzałam też na Twojego drugiego bloga, do którego podałaś link. Tamten szablon się nie umywa. Za to są tam fajne porady, dołączam do ulubionych i będę czytać :-).


-
aga1234567899
2012/07/30 11:24:48
Witam prowwadze bloga o pwenej grze chcaiłabym ten szablon mieć an mojim blogu aga1239msp.blox.pl myśle ze mi pomożesz co do instrukcji . :)
czekam na odp ;*
-
szablonykatemac
2012/08/20 17:24:48
@aga1234567899
A w czym problem? Czego miałaby dotyczyć ta instrukcja? Kopiowania szablonu? To już było: Ilustrowany przewodnik po bloksie - Kopiowanie szablonu.
-
2014/09/15 22:27:46
biorę ;) fioletowyprzepisnik.blox.pl
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...