O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Jednolity wygląd wpisów

Dość dawno (bo już ponad rok temu) Eskey wytłumaczył jak osiągnąć jednolity wygląd wpisów na stronie głównej bloga i na tej z pojedynczą notką. Trochę wody już od tego czasu upłynęło, kilka nowości się pojawiło niemniej wpis jest nadal aktualny. W ramach dopełnienia o wspomniane wyżej nowości dzisiaj rozszerzę opis Eskey’a przede wszystkim o nowo-dodaną stronę statyczną.

Nowość – strony statyczne

Jedną z sierpniowych nowości na blox.pl są długo oczekiwane strony statyczne. Zaletą takich stron jest to, że nie pojawiają się w chronologii bloga (i tu kolejna zmiana bo wg. Blox.pl, który postanowił wziąć pod uwagę opinię językoznawców powinnam napisać blogu), nie mają żadnych dat, można łatwo edytować nie tylko treść takich notek ale także ich adres. Na ile przydatna to rzecz każdy sam jest w stanie ocenić. Taka strona może mieć tyle różnych możliwości zastosowania ile użytkownik będzie miał pomysłów. Świetnie się nada przykładowo jako strona z informacjami o autorze czy o blogu. Dotychczasowe rozwiązanie w postaci najpierw linka do profilu na Ludzie Gazeta a następnie do bloksowego profilu uwzględniającego jedynie pisane i komentowane blogi niewiele mówiło o autorze.

Link do takiej strony statycznej nie pojawia się automatycznie na blogu w związku z tym samemu należy poinformować o takiej stronie i jej charakterze.

Wygląd wpisów

Osoby zabierające się za zmianę wyglądu swego szablonu często bywają zdziwione faktem iż nie wszystko wygląda tak jak tego oczekiwały i pewne elementy nie chcą się zmienić mimo iż właściwe cechy zostały zmienione w CSS. W odpowiedzi właśnie na te niejasności powstał zapewne wpis Eskey’a. Radzi on aby analogiczne selektory grupować i opisywać razem oddzielając od siebie poszczególne selektory przecinkiem. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu łatwo jest zachować spójny wygląd wpisów w różnych miejscach a także w przyszłości gdy zaistnieje potrzeba dokonania zmian wystarczy wpisać cechę raz bez konieczności szukania selektorów po całym CSS.

Ujednolicony wygląd

STRONA GŁÓWNA
STRONA Z POJEDYŃCZĄ NOTKĄ
STRONA STATYCZNA
nad wpisem
dataetykieta
"Blog > Komentarze do wpisu"
 
.BlogDataWpisu#SkomentujBoxEtykieta

kontener z całym wpisem
.BlogWpisBox
#SkomentujBox#StatycznaBox

tytuł wpisu
.BlogWpisItemTytul.TytulKomentowanegoWpisu h2
#StatycznaTytul h2
należy pamiętać, że tytuł wpisu na stronie głównej jest linkiem  tytuł komentowanego wpisu może nie być umieszczony w tagu nagłówka i wtedy należy opisać ten selektor także w taki sposób
.TytulKomentowanegoWpisu
 

treść wpisu
.BlogWpisTresc

.TrescKomentowanegoWpisu

#StatycznaZawartosc
 jeżeli wpis podzielony jest na wstęp i treść to należy także opisać
.WstepKomentowanegoWpisu
 

informacje pod notką (IPT)

.InfoPodTekstem
dotyczy wszystkich informacji pod notką

#InfoKomentowanegoWpisu
selektor ten dotyczy tylko części z datą i autorem
 

powyższy selektor obejmuje elementy:

.IPTczas
.IPTautor
.IPTkategoria
.IPTlinkuj
.IPTkomentuj
.IPTTrackBack
.IPTwiecej

za elementy
- poleć znajomemu »
- śledź komentarze (rss) »
odpowiedzialny jest identyfikator
#PolecWpisStrKom
zawierający odpowiednio klasy
.SKpolec
.SKsledz

link do strony na której można skomentować notkę opisywany jest w selektorze
.SkomentujDodajKomentarzLink

 

wąska szpalta
#BlogWazkaSzpalta#SkomentujWazkaSzpalta#SkomentujWazkaSzpalta

Moja tabelka porównawcza nie wygląda tak przejrzyście jak ta Eskey’a. Niestety pisanie instrukcji nie jest moją mocną stroną. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko uda się znaleźć w tej tabeli poszukiwane informacje.

czwartek, 28 sierpnia 2008, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/08/29 02:48:10
Kate, sprawdzałaś może, czy nowe selektory zostały wpisane w szablony? czy czeka nas znowu benedyktyńska robótka. Poza tym, mogliby na forum lub w bloxwiki ogłosić wszystkim jaką mają nazwę owe selektory. To chyba nie problem. Nie każdy potrafi odszukać je w źródle strony, zwłaszcza, że najpierw będzie musiał ją sobie stworzyć.
Z ciekawości na zamkniętym blogu zrobiłam sobie przykładową. Bez edycji niestety nie obejdzie się, ale do CSS już nie chciało mi się zaglądać;) Szkoda, że nie pomyślano nad wydzielonym miejscem na linki do tych stron na głównej. Będą niknęły w zakładkach.
-
kate_mac
2008/08/29 10:14:41
@irytek05
W bloxowych nowych szablonach już są. W indywidualnych szablonach nie ma i nie sądzę aby się pojawiło bo każdy szablon jest inny i nie można dodać jak w przypadku 'poprzedni/następny wpis' jednego prostego zapisu (choć oczywiście zwykłe dodanie margin czy padding znacznie poprawia wygląd no ale w zależności od szablonu wiele różnych wariantów może wystąpić)

Zapewne taka informacja się pojawi. Admini pewnie czekają czy nie pojawią się jakieś problemy czy uwagi.

Nie sądzę aby początkowo wszyscy się na to rzucili - spora część zauważy 'jakieś strony statyczne' dopiero za kilka miesięcy ;)

Nowy typ stron nie wpływa bezpośrednio na wygląd samego bloga a więc nie ma co się spieszyć. Dopiero gdy ktoś zrobi sobie taka stronę to zauważy że coś jest nie tak.

Co do linków to mi takie rozwiązanie odpowiada - taka strona może służyć na wiele różnych sposobów i umieszczanie jej automatycznie w linkach nie za bardzo pasuje do tej możliwości. W zakładkach możesz sobie zrobić odpowiednio pierwszy folder i umieścić tam tylko linki do statycznych. Ja jestem zawsze za tym aby to użytkownik decydował co gdzie umieszcza. I dlatego chciałabym np. aby istniała możliwość zmiany kolejności elementów w wąskiej szpalcie. No ale w takim przypadku przydałyby się nowe selektory do wąskiej szpalty typu NadWazka i PodWazka ;)
-
2008/08/29 11:17:55
Kate, mnie chodziło o umieszczenie w CSS samego selektora, bez deklaracji, bo te są oczywiście różne w zależności od szablonu. Nazwa selektora i puste klamry, to już wstęp do dalszej twórczości. Bez tego, nawet ktoś zainteresowany posiadaniem dodatkowej strony, w tej chwili nie ma możliwości jej edytowania. Masz rację, spora część taką możliwość zauważy dopiero za kilka miesięcy, ale w dużej mierze dzięki brakowi rzetelnej informacji. Zresztą to nie pierwszy raz tak jest, że najpierw są ogłaszane zmiany, a potem trzeba szperać po różnych stronach i dowiadywać się o szczegóły.
Mówiąc o wyróżnieniu w jakiś sposób linków z nowymi stronami, myślałam o czymś takim jak obecne opcje w Wyglądzie. Po włączeniu opcji pokazywałby się odrębny blok z folderami stron. Nie mieszałoby się to z zakładkami.
W tej chwili jednak marzę o możliwości uporządkowaniu listy blogów, jakie się posiada na koncie;)
-
kate_mac
2008/08/30 13:23:20
@irytek
Umieszczenie samego selektora to faktycznie całkiem niezły pomysł; a gdyby pojawił się jeszcze z komentarzem, że to strona statyczna to od razu by sugerowało o co się pytać

Co do tej informacji to fakt. Przy takiej notce jak sierpniowe nowości powinien być link do bloxwiki przykładowo. Choć z drugiej strony w taki przypadku dużo prościej mi zajrzeć do kodu źródłowego strony niż szukać gdzie też mogłoby to być wyjaśnione.

co do tego miejsca na statyczne to też miałam na myśli coś takiego ale statyczna może mieć tak rożną treść że zapewne w wielu przypadkach można by się zastanawiać co ma piernik do wiatraka i dlaczego te strony są obok siebie. Ale fakt w zakładkach występują zazwyczaj linki do stron 'zewnętrznych' więc umieszczenie tam 'swojej' statycznej wymaga jakiegoś zróżnicowania. Ale i tak wole takie rozwiązani bo pozwala na większa ingerencję użytkownika.

Ponoć nieuporządkowana lista doskwiera także osobom które mogłyby deklarują, ze zmiana nastąpi ;) - też czekam. Bardziej zależy mi na tagach do notek (mogłyby być też multikategorie ale z tego co pamiętam deklarowano taki więc niech będą tagi).
-
wojtekb.1
2008/09/02 17:14:49
A czy strony statyczne można komentować?
-
kate_mac
2008/09/03 10:12:38
@wojtekb.1
Nie, nie można; to są strony niejako informacyjne - do zadań specjalnych ;)
zresztą jest ich tylko 10
składa się tylko z tytułu i treści i wyświetla jak pojedyncza notka czyli bez archiwum i zakładek
zresztą zobacz sam - przykładowa strona statyczna do mojego ostatniego szablonu
-
shi-ann
2008/09/07 12:51:17
Moja strona statyczna wygląda już prawie tak samo jak reszta blogu. "Prawie" oznacza, że nijak nie mogę zrobić obramowania obrazków (BlogWpisTresc img), żeby wyglądały jak na blogu. Obecnie obramował mi się cały wpis ;-)
Jak to rozwiązać?
-
kate_mac
2008/09/07 14:10:07
@shi-ann
A próbowałaś #StatycznaZawartosc img?
BlogWpisTresc img odnosi sie tylko do obrazków w notce na głównej stronie bloga; na komentarzowej będzie to odpowiednio: .TrescKomentowanegoWpisu img i .WstepKomentowanegoWpisu img a dla statycznej #StatycznaZawartosc img
-
shi-ann
2008/09/07 14:47:29
Dzięki, udało się :-)
-
anilek25
2011/01/05 20:29:23
hej; mam pytanie: otóż chciałabym by mój każdy wpis miał indywidualnie nadane przeze mnie tło, wiem jak to się robi z background'em ale nie wiem gdzie odnaleźć je (czyli te wpisy) w css albo wpisać każdy pojedynczy wpis, którego kolor chcę zmienić. Chodzi mi o to, że nie wiem gdzie mam wpisać dane tła, jak umiejscowić albo znaleźć kolejno wpisy a potem elegancko pozmieniać im backgroundy;/jak już znajdę albo nazwę w css wpisy to wówczas już sama pozmieniam ich tła. Dzięki z góry, pozdrawiam;]
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...