O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Szablon Arial z niebieskimi linkami

Kolejny szablon typograficzny. Tym razem padło na krój Arial. Sporo jest osób które zarzucają Arialowi, że jest tylko kopią Helvetiki. Do pewnego stopnia jest to prawda niemniej jednak kroje te różnią się między sobą i należy pamiętać, że mają inny klimat. Ten szablon z Helveticą wygląda zupełnie inaczej i projektując dla Helvetiki wybrałabym zupełnie inny wygląd. Jeżeli Arial jest kopią Helvatici to jest on kopią o bardziej humanistycznym charakterze.


38 szablon Arial, jasny

Szablon 38 Arial, niebieski,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -570px- 


Szablon nigdy nie był przesadnie popularny. O skorzystaniu z niego poinformowało mnie sześć osób (średnio 1,5 osoby na rok - heh). Był bardzo spokojny i stonowany i nic chciałam tego zmieniać. Dlatego też mino znaczącej zmiany w wyglądzie jakiej dokonałam w lutym 2012 roku nie spodziewam się gwałtownego wzrostu zainteresowania tym projekcie. Z drugiej strony szablon został nieco uwspółcześniony, nie tylko od stron kodu css ale także pod względem wyglądu. Jest teraz znacznie szerszy, w tle dookoła bloga ma delikatną teksturę wiec mniejsze powinno być odczucie pustki na dużym ekranie. Dodatkowo dodałam mu grafikę w topie a kolor linków opisałam tylko w jednym miejscu. Dzięki temu szablon można łatwo dostosować do własnych upodobań.

 

Adres szablonu: http://38szablonkatemac.blox.pl

fragmenty szablon 38 Arial

Uwagi o szablonie 38 Arial, niebieskim
szerokość szablonu 970px
szerokość części na notkę 580px
szerokość pobocznej szpalty 300px
kolor tła białe (#fff) a w body szare (#f0f0f0)
kolor tekstu ciemny (#4d4d4d)
kolor linków niebieski (#0e73b8)
pozostałe kolory czarny (#000), jasnoszary (#eee)
krój użyty w notce Arial
wielkość tekstu notki 12px
interlinia w notce wartość względna: 150%
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 570px
css-owe ramki przy grafikach tak
 background:#f6f6f6;
 border: #eee 1px solid;
 padding:4px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie i zmiana kroju na Segoe Print
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczne
h3 - odstęp, powiększenie, czarny kolor
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme RiSpokojnystary kod: 0Etheme Spokojny
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, Ostatnie komentarze, delicious

dodatkowe klasy i identyfikatory

#menuTop - górne menu (długość 830px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Szablon jest całkiem niezły, bardzo jasny i spokojny. Odstępy są bardzo rytmiczne i mniej więcej mają stałą szerokość 30px. Szablon jest stosunkowo szeroki ale większość tej dodatkowej szerokości przeznaczyłam dla wąskiej szpalty, ma ona aż 300px. Ostatnio często umieszczam długie linki w zakładkach pomyślałam więc, że może komuś przyda się szablon o podobnych proporcjach. Lubię szerokie szpalty boczne.

Pierwszy szablon Arial był całkiem podobny, jasny, prosty i niebieski. Nowy Arial jest znacznie szerszy ale tak samo jasny, prosty i niebieski. Początkowo nie planowałam ilustracji tytułowej, zazwyczaj wolę jej nie dodawać zostawiając możliwość zaprojektowania bardziej ozdobnego topu użytkownikowi. Robiąc szablony reliefowe pomyślałam, że jakąś prostą ilustrację jednak dodam. Zajmuje ona dolną część topu i może, jeżeli zajdzie taka potrzeba być większa, nawet do samej góry.

Zrobiłam alternatywne ilustracje do topu, wszystkie niebieskawe ale kolorystykę szablonu łatwo zmienić, generalnie jest szara z dodatkiem niebieskiego w linkach a kolory linków zmienić najłatwiej.

alternatywne topy dla szablonu 38

Moje ilustracje mają wymiary 910×200px. 910px w poziome to cała szerokość boksu tytułowego więc nawet jeżeli ilustracja będzie szersza to więcej niż 910px nie będzie widać. 200px w pionie to wysokość ilustracji uwzględniająca miejsce na górne menu. Jeżeli jednak nie zamierzasz z niego korzystać to równie dobrze możesz dodać ilustrację wysokości 260px. Jeżeli natomiast dodasz jeszcze większą ilustrację to w pionie będzie ona wypełniać cały boks tytułowy, czyli aż po sam tytuł (pamiętaj więc aby odpowiednio zaprojektować miejsce w ilustracji gdzie będzie widoczna nazwa bloga).


poniedziałek, 27 października 2008, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Arial 8211 nie całkiem krótka historia z szablony katemac
Arial jest krojem zaprojektowanym w 1982 roku dla IBM przez Robina Nicholasa i Patricię Saunder z firmy Monotype, jednej z najsłynniejszych firm zajmujących się typografią. Powstała jako tańszy odpowiednik kroju Helvetica firmy Linotype i ... »
Wysłany 2008/10/31 16:11:21
Komentarze
iceberg33
2008/10/29 12:57:34
dziekuje, znow pozyczam!
-
2008/10/29 19:39:35
Kate wysłałam Ci meila na konto, które masz w zakładkach, ale tak dziwnie szybko to poszło, że nie mam pojęcia czy dojdzie:)
-
2008/10/29 19:45:12
Zerknęłam i widzę, ze omawiasz czcionki. Arial poznałam przez przypadek, nie wiedząc, że to arial. Spodobały mi się jego delikatne czcionki i tekst nimi pisany. O samej czcionce czytałam wiele niepochlebnych opini, że niby stworzona przez Macrosoft głownie z myslą o IE jako odpowiedź na verdanę. Helvetici nie znam bo to czcionka w MACach. U mnie nie różni się niczym od verdany (mojej ulubionej):)
-
kate_mac
2008/10/31 16:18:45
@irytek05
po pierwsze mail doszedł
po drugie kroje - jak widać napisałam osobna notkę dotyczącą Ariala - w jego historii jest kilka wątpliwych aspektów i dlatego nie jest lubiany;
co do stworzenia to w skrócie to stworzyła go firma Monotype zajmująca się krojami; stworzyła go dla IBM - czyli przy samych narodzinach Microsoftu nie ma choć później to właśnie Windows rozprzestrzenia Ariala
Verdana z tego co pamiętam to jednak jest projekt dla Microsoft
co do Helvetiki to mimo wszystko jako użytkowniczce Windows trochę mi jej brak
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...