O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Ornament, część 1

Pomysł na ten szablon miałam od bardzo dawna. To aktualnie jest mój ulubiony koncept i zastanawiałam się nawet czy nie zrobić sobie szablonu w tym stylu na główny blog z szablonami. Nie zrobiłam tylko dlatego, że byłoby to za dużo zachodu... wszystkie rzeczy na nowo układać sobie. Teraz nie zrobię bo mam już nowy pomysł i choć wymaga układania to nie spieszy mi się z jego wdrożeniem więc na wszystko znajdzie się czas.

Szablon ornament pojawi się w wielu wersjach (no bo skoro jest już moim ulubionym to pobawię się nim trochę). Niebieski i różowy idą na początek ponieważ powstały pod adresami istniejących już szablonów.

13 szablon po i przed 16 szablon po i przed

13 był kiedyś ładnym, dość szerokim żółto-niebieskim szablonem. Mogłabym go uznać za udany wyrób gdyby nie dziwny błąd w IE - do tej pory nie wiem dlaczego tak się działo ale szablon wyłączyłam z użytku bardzo dawno temu więc nikomu go brakować nie powinno.
Tworząc nowy projekt postanowiłam zachować niektóre charakterystyczne cechy szablonu i wykorzystać je w połączeniu z nowymi pomysłami. Z poprzedniego szablonu zachowałam żółto-niebieską kolorystykę ale zmieniłam jasność, teraz jest to szablon ciemny. Zachowałam też czcionkę: Georgię. To bardzo wygodny krój szeryfowy o dużych oczkach i wyraźnych literach.

Z innych rzeczy zostawiłam wygląd wąskiej szpalty, oczywiście uwzględniając poważne zmiany związane z nowym pomysłem.

13 szablon ornament - niebieski
13 szablon ornament - niebieski

16 szablon zdecydowanie należał do najmniej lubianych przeze mnie. Był ciemny, ciężki i mimo zastosowania tylko odcieni jasnego różu i magenty szablon był pstrokaty. W zasadzie poza jasno-różowym i magentą nic nie zostało ze starego szablonu. I dobrze. Nowy jest bliźniaczym szablonem niebieskiego. Drugą różnicą obok kolorów jest czcionka, chciałam aby obok szeryfowego niebieskiego pojawił się bezszeryfowy różowy. Wybrałam krój "Lucida Sans Unicode" ale nie dla każdego będzie on widoczny.

16 szablon ornament - różowy
16 szablon ornament - różowy

Uwagi:

 • drzewoGłównym wyróżnikiem tych szablonów będzie rachityczne drzewo.
 • Miejsca na kategorie jest sporo, tytuł też nie musi być maleńki. Jeżeli jednak przyjdzie Ci do głowy zmienić grafikę w tle tytułu pamiętaj uwzględnić miejsce na kategorie.
 • zdjęcia umieszczane notce nie powinny być większe niż 500px w szerokości, choć wydaje mi się, że nieco mniejsze nawet lepiej by tu wyglądały
 • szablon jest zrobiony z myślą o FotoForum choć później pomysł przetwarzałam kilka razy: oba są dostosowane do całkiem sporej liczby skryptów
 • TrzeciaSzpalta zrobi się w zasadzie sama choć polecałabym ją ubrać w diva o identyfikatorze Trzecia
  <div id="Trzecia">Tutaj cały kod html wklejony w bocznej szpalcie</div>
  różnica będzie widoczna w odstępie od dolnej krawędzi niebieskiego pola tytułowego; moim zamierzeniem było aby trzecia kolumna zaczynała się niżej niż druga ale i bez tego będzie wyglądać dobrze
 • To o czym koniecznie trzeba pamiętać to to, że dodatki dodawane na blogu z tym szablonem muszą być wąskie: 150px. Tylko tyle jest tam miejsca.
 • ten szablon całkiem przyzwoicie nadaje się do wyświetlania reklam; wąska szpalta jest przesunięta więc wszystko co wyświetla się zazwyczaj pod nią będzie teraz obok
niedziela, 08 listopada 2009, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
ornament, część 3 kocie opowieści z szablony katemac
Po raz kolejny proponuję przeróbkę starszego szablonu na szablon z ornamentami. To już czwarty szablon w tym stylu więc na pewien czas ostatni nie na długo jednak bo kolejne trzy są już prawie skończone . 187 Tym razem zmieniłam koci szablon. ... »
Wysłany 2009/11/29 13:36:37
Komentarze
irytek05
2009/11/09 01:38:42
O widzę, że kolorami się bawisz:)
Kate, którą wersję IE masz w komputerze? Bo ja niestety mam ósemkę i teraz nie mam gdzie sprawdzić, jak wygląda skończona praca w szóstce. Przeniosłam w szablonie pozycjonowaniem absolutnym opis bloga. Po sprawdzeniu BrowserShot okazało się, że w IE6 opis wychodzi mi poza szablon, naniosłam poprawkę, ale niestety nadal jest źle. Nie mam gdzie sprawdzać. Na BrowserShot nie można dwa razy tego samego adresu wkleić, już przełożyłam szablon na inny blog, ale ileż nowych blogów będę zakładać, a robocze wszystkie mam zajęte. Po prostu klapa, bez szóstki nie da się robić szablonów, chyba, że najprostsze, bez przesuwania jakichkolwiek elementów. Pomyślałam sobie, że gdybyś Ty ją miała, to mogłabyś mi powiedzieć czy już dobrze opis wygląda, a może wiesz jak w inny sposób to sprawdzić?
-
kate_mac
2009/11/15 13:38:13
@irytek05
oj bawię się kolorami; od pewnego czasu od razu robię szablon w kilku kolorach (no chyba, że jest taki jak Pumpkin - ewidentnie do jednorazowego użytku)
W sprawie przeglądarki to mam IE6; jeżeli będziesz potrzebowała aby Ci coś sprawdzić to tylko mi napisz - no problem;
a próbowałaś IETester?
-
irytek05
2009/11/16 20:15:43
Kate, próbowałam to i jeszcze jakąś wtyczkę do FF, nie pamiętam nazwy, ale wyskakuje mi informacja, że nie można zainstalować. Słyszałam, że tam gdzie jest IE8, nie da się nic z tych rzeczy zainstalować. Szkoda, bo właśnie mam ósemkę:(
-
irytek05
2009/11/16 20:40:39
Kate, pomyślałam sobie, a co mi szkodzi sprawdzić jeszcze raz i udało się! Zainstalowałam IETester :) Nawet IE5 jest:)
-
kate_mac
2009/11/16 21:08:29
@irytek05
też pamiętam jakieś info o tym, że najlepiej IEtester instaluje się na IE7 ale jak widać i dla ósemki to nie jest już problem; powodzenia w testowaniu możliwości testera
-
wredna_buka
2009/11/21 20:07:52
wstawiam ten szablon na swój blog ^^ dziękuję :*
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...