O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

The Pie Hole & gimp czyli grafika kulinarna do szablonu filmowego

UWAGA!!! Szablon pod adresem http://filmowy02szablonkatemac.blox.pl przeszedł diametralną zmianę. Ta notka dotyczy tylko przerabiania grafiki ale powiązana jest z następną, która umieszcza już ją we wspomnianym szablonie.


Gdzie pachną stokrotki (ang. Pushing Daisies)Jedne szablony łatwiej przerobić inne trudniej. Te które mają jakieś ramki graficzne, ozdobniki, różnobarwne tła itd. trudniej znoszą przeróbki. Nie mówię, że się nie da ale szukam tutaj najprostszych rozwiązań i dlatego na kulinarne proponuje przerabiać szablony w których zmiany łatwo przeprowadzić. Czasami jednak, mimo iż łatwo, bez programu do obróbki graficznej się nie obejdzie. W następnej natce opiszę szablon dla którego teraz przerobimy grafikę.

ramkiZakładam, że prowadzący blogi kulinarne mają własną bazę świetnych zdjęć. W przerabianym szablonie filmowym 02 można będzie wykorzystać kilka z nich. Przygotowałam szkielet dla czterech, które będą się powtarzać w pionie. W związku z tym, że nie dysponuję własnymi kulinarnymi zdjęciami postanowiłam pójść drogą połączenia tematów kulinarnego i filmowego i wykorzystałam zdjęcia z serialu Gdzie pachną stokrotki. Zrobiłam też plik png w którym zostawiłam wszystkie ustawienia dotyczące cienia czy ramek a zdjęcia usunęłam - to mój dzisiejszy szkielet. Można do niego wstawić własne zdjęcia korzystjąc z programu graficznego w którym można pracowac na warstwach -  w tym przypadku z całą pewnościa świetnie się sprawdzi gimp ale zapewne jest wiele równie dobrych jeśli nie lepszych programów.

Szybki kurs jak w Gimpie wstawić zdjęcia do ramki.

1. Otwieramy w programie nasz szkielet. Z przyborników z narzedziami niezbędny jest ten podstawowy, przydałby sie też ten z warstwami ale nie jest niezbędny i postataramy się dzisiaj poradzić sobie bez niego.

Otwieramy w programie nasze ramki przybornik z warstwami

2. Otwieramy w programie pierwsze zdjęcie. Kopiujemy je (Crtr+C albo Edycja -> skopiuj) i wklejamy do pliku z ramkami jako nową warstwę (Edycja -> Wklej jako -> Nowa warstwa).

Musimy przede wszystkim zmienić kolejność warstw. Jeżeli włączony jest przybornik z warstwami to tylko kursorem jak palcem przesuamy nową warstę niżej. Ale skoro mieliśmy sobie radzić bez przybornika z warstwami więc obniżamy warstę korzystając z menu Warstwa -> Stos -> Obniż warstwę.

Obniżamy warstwę

3. Teraz warstwa z ramkami jest na wierzchu ale uwaga w dalszym ciągu edytujemy warstwę ze zdjęciem. Moje zdjęcie jest zdecydowanie za duże i ma niewłaściwe proporcje. Zaczniemy od zmniejszenia go troszeczkę. Zdjęcie Charlotte "Chuck" Charles miało wymiary ok 600x800px. Jest za szerokie ale chcę też je nieco inaczej wykadrować tak więc zmniejszm je tylko troszeczkę (pamietaj o zachowaniu proporcji zdjęcia). Następnie korzystając z narzędzia przesunięcia (niebieska poczwórna strzałka) ustawiam sobie zdjęcie w ramce.

Zmniejszanie zdjęcia Presuń zdjęcie

W dalszym ciagu jest sporo za duże. Ale kadr który sobie wymyśliłam jest już w ramce więc nie bedziemy skalować a przycinać. Korzystając z narzędzia zaznaczania prostokatnego zaznaczam obszar zdjęcia a następnie wybieram Warstwa -> kadruj według zaznaczenia.

zdjęcie w całości jest za duże kadrowanie

W ten sam sposób dodajemy kolejne zdjęcia. Omijamy punkt pierwszy i drugi poniweaż teraz skopiowane zdjęcia wklejają się nam na naszym poprzednim zdjęciu a pod plikiem z ramkami.

Ned Charlotte Olive Snook

Jak wypełnimy wszystkie ramki i mamy gotowy plik. Pozostaje go tylko zapisać. Wybieramy Plik -> Zapisz jako... (Shift+Ctrl+S). Możemy zachować nazwę i rozszerzenie ale trzeba uważać  na wielkośc pliku - mi wyszedł zdecydowanie zbyt duży: prawie 400KB. Proponuje zapisać go jako jpg o sporej kompresji choć radziłabym ostrożnie bo gimp całkiem sporo zubaża kolory. Przy 85% otrzymuję jakieś 50-60KB.

Gotowe. Możemy zamknąć program i przejść do wprowadzania zmian w szablonie.

środa, 31 marca 2010, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...