O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Zmiany w wyglądzie bloga - edycja bloksa

Tree in an inbox Icon by Mattahan (Paul Davey)Kilka miesięcy temu bloks zmienił wygląd edycji bloga - początkowo czasami trudno było się zorientować gdzie co jest bo przyzwyczajona byłam do starego układu ale nowy okazał się zjadliwy i w miarę sensowny. Sama podzieliłabym to nieco inaczej (wpisy/treść główna - boczna szpalta - komentarze - ustawienia; gdzie edycja css znalazłaby się w ustawieniach) ale jest jak jest i nie jest nawet źle. Dla nowych bloksowiczów informacje z tej notki przydadzą się na początek; dla tych co blogują często ale w ustawienia bloga zaglądają rzadko też takie podsumowanie może być przydatne.

edycja - wygląd

WYGLĄD

Szablony podstawowe - to szablony zaproponowane użytkownikom przez bloksa. Możemy je podzielićna dwie grupy: stare szablony, różniące się nieco między sobą kodem html i nowy szablon tzw. new_age. Nowy szablon to zupełnie inna historia i na razie zajmować się nim nie będziemy. Stare szablony są bazą dla większości szablonów jakie na bloksie zrobiono. Jeden z nich zawsze będzie wybrany, nawet jak na blogu masz jeden z szablonów udostępnionych przez użytkowników. Szablon podstawowy to baza - określa z jakiego kodu html Twój blog korzysta.

Więcej o szablonach bazowych możesz się dowiedzieć z notki: Układy

Szablony użytkowników - to najprostszy dostęp do wszystkich szablonów udostępnionych przez użytkowników blox.pl. Ułożone są one w kolejności od najczęściej pobieranego. Prawie dwieście stron po 18 szablonów daje naprawdę gigantyczną liczbę ale próba przejrzenia wszystkich udostępnionych szablonów to strata czasu. Jasne, zawsze można trafić na jakąś perełkę ale w większości są to zapomniane blogi z włączonym udostępnianiem CSS. Z drugiej strony wiadomo, że nowo-udostępniony szablon będzie gdzieś daleko w tyle a taki z 2005 gdy bloks był wyrostkiem dochrapał się wyższego miejsca, z biegiem czasu to się wyrównuje ale mam wrażenie, że z takiego rankingu można skorzystać tylko raz. Ta część dla mnie jest niezbyt przydatna ale dla kogoś kto zaczyna zapoznawać się z bloksem to najprostszy dostęp do szablonów użytkowników.

Jeżeli ktoś chciałby inaczej zapoznać się z szablonami szerszej grupy użytkowników zapraszam na szablon_team.

Edycja CSS - najważniejsza część edycji wyglądu bloksa, tutaj można przeprowadzić największe zmiany. Bloksowe blogi korzystają z zewnętrznych arkuszy stylów. HTML i CSS są tu wyraźnie rozdzielone. HTML tworzy szkielet, to są ściany, podłogi i okna naszego blogowego domku. CSS natomiast to wystrój wnętrza, nie zmienia on elementów. Coś musi najpierw istnieć aby można było opisać jego wygląd. CSS to wygląd HTML to element. Na bloksie masz dostęp do edycji wyglądu ale nie do edycji elementów (co najwyżej możesz dodać nowy element, ale to w innym miejscu).

Tagi do wpisów - to stosunkowo nowy element, tutaj możesz podjąć kilka decyzji odnośnie elementu chmurka tagów. Chociaż dotyczą one częściowo wyglądu tego elementu to są to zmiany związane z html (wygląd chmurki tagów opisujesz jak wygląd niemal wszystkich elementów bloga w edycji CSS). Tutaj decydujesz tylko o sposobie sortowania i ilości tagów w chmurce (dlateo też wydaje mi się, że ten element powienien znaleźć się w części ustawienia-boczna szpalta).

Pozostałe - czyli takie trochę bez ładu i składu decyzje do podjęcia: kolor belki (proponuję biały); czy opis ma się wyświetlać (tak o ile nie jest zbyt rozbudowany; powinien wyjaśniać o czym jest blog ale w sposób zwarty; jeżeli istnieje potrzeba szerszych wyjaśnień proponuję napisać stronę about); optymalizacja pod wyszukiwarki - zdecydowanie tak.

edycja - ustawienia

USTAWIENIA

Główne - z rzeczy związanych częściowo z wyglądem tutaj podejmujesz decyzję o liczbie wpisów wyświetlanych na stronie (1-25).  Oczywiście nie ma jednego słusznego rozwiązania. Długie rozbudowane notki lepiej będzie się czytało gdy będzie ich mniej na stronie. Jeżeli wpisy są krótkie, informacyjne to spokojnie można ich umieścić więcej. Automatycznie ustawione jest 10, ja wyświetlam 8 ale nawet jedna notka na stronę będzie ok. np. w przypadku bloga-galerii.

Boczna szpalta - to drugie najistotniejsze dla wyglądu (po edycji CSS) miejsce w edycji bloksa. Tutaj decydujesz o sposobie wyświetlania archiwum (lista miesięcy czy kalendarz), czy wyszukiwarka ma być na blogu czy nie, co z elementem Ostatnie wpisy (element, który wyświetla linki do 10 ostatnio opublikowanych na blogu wpisów). Tutaj możesz włączyć newsletter. Ostatnim elementem tej części edycji jest miejsce na dodatki - tutaj możesz dodać kod html elementów które chcesz aby pojawiły się na blogu. Automatycznie wyświetlać się będą poniżej wąskiej szpalty. Wystarczy że wpiszesz tu kod html elementu, edycję jego wyglądu możesz przenieść do arkusza CSS.

Wpisy - tutaj można znaleźć kilka interesujących rzeczy do edycji: wybraną kategorię, przyciski facebooka i wykopu, podział na wstęp i treść, pole pod pojedynczą notką etc.

piątek, 10 września 2010, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/09/10 11:32:28
witam,
napisałem maila w sprawie przeróbki szablonu bloga. Czy mogę prosic o kontaky pod michal.broniszewski@gazeta.pl pozdrawiam serdecznie!
-
joe255
2011/04/17 18:56:49
w ie 9 na prawej szpalcie archiwum nakada się na "ostatnie notki" - u Ciebie.
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...