O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Ilustrowany przewodnik po bloksie - Wprowadzanie zmian w szablonie

Sezon świąteczno-urodzinowy rozpoczęty. Będzie teraz mniej czasu ale na szczęście przygotowałam kilka notek na zapas. Następna jeszcze przed środą. Dlaczego sezon świąteczno-urodzinowy? Moja siostra zawsze mówi, że dla niej sezon świąteczny rozpoczyna się dopiero po 23 listopada (moje urodziny, które obchodzę zawsze), dopiero wtedy jest w stanie zacząć myśleć o świętach. Ja tak nie mam bo jej urodziny są w połowie grudnia, podobnie jak mojej mamy, babci, ulubionej ciotki, siostrzeńca itd. Tuż przed świętami urodzinowe życzenia składam komuś co drugi dzień.


Kontynuując temat ilustrowanego przewodnika po bloksie, zainspirowanego dawnym wpisem DeBergeraca z animowanymi samouczkami dla początkujących dzisiaj przyszła pora na mapę prowadzącą do edycji CSS. W większości gdy piszę o jakiejś zmianie któryś raz z kolei, zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc przejdź do arkusza stylów, albo wklej kod w polu na kod HTML.

Edytor CSS

Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Mój blog jest o szablonach i ich robieniu. i najwyższa pora aby przedstawić krok zero czyli instrukcję jak trafić do tego arkusza stylów.

W skrócie to oczywiście:

Edycja bloga -> WYGLĄD -> EDYCJA CSS -> Edytor CSS

zapraszam jednak do rozwinięcia.

Edytowanie arkusza stylów

Zaczynamy oczywiście od zalogowania się do bloga. Ja mam kilka i najczęściej loguję się przez główna stronę bloksa. Wpisujemy więc na pasku adresu: blox.pl

www.blox.pl

Odnajdujemy pole na login i hasło. W przypadku sporej części serwisów będzie ono znajdowało się w prawym górnym rogu. Dokładnie tak jest i na bloksie. Wpisujemy własny login i hasło do konta.

logowanie na blox.pl

Otworzy nam się teraz dostęp do nowej karty nazwanej TWOJE BLOGI. Wyświetlać się tam będzie lista wszystkich blogów, których właścicielami jesteśmy i wszystkich do których mamy dostęp. Odszukujemy ten którego wygląd chcemy zmienić. Kiedyś lista była alfabetyczna, teraz blogi wyświetlają się według chronologii aktualizacji (z małym zastrzeżeniem, które opiszę przy innej okazji aby nie utrudniać tej prostej instrukcji). Klikamy w słowo edytuj.

przejście do edycji bloksa

Edycja otwiera nam się na głównej karcie gdzie widzimy ostatnio napisane wpisy i możemy dodawać nowe. Przechodzimy do części zatytułowanej WYGLĄD. Zakładka ta znajduje się w górnym kolorowym menu, to ta przedostatnia.

Wygląd bloksów

Po kliknięciu zmieni się menu leżące poniżej. Zamiast dostępu do notek, kategorii, tagów, itp. mamy do wyboru szablony podstawowe bloksa. O tych podstawowych udostępnionych ze starym kodem pisałam kiedyś notkę. Układy dotyczą tylko starego kodu.

Ta część jest bardzo istotna. Gdy piszę o sprawdzeniu szablony podstawowego albo bazowego to mam na myśli właśnie to miejsce. I ostrzeżenie: zmiana szablonu bazowego powoduje zmianę szablonu na blogu więc ostrożnie z klikaniem na tej karcie.

Nas interesuje teraz EDYCJA CSS i w ten link klikamy.

Przejście do edycji css

W EDYCJI CSS mamy dostęp do Edytora CSS, który jest niczym innym jak oknem w którym możemy wpisać zmiany wyglądu naszego szablonu. Robimy to poprzez odpowiedni zapis więc podstawowa wiedza o CSS, jego cechach i wartościach jest konieczna.

Edytor CSS

Nie ma się jednak czego obawiać. Drobne zmiany są bardzo proste. Zgadnijcie czego dotyczny poniższy kod:

.BlogWpisTresc a:link {
 color: RoyalBlue;
}

Linki w notce dostały kolor królewskiego błękitu.

Poniższy kod opisuje zaś wygląd ilustracji w notkach na tym blogu. Z jego rozszyfrowaniem zostawiam już was samych i zapraszam do eksperymentowania z własnymi szablonami, już wiecie gdzie.

.BlogWpisTresc img, .WstepKomentowanegoWpisu img, .TrescKomentowanegoWpisu img, #StatycznaZawartosc img {
 background:#EBE2D1;
 border:#DCD3C9 1px solid;
 padding:7px;
}


Zachęcam do przeglądania linków umieszczonych w moich zakładkach. Staram się zbudować tam przejrzysty i dokładny przewodnik po szablonowaniu na bloksie. Z cech opisałam już zarówno background jak i border, z selektorów bloksowych: kategorie i stronicowanie a teraz pracuję nad notkami. W marę upływu czasu coraz więcej notek i sensu pojawiać się będzie w folderze: o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych). Zachęcam.

niedziela, 27 listopada 2011, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/11/28 10:12:05
Witaj,

Bardzo podobają mi się Twoje projekty, jeśli to możliwe, chciałabym żebyś mi zrobiła szablon o określonych cechach i przeznaczeniu. Będę wdzięczna za podanie maila, lub gg.

Pozdrawiam serdecznie
Ewa
www.newangel2.blox.pl
-
kate_mac
2011/11/29 21:20:29
@newangel
cieszę się, że podobają Ci się moje projekty;
Mój adres mailowy jest na blogu, podobnie jak mój stosunek do gg i innych form komunikacji. W zakładkach jest link do strony o blogu, to pierwszy, najpierwszy link w moim blogrollu. Jeżeli jednak nie możesz go tam odnaleźć to proszę: szablonykatemac@gmail.com równie dobrze zadziała mail na adres gazetowy pod tym loginem.
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...