O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Ctrl + F czyli znajdź

Niejednokrotnie pisałam o zmianach w szablonie poprzez zastępowanie. Proponowałam aby zastępować grafiki własnymi zdjęciami, wybrane przeze mnie kroje ulubionymi czcionkami czy kolory zmieniać na bardziej odpowiadające własnemu gustowi. Wszystko to łatwo się mówi ale jak człowiek staje w obliczu wielu linijek kodu, których w żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć to jest to bardzo zniechęcające.

Nawet jeżeli zdecydujesz się na zmiany to cały arkusz do przejrzenia, linijka po linijce nie jest przyjemną perspektywą. Oczywiście można zaufać własnemu wzrokowi i spostrzegawczości ale wydaje mi się, że może to przynieść nie zawsze kompletne rezultaty. Szczególnie jeżeli początkowo nie używasz często jakiegoś elementu - nie zauważysz, że pominąłeś to miejsce w zmianach.

Ctrl+F

Dlatego bozia kazała programistom wymyślić wyszukiwarki. Każda przeglądarka ma takową. To nie jest wujek Google ani żaden inny Bing, mam na myśli wewnętrzną wyszukiwarkę przeglądarki dostępną najczęściej po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl i F. Wyszukiwarka przeglądarkowa nie przeszukuje całego Internetu, sprawdza tylko i aż aktualnie otwartą stronę. Takie rozwiązanie świetnie się przyda gdy wiemy, że na stronie na pewno jest szukana przez nas informacja ale tekst jest bardzo rozbudowany i trudno nam ją odnaleźć. W takiej sytuacji otwieramy wyszukiwarkę, wpisujemy frazę i voila. Szukajka nie tylko przewinie nam stronę do odpowiedniego miejsca ale i podświetli kolorem szukaną frazę.

Każda przeglądarka będzie miała własną wyszukiwarkę. W większości wypadków otworzy się ona po kliknięciu Ctrl + F i wyświetli w oknie przeglądarki, w górnej albo dolnej jej części.

Mozilla Firefox 9.0.1

Szukacz pojawia się w dolnym lewym rogu, nowy pasek zajmuje całą szerokość. Już przy wpisywaniu słowa wyszukiwarka zaczyna podświetlać na zielono pierwsze napotkane szukane słowo. Możemy umieszczonymi obok przyciskami strzałek łatwo przejść do następnego czy poprzedniego słowa. Podobnie sprawdzi się przycisk enter, który podświetli następne słowo.

Możemy też wybrać opcję Podświetl, która natychmiastowo podświetla wszystkie wyniki szukania więc samodzielnie przewijając stronę łatwo dostrzeżemy wyniki szukania.

Chrome 16.0.912.63

Szukacz pojawia się w prawym górnym rogu, wysuwa się jak szufladka tuż przy końcu. Przeglądarka zaznacza słowa już przy rozpoczęciu wpisywania ich i dodatkowo podaje liczbę możliwości. 1 z 55 oznacza, że litery font pojawiają się na stronie 55 razy i zaznaczone wyraźniej zostało pierwsze.

Szukacz od razu podświetla wyniki, pierwszy jest od razu na pomarańczowo a reszta na blado żółto. Wystarczy kliknąć enter by przejść do następnego wyniku.

Safari 5.1.2

Wyszukiwarka otwiera się w prawym górnym rogu w postaci paska na całą szerokość. Przeglądarka zaznacza słowa już przy rozpoczęciu wpisywania frazy.

Strona zostaje lekko przyciemniona a wyniki pojawiają się w czymś na kształt chmurki. Pierwszy wynik jest na wyraźnym żółtym tle a następne na białym. Aby przechodzić pomiędzy wynikami można używać strzałek na pasku albo klikać eneterem.

Internet Explorer 8

Szukacz otwiera się w lewym górnym rogu i przypomina ten z Firefoxa gdzie aby wszystkie wyniki zostały podświetlone trzeba zaznaczyć odpowiednią opcję. Poza tym wszystko najzupełniej w normie.

Po rozpoczęciu wpisywania szukanej frazy słowa zostają podświetlone na niebiesko. Jeżeli zaznaczymy także opcję podświetlania wszystkich wyników to pozostałe zostaną zaznaczone na żółto.

Opera 11.6

Pasek otwiera się u góry i zajmuje całą szerokość. Szukacz podświetla wyrazy od razu po rozpoczęciu wpisywania, pierwszy na zielono, następne na intensywny żółty.

Niestety w przypadku okna z kodem szablonu podświetlenie wygląda nieco inaczej, jest szarawo jasnoniebieskie. Prawie wcale go nie widać szczególnie biorąc pod uwagę, że strona nieco ściemnia się.

Kłopoty

A co jeżeli po kliknięciu Ctrl i F nic się nie wydarzyło? Przede wszystkim upewnij się, że rzeczywiście żaden nowy szukacz się nie otworzył. Jeżeli jesteś pewien to mam kilka sugestii:

 • Ostatnio przeglądarki rezygnują z paska menu ale w starszych wersjach to właśnie tam proszę poszukać.
  • Należy kliknąć w słowo edycja a tam zapewne już będzie widoczna opcja znajdź.
   • Obok niej powinien też być napisany skrót klawiaturowy.
 • W przypadku gdy przeglądarka nie ma klasycznego paska menu należy odszukać miejsce gdzie edytuje się ustawienia.
  • Firefox 9, Opera 11 - całe menu ukryte jest pod przyciskiem z nazwą przeglądarki
  • Safari 5, Chrome 16 - ustawienia i edycja ukryte są pod przyciskiem z rysunkiem zębatego koła.
  • Chyba w każdej przeglądarce można przywrócić pasek menu (Opera nazywa go paskiem głównym). Kliknij na pasku adresu (ale nie w oknie adresu) prawym przyciskiem myszy i odszukaj miejsce gdzie można ponownie włączyć wyświetlanie menu.

Podsumowując wewnętrzna szukajka bardzo ułatwia szukanie treści na stronie. Nie ważne jaka przeglądarka taki szukacz powinien się w niej znaleźć. Pod względem wyglądu najlepiej prezentuje się rozwiązanie w Safari ale tam zazwyczaj wszystko robi bardzo dobre wizualnie wrażenie. IE czy FF są równie funkcjonalne choć nieco mniej ładne. Chrome punktuje za wygląd bo przyznam się, że najbardziej ze wszystkich spodobał mi się właśnie szukacz tej przeglądarki ale ma małą wadę związaną z funkcjonalnością: te jasno żółte podświetlenie może i jest przyjemne estetycznie ale trudno je wypatrzeć przy przewijaniu strony. Jeszcze gorzej jest w mojej Operze, normalne zielone podświetlenie jest wyraźnie widoczne ale w oknie z kodem szablonu podświetla się na niemal niewidoczny szary.

Wygląd w tym przypadku to sprawa dalece trzeciorzędna. W gruncie rzeczy nie ma też znaczenia marka przeglądarki. Najistotniejsze jest niemal zawsze aby była to jej najnowsza wersja. Zmiany są wprowadzane nie tylko po to aby irytować użytkowników ale przede wszystkim aby im ułatwiać działanie i zapewniać maksimum bezpieczeństwa.

Czyli myk myk aktualizujemy przeglądarkę, szczególnie jeżeli nie jesteśmy pewni kiedy ostatnio była aktualizowana. Przykładowo mój IE8 jest już stary. Naprawdę dużo lepszym rozwiązaniem jest IE9, które zaskoczyło mnie wprost swoją aktualnością.

niedziela, 01 stycznia 2012, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Krzysztof, *.toya.net.pl
2013/02/21 16:10:42
A jak zrobić na stronie www klawisz - włącznik, aby ta wyszukiwarka (ctrl+f) się włączyła ?
-
kate_mac
2013/02/23 10:03:23
@Krzysztof
Wyszukiwarka, którą opisuję w tym wpisie to nie jest wyszukiwarka na stronie www. To jest wyszukiwarka w przeglądarce. Klikasz Ctrl+F i ona się pojawia, w przeglądarce, nie na stronie. To jest taka sama wyszukiwarka jak w jakimś programie do edycji tekstu (Word), czytniku pdf, etc. Wyszukiwarka w programie, która przeszukuje to co aktualnie program wyświetla.
-
Gość: ma, *.ssp.dialog.net.pl
2014/03/08 13:26:37
a u mnie nie działa ctrl+f
-
senoh
2018/12/20 09:37:54
Ten skrót jest tak prosty a zarazem skomplikowany że nikt z niego nie korzysta. Ludzie są dziwni, utrudniają sobie życie bez powodu. Dobry wpis, dawaj więcej takich, pozdro!
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...