O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

O co chodzi z tymi numerkami: CSS1, CSS2, CSS 2.1, CSS3, CSS4?

CSSCSS jest jeden i jest go cała masa. Te tajemnicze numerki to nic innego jak kolejne wersje. Ludzie co chwile wpadają na nowe pomysły, moda i gusta ulegają zmianie, technologie są stale rozwijane więc rosną możliwości... to wszystko sprawia, że z góry określona lista możliwości choćby nawet bardzo względna i elastyczna po pewnym czasie przestaje być wystarczająca. Stąd tez się biorą reformy, rewolucje i kolejne wersje.

Dokument który zawiera opis reguł i zasad kaskadowych arkuszy stylów (CSS), nazywa się specyfikacją. Jest to rodzaj listy z wypisanymi możliwościami jakie dają arkusze. Nikt nie mówi w nich jak zrobić ładny szablon a jedynie określa się tam co znaczą poszczególne określenia i jak powinny być one wyświetlane przez przeglądarki. Specyfikacje są opracowywane głównie przez organizację World Wide Web Consortium (W3C) i przechodzą przez wiele etapów, aby ostatecznie uzyskać status rekomendacji W3C.

Obecnie rekomendowaną jest CSS 2.1 (od 7 czerwca 2011) jednakże niektóre moduły CSS3 również są już rekomendowane. Rozpoczęto też już pierwsze prace nad CSS4.

Specyfikacja która stała się rekomendacją jest zamknięta i nie wprowadza się do niej żadnych zmian. To trochę tak jak wydanie książki, zdarzają się erraty ale nie można zmienić całej treści książki. Wszystkie nowe pomysły i zmiany w stosunku do aktualnej wersji specyfikacji są uwzględniane w następnej. Następna wersja będzie jak wydanie drugie zmienione. Przy czym porównanie wydawnicze tylko w części jest trafne. Zmiany, a w zasadzie jej rozszerzenie jest tak duże, że proste określenie wydanie drugie zmienione w niewielkim tylko stopniu oddaje poziom ewolucji.

Obecnie aktualna jest wersja CSS 2.1, ale już od dawna trwają prace nad jej następczynią CSS3, a w przyszłości rozwijana będzie wersja CSS4. Jeżeli komuś wydaje się, że to zabójczo szybkie tempo to niedostatecznie naświetliłam sprawę. Specyfikację CSS 2.1 traktuję jako standard od początku nauki tworzenia szablonów na bloksie (cztery i pół roku). Co najmniej połowę tego czasu spędziłam czytając o zmianach jakie przyniesie specyfikacja CSS3. A jak to wyglada chronologicznie w praktyce?

7 czerwca 2011 (tak to nie pomyłka, w czerwcu tego roku) specyfikacja CSS 2.1 zyskała status oficjalnej rekomendacji W3C. Prace nad nią trwały jak nic 9 lat.

kalendarium

Prace nad CSS3 zostały podzielone na moduły. 7 czerwca kiedy ogłoszono, że specyfikacja CSS 2.1 zyskuje status rekomendowanej przez W3C pierwszy moduł CSS3 również uzyskał ten status. Tym modułem były kolory. Wkrótce (29.09.2011) do kolorów dołączyły dwa kolejne moduły: namespace i selectors. Tego samego dnia ogłoszono pierwszy szkic dotyczący specyfikacji CSS4.

Jeżeli komuś wydaje się, że to pomieszanie z poplątaniem to nic bardziej mylnego. Owszem, mam wrażenie, że prace nad CSS 2.1 trwały bardzo długo. Wynika to chyba z przeświadczenia, że od dawna jest to specyfikacja rekomendowana przez W3C. Ot, takie prywatne odczucie. Rozpoczęcie prac nad CSS4 bardzo mnie cieszy mimo iż dopiero zaczynam rozkminiać wersję CSS3. Uważam, że oznacza to, że prace na poziomem 3 są na ukończeniu. Tworząc coś nigdy nie ma się wrażenia skończonego dzieła. Tworząc coś przez lata dochodzi problem milionów nowych pomysłów i rozwiązań. Rozpoczęcie prac nad CSS4 oznacza, że część z tych milionów zostanie przeniesiona do poziomu 4 a to już na pewno oznacza szybsze zakończenie prac nad poziomem 3.


W miarę możliwości postaram się dodawać do notek poświęconych właściwościom CSS także informacje związane z ich pochodzeniem, z którą specyfikacją są zgodne.

Na koniec całkiem przydatny link, dostępny także w zakładkach: tłumaczenie na język polski Specyfikacji Kaskadowych arkuszy stylów, poziom 2, poprawka 1 (CSS 2.1) - Rekomendacja kandydująca W3C z 8 września 2009 r.

wtorek, 17 stycznia 2012, kate_mac
Tagi: CSS3

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
kwiecienka1
2012/01/19 16:39:54
witam,
nie bardzo wiem do kogo mam sie zwrocic z tym pytaniem, wiec uderzam tu, bo Pani jest autorka szablonu, ktory mam na blogu - skad sie wziely nagle te podkreslenia? mozna je jakos wylaczyc?
z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,
Agnieszka
-
kate_mac
2012/01/22 15:45:31
@kwiecienka1
podkreślenia wzięły się z jednego ze skryptów, który jest na Pani blogu; ma on własny opis szablonu, który nie ogranicza się tylko do opisania elementów, które zawiera (czyli tego boksu z lubimy czytać) ale także ma dodane bardziej generalne opisy jak właśnie podkreślony wygląd linków; W związku z tym że strona wczytywana jest w określonej kolejności szablon, który przychodzi razem z wklejką lubimy czytać interpretowany jest później niż oryginalny szablon a więc jego opisy zostają a te z fioletowego szablonu przestają być ważne;

najprostszą, choć raczej toporną metodą na zmianę będzie zmiana ważności; proszę wejść do edycji CSS (WYGLĄD -> EDYCJA CSS)

i na początku arkusza odszukać fragment opisujący linki (a) i dodać !important do opisu braku podkreślenia

a {
color: #6C5699;
text-decoration: none !important;
}

Przy okazji widzę, że w każdej notce zmienia Pani krój na Times New Roman i kolor na czarny. Zamiast robić to w każdej notce osobno i dodawać kilometry kodu html w każdej notce zupełnie niepotrzebnie może pani przy okazji poprawić to sobie w szablonie. Nad linkami jest generalny opis ustawień wyglądu dla całej strony. Proszę tam wpisać odpowiednie poprawki:

body {
color: #000;
font-family: 'Times New Roman', Times, serif;
}
-
kwiecienka1
2012/01/22 17:56:03
nic z tego nie rozumiem :( otworzylam CSS, ale tam wszystko wyglada tak samo i nie wiem co zmieniac... moge Pani wyslac dane do bloga na poczte, a Pani by to zrobila w pol minuty? Bardzo pania prosze...

pozdrawiam
-
kate_mac
2012/01/22 20:17:48
no dobrze, ale w takim razie proszę wysłać mi uprawnienia administratora na login szablonykatemac (Ustawienia->Użytkownicy); wie Pani jak?
-
kwiecienka1
2012/01/23 18:34:52
to akurat przypadkiem wiem :) i wlasnie zrobilam
pozdrawiam i dziekuje bardzo
-
szablonykatemac
2012/01/25 15:41:52
@kwiecienka1
Wprowadziłam poprawki w Twoim szablonie. Poza usunięciem podkreślenia zmieniłam też kolor tekstu treści (na czarny) i czcionkę w notkach (na Times) więc nie musisz już tego robić w każdej notce osobno.
-
kwiecienka1
2012/01/25 21:59:27
bardzo, bardzo dziekuje! :)
wdziecznosc moja bedzie za Pania tuptala do konca zycia...

pozdrawiam serdecznie
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...