O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

spis treści

Myślałam o różnych rodzajach spisu treści. Układam poszczególne notki w grupy i staram się aby miały zawsze chociaż jeden wspólny tag. Poprawiając notki dzielę je na wstęp i treść bo planuję zwiększyć liczbę wpisów na stronie głównej co powinno przyśpieszyć i ułatwić przeglądanie całego bloga. Szablony są podzielone wg kolorów, czcionek czy ozdób na stronie delicious bo siedem tagów pod pojedynczą notką to trochę mało a delicious pozwala mi nie tyle podlinkowywać notki o szablonach (choć i tak można by było) co od razu blogi z szablonami.

To czego od dawna brakowało na tym blogu to porządny spis treści. Powinien w zasadzie być zrobiony tematycznie ale zamierzam zrobić małą rewolucję w kategoriach tak aby podział był bardzie zrozumiały (przykładowo szablony trzykolumnowe trafią do wspólnej kategorii z pozostałymi bo w większości nie wymagają specjalnego traktowania, za to przeróbki szablonowe dostaną własną kategorię bo na razie w zależności od tego czego dotyczy zmiana to są one porozrzucane po trzech kategoriach).

Dlatego zdecydowałam się na spis chronologiczny, który pomoże mi w sprawnym reorganizowaniu bloga. Na razie na jednej stronie spisu umieściłam po sto lików ale ledwo co się one mieszczą w notce ze względu na wszystkie te opisy i objaśnienia. Dlatego też przy najbliższej okazji ograniczę ich liczbę do dziewięćdziesięciu na stronę.


1-100 | 101-200 | 201-300


Sporo notek jest tam przekreślonych, to są te do których jeszcze się nie dobrałam a planuję. Ich treść nie tyle jest nieaktualna co planuję ją uzupełnić o nowe, pełniejsze informacje, które z biegiem lat zdobyłam.

Podobnie szablony. Wszystkie moje szablony, poza może dziesięcioma prostymi, są aktualne ale zamierzam wzbogacić je o górne menu i jakieś propozycje zmian nadających bardziej indywidualny charakter. Część z nich już zmieniona jest, te obok nazwy szablonu w spisie treści mają też obrazek favikonki umieszczonej na blogu z szablonem.

Spis treści

Ten spis jest chyba na razie bardziej dla mnie ale może komuś się przyda. Gdy wprowadzę trochę więcej zmian w notkach i podzielę wpis pomiędzy większą liczbę stron, tak już na stałe, to podlinkuję go na stronie głównej na stałe.

środa, 08 lutego 2012, kate_mac
Tagi: spis treści

Społecznościowo


Polecane wpisy

 • Irytek

  Cały tydzień zastanawiałam się jak napisać tą notkę. Nadal nie wiem czy to najwłaściwszy sposób... Zmarła jedna z bloksowych blogerek, szablonistka. Od dłuższeg

 • Trzy miesiące

  Nawet nie wiem od czego zacząć. To oczywiście notka aktualnościowa więc cała masa rzeczy plącze mi się po głowie... Zacznijmy może od tego, że mimo iż w czasie

 • Lubię ziemniaki

  Wydawało mi się, że może dwa tygodnie blogowania mi gdzieś uciekły a tu patrzę i ostatni wpis był miesiąc temu. Czy wydarzyło się coś konkretnego? Nie bardzo. Ś

 • Spis treści

  Ponieważ to mój 30 wpis postanowiłam posegregować tematykę wpisów. Miłej lektury: Powitanie Witam Kontakty/linki Kontaktujmy się :) Moje zdanie w każdej tematyc

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
felicja79
2012/02/09 12:04:25
Świetny pomysł z tym spisem! :-) U Ciebie jest tyle pożytecznych informacji, a przez formę jaką jest blog nie zawsze szybko można było do nich dotrzeć. Właśnie przyszłam poszukać kolejnego szablonu na nowy blog dla Klubu Jane Austen, który zamierzam założyć :-).
-
kate_mac
2012/02/09 12:53:39
@felicja79
No właśnie to docieranie do potrzebnych informacji jest kluczowe. Wyszukiwarka całkiem dobrze działa ale trzeba wiedzieć o co się zapytać. No i chyba nie przeszukuje stron statycznych... nad tym muszę się zastanowić.

Co do Jane Austen to polecam Ci łososiowy z własnymi zdjęciami w ramkach (np. pań w sukniach z czasów regencji albo z bohaterami seriali na podstawie książek Austen). To koronkowe tło tak mi pasuje (może do Perswazji... albo to Emma była...)
A jeżeli chcesz coś nowocześniejszego to oczywiście typ z beleczką, może fioletowy? I też własna ilustracja ukierunkowująca temat na jane austen.
Tak w ogóle to nawet zrobiłam top "men of Austen" dla jednego z szablonów warstwowych choć poza tymi zdjęciami to niewiele ma wspólnego z klimatem regencji. Top był dla szablonu chmurkowego (23szablonkatemac.blox.pl/strony/topy.html) i zrobiłam go tylko jako przykład wstawiania ilustracji. A szablon 23 jest zrobiony ale jeszcze nie jestem pewna czy taki mi odpowiada więc nie ma go na blogu...
-
felicja79
2012/02/09 13:14:52
Na razie wybrałam ten z filiżanką z serii być jak Kate_Mac. Widziałam go na jednym z blogów książkowych i bardzo mi się podobał. Szczególnie ozdobniki, kolory linków. Zastanawiam się nad nagłówkiem i zdjęciem z filmu, np "Rozważna i romantyczna", ale nie wiem, jak to jest z prawami autorskimi? Może taka neutralna filiżanka jak na stronę Klubu dyskusyjnego będzie OK? Jeszcze nie wiem, bo zmiana topu, to zmiana w szablonie, zmiana kolorów... Pomyślę jeszcze. Dzięki za sugestie, przejrzę je uważnie :-).
-
felicja79
2012/02/09 13:17:37
katemac02szablon.blox.pl/

Ten szablon wzięłam :-). Menu mi się w nim jeszcze podoba i blockquote! Naprawdę udany projekt :-).
-
kate_mac
2012/02/12 14:25:20
@felicja79
Szablon z filiżanką jest robiony na wzór mojego pierwszego szablonu tutaj. Nie jest zły ale po tylu szablonach, które już upłynęły wydaje mi się on toporny i chyba trochę taki niewykończony. Jest baaaardzo popularny więc natrafisz na niego na wielu blogach. Czasami mam chęć nieco nad nim popracować, sprawić, że będzie wydawał się w końcu pełny ale stworzyłam go jako obraz-wspomnienie po moim pierwszym szablonie więc nie chcę trochę ingerować w jego nieaktualność bo on z założenia ma być wyglądowo przestarzały (nie mylić ze staroświeckim bo taki też oczywiście on jest z tą ozdobną filiżanką).

Co do praw autorskich to zawsze mam wątpliwości jak to jest ze zdjęciami promującymi filmy. Fotsy udostępniane są zazwyczaj jako materiały dystrybutora, które maja pomóc w reklamie filmu więc bez problemu można używać ich na prawie cytatu ale umieszczenie ich w szablonie będzie chyba znacznie wykraczało poza dozwolony użytek. Z drugiej strony przy użyciu niekomercyjnym nie przyniesie to szkody producentom czy dystrybutorom więc zamiast pełnego copyright i nic nie wolno można by określić co jest dozwolone.
Dlatego ja raczej nie używam zdjęć z filmów. Wyjątkiem jest kilka starych co do których prawa autorskie dalej się odnoszą i jestem świadoma tego, że nie jest to zgodne z literą prawa zapewne.
A tak zupełnie przy okazji, niektóre z tych najstarszych filmów są już w domenie publicznej. Domena publiczna w ogóle jest bardzo ciekawą kategorią i lubię szukać takich tworów.
-
felicja79
2012/02/13 20:50:50
Ja bym chciała trochę przerobić ten szablon z filiżanką. Dwie rzeczy głównie. Zmienić go trochę z poziomego na pionowy, czyli dodać jakieś linie boczne i skrócić nagłówek. Tylko jeszcze nie wiem, jak to zrobić :-).

A druga rzecz to ten szaroniebieski kolor archiwum i zakładek. Trochę mi się gryzie z ciepłymi kolorami nagłówka. Próbowałam go zmieniać, ale było tylko gorzej. Kolor linków też wydawał mi się "za czerwony", ale jak zmieniłam na jeden z kolorów nagłówka, to był zdecydowanie za ciemny i mało widoczny. Chyba nie mam do tego "smykałki". Fajnie jakbyś wróciła do tego szablonu z nowymi pomysłami :-).

A i jeszcze bardzo chciałabym zapytać o "rozwijane menu". Bo znalazłam, jak zrobić górne menu, ale nie wiem, jak zrobić, żeby się jeszcze dodatkowo rozwijało. Może o tym pisałaś, a ja nie znalazłam?

A z tymi prawami autorskimi do zdjęć to dziwna sprawa. Np. na filmwebie nie podają autorów, więc na jakiej zasadzie korzystają z ich zdjęć? A domena publiczna, to chyba w polskim prawie nie istnieje. U nas prawa autorskie są wieczne :-).

pl.wikipedia.org/wiki/Domena_publiczna
-
kate_mac
2012/02/13 22:12:04
@felicja79
rzeczywiście co do domeny publicznej w Polsce to masz rację, zamieszanie z poplątaniem i mówiąc szczerze nie byłam nawet świadoma, że jest to aż tak bardzo skomplikowane; ja miałam raczej na myśli rzeczy co do których wygasło autorskie prawo majątkowe; nawet nie wiedziałam, że wśród tych niezbywalnych praw osobistych jest "nienaruszalność formy i treści dzieła" to rzeczywiście mocno komplikuje sprawy
w takim razie od drugiej strony się zapytam czy jako autor, który posiada to niezbywalne prawo to mam prawo się go pozbyć? heh gdzieś tutaj w tym moim myśleniu musi być błąd bo w takim razie udostępniając szablony jako określone utwory nie mogłabym zezwalać na ich modyfikację bo tego prawa pozbyć się nie mogę; od tego może się w głowie zakręcić bo wychodzi na to, ze nie można przerabiać czyjegoś utworu (pozostaje mi mieć nadzieję, że moje wnioskowanie jest histeryczno-absurdalne)

Wracając do rzeczywistych szablonów
Raczej nie będę przerabiać tego szablonu z filiżanką, nie przepadam za nim specjalnie. Wąska szpalta jest szara bo taka byłą na moim blogu, z tego co pamiętam to ona jednak nie jest niebiesko-szara tylko po prostu szara, pozbawiona jakiejkolwiek barwy co faktycznie w konfrontacji z ciepłymi barwami może dawać efekt niebieskawy; no ale to bardzo stary szablon; mówiąc szczerze pierwszy mój projekt bo szablonowanie zaczęłam od szablonu na własny blog a to jest jego kolorystyczna przeróbka

Co do rozwijanego menu to nie pisałam instrukcji na jego temat bo w żadnym z udostępnionych szablonów takiego nie zrobiłam. Metody mogą być różne ale generalnie za wyjaśnienie może posłużyć Ci zwijane archiwum Szymona. Jego skrypt zmienia archiwum w listę hierarchiczną bo w starym kodzie jest to problem i dodaje efekt pseudoklasy hover do działania w starej przeglądarce IE6, która była wtedy na porządku dziennym. Sam efekt zwinięcia natomiast to jest dzieło CSS a z tego co pamiętam Szymon bardzo dokładnie to opisywał.
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...