O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

FAQ - problemy ze świeżo skopiowanym szablonem

Maile szablonowe

Niektóre pytania powtarzają się regularnie w mailach, na tym blogu i na blogach z szablonami. Dzisiejsze najpopularniejsze jest zwłaszcza na tych ostatnich. Napisałam tutaj kiedyś notkę o tym co zrobić w razie problemów ale zdaje się, że niezbyt skutecznie się wyraziłam więc dzisiaj znacznie uproszczę. Treść tamtej notki już nie istnieje, napisze ją na nowo i wkrótce opublikuję.

przepraszam, że tutaj piszę, ale mam mały problem z szablonem, nie wiem o co chodzi... zmieniając cokolwiek w ustawieniach. nawet literkę w tytule blogu, szablon nagle przeskakuje z lewostronnego na prawostronny, a cały nagłówek znika i muszę pobierać szablon na nowo... Co jest przyczyną. Korzystałam już z szablonu z tego bloga i nic takiego się nie działo..

To jest bardzo dobre pytanie, zadane w bardzo właściwy sposób. Często muszę zgadywać o co chodzi albo dopytywać się co już zostało zrobione w sprawie poradzenia sobie z problemem. Tutaj wszystko jest jasne. W większości pytań na ten temat doradzam ponowne skopiowanie szablonu, tutaj nie muszę bo autorka pytania już napisała, że szablon kopiowała kilku krotnie.

W związku z powyższym odpowiedz na jej pytanie brzmi tak:

Jeżeli kopiowany szablon ma inny HTML niż ten który do tej pory był na blogu to zanim zaczniesz wprowadzać zmiany zaloguj się na nowo do bloksowego konta (wyloguj się i zaloguj ponownie). Dzięki temu nowy HTML będzie miał szansę wczytać się także w ustawieniach. 

Nie mówię tu o różnicy pomiędzy nowym a starym kodem bloksa choć i tu taki problem może wystąpić. Tylko w obrębie starego kodu HTML bloksowych szablonów występują nieznaczne różnie: szpalty umieszczone są po różnych stronach, tytuł zajmuje całą szerokość albo jest umieszczony tylko nad jedną ze szpalt... To są rzeczy, które nazywam bloksowymi układami. Jeżeli więc używasz szablonu prawostronnego a kopiujesz lewostronny to poza kodem CSS musi zmienić się także HTML. Nie zawsze te różnice kodu są wyraźnie widoczne więc dla bezpieczeństwa po skopiowaniu szablonu zawsze się wyloguj.

Pisząc o wprowadzanych zmianach mam na myśli wszelkie zmiany w edycji bloga, nie tylko zmiany w szablonie. Zmieniony szablon po skopiowaniu od razu jest widoczny na blogu ale nie jest wczytany w edycji ustawień bloga a więc gdy cokolwiek zmieniasz klikając ok sprawiasz, że na blogu wraca stary HTML bo on jest jeszcze w edycji i to zmiany w nim akceptujesz.

Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób to wyjaśniłam, więcej o nie całkiem właściwych skutkach skopiowania szablonu napiszę w notce: Błędy występujące po skopiowaniu szablonu


Notki na powiązane tematy

środa, 07 marca 2012, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
irytek05
2012/03/11 02:26:00
Jesli ktoś np. szablon lewostronny zamienia na prawostronny, to wylogowanie i zamknięcie przeglądarki (o czym też ciągle przypominam) może nie wystarczyć (pomimo zgodności w arkuszu css szablon źle wygląda). W szablonach starego typu duże znaczenie ma typ nagłówka, czy rozciąga się nad dwiema szpaltami, czy tylko nad jedną. A dodam, że czasami specjalnie ten rozdział jest zamaskowany, to trzeba przyznać, że początkujący bloger nie ma lekko;)
Zastanawiałam się nawet, czy jest się w stanie to wszystko wytłumaczyć.
Pozdrawiam:)
-
kate_mac
2012/03/11 09:32:09
Witaj Irytku,
Ja mam ten problem, że 'nie mam tego problemu'. Chociaż każdy zrobiony przeze mnie szablon kopiuję kilkukrotnie to jednak nie wyłapuję tych błędów. Tak więc rozwiązania dla nich szukam symulując je wg. opisów użytkowników.

W następnej notce jeszcze dokładniej opiszę ten temat, właśnie z wizualizacjami. Problem z wyjaśnianiem jest taki, że jak spiszę wszytko co wiem na dany temat i postaram się przewidzieć różne możliwości to notka jest długaśna i podejrzewam, że sprawia skomplikowane wrażenie więc ktoś kto myśli sobie, że nic o szablonach nie wie nie zacznie w niej szukać odpowiedzi bo dojdzie do wniosku, że i tak tej odpowiedzi nie zrozumie... Dlatego zaczęłam pisać te notki FAQu - pytanie zadane przez użytkownika w dokładnie takim kształcie jak je zadał i moja krótka odpowiedz a następnie zupełnie nowa notka wyjaśniająca różne niuanse.

A co do zamaskowanych szablonów :D to najbardziej przewrotne są stary niebieski i klasyczny. Wyglądają na takie z tytułem zajmującym całą szerokość ale tak nie jest, to są szablony z tytułem w szerokiej szpalcie.
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...