O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Zmiana szablonu podstawowego

Ostatnio sporo o szablonach podstawowych piszę. Dla tych których temat nie interesuje mam dobrą i złą wiadomość. Dzisiejsza notka nie jest ostatnią ale następna dotycząca bloksowych szablonów podstawowych na starym kodzie będzie nie dla początkujących a dla zainteresowanych stworzeniem własnego szablonu od podstaw.

Opisałam jak unikać błędów kopiowania, jak je naprawiać i z czego moim zdaniem wynikają. Za każdym razem odwoływałam się do szablonów podstawowych bloksa. Każdy choć raz musiał się na nie natknąć bo jeden z nich wybierał przy zakładaniu bloga. Zapewne także później o te szablony potykałeś się bo nie sposób ich przeoczyć gdy chce się zmienić cokolwiek w wyglądzie bloga.

WYGLĄD - SZABLONY PODSTAWOWE - Wybierz szablon dla Twojego blogu

Dla tych którym co nieco się zapomniało albo potrzebują bardzo dokładnych instrukcji proponuję zapoznanie się z dzisiejszą notką. Reszcie nie będę marnowała czasu i podziękuję jedynie za dzisiejszą wizytę.

Jak zmienić szablon podstawowy bloksa?

Zaczynamy oczywiście od zalogowania się do bloksowego konta. Ja w tym celu przechodzę na stronę blox.pl i w formularzu logowania wpisuję login i hasło. Strona przeładowuje się i otwiera na nowej zakładce zatytułowanej TWOJE BLOGI. Tam z listy blogów należy wybrać ten który chce się zmieniać. Kliknij na frazę i edytuj » aby przejść do edycji bloga (pisz otworzy Ci od razu edytor nowej notki).

Edycja otworzy się na głównej karcie (WPISY) gdzie widzieć będziesz ostatnio napisane wpisy i możesz dodawać nowe. Przejdź do części zatytułowanej WYGLĄD. Zakładka ta znajduje się w górnym kolorowym menu, to ta przedostatnia, umieszczona jeszcze na niebieskim tle.

edycja blogu - wygląd

Po kliknięciu strona przeładuje się a menu poniżej zmieni się. Teraz zyskasz dostęp do kilku opcji zmiany wyglądu. Dalej iść nie trzeba, już trafiłeś do miejsca gdzie wybiera się szablony podstawowe bloksa. Są tutaj umieszczone dwa rodzaje szablonów: na nowym kodzie (new_age) o nich piszę na blogu stylekatemac.blox.pl i na starym kodzie, które układy mają ustawione na sztywno więc wybierając jeden z nich od razu decydujesz się na konkretny układ.

WYGLĄD - SZABLONY PODSTAWOWE

Klikając wybierz nie tylko zmieniasz kod HTML ale i cały szablon (czyli także kod CSS) tak więc jeżeli chcesz zachować swój szablon ale zmienić jego układ to najpierw skopiuj kod CSS do jakiegoś schowka a dopiero później zmieniaj szablon bazowy.

Wybór szablonu podstawowego

Zmiana układu jest prosta ale może wymagać wielu różnych drobnych poprawek. Im więcej jest różnic pomiędzy układem oryginalnego szablonu a układem na jaki chcesz zmienić swój szablon tym więcej rzeczy może sprawiać problem. Porównaj więc dokładnie oba układy aby przewidzieć w których miejscach może pojawić się problem. Polecam dwie notki na temat starych układów.

Układy, czyli bloksowe kody źródłowe blogów - Korzystając z informacji zawartych w tej notce możesz wybrać szablon podstawowy bazując na jego cechach wyróżniających: umiejscowieniu wąskiej szpalty, zagnieżdżeniu tytułu i istnieniu pustych elementów dodatkowych.

Układy, różne wersje starych szablonów podstawowych bloksa - Ta notka zawiera tylko informacje, żadnych opisów. Pozwala zarówno dowiedzieć się jakie cechy posiada układ konkretnego szablonu jak i w skrótowy sposób prezentuje informacje o cechach pozwalając dobrać kompatybilne szablony podstawowe.

wtorek, 20 marca 2012, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: mamba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/03/31 22:40:53
Czy pomogłabyś mi stworzyć szablon dla mojego bloga? Bo szczerze mówiąc ja kiepsko z tym...
-
smak.czekolady
2012/04/10 11:31:45
Teraz jestem zalogowana i proszę o odpowiedź...
-
kate_mac
2012/04/11 07:59:45
@smak.czekolady
Skoro jesteś autorką bloga smakczekolady.blox.pl to wiesz, że nie mam nic przeciwko podpowiadaniu i pomaganiu w zmianach. O ile dobrze kojarzę to już odpowiadałam na Twoje pytania. Więc TAK, jeżeli potrzebujesz pomocy to z chęcią Ci jej udzielę ale zadawaj konkretne pytania, co chcesz zmienić i jak.

Jeżeli natomiast pytasz się o zupełnie nowy szablon, stworzony od podstaw to jest to pracochłonne zajęcie wymagające jednak pewnej znajomości CSS więc skoro piszesz, że Ty "kiepsko z tym" to byłabym ostrożna z porywaniem się na zupełnie nowy szablon. Skorzystaj z któregoś z dostępnych. Ja udostępniam chyba ze dwie setki szablonów zupełnie za darmo i bez żadnych ograniczeń.

I trzecia możliwość, chcesz abym to ja zrobiła szablon dla Ciebie. W takim przypadku poważne propozycje współpracy przyjmuję na maila. Pamiętaj, że zupełnie nowy szablon, dopasowany do Twoich potrzeb i gustu to kilkadziesiąt godzin pracy. Tak więc najpierw zastanów się czego chcesz.
-
smak.czekolady
2012/04/11 13:49:26
Już mniej więcej się zastanowiłam. Wyślę maila w przyszłym czasie.
-
2012/05/01 11:18:28
Jak można się mniej więcej zastanowić i wysłać - w najbliższym czasie. Takie schizy piszą blogi i podkładają się pod czekoladkę słodką, a w środku rodzynki z robakami. Bleee
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...