O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Lubię ziemniaki

Wydawało mi się, że może dwa tygodnie blogowania mi gdzieś uciekły a tu patrzę i ostatni wpis był miesiąc temu. Czy wydarzyło się coś konkretnego? Nie bardzo. Świat mnie niezmiennie zadziwia i to w raczej negatywnym sensie za to ludzie z którymi mam kontakt to bardzo przyjemne istnienia. Czasami więc nie rozumiem jak to możliwe, że ludzie, których znam są tacy sensowni a świat nas otaczający jakby nie nie przez nas tworzony. W perspektywie kilku lat czeka nasz bardzo duża zamiana, wszyscy to głoszą tylko nikt nie mówi co ta rewolucja przyniesie. Chyba zacznę słuchać jakiś jasnowidzów i wróżki (tutaj mam ochotę wstawić jaką emotikonkę złożoną ze znaków interpunkcyjnych ale obiecałam sobie, że choć piszę bardzo swobodnie to żadnych emotsów tu nie będzie).

Notka bardziej sobie a muzom niż na konkretny temat ale takie już są moje aktualności. Będzie odrobinę o mediach, jeszcze mniej konkretnie o platformach blogowych a potem wyliczanka różnych linków.

Blox szuka admina (moderatora)

Zainteresowani tematem już chyba o tym wiedzą. Oferowane warunki nie są spektakularne ale i wymagane umiejętności nie należą do specjalnie skomplikowanych. Moim zdaniem najtrudniejszy warunek do spełnienia to miejsce pracy: Warszawa. Chcąc zatrudnić konkretnie bloksowego blogera z Warszawy pula pracowników do wyboru nie jest zbyt imponująca. Zapewne jest w Polsce wielu bezrobotnych, którzy sprawdzili by się w tej pracy i zgodzili na warunki zatrudnienia ale albo nie są z Warszawy albo nie znają platformy. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Generalnie traktuję to jako pozytywny komunikat. Spółki medialne aktualnie nie radzą sobie spektakularnie a utrzymanie wszystkiego kosztuje. Od lat coraz to kolejni dziennikarze idą do odstrzału, zwalnia się kolejne działy i redukuje wydatki na tworzenie rzetelnych treści. Przeczytałam dzisiaj taki artykuł: Bloger vs. Dziennikarz. Kto przeżyje w XXI wieku? Nic z niego nie wynika, nie jest nawet specjalnie ciekawy ale łącznie z tekstem, który czytałam przedwczoraj: Koniec darmowych mediów? tworzy jakąś łączność. Nic konstruktywnego autorzy nie piszą ale jak wielu publicznie głoszą koniec pewnego modelu dystrybucji treści. 

Jedyna choć trochę konstruktywna konkluzja jaka z tego wynika to konieczność znalezienia nowego modelu biznesowego dla mediów. Gazety się kończą, telewizja też już niedługo przestanie wyrabiać. Rozmawiałam z pewna blogerką-recenzentką i uzmysłowiłam sobie, że papierowe książki też się skończą. Póki wartością samą w sobie był szelest papierowych gazet a dostępność treści w internecie była ograniczona, póty gazety miały możliwość rozwijać się i utrzymywać profesjonalne redakcje. Czytniki e-booków będą coraz bardziej popularne więc księgarniom nie pozostaje nic innego tylko promować je i zapewnić czytelnikom dostępność i taniość kupowania e-książek w księgarniach bo jak nie, to będziemy to robić tylko online. Model dystrybucji wszystkiego co ma związek z kulturą i treściami musi się zmienić i musi to zrobić na wczoraj.

I tak oto okrężną drogą dochodzimy do listu otwartego i bloksowej odpowiedzi na niego. Rozumiem skąd się wziął problem ale wierzę że musi istnieć jakiś opłacalny sposób jego rozwiązania. Wiem, że mamy kryzys i wszyscy bardzo zachowawczo reagujemy ale przestaliśmy się łudzić. Realność nas dopadła ale może ta realność wyjdzie nam na zdrowie? Mam nadzieję, że tego bloksa ktoś ogarnie co nieco.

Uaktualnienie: adminem został Bagienny. Poznałam na campie w 2008 na Helu i zapewniam, że bardzo sympatyczny człowiek więc wszelkie bloksowe problemy proszę zgłaszać na forum, propozycje poprawy można kierować od razu na maila Bagiennego.

A tak zupełnie przy okazji polecę jego prywatne grafica.blox.pl 

Haters gonna hate, potatoes gonna potate.

Nie lubię hejtersów. Jestem małokonfliktowa więc czasami trudno dostrzec mi konstruktywność krytyki gdy zawiera ona cały szereg ataków personalnych. Tu, na bloksie mam swój milutki światek gdzie nikt się na mnie nie rzuca gdy popełniam błędy. Nikt nie wypomina mi, że moje blogowanie jest bezwartościowe albo co najmniej mocno wątpliwej jakości. Nie mam nic przeciwko krytyce. Oczywiście ta dotycząca mnie potrafi mocno ukuć ale nie mam zamiaru udawać, że krytykanctwo to coś ponad czym jestem. Lubię Magiel towarzyski Kina i Korwin-Piotrawskiej, uważam, że jeżeli jakaś Rchardson mówi w mediach o seksie z Zamachowskim to sama prosi się o komentarze dotyczące jej życia intymnego.

Nie lubię natomiast sytuacji gdy na rzeczowe komentarze odpowiada się atakami personalnymi. Rzeczowość jest oczywiście względną sprawą, tematem mogą być zarówno majtki Dody jak i gra aktorska Streep w Żelaznej damie - komentarze na oba tematy mogą być rzeczowe. Bardzo mnie razi natomiast gdy ktoś zamiast komentować zachowanie komentuje charakter osoby.

Dlaczego o tym piszę? Z dwóch powodów. Po pierwsze na moim blogu pojawił się pierwszy tego typu komentarz (co ciekawe obiektem ataku nie jestem ja tylko jedna z osób tu komentujących). Jest mi niezmiernie przykro bo obrażanie obcych osób (nazwanie kogoś schizem jest atakiem personalnym) i jako powód wskazywanie ich drobnych przewinień to zachowanie małostkowe i chamskie.

Drugi powód to moja rozmowa z inną blogerką dotycząca wyboru platformy blogowej. Dlaczego blox a nie blogspot? Bo są miejsca, które nam nie odpowiadają, bo są ludzie, którzy wywyższają się, próbują dyktować innym o czym i jak mają pisać. Oczywiście wszystko okraszone kokieteryjnym komentarzem o subiektywności takiej opinii. To chyba kwestia przypadku na jakich ludzi trafiamy ale oni świadczą nam miejscu.

Gdy ktoś mówi mi, że w sprawie A (poprawności językowej) obowiązują zasady języka polskiego a na uwagę, że w sprawie B (poprawność edytorska, związana z czysto wizualną stroną tekstu) że mogłaby wiele poprawić reaguje komentarzem, że jej odpowiada tak jak jest. W takiej sytuacji imperatywność wypowiedzi tej osoby jest moim zdaniem nieporozumieniem. Nakłaniając innych do akceptowania krytyki i stałego polepszania jakości swojej pracy jednocześnie ignoruje opinie dotyczące aspektów blogowania, które jej nie interesują. Uważa się za specjalistę w jednej z dziedzin i wytyka innym błędy, w zasadzie domagając się ich wyeliminowania, a gdy ktoś zwróci jej uwagę to informuje, że zasady i dobre zwyczaje jej nie interesują.

To nie platforma świadczy o jakości bloga ale z jakiegoś powodu wybieramy tą a nie inną. Moim zdaniem powody są bardziej personalne (może dlatego, że dla mnie takimi były). Wiecie dlaczego wy założyliście swoje blogi na danej platformie? Ciekawi mnie co jeszcze braliście pod uwagę. Zastanawiam się nad zrobieniem porównania i nie wiem, które platformy brać pod uwagę. Wiem co mi się podoba i co uważam za wygodne na bloksie, blogspocie i wordpressie (com a nie org), myślę jeszcze o onetowym blog.pl Może ktoś zna jakiś ranking popularności polskich blogów? Może ktoś byłby zainteresowany dodaniem swoich opinii do takiego porównania?

Blogi Piotra

malin beg made in irelandAby jednak ten wpis choć trochę był o wyglądzie to chciałabym polecić blogi Piotra. Szczególną sympatią pałam do fotoesejów. Głównie ze względu na zdjęcie z latarnią ale jest tam wiele równie nastrojowych czy spektakularnych widoków. Serdecznie polecam wszystkie trzy blogi bo pełne są zdjęć urokliwych zakątków i ludzi a ja miałam przyjemność nieznacznie pozmieniać szablony reliefowe tak aby pasowały do wymagań Piotra.

fotoeseje

lubelskie

fotografia okolicznościowa

Uaktualnienia

Stale rozszerzam i aktualizuję starsze notki. Z tego co jestem sobie w stanie przypomnieć to w ciągu minionego miesiąca skończyłam poprawiać m.in. te:

Zmieniłam też spis treści, nie wszystkie strony są już wypełnione, w dalszym ciągu większość notek zamierzam poprawić ale taki podział stron najbardziej mi odpowiada:

1-60 | 61-121 | 122-182 | 183-244 | 245-305 | 306-366

Poprawiłam też szablon subtelny na stylach. Pozbyłam się niedoróbek i nieścisłości, które zgłoszono mi jako wady szablonu: data wpisu na stronie z pojedynczą notką, wygląd kalendarza, brak ozdobników czy to w postaci separatorów (hr), czy ozdobników pod notkami. Przerobiłam, dokończyłam bądź wymyśliłam na nowo siedem kolejnych szablonów. Jeden pojawi się tutaj już za kilka dni (będzie miał zmienną szerokość) a pozostałe sześć trafi najpierw na style. W pierwszej kolejności będą to oryginalne szablony eksponujące wyszukiwarkę, dwukolumnowe, lewostronne z tytułem umieszczonym w lewej szpalcie - bardzo długo nie mogłam ich skończyć. Następnie zapewne new_age'owa wersja najpopularniejszego tutaj szablonu handmade. Będzie się więc działo.

facebookZapraszam też na facebookowy fanpage. Tylko tam na bieżąco informuję o poprawionych notkach.

Na koniec polecam zaglądać na Karaiby i inne rewiry... W trakcie pisania tego wpisu zadzwonił do mnie Marcin z informacją, że w związku z blogiem pojawiła się ciekawa wiadomość. Nie chcę pisać konkretnie o co chodzi bo to papryczkowy news ale zachęcam do zaglądania bez względu na powód.

Uaktualnienie. U Danusi też coś nowego: Książki Zbójeckie na portalu Duzeka.pl! Zobaczcie jak pięknie o mnie pisze:

Styl Kate Mac, autorki wielu szablonów z bloxa uwiódł mnie i oczarował. Jej szablony są indywidualne, klimatyczne i piękne.
avo_lusion


Ikonki we wstępie pochodzą w większości ze strony Iconarchive.com, ich autorem jest TheG-Force (Andrés Antonio) i zostały udostępnione na licencji CC Attribution-Share Alike 3.0. Brakujące mi ikonki dorobiłam sobie sama na wzór oryginalnych.

poniedziałek, 14 maja 2012, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

 • Irytek

  Cały tydzień zastanawiałam się jak napisać tą notkę. Nadal nie wiem czy to najwłaściwszy sposób... Zmarła jedna z bloksowych blogerek, szablonistka. Od dłuższeg

 • Trzy miesiące

  Nawet nie wiem od czego zacząć. To oczywiście notka aktualnościowa więc cała masa rzeczy plącze mi się po głowie... Zacznijmy może od tego, że mimo iż w czasie

 • spis treści

  Myślałam o różnych rodzajach spisu treści. Układam poszczególne notki w grupy i staram się aby miały zawsze chociaż jeden wspólny tag. Poprawiając notki dzielę

 • nocny spacer cmentarną aleją

  Wybaczcie, że jedno zdjęcie. Więcej na blogu poświęconemu mojemu rodzinnemu terytorium , gdzie oczywiście zapraszam chętnych obejrzenia kilku kadrów z nocnego s

 • pokój z widokiem na zamek

  Uściślając - na zamek w Janowcu. A i owszem są takie miejsca, takie pokoje... w każdym bądź razie na pewno jest jeden taki. Wiem bo byłem w nim. I piękne widoki

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/05/16 17:41:53
Kate, moje zdanie znasz:):) Podpisuję się pod twoim postulatem - nie znoszę hajterów, a takich jest coraz więcej. Co z tego wynika? Ogrom nienawiści:( Ale cóż. Całe szczęście wciąż można znaleźć wartościowych ludzi.

Co do platform, to wśród blogów książkowych króluje blogspot. Powodów może być wiele, ale w zasadzie chodzi pewnie o łatwość obserwacji i komentowania innych blogów.
Ja blox bardzo lubię - świetni ludzie, idealny design, nie narzekam. Cieszę się, że będzie moderator, bo ta platforma na to zasługuje.

A co do moich słów o Tobie - nie mogło być inaczej!! Szablon jest TAK SAMO WAŻNY jak treść bloga. Wiem bardzo dobrze, że twój szablon przyciąga ludzi do mnie i zawsze słyszę pozytywne komentarze na jego temat. Na przykład Adam Zalewski od razu napisał mi, że grafika "jest niebanalna". Te słowa są kierowane do ciebie... :):)
-
felicja79
2012/05/16 19:07:47
Ja wybrałam blox, gdy zakładałam bloga, bo bardzo spodobał mi się jeden z Twoich szablonów :-). Pamiętam, że "czytałam" wtedy tylko blogi kulinarne i na jednym z nich był ten zielony:
handmade01szablonkatemac.blox.pl
Zachwycałam się detalami i starannością wykonania, ramkami obrazków, ozdobnikami.
A potem każdy mój kolejny blog widziałam tylko z Twoim szablonem w tle :-).
Policzyłam, w sumie przygarnęłam 8 Twoich szablonów :-).
Tego nie ma na blogspocie!
Chociaż marzą mi się na bloxie takie dodatki, jak "ulubione blogi" w bocznej szpalcie, które automatycznie będą się wyświetlać, jeżeli pojawi się nowy post (najlepiej jeszcze z ilustracją z posta). Zapomniałam, jak to się na blogspocie nazywa.
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...