O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
Blog > Komentarze do wpisu

Dodawanie plików do zasobów bloga, cz.1

DeBergerac kiedyś, bardzo dawno temu, stworzył rewelacyjne animowane samouczki dla początkujących. Gdy piszę po raz kolejny o jakiejś zmianie zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc wklej kod w polu na dodatki czy nadpisz pliki w zasobach. Stąd też postanowiłam przywołać temat zainicjowany przez DeBergeraca lecz nie w formie filmowej a prostszej, graficznej.

Pliki

Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Dzisiaj niemal banał: dodawanie plików do zasobów bloga. Rzecz fundamentalna nie tylko przy pisaniu bloga ale także przy wprowadzaniu zmian w szablonie. O dodawaniu ilustracji w notkach już pisałam, dzisiaj zajmę się plikami przydatnymi w dokonywaniu zmian w szablonach. Notka jest przesadnie szczegółowa i opisuje tylko bardzo podstawowy etap, któy w skrócie można opisać w jednej linijce:

Edycja bloga -> WPISY -> PLIKI -> Nowy plik

wielbicieli łopatologii stosowanej zapraszam jednak do rozwinięcia.

Dodawanie plików do zasobów bloga

Zaczynamy oczywiście od zalogowania się do bloga. Ja mam kilka i najczęściej loguję się przez główna stronę bloksa. Wpisz więc na pasku adresu: blox.pl

www.blox.pl

Znajdź pole na login i hasło. W przypadku sporej części serwisów będzie ono znajdowało się w prawym górnym rogu. Dokładnie tak jest i na bloksie. Wpisz własny login i hasło do konta.

logowanie na blox.pl

Otworzy się teraz dostęp do nowej karty nazwanej TWOJE BLOGI. Wyświetlać się tam będzie lista wszystkich blogów, których właścicielami jesteś i wszystkich do których masz dostęp. Odszukaj ten, do którego chcesz dodać pliki. Kiedyś lista była alfabetyczna, teraz blogi wyświetlają się według chronologii aktualizacji. Kliknij w słowo edytuj.

przejście do edycji bloksa

Edycja otwiera się na głównej karcie gdzie widzimy ostatnio napisane wpisy i możemy dodawać nowe. Przechodzimy do zasobów bloga. Zakładka ta znajduje się w dolnym menu, tym na białym tle. Aktualnie (lipiec 2012) jest to ostatnia część menu zatytułowana PLIKI. Klikamy w ten link.

Przejście do zasobów bloga

W części PLIKI zarządzamy wszystkimi zasobami bloga, zarówno wykorzystywanymi przy pisaniu notek jak i dla funkcjonowania bloga. Tutaj dodaje się pliki do tła w szablonie, skrypty zmieniające działanie bloga, ilustracje, filmiki, pliki audio, ikony, dokumenty tekstowe i całą resztę różnych rzeczy pod warunkiem, że ich wielkość nie przekracza 400 kB

ograniczenia w dodawaniu plików do zasobów bloga na blox.pl

Po wybraniu zakładki PLIKI do wyboru masz dwa przyciski: Nowy plik i Nowy katalog. Możesz więc od razu zacząć dodawać pliki albo najpierw stworzyć jeden bądź kilka katalogów (folderów), które pomagają porządkować zasoby. Przede wszystkim polecam trzymać wszystkie pliki związane z wyglądem bloga (szablonem) w jednym katalogu. Kopiując szablon blox umieszcza właśnie w ten sposób tytułując katalog: pliki szablonu theme-coś-tam numer-kopiowania. W każdej chwili możesz zmienić nazwę katalogu. Nie ma ona żadnego wpływu na plik czy jego działanie i jedynym celem tych katalogów jest porządkowanie zasobów. Jeżeli nie potrzebujesz to nie musisz ich dodawać.

Pliki i foldery (katalogi) porządkowane są automatycznie wg. daty. Najnowsze wyświetlane są najwyżej. Szukając pliku można sobie uszeregować je wg. nazwy, rozmiaru czy loginu autora, który dodawał je do zasobów. Można też skorzystać z wyszukiwarki.

Dodaj nowy plik

Kliknąwszy w przycisk Nowy plik przechodzisz do dodawania. W zależności od ustawień są dwa sposoby dodawania plików. Automatyczny, od razu dostępny na nowych blogach jest nieco 'cięższy' dla przeglądarki ale dużo szybszy dla użytkownika. Starszy dodaje pliki pojedynczo jest więc bardziej uciążliwy dla użytkownika ale jeżeli z jakiegoś powodu wystąpi awaria tego pierwszego sposobu nic nie stoi na przeszkodzie aby na chwilkę przełączyć się na ten drugi.

Wracając do dodawania... aby dodać plik do zasobów bloga należy w katalogu głównym plików wcisnąć wspomniany już przycisk Nowy plik a po przejściu do menu dodawania Nowy plik/zdjęcia.

Dodawanie nowego plików do zaspobów blogu

Po kliknięciu otworzy ci się zwyczajne okno wybierania plików zapisanych na dysku twojego komputera. Odszukaj pliki, które chcesz dodać, zaznacz je, kliknij zapisz i gotowe.

Jeżeli chcesz dodać więcej niż jeden plik na raz wystarczy, że je zaznaczysz. Zaznacza się je tak samo jak przy zwykłych działaniach.

  • Jeżeli chcesz zaznaczyć kilka plików, które następują bezpośrednio po sobie to kliknij na pierwszy a następnie przytrzymaj klawisz Shift i kliknij ostatni.
  • Jeżeli chcesz wybrać kilka plików, które nie następują po sobie to zaznacz pierwszy a następnie przytrzymaj klawisz Ctrl i zaznasz wszystkie kolejne, każdy z osobna.

Po kliknięciu zapisz pliki znajdą się w zasobach blogu o czym poinformuje cię zielony komunikat.

pliki zostały wysłane do zasobów bloga na blox.pl

Niestety po jakiejś dziwnej aktualizacji edytora notek, mającej na celu ułatwienie dodawania zdjęć do zasobów bloga wszelkie pliki nie będące grafikami zwracają pomarańczowy komunikat informujący błędnie, że pliki nie zostały dodany gdyż nie są plikami graficznymi. To nieprawda, oczywiście ta pierwsza część. Fakt, że to nie są pliki graficzne wywołuje fałszywy komunikat, że pliki nie zostały wysłane. Ale bez obaw, zostały więc zignoruj ten komunikat.

fałszywy komunikat, że pliki nie zostały dodane do zasobów

Zostaje jeszcze do opisania opcja nadpisywania istniejących plików. Zajmę się tym szczegółowo w następnej notce z cyklu Ilustrowany przewodnik po bloksie, teraz tylko wyjaśnię, że opcja ta pozwala na aktualizowanie plików bez konieczności uprzedniego usuwania starych. Czyli generalnie ta opcja nie powinna być zaznaczona o ile rzeczywiście nie chcesz zastąpić jakiegoś pliku. Gdy przez przypadek spróbujesz dodać plik o dokładnie tej samej nazwie jak plik istniejący w zasobach blogu zostaniesz poczęstowany komunikatem ostrzegawczym i będziesz mieć możliwość sprawdzenia jak wygląda plik, który chcesz zastąpić nowym.

plik o podanej nazwie istnieje w zasobach

I to chyba wszystko jeżeli chodzi o ogólny opis dodawania plików do zasobów. Zakładam, że notka zupełnie niepotrzebna ale z moją manią drobiazgowości zanim opiszę coś przydatnego muszę mieć notkę na temat podstaw.


Notki na podobne i powiązane tematy:

A tak w ogóle to najlepszym rozwiązaniem dla bloksa byłoby zainwestowanie w coś w stylu udogodnienia drag and drop. Patrząc na to jak użytkownicy korzystają z komputera przeciągnij i upuść będzie jednym z najbardziej popularnych sposobów i chcąc pozyskać użytkowników to jest rzecz do koniecznego rozważenia.

wtorek, 10 lipca 2012, kate_mac

Społecznościowo


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/07/10 17:26:04
A ja jednej rzeczy nie ogarniam. Kiedy już sobie coś dodam do zasobów bloga i potem chcę to dodać drugi raz... Za Chiny nie widzę opcji, aby wkleić coś na blog z zasobów, no chyba, że wstawię link do tego pliku....
-
szablonykatemac
2012/07/10 18:34:14
@Danusiu trochę nie wiem o czym Ty do mnie piszesz :D

Kiedy już sobie coś dodam do zasobów bloga i potem chcę to dodać drugi raz...
Jak rozumiem drugi raz nie do zasobów bloga tylko ponownie wykorzystać przy innej notce, czy tak?

Za Chiny nie widzę opcji, aby wkleić coś na blog z zasobów, no chyba, że wstawię link do tego pliku....
Chodzi Ci o ilustrację czy coś innego? Bo jak przykładowo o jakąś ilustrację to w edytorze powinnaś mieć trzy miejsca w które możesz kliknąć aby dodać zdjęcie szablonykatemac.blox.pl/resource/ipb_Tiny_MCE_zaawansowany_1.jpg
Ten obrazek zdjęcia polaroidowego z plusikiem na zielonym okrągłym tle daje Ci dostęp do zasobów bloga (z poziomu notki). Możesz dodać nowy plik albo wygrzebać coś już dodane z zasobów (szukać możesz po dacie, wg kolejności alfabetycznej albo po fragmencie nazwy wpisanej w pole szukarki).

Czy to jest odpowiedz na Twój 'chiński' problem? Czy też odpowiadam zupełnie nie w temacie?
-
avo_lusion
2012/07/10 21:55:06
To jest dokładnie to o czym mówisz, ale problem nadal ten sam. Kiedy ja klikam sobie ten znaczek (dokładnie tak, jak piszesz!), wyskakują mi zasoby bloga. Kiedy jednak klikam zdjęcie, które dodałam już kiedyś, ono nie wskakuje wcale do edytora, ale wyświetla się po prostu w nowej karcie. W sumie problem można rozwiązać, kopiując po prostu link i wklejając go w miejsce na URL.
-
s.z.y.m.o.n
2012/07/11 11:25:09
@avo_lusion:
Zapewne klikasz nazwę zdjęcie, która jest bezpośrednim linkiem do pliku. Aby dodać zdjęcie do wpisu należy kliknąć link oryginał w ostatniej kolumnie wiersza z informacjami dla danego pliku.
-
avo_lusion
2012/07/11 22:15:33
Dziękuję wam za info:) Teraz już będę sobie radzić!
-
ioxx
2012/08/05 13:02:33
Hej! Bardzo chciałem podziękować za szablon powitalny :) Świetnie się nadał na mojego bloga. Niestety dziś dodałem zwijane menu i ten kolor tytułów zakładek - żołty strasznie razi na białym tle. Chciałbym go zmienić na kolor czarny.. chodzi o tytuły zakładek (które teraz są zwinięte). Gdzie to dokładnie zmienić? Albo jak przywrócić wygląd zakładek (żołty napis na czarnej stopce) które znikły po wprowadzeniu skryptu zwjanego menu? Pozdrawiam! :)
-
szablonykatemac
2012/08/20 16:59:49
@avo_lusion
Oczywiście Szymon udzielił Ci prawidłowej odpowiedzi. Moim zdaniem to jedna z bloksowych 'nieprawidłowości' która komplikuje blogowanie. O ile w menu zasobów takie rozwiązanie ma jeszcze sens o tyle już gdy to menu otwiera się w ramach edytora notek to robi się zamieszanie. Z tego co pamiętam początki to też było to coś do czego musiałam dojść przy, którejś z kolei notce.

Jeżeli ktoś jeszcze nie 'łapie' w czym rzecz to przypominam wpis do którego link znajduje się w początkach tej notki Wstawianie obrazów i filmów do notki (edytor TinyMCE)
-
szablonykatemac
2012/08/20 17:16:51
@ioxx
To przeoczenie z mojej strony. Nie tak miało to wyglądać. W szablonie już poprawiłam. Chodzi o ten fragment

/* zwijane zakładki od Eskey'a - experymenty informatyczne
sgk74exp.blox.pl/2008/03/zwijane-zakladki-wersja-druga.html
*/

.off, .on {
display: block;
margin-bottom: 10px;
cursor: pointer;
}

Wcześniej były tam wpisane ilustracje z plusami i minusami, których w szablonie nie było. Tak samo złe kolory miało zwijane archiwum więc jeżeli i z tego zrezygnowałaś to obie rzeczy poprawiłam i możesz albo pobrać cały szablon na nowo albo nawet lepiej i prościej cały kod spod tego adresu top10katemac.blox.pl/db-css/0Etheme skopiować i wpisać na miejsce tego, który do tej pory był w edycji Twojego bloga.
-
ioxx
2012/08/20 22:47:07
dziękuje bardzooo!! o to właśnie mi chodziło :))
-
Gość: Speed Test, 77.243.191.*
2018/07/25 12:45:29
Sat24, Sat 24
Pogoda, Prognoza pogody
National Forecast
Weather Forecast
Wetter, Wettervorhersage, Wetterbericht
Meteo, Previsioni Meteo Italia
Météo France
United Kingdom Weather
Clima de Espana
Väder
Australia Weather
Canada Weather
Vr
Vejr
Clima


Clima
Wetter
Weer
New Zealand Weather
Ireland Weather

Test prędkości internetu
Speedtest, Speed Test
DSL Geschwindigkeit testen
Test di velocit Internet
Test de velocidad
Test de vitesse Internet
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...