Blog > Komentarze do wpisu
Trzecia kolumna na blogu z szablonem 09 AMPLASwego czasu trzecia kolumna na bloksowym blogu była jakimś często irracjonalnym pragnieniem co drugiej osoby, która zadawała mi pytanie związane z wyglądem bloga. Najśmieszniej było gdy o trzeciej kolumnie wspominał ktoś kto w wąskiej szpalcie poza archiwum miał może ze cztery linki i jeden baner w dodatkach. Po co ta Trzecia? Za cholerę nie miałam pojęcia, zapewne przyszłościowo... Szablon 09 - AMPLA zielony, z przeniesioną do trzeciej kolumny bloksową wąską szpaltą Z czasem zaczęłam inaczej patrzeć na takie pytania. Jest jednak kilka sposobów na zrobienie trzeciej szpalty i mówiąc szczerze dalej nie przepadam za pytaniami w stylu jak zrobić trzecią kolumnę? Wolę bardziej konkretne: jak przenieść zakładki do osobnej kolumny, jak sprawić aby dodatki wyświetlały się w trzeciej szpalcie, etc. Bo o to właśnie najczęściej chodzi więc dzisiaj wpis o najprostszej, samoistnej wręcz, symetrycznej trzeciej kolumnie. A o tym jak inaczej, ciekawiej czy po prostu praktyczniej zaaranżować układ trzykolumnowy na blogu napiszę przy innej okazji. Do stworzenia samoistnej, symetrycznej trzeciej szpalty potrzebne będą:
Na początek małe wyjaśnienie. Dzisiejsza dodatkowa kolumna powstawać będzie samoistnie czyli nie wymaga żadnej nadzwyczajnej ingerencji w polu na dodatkowy kod HTML. Kolumny stworzą symetryczny układ, gdzie w jednej z wąskich kolumn będą elementy dodatkowe (z pola na dodatki HTML) a w drugiej bloksowa treść poboczna (archiwum, zakładki, chmurka tagów, etc.). Taki podział treści i sposób ułożenia kolumn najlepiej uzyskać poprzez pozycjonowanie bezwzględne. Jak to wszystko w rezultacie będzie wyglądać pokażę na przykładzie szablonu 09 AMPLA. Dla kogo taka Trzecia?Taki układ najlepiej sprawdzi się na blogach na których jest dużo dodatków ale którego autor gubi się w HTML. Wszystkie elementy z pola na kod HTML stworzą samodzielną kolumnę co zapewni dużą swobodę w dysponowaniu tą szpaltą. Wadą tego rozwiązania może być długość bloksowej wąskiej szpalty (tej z zakładkami, tagami i cała resztą). Jeżeli jest w niej więcej rzeczy niż w którejkolwiek z dwóch pozostałych szpalt a tło dookoła bloga jest inne niż to bezpośrednio na blogu to ta przeniesiona wąska szpalta zacznie wystawać. W przypadku gdy bloksowa wąska szpalta będzie krótsza niż szpalta z dodatkami polecam więc zastosować kilka sztuczek zmniejszających jej długość:
Nowa szerokość blogaAby dodać kolejną kolumnę trzeba przede wszystkim poszerzyć całego bloga, no bo gdzieś ta dodatkowa kolumna musi zostać umieszczona. Ostatnio lubię robić szablony o zmiennej szerokości, w takiej sytuacji nie muszę przejmować się tak bardzo ekranem na jakim szablon będzie wyświetlany. Tym razem jednak wszystko zrobimy bardziej tradycyjną metodą, łopatologicznie i po prostu. Ze względu na wymiary ekranów uważam, że blog nie powinien być szerszy niż Skoro szablon ma mieć układ symetryczny sprawdzamy dwie rzeczy. Po pierwsze jaką szerokość ma blog aktualnie. W przypadku szablonów na starym kodzie będzie to cecha Ta liczba się nam przyda ale zaczynamy po prostu od wpisania nowej całkowitej szerokości bloga. W moim przykładowym szablonie (09 ampla zielony) jest to Nowy podział kolumn
Szeroką szpaltę zostawiamy w spokoju. Nie zmniejszamy marginesów czy dopełnień - odstępy są bardzo ważne. Jeżeli brakuje ci trochę pikseli albo uważasz, że szeroka szpalta jest za szeroka to oczywiście możesz odjąć nieco od wartości W moim przykładowym szablonie (09 ampla zielony) na razie mogę zostawić w spokoju zarówno Zaczynamy od zsumowania dostępnego dla bocznych szpalt miejsca. Dodajemy do siebie liczbę pikseli o którą zwiększyliśmy bloga i szerokość wąskiej szpalty. Odejmujemy od tego 40px na symetryczny odstęp (40px to aktualny odstęp pomiędzy wąską a szeroką, musimy zrobić z drugiej strony taki sam). Dzielimy teraz tą liczbę na pół, no bo w końcu potrzebujemy zrobić dwie kolumny. Mamy już poszerzony blog i mamy nowe wielkości dla bocznych kolumn. Mamy też zaplanowany odstęp pomiędzy nową kolumną a szeroką szpaltą. Czyli wszystko jest - możemy zacząć wpisywać to do szablonu. Poza wpisaniem nowych szerokości dodamy jeszcze odstęp odsuwający szeroką od lewej krawędzi tak aby powstało miejsce na lewą kolumnę i poprzez pozycjonowanie absolutne umieścimy tam wąską szpaltę. Ilustracja obok pokazuje poszczególne etapy zmian i może w takiej bardziej wizualne formie będzie ci łatwiej zrealizować plan dodania trzeciej kolumny.
|
![]() ![]() ![]() |
jest tylko jeden problem - wąskie szpalty są obok siebie
Mój blog jest lewostronny i wygląda to tak:
wąska szpalta: wąska szpalta: szeroka szpalta
Czy po takim opisie, mogłabyś pomóc mi odnaleźć błąd, lub wskazać co zrobiłam źle?
od razu wielkie dzięki. pozdrawiam