O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 31 stycznia 2010

inspiracja: Brave New World of Photography by Thomas HawkDla spostrzegawczych od tygodnia dostępny jest szablon clear w trzech kolorach: żółtym, zielonym i niebieskim. Chciałam aby były proste, przejrzyste, świeże i intensywne. Miały też sprawiać lekkie wrażenie - tutaj muszę się trochę skrzywić, cienie na brzegach 'kartki' mimo wszystko wyszły nieco za tłuste, ale...

Następny szablon numerowany będzie ciemny z bardzo charakterystycznymi szczegółami więc raczej cięższy. W porównaniu do niego te są lekkie jak piórko i tego trzymać się będę.

65 szablon niebieski clear
65 szablon niebieski clear

64 szablon zielony clear
64 szablon zielony clear

63 szablon żółty clear
63 szablon żółty clear

Uwagi:

  • skrypty opisane to typowy dla mnie zestaw
  • delicious nadal opisuję; dla wklejki z tagami delicious ustaw rozmiar jako 11-14 a kolory jako dla żółtego: F19800, dla zielonego: #669900, dla niebieskiego: #5566AA;
  • oczywiście jest i uda(wa)na Stopka
  • w zasadzie nie mam, żadnych specjalnych zaleceń odnośnie wykorzystania tego szablonu; mam nadzieję, że wszystko jest jasne
środa, 20 stycznia 2010

Coffecup Icon by Artdesigner (Tanya)Tym razem poszło szybko i sprawnie. Od pewnego czasu robię szablony po kilka w różnych kolorach od razu. Zmieniając jeden miałam od razu połowę pracy przy następnych gotową. Dodatkowo są to nowsze szablony tak więc wszystkie dodatki, opisy były zrobione tak jak to robię aktualnie.

po poprawkach, część 1
po poprawkach, część 2
po poprawkach, część 3

46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

To tyle w temacie poprawek w szablonach numerowanych. Teraz chwilka przerwy na złapanie oddechu. Pora na nowe projekty, nowe wyjaśnienia... Nie długo wrócę do poprawek, na drugi ogień pewnie pójdą zapewne rękodzielnicze albo kulinarne.

I na koniec małą uwaga. Poprawkom w szablonach numerowanych towarzyszyła urocza ikonka autorstwa Artdesigner (Tanya). Należy ona do grupy Lovely Website Icons by Artdesigner i szalenie mi się podoba. Autorka stworzyła także Gentle Romantic Icons - może przydadzą się na zbliżające się walentynki?

piątek, 15 stycznia 2010

Coffecup Icon by Artdesigner (Tanya)Ciąg dalszy poprawek szablonowych. Liczyłam na to, że poprawki będą szły mi sprawniej. I może by szły gdyby nie mój nastrój. Wydarzyło się kilka rzeczy, które siedzą mi permanentnie w głowie i w sporej mierze decydują o samopoczuciu. Powoli mi jednak przechodzi więc może następna seria szybciej się tu pojawi.

po poprawkach, część 1
po poprawkach, część 2

31 szablon Garamond - ciemny 32 szablon seksistowski - różowy 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Times - bordowo-beżowy

I na koniec coś naprawdę fajnego. Napisałam mój uniwersalny kod do chmurki tagów po to aby mieć ściągawkę i nie zerkać co chwilę do html aby przypomnieć sobie jak nazywają się poszczególne selektory. No i żeby aby nie zapominać o pewnych wartościach cech. Szybciej działa kopiuj/wstaw niż wpisywanie po literce. W mglistych planach miałam jakąś instrukcję krok po kroku ale były one tak mgliste że pewnie i tak bym ich nie zrealizowała (dlatego tez postanowiłam odpowiedzieć na pytania Irytka w notkach z poprawkami - łatwiej zauważyć te odpowiedzi).

Irytek nie ma takiego lenia jak ja i zrobiła coś bardzo fajnego: napisała instrukcję dla zielonych, dokładną, z gotowymi odpowiedziami, bez zbędnych wyjaśnień, z podglądem rzeczy o których pisze. Polecam. Tą samą metodę doklejania selektorów do innych grup stosuję sama więc mogę zapewnić, że efekt osiągnięty po skorzystaniu z wskazówek Irytka powinien być zadowalający.

Chmurka tagów - instrukcja dla zielonych;)

poniedziałek, 04 stycznia 2010

Coffecup Icon by Artdesigner (Tanya)Ciąg dalszy poprawek szablonowych. Wydaje mi się, że szablony liczone po kolei poprawię dość szybko bo choć jest ich dużo i wprowadzanie poprawek jest irytujące  to potraktuję to jako ćwiczenie w wytrwałości (co nie est moją najmocniejszą cechą) i dotrwam do nagrody w postaci nowego szablonu. Dzisiaj druga dawka, mniej liczna bo w tym przypadku aż cztery szablony wymagały zmian w wąskiej szpalcie.

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Mój uniwersalny opis dotyczy w zasadzie tylko chmurki tagów a to nie wszystko co z tagami związanie, a co pojawia się na blogu i może wymagać opisu w szablonie. Jak pisała Irytek w komentarzu:

Problemy są również w tagach pod notką na stronie komentarzowej (...). To zauważyłam, masz w porządku, co daje mi nadzieję, że jednak jest to możliwe. O co chodzi z tymi notkami? Już mówię. Na stronie komentarzowej w niektórych szablonach lista tagów zaczyna się na samym brzegu strony (lista pod notką), nie wygląda to fajnie, a niestety nie wiem jakim selektorem by ją przesunąć.

Jeżeli szablon napisany jest prosto, ma marginesy i dopełnienia określone najwyżej jak to możliwe to ten problem nie zaistnieje. W szablonie na tym blogu nie musiałam wprowadzać wielu zmian. Nawet chmurce wystarczył mój uniwersalny wzór. Przy tworzeniu tego szablonu byłam troszkę leniwa i nie chciało mi się za bardzo bawić z detalami co teraz przyniosło pozytywny efekt. Ale nie zawsze tryb leniwy mi się uruchamia więc w przypadku niektórych szablonów musiałam dodać kilka dodatkowych linijek w CSS.

Tagi na stronie głównej są częścią informacji pod notką i umieszczone są w kontenerze InfoPodNotka. Większość elementów w tym kontenerze  ma nazwy zbudowane z inicjałów IPT i określenia czego dotyczą: IPTczas, IPTkomentuj, itd. Tagi są wyjątkiem, są elementem blokowym o klasie:

.infoTagi

Na stronie z pojedynczą notką jest już odrobinę prościej, mamy: InfoKomentowanegoWpisu, PolecWpisStrKom (hmm) i jako trzeci element

.TagiKomentowanegoWpisu

W tym przypadku nie ma żadnego nadrzędnego pudełka tak więc mogą się pojawić problemy o których wspomina Irytek. Aby im przeciwdziałać wystarczy lewy margines przy odpowiednim selektorze.

piątek, 01 stycznia 2010

Coffecup Icon by Artdesigner (Tanya)Aktualnie poprawiam tagi w szablonach. Mam sporo szablonów tak więc jest sporo poprawiania. Zaczęłam od tych liczonych po kolei. Jest ich aktualnie 62. Dopiero jak skończę poprawki zaczną się pojawiać tutaj nowe szablony. Dzisiaj pierwsza dawka po poprawkach.

 

 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Kilka dni temu Irytek napisała w komentarzu pod poprzenią notką:

Kate, nie wydaje mi się, aby można było sobie zrobić uniwersalny wzór pasujący do każdego szablonu;) Mam oczywiście na myśli tagi. Przez kilka ostatnich dni taguję swoje i cudze szablony i jednak potrzebne jest spojrzenie indywidualne. Jesli chce się mieć ten element opracowany w stylu takim jak cała reszta w wąskiej szpalcie.

To jest oczywiście absolutna racja. Mam swój uniwersalny wzór ale nie pasował on idealnie do żadnego z powyższych szablonów. W większości wypadków był do zaakceptowania. Najsłabiej wyglądał w szablonie 07 czerwonym i czarnym - wyróżniał się spośród pozostałych elementów wąskiej szpalty ale jeżeli pod nią pojawiłyby się dodatki to nie byłoby wiekszego problemu - pasowałby do nich. Jest kilka szablonów do których mój uniwersalny wzór nie pasuje ale te szablony potrzebują wiekszych zmian w wąskiej szpalcie. Tworząc uniwersalny wzór nie szukałam czegoś idealnego, miało być tylo akceptowalne i lepsze niż brak jakiegokolwiek opisu. W powyższych 18 szablonach zawsze zaczynałam od mojego uniwersalnego css ale w każdym z przypadków wprowadzałam sporo zmian.

c.d.n.

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...