O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
piątek, 30 listopada 2007

Wybór odpowiedniego kroju dla bloga jest niezwykle istotny. Nie tylko decyduje on o klimacie i charakterze wizualnej strony bloga ale może on nawet zadecydować o tym czy tekst na nim umieszczony zostanie przeczytany. Jeśli podczas czytania będzie narastało zmęczenie wynikające ze złej czytelności tekstu, to może nastąpić najgorszy z możliwych scenariuszy - czytanie zostanie przerwane.

przykładowe kroje dostępne z systemami dla tekstu i specjalne dla tytułu dostępne do zakupu na stronie myfonts.com

Czytelność (raczej ang. legibility a nie readability które to słowo oznacza rozróżnienie struktury, zrozumienie układu ale mówiąc szczerze mam problem z rozdzieleniem tych znaczeń) wiąże się z jakością napisania i przygotowania tekstu. Czytelność tekstu zależy od wielu czynników:

 • kolor tekstu w stosunku do tła
 • odstępów
 • kroju pisma
 • długości wiersza
 • wyrównania (justunku)
 • gęstości tekstu
 • poprawności gramatycznej

W dalszej części wpisu kilka rad związanych z wyborem fontów do tytułu bloga, tytułów notek czy treści głównej. Będzie o sprzecznym komunikacie gdy co innego mówi treść napisu a co innego jego wygląd, o tym że przy pisankach nie używa się wersalików i o trzech fontach stworzonych z myślą o wyświetlaniu na ekranie. Jeżeli zaś te trzy to za mało to proszę zajrzeć do innych wpisów z kategorii kroje pisma.

środa, 28 listopada 2007

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z nowego zielonego szablonu. Szczególnie fakt, że mimo iż użyłam tu ciemnego tła, jaskrawej zieleni i szeryfowej czcionki szablon nadal zachował swoją funkcjonalność. Jest czytelny, nie razi, wygodnie się z niego korzysta. Takie właśnie szablony chciałam robić gdy zaczynałam, szablony, które sama mogłabym używać.

Do stycznia 2012 roku szablon wyglądał nieco inaczej, był to typ A. Wszystkie wzory i kolory zachowałam. Zmieniłam nieco font i układ ale szablon zachował swój klimat.


11 szablon warstwowy, zielony

11 szablon warstwowy, zielony
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Szablon ma teraz kilka rodzajów tła. Daje to całkiem przyjemny efekt. Na razie nie przygotowałam dodatkowych ilustracji do topu ale zapewne to się zmieni.

Adres szablonu: http://11szablonkatemac.blox.pl

Link do natychmiastowego pobrania szablonu: skopiuj szablon

fragmenty szablon 11

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu 910px
szerokość części na notkę 560px
szerokość pobocznej szpalty 200px (+2×30px)
kolor tła ciemne (#070707)
kolor tekstu jasne (#effaa1)
kolor linków zielony (#99CC00)
pozostałe kolory szarości (#2a2a2a, #111111, #82856d)
krój użyty w notce Palatino Linotype, Book Antiqua, Palatino, URW Palladio L (w zależności od systemu)
wielkość tekstu notki medium (około 16px)
interlinia w notce automatyczna
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px
css-owe ramki przy grafikach tak
background: #111111 url(/resource/11_bgb.gif) repeat center top;
border:#2a2a2a 1px dotted;
padding:4px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, kursywa, górna i dolna ramka
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczna wielkość i odstęp
kursywa zamiast pogrubienia
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod, szablon Spokojny (0Etheme)
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, zwinięte archiwum, Ostatnie komentarze, delicious, fotoforum (pionowy)

dodatkowe klasy i identyfikatory

#uStopka - dodawanie udawanej stopki
#menuTop - górne menu (długość 988px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Krój wykorzystany w szablonie to Palatino, powinien być dostępny bez większych problemów. Kolory są intensywne ale szablon nie jest bardzo krzykliwy.

Ilustrację w topie, liść kolorze jaskrawej zieleni łatwo można zastąpić czymś innym. Zasada jest zawsze ta sama. Można spróbować po swojemu, już zrobiłam stronę o selektorach opisujących tytuł. Polecam jednak najprostsze z rozwiązań: zastąpienie. W szablonie ilustracja już istnieje, jest opisana w arkuszu, można więc zastąpić jej adres w arkuszu adresem nowego pliku albo zastąpić plik w zasobach nadając nowemu tą samą nazwę, czyli: 11_tyt.jpg

W przyszłości możliwe, że przygotuję dodatkowe wzory do winiety, na razie zostanie tylko ten spektakularny liść.


Notki na powiązane tematy:

niedziela, 25 listopada 2007

Moje pierwsze starcie z ciemnymi szablonami. Zasadniczo wolę gdy tekst jest ciemny a tło jasne, tak jest wygodniej dla czytelnika. Tym razem jednak pokusiłam się o czarne tło. Efekt możecie sami ocenić. Moim zdaniem wyszło całkiem nieźle, szablon mimo tego że ciemny jest czytelny i przejrzysty. Jako kolor wyróżnienia wybrałam jaskrawy odcień zieleni (tak aby było bardziej naturalnie heh).


09 szablon z AMPLA, zielony

09 szablon ampla, zielony
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Szablon jest całkiem prosty, jego głównymi ozdobnikami są przerywane ramki i kolor zielony, ampla wisząca i oświetlająca szablon jest już tylko dodatkiem. Uaktualniając szablon w 2012 roku dodałam w opisie krój Segoe UI, który jest niemal równie czytelny jak Verdana (ma całkiem spore oczka) ale znacznie ładniejszy w dużym stopniu pisma (co jest problemem w przypadku Verdany).

Szablon został zaktualizowany w styczniu 2012 a ta notka znacznie zmieniona.

sobota, 24 listopada 2007

O delicjach napisano już tak wiele, że zastanawiałam się czy w ogóle jest sens abym i ja o tym wspominała. Jest to jednak ciekawy sposób „zakładkowania” a więc i ja zabiorę w tym temacie głos.

Co to są delicje?

Del.icio.us to rodzaj narzędzia do tworzenia zakładek, kolekcji ulubionych. Serwis nie jest nowością, pojawił się w 2003 roku i był sytematycznie rozwijany.

Różne rodzaje zakładek

O zaletach del.icio.us i innych tego typu serwisów można wiele napisać. Jest wiele możliwości używania del.icio.us i właśnie od specyfiki używania będą zależały zalety.

Zakładki w przeglądarce

Zalety:

 • jest prosty,
 • powszechny,
 • przyzwyczailiśmy się do niego

Wady:

 • zakładki gromadzone są w tej jednej konkretnej przeglądarce zainstalowanej na konkretnym komputerze, nie masz dostępu do ulubionych liknków poza swoją przeglądarką;
 • linki katalogować można jedynie poprzez tworzenie folderów i podfolderów i grupowanie w nich linków;
 • łatwo stracić panowanie nad własną kolekcją zakładek a odnalezienie jakiegoś starocia w tej otchłani jest niemal niemożliwe.

Zakładki na blogu

Zalety:

 • są jak najbardziej „social”, ogólnodostępne (oczywiście jeżeli twój blog/strona internetowa nie jest zastrzeżona jedynie dla wybranej grupy użytkowników);
 • masz do nich dostęp w każdym momencie, wystarczy że wejdziesz na swoją stronę;

Wady:

 • musisz mieć bloga/stronę internetową;
 • umieszczenie zbyt dużej liczby zakładek na blogu obniży jego funkcjonalność;
 • podobnie jak w przypadku zakładek przegladarkowych istniej jedynie możliwość przypisania zakładki do folderu;

Zakładki na del.icio.us (lub innym tego typu serwisie)

Wady:

 • trudno określić, po dość krótkim okresie użytkowania jestem już zadeklarowaną zwolenniczką social bookmarking;
 • z całą pewnością wadą będzie możliwość stracenia kontroli nad liczbą linków ale to jest taka generalna wada gromadzenia linków;
 • serwis jest w języku angielskim ale jak napisał Paweł Lipiec „poziom znajomości angielskiego do obsługi delicji jest taki, że nawet sznurówka z lewego trampka może go osiągnąć” tak więc to nie problem

Zalety:

 • odnośniki przypisywane są do słów-kluczy (tagów); można przypisać określony link do dowolnej liczby tagów;
 • jeżeli komuś nie odpowiada taka forma porządkowania zakładek i woli tradycyjne foldery-kategorie to nie ma problemu tagi można stosować dokładnie w ten sam sposób co foldery-kategorie;
 • Tagi można grupować przypisując je określonym kategoriom (folderom);
 • gdy stracisz kontrolę nad liczbą linków łatwiej będzie ci znaleźć określony odnośnik szukając po Tagach niż po przeglądarkowych folderach;
 • nie musisz prowadzić bloga/strony internetowej;
 • jeżeli jesteś użytkownikiem FF to w zasadzie dziwię się dlaczego jeszcze nie masz konta na delicjach (przy okazji zakładania konta zalecane jest zainstalowanie FF wtyczki która z prostego uczyni banalne), jeżeli korzystasz z IE albo Opery to nie martw się mimo iż twoja przeglądarka cię nie wyręczy to to co będziesz musiał zrobić aby wygodnie korzystać z konta nie jest skomplikowane;

Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmiku będziecie mieli ochotę spróbować sami. Jeżeli tak jest to proponuję skorzystać z instrukcji jak założyć konto. Nie jest to trudne.

Jeżli prowadzicie bloga na bloxie i brakuje wam możliwości przypisania wpisu do więcej niż jednej kategorii to delicje są wam jak najbardziej potrzebne. Należy pamiętać, że administracja deklaruje możliwość takiej funkcjonalności ale próby uzyskania jakichkolwiek informacji o starcie takiej funkcjonalności kończą się niepowodzeniem. Na eksperymentach informatycznych można znaleźć jednak proste wyjaśnienia jak sobie poradzić z wykorzystanie del.icio.us do tagowania wpisów.

piątek, 23 listopada 2007

Dzisiaj kilka ciekawych linków do stron gdzie można znaleźć fajne ikony. Nie wszystkie są darmowe i nie wszystkie posiadają wersję png czy gif więc nie wszystkie można użyć jako favikony na bloxie. Ale może nadeszła pora na zmianę ikon pulpitowych? Zachęcam do obejrzenia i przemyślenia sprawy.

Icon Archive

www.iconarchive.com
icons by Roke

Yellow Icon

yellowicon.com
icons by YellowIcon

IconBuffet

www.iconbuffet.com
icons by IconBuffet

Iconka.com

www.iconka.com
icons by iconka

Flameia Design – Icons

www.flameia.com
icons by flameia

Vista icons

www.iconshock.com

icons by VistaIcons

To tylko kilka przykładowych stron. Zazwyczaj autorzy ikon zezwalają na prywatne wykorzystywanie ich pracy, a w razie upublicznienia ikon wymagany jest odpowiedni odnośnik.

Miłej zabawy

Dla ciekawskich filmik o tym jak profesjonalista robi ikony » zobacz

niedziela, 18 listopada 2007

logo_irytek

Irytek tworzy szablony już od pewnego czasu. Mogłabym napisać, że z biegiem czasu jej szablony stają się coraz lepsze. Nie wiem czy to byłaby jednak prawda. Wszak do moich ulubionych szablonów należy jeden z pierwszych szablonów Irytka. To chyba znaczy że Irytek ma wrodzony talent. Szablony Irytka możecie znaleźć na jej stronie oraz na szablon_team .

Chyba zbyt długo ociągałam się z napisaniem o szablonach Irytka. Mam teraz spory problem z wybraniem tych sześciu, które podobają mi się najbardziej. Irytek ma zazwyczaj bardzo dobre wyczucie kiedy powiedzieć stop tak żeby nie przesadzić. W związku z czym jej szablony cechuje ta równowaga którą sobie tak bardzo cenię. W związku z tym, że nie mogę zdecydować się na sześć najlepszych wybiorę trzy, które moim zdaniem są w zasadzie perfekcyjne.

AFRYKAŃSKIE KLIMATY Moje zapiski Widok z okna ...

Do zalet szablonów Irytka należy przede wszystkim ta wspomniana równowaga, kolory są dobrze dobrane, podobnie czcionki. Wszystko jest eleganckie i stonowane (oczywiście nie w każdym szablonie – czasami zdarzają się szaleństwa ;) ). Te trzy które tu pokazuję zachwyciły mnie właśnie tym spokojem. Sama mogłabym z nich korzystać. Są bardzo wygodne nie wzbudzają we mnie natychmiastowej ochoty na poszerzenie czegoś czy zmianę koloru. Generalnie są ok.

Choć oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie miała kilku uwag. Przede wszystkim kłopotliwa bywa w szablonach Irytka szerokość szpalt. Oczywiście wszystko opiera się na właściwej estetyce ale gdy we wpisie nie zmieszczą się grafiki o szerokości 450px to bywa to uciążliwe. W każdym bądź razie dla mnie. Ale i tak gorąco polecam, szczególnie ten czarny - jest doskonały.


Irytku dziękuję Ci za pomoc jakiej mi wielokrotnie udzielasz.

sobota, 17 listopada 2007

Aby dokończyć rejestrację udowodnij, że jesteś człowiekiem...

Poprzednio pisałam o tym co musisz zrobić aby wstawić komentarz na Bloxie. Przeoczyłam jednak pewien istotny element a mianowicie CAPTCHA.

CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart) - rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie w formularzach na stronach WWW. Dla przesłania danych konieczne jest przepisanie treści z obrazka (zazwyczaj losowo dobranych znaków bądź krótkiego wyrazu). Obrazek ten jest prosty do odczytania przez człowieka, jednakże odczytanie go przez komputer jest, przynajmniej w założeniu, bardzo trudne.
Captcha
Źródło: Wikipedia

Nie na każdym blogu obrazek CAPTCHA jest ustawiony.

Nie lubię tego typu zabezpieczenia. Jego skuteczność bywa różna. Zresztą powinnam napisać o dwóch rodzajach skuteczności. Skutecznie odstrasza automaty i skutecznie odstrasza ludzi.

 1. Przede wszystkim obrazek powinien być trudny do rozszyfrowania dla automatów. Dlatego różnego rodzaju szumy, rozmycia, dodatkowe linie o innej grubości niż litery czy cyfry są bez sensu. Szumy można usunąć, rozmycia wyostrzyć litery wyizolować od linii zakłócających i służą do tego proste algorytmy, które automat spazmujący zapewne będzie używał tak więc taki rodzaj CAPTCHA jest po prostu nieskuteczny.
 2. Obrazek powinien być możliwy do odczytania dla człowieka. Nieskuteczna CAPTCHA nie tylko nie zapobiega działaniom automatów ale jeszcze utrudnia życie ludziom.
 3. Co z osobami niewidomymi jak mają obejść elementy obrazkowe (tak wiem Yahoo dzwoni). Albo korzystający z przeglądarek tekstowych. Jeżeli coś jest obrazkiem to nie można tego odczytać nie widząc tego.
 4. Prosta zasada: z automatami powinny walczyć automaty.

Na koniec ciekawostka Striptizowy trojan czyli jak automat może wykorzystać człowieka.

Włączanie/wyłączanie CAPTCHA

Ten rodzaj zabezpieczenia na bloksach nie jest automatycznie włączony więc bez obaw. Jeżeli jednak korzystasz z niego ale mój wpis przekonał Cię aby spróbować bez takiego zabezpieczenia to aby wyłączyć je należy przejść do części KOMENTARZE -> KONFIGURACJA -> Ustawienia komentarzy ->  Komentujący musi podać kod z obrazka: -> Nie

Komentujący musi podać kod z obrazka:

Zobacz więcej:

 • www.webaudit.pl: Czy ja nie jestem człowiekiem??!
 • www.webaudit.pl: Najdziwniejsze captcha w sieci
 • xkcd.com: A New CAPTCHA Approach
 • pornel.net: CAPTCHA – jak odróżnić złe od gorszych
 • www.idg.pl: XRumer: spamerski automat inteligentniejszy niż niektórzy internauci
 • www.h-online.com: Striptizowy Trojan
 • www.webaudit.pl: Captcha – nie używaj!
 • mimas.ceti.pl: CAPTCHA

PS. Planowałam pisać o filtrach antyspamowych na bloxie (nie żebym się na tym znała ale to ciekawy temat) jak widać nie wyszło. W formie rekompensaty odnośniki do Forum: bardo ciekawy wątek, wątek ciekawy nieco żartobliwy, wątek nieco niepokojący. Odnośnie "bardzo ciekawego wątku" omawiane tam dwa komunikaty u mnie wyglądały tak: automat spamujący, filtr antyspamowy.

piątek, 16 listopada 2007

Ilustrowany przewodnik po bloksie Opisaniem wyglądu komentarzy i odpowiadającego za ten wygląd właściwego fragmentu CSS niewątpliwie się zajmę kiedyś, w dalekiej przyszłości. Od dłuższego czasu zastanawiam się gdzie sięga moja granica „oczywistości”, czyli jak bardzo oczywiste sprawy jestem w stanie wyjaśniać. Dochodzę do wniosku, że takiej granicy nie ma. Jeśli uznam za stosowne to mogę nawet tłumaczyć układ alfabetu.

Wpisywanie komentarzy

Gdy chcesz skomentować jakiś wpis przechodzisz na stronę komentarzy a tam pojawia Ci się mniej więcej taki widok:
aby skomentować

Masz do uzupełnienia cztery pola:

 1. Login - czyli twój identyfikator
 2. Hasło - potrzebne jeżeli masz konto na Gazeta.pl
 3. URL - pole na wpisanie adresu
 4. Komentarz - czyli cel twej wędrówki

W zasadzie jeżeli nie posiadasz konta na Gazeta.pl albo nie chcesz się logować interesować cię będzie jedynie pole na komentarz. Tutaj wyjaśnień żadnych nie ma potrzeby dawać.

Jeżeli jesteś posiadaczem konta na Gazeta.pl to komentując wpisz login i hasło dzięki temu przy twoim komentarzu, obok twojego identyfikatora, nie pojawi się adres.

Pole na URL może pozostać puste. Polecam jednak jego wypełnienie. Powodów może być wiele. Przykładowo wypełnianie pola URL możesz potraktować jako element promocji własnego bloga. W gruncie rzeczy nieistotne jest dlaczego będziesz wypełniać pole URL, ważne jest aby to robić. Czytelnicy często czytając czyjeś komentarze chcą się dowiedzieć czegoś więcej o osobie komentującej. W tym miejscu możesz zadecydować czego się dowiedzą.

Do niedawna niewypełnienie pola na URL powodowało, że login dokonywał przekierowania na stronę osoby komentującej na ludzie.gazeta.pl. Nie było to najlepsze rozwiązanie. Dostęp na stronę mieli tylko zalogowani użytkownicy czyli cały czas kręcimy się tylko we własnym świadku. Teraz jest nieco inaczej. Jeżeli nie wypełnisz pola na URL twój login będzie linkował na stronę twojego profilu. Jak na razie umieszczone są tam początki twoich ostatnich notek ze wszystkich twoich blogów, linki do stron na których komentowałeś i do twoich wpisów które zostały skomentowane. W ustawieniach profilu możesz zadecydować o jego niewyświetlaniu. Ogólnie jest to nieco lepsze rozwiązanie ale ma pewne wady więc nie wszyscy chętnie z niego korzystają. Link do profilu należy traktować jak alternatywę a nie jak konieczność. Szkoda jednak, że profil można wyłączyć. Może to przekonałoby tych opieszałych w uzupełnianiu URL, że lepiej samemu zadecydować do czego ma linkować mój login.

Mój login najczęściej jest odnośnikiem do tej strony czyli wpisuję:
http://szablonykatemac.blox.pl

Linki w komentarzach

Adresy w komentarzu zaczynające się od protokołu http:// zostają automatycznie zamienione w linki. Tak więc gdy komentując na cudzym blogu będę chciała odwołać się do własnego umieszczę w polu na URL własny adres http://szablonykatemac.blox.pl lub w treści komentarza wpiszę adres zaczynając od http:// a po opublikowaniu wyświetli się samo szablonykatemac.blox.pl.

Jeżeli adres do którego linkujemy nie jest istotny, liczy się to co chcemy polecić, to lepiej skorzystać z 'tagów' dostępnych w bloksowym formularzu. Tagi te nawiązują do html jednak zamiast nawiasów ostrych należy wykorzystać nawiasy kwadratowe. Do dodania linku służy oczywiści tag a który w bloksowym komentarzu powinien przybrać mniej więcej taki wygląd:

[a="http://szablonykatemac.blox.pl/html"]szablony katemac[/a]

po opublikowaniu kod ten zmieni się w hiperłącze: szablony katemac

Na koniec źródło mej inspiracji znalezione na Forum:

Czyta/em ja sobie "Bez jaj" i zaswędzia/y opuszki.
Niestety, technika powyżej budzika, budzi mooj lęk.
Czym-Kim jest,rośliną, rybą czy minera/em, oow URL,
co stoi mi na przekoor?
Z odpowiednim poważaniem,
Scoolony.
niedziela, 11 listopada 2007

Oto mój drugi bloksowy szablon. Temat „czerwone i czarne” odnosi się do jego kolorów a nie stendhalowskiego klimatu. Szablon początkowo był nawet w temacie sportowym ale miał za dużo różnych bajerków związanych z gradientami w tle. Zdecydowałam się więc zrobić go zupełnie na nowo a jako podstawę wykorzystałam rewelacyjny szablon Szymona. Niewiele w nim zmieniłam poza kolorami.


07 szablon typu A, czerwony

07 szablon typu A, czerwony
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -548px- 


Szablon jest całkiem prosty w wyglądzie ale jeżeli myślisz o zmianach w nim to poza zmianami kolorów trudniej będzie mi rozwiązać ewentualne problemy. Mimo iż uaktualniałam szablon w 2012 roku to pozostawiłam go w jak najbardziej niezmienionej formie. A że był zrobiony na podstawie kodu Szymona to nie wszystko jest w nim dla mnie od razu oczywiste. Ale bez obaw po prostu porządek jest nie mój i tyle.

piątek, 09 listopada 2007

Favikonka (favicon) czyli z angielskiego ikonka ulubionych to ikona, która pojawia się na pasku adresu przeglądarki internetowej. Ikonka ma postać niewielkiego obrazka i znana jest także jako ikona strony (jest powiązana ze stroną internetową).
Źródło: Wikipedia (anglojęzyczna)

Gdzie się wyświetla favikonka:

 • przed adresem w polu adresowym przeglądarki internetowej (IE wyświetli ją dopiero gdy będzie w Ulubionych)
 • na pasku ulubionych/osobistych (mam na myśli pasek tabów, Bookmarks Toolbar, tabbed document interface – nie mam pojęcia jak to nazwać po polsku ;) może pasek zakładek?)
 • w zakładkach
 • obok tytułu na karcie (czy IE ma możliwość otwierania kilku kart w jednym oknie?)

Na stronie favicon.pl jest niewielki flash pokazujący gdzie ta ikona będzie widoczna w przeglądarce polecam wzrokowcom zajrzeć właśnie tam.

Dlaczego warto stosować favikonki:

Po pierwsze większość ludzi jest wzrokowcami – zapamiętuje to co widzi. Dzięki korzystaniu z favikonki Twoja strona jest lepiej zapamiętywana.

Po drugie większość ludzi jest wzrokowcami i ma problemy z minimalizmem. Gdy twoja strona posiada favikonkę czytelnikowi łatwiej będzie ją znaleźć w otchłani zakładek.

Po trzecie większość ludzi jest wzrokowcami i preferuje rozwiązania ułatwiające dotarcie do celu. Riddle na swojej stronie napisał, że codziennie korzysta z wielu stron i aby mieć łatwy dostęp do swoich zakładek musi oszczędnie używać paska zakładek. Wyświetla więc tylko ikony bez opisu tytułu strony.

Jak dodać favikonkę

Aby dodać favikonkę wgraj do zasobów plik o nazwie "favicon", o rozmiarze 16x16px, w formacie (z rozszerzeniem) ico, png lub jpg.
(od czerwca 2008)

Ikony zazwyczaj określa się w formacie .ico ale dla bloksa wystarczy zwykły plik graficzny a więc bez problemu można popracować nad własnym prostym znakiem. W przypadku pliku ikon (.ico) pamiętaj o ograniczonym rozmiarze pliku jaki możesz dodać do zasobów - to 250KB. Pamiętaj też, że im mniejszy plik tym szybciej sie ładuje.

Krok pierwszy - wybierasz grafikę
 • Może to wyć odpowiednio pomniejszony fragment grafiki z topu twojego bloga. Lubię to rozwiązanie bo wyraźnie nawiązuje do szablonu. Przykłady:
  szablon na bloga zadymiony perfumy szablon na bloga malarski szablon na bloga japoński szablon na bloga rysunkowy szablon na bloga siostry szablon na bloga kubki herbata szablon na bloga filiżanka kawy szablon na bloga filiżanka kawy szablon na bloga szablon na bloga szablon na bloga szablon na bloga szablon na bloga 
 • Może to być specjalnie stworzona grafika wykorzystująca jakiś prosty łatwo rozpoznawalny znak:
  34 35 36 33
 • Albo prawdziwa, dokładnie zaprojektowana ikonka. Pszeszukałam www.iconarchive.com i wybrałam sobie kilka przykładowych ikone, które podzieliłam według kolorów:
Krok drugi - zapisujesz grafikę
 • Grafika powinna być kwadratowa więc należy ją przyciąć tak aby boki były równe a następnie zmniejszyć do rozmiaru 16x16px.
 • Zapisujesz grafikę w formacie png lub jpg.
 • Jako nazwę koniecznie wpisz  „favicon” w innym przypadkuikonka nie wyświetli się

Krok trzeci - ładujesz plik do swoich zasobów i gotowe

Jeżeli chcesz wstawić favikonę na stronie innej niż bloksowy blog to polecam instrukcję jak przypisać favikonkę  napisaną przez Eskey'a na blogu experymenty informatyczne. Instrukcja jest jasna i zrozumiała więc do niej odsyłam.
PS. ikonkowy dodatek dla zaawansowanych w stopniu średnim zobacz
 
1 , 2
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...