O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 30 marca 2008

Istnieją pewne oczywistości, które nie dla każdego są oczywiste. Po poprzednim wpisie dotyczącym wyszukiwarek ponownie zaczęłam zaglądać do własnych statystyk dotyczących „Najczęściej występujących fraz w wejściach z wyszukiwarek”. Wśród przykładowych zapytań natrafiłam na frazę „dodawanie gadżetów do wąskiej szpalty”. Rzecz jak najbardziej oczywista. Nie jest też za bardzo trudna ale ma w sobie kilka niewiadomych, które jak na oczywistość są mało oczywiste.

Dodawanie gadżetów do wąskiej szpalty

Po pierwsze ostrzeżenie: jeżeli masz wąską szpaltę po lewej stronie to ostrzegam ostrożnie z gadżetami. Blog ładuje się w kolejności od lewej do prawej i zdecydowanie lepiej jak najpierw ładuje się treść (content) a dopiero potem nawigacja i gadżety. Tak więc apel do wszystkich gadżeciarzy – używajcie szablonów z wąską szpalta po prawej stronie.

Po drugie: jak to się robi
Oczywiście wpisując kod html gadżetu w polu na kod html w edycji bloga. A gdzie jest to pole? Zobacz u debergeraca jest dokładna prezentacja.

I teraz przechodzimy do meritum czyli do wyglądu. Aby rzecz nie była czysto teoretyczna jako przykładowy dodatkowy element bloga omówię statystyki.

drzewo CSS BlogBodyBox

Na początek najważniejsze: wbrew temu co może się wydawać dodatkowe elementy nie są dodawane w wąskiej szpalcie, one są pod nią i w związku z tym definiuje je „wyższy” element czyli przede wszystkim #BlogBodyBox, następnie #BlogGlownyBox i na końcu Body (w ostateczności, jeżeli występujące w gadżecie elementy nie mają zdefiniowanych parametrów w tych selektorach o ich wyglądzie zadecydują domyślne ustawienia przeglądarki). Właśnie ze względu na ten fakt często gadżety są ustawione za bardzo na lewo. Proponuję dwa rozwiązania.

1. Tagi html

Poprzedź kod gadżetu, w naszym przypadku statystyk, tagiem decydującym o wyśrodkowaniu elementu (<center></center>) czyli kod będzie teraz wyglądał tak

<center>kod_html_gadżetu_w_ostrych_nawiasach</center>

2. nadaj nazwę gadżetowi i określ jego położenie w CSS
Ta metoda jest dużo mniej prowizoryczna i daje znacznie więcej możliwości.

a. przypisz nazwę elementowi

<div id="nazwa_elementu">kod_html_gadżetu_w_ostrych_nawiasach<div>

b. opisz jego wygląd w CSS

W arkuszu CSS dodaj odpowiedni selektor i opisz jego parametry

#nazwa_elementu {text-align:center;}

W ten sposób osiągnęliśmy dokładnie ten sam efekt. Polecam jednak w przypadku elementów typu button/znaczek nadać im paramenty podobne do parametrów buttonu/loga bloxa czyli skopiujcie parametry definiujące selektor #BlogLinkiBox

I gotowe. 

Poprzednio było o wyszukiwarkach, blogu seo.blox.pl i o popularnych słowach kluczowych. Dzisiaj mały dodatek do poprzedniego wpisu czyli popularne frazy po których google skieruje cię na ten blog.

Oczywiście wśród najpopularniejszych słów czołowe miejsca zajmują: szablon, szablony, bloga, blox. To nie dziwi wcale, bardzo często używam w notkach tych słów ale przejedzmy do konkretów, zamiast przyglądać się pojedynczym słowom weźmy pod uwagę całe frazy. Najpopularniejszą jest świąteczne szablony. O ile chodzi wam o szablony na bloga w serwisie blox to nie ma problemu, zdarzyło mi się popełnić bożonarodzeniowe szablony. Jeżeli jednak szukacie szablonów papierowych, do wydruku, aby np. wyciąć sobie śnieżynkę czy renifera to przykro mi ale tu ich nie znajdziecie. Podobny problem wystąpi jeżeli szukacie szablonów związanych z innymi świętami niż Boże Narodzenie.

Następne pozycje w hierarchii fraz zajmują sformułowania związane z czcionkami. Jakie czcionki na bloga? Ozdobne a może szeryfowe czcionki? Najlepiej ocenić na przykładzie zerknijcie więc na rodziny czcionek.

Często pytacie się też o favikonkę. Jeżeli chodzi wam wyłącznie o bloxa to wystarczy mój wpis. Jeżeli jednak z bloxem niewiele macie wspólnego to potrzebujecie dokładniejszych informacji więc odsyłam do wyjaśnień Eskeya.

Pytacie też o konkretne szablony. Poza świątecznymi największym zainteresowaniem cieszą się szablony piłkarskie i coś czuję, że zainteresowanie będzie rosło. Często wpisujecie też „po zielonej trawie piłka goni” zapewne chodzi wam o tekst tej piosenki, krórki jest więc proszę bardzo:

"... Po zielonej trawie piłka goni,
albo my wygramy, albo oni
Albo będzie dobrze, albo bedzie źle
piłka jest okrągła, a bramki są dwie ..."

Wracając jednak do szablonów to poza świątecznymi i piłkarskimi najczęściej szukacie dość ogólnie szablonów na blox a dopiero w następnej kolejności precyzujecie swoje wymagania: różowe, zielone, czerwone, niebieskie. Często pytacie się też o obrazki na bloga – przykro mi niezmiernie ale nie wykonuję takich dzieł i nie dysponuję linkami do wykonawców. Jeżeli jednak chodzi o tła do blogów to mimo iż nie mam własnych zasobów w tej dziedzinie to polecam w np. na stronie deviantART albo flickr wpisać słowo pattern może zainteresuje was to co tam wyskoczy.

Często pytacie się też o rzeczy wiązane z blogiem, przykładowo poza czcionkami i favikonką pytacie się o zakładki, o kolory, o justowanie tekstu, o ikonki.

Ogromnie mi miło, że interesuje was też moja skromna osoba i wpisujecie w wyszukiwarkę katemac. Polecam też szukanie pod kate_mac i kate-mac. Nie zawsze wybrany przeze mnie login jest wolny. Gdybyście jednak poszukiwali dokładniejszych informacji to proponuję kontakt na maila, rzecz dużo pewniejsza.

Najbardziej zastanawiające jest, że blisko jeden procent szukających trafia tu po wpisaniu w wyszukiwarkę litery t. Dlaczego akurat t? Nie mam pojęcia.

Do moich ulubionych zapytań należą jednak te trzy (znalezione już jakiś czas temu):

 • jak sie zachować gdy kobieta pierwsza proponuje kawe facetowi
 • teksty które pobudzą faceta
 • napis wyświetlany przez kobiete
piątek, 28 marca 2008

Klikacie może czasem w linki które polecam w zakładkach? Mam nadzieję, że mimo wszystko tak. Staram się polecać przede wszystkim to czym sama się w danej chwili interesuję ale poza folderem polecającym warto zwrócić też czasami uwagę na zakładki polecające inne blogi. Dzisiaj postanowiłam przywołać taki inny blog.

Seo.blox.pl Maćka Woźniaka to jak sama nazwa mówi blog o wyszukiwarkach, o pozycjonowaniu stron internetowych. Temat popularny i często opisywany. Zapewne spora część blogerów w pewnym momencie zastanawia się co zrobić aby zwiększyć popularność swojego bloga. O ile liczba czytelników zależy przede wszystkim od zawartości bloga to liczba odwiedzających ma z wyszukiwarkami związek bezpośredni (bo chociaż najprawdopodobniej każdy czytelnik to odwiedzający to nie każdy odwiedzający to czytelnik). Aby zdobyć czytelników trzeba najpierw dać się znaleźć i tutaj właśnie pełne pole do popisu ma SEO. I chociaż na blogu seo.blox.pl nie znajdziesz magicznego przepisu na wyszukiwarkowy sukces to można znaleźć tam sporo ciekawych informacji dotyczących wyszukiwarek i ich użytkowników. Jak, czego i dlaczego szukamy przez wyszukiwarki?

SEO i tajemniczy algorytm Google to jednak zbyt poważny i skomplikowany temat jak na ciekawostkę. Na seo.blox.pl znalazłam jednak sympatyczną zabawę: Sprawdź czego szukają Internauci. Zasady są proste, spośród dwóch słów wybierz to które jest popularniejsze. Słowo, nie idea której dotyczy, bo chociaż o pogodzie rozmawia się często to ilu z was pytało się Googla czy będzie dzisiaj wiało?

I jak poszło?

czwartek, 20 marca 2008

Były koty. Kotów było sporo. W gruncie rzeczy lubię koty.
W gruncie rzeczy wolę psy.

Uwagi:

 • Łatwo dostrzec na podstawie czego zrobiłam te szablony; oczywiście są to powtórki z kociej serii tylko w tym przypadku w rolach głównych występują psy
 • Kolory są nieco bardziej spokojne (choć trudno by było o nich powiedzieć stonowane)
 • Do każdego szablonu przygotowałam dwa alternatywne nagłówki
  Niebieski: pierwszy, drugi
  Pomarańczowy: pierwszy, drugi

 

A teraz pora na przerwę świąteczną. Do zobaczenia za kilka dni.

niedziela, 16 marca 2008

Kiciusiów ciąg dalszy. Tym razem w wersji bardziej intensywnej. Zdaje się, że nieco źle podeszłam do tematu. Z trzech dotychczas opublikowanych szablonów użytkowników znalazł tylko jeden: pierwszy koci szablon – niebieski z zadziornym kotem (jeżeli kogoś to interesuje to jest to Crookshanks). Zdaję sobie sprawę z tego, że drugi koci szablon – beżowy jest nieco przeładowany. Założyłam, że po wypełnieniu szablonu treścią proporcje pomiędzy ozdobami się zmienią ale skoro do tej pory czujny kot nie znalazł nabywcy postanowiłam nieco zmienić mu szatę graficzną i usunęłam koronki z wąskiej szpalty (nad czym zastanawiałam się od początku). Dzięki temu szablon zrobił się nieco lżejszy. Ale dość o tym co było, pora na nowe koty.

03_koci 04_koci

trzeci koci szablon – różowy | czwarty koci szablon – zielony

 

Uwagi:

 • Nowe szablony to ewidentnie bliźnięta. Różnią się jedynie kolorami i zdjęciem użytym w nagłówku.
 • Oba powstały na podstawie 0Etheme – Spokojny, zostały jednak znacznie poszerzone i mają teraz 900px szerokości. Oznacza to, że we wpisie spokojnie zmieszczą się zdjęcia o szerokości 500px a nawet nieco szersze.
 • Szablony są ciemne ale starałam się nie przesadzić z kontrastem i dlatego zamiast czarnego tła użyłam ciemnego odcienia szarości. Podstawową czcionką w szablonach jest Verdana jednak w przypadku nagłówków użyłam Century Gothic; czcionka ta przy odpowiednim stopu wielkości i nie pogrubiona wygląda bardzo ładnie
 • Zapraszam do skorzystania
niedziela, 09 marca 2008

Gdy postanowiłam wzbogacić paletę kolorów z których najczęściej korzystam o barwę fioletową zrobiłam dwa powtórkowe szablony. Były to Light i Glossy, typy które nadal istnieją ale ich fioletowe wersje już nie. Glossy zamieniłam na trzykolumnowy typ z ornamentem, który jest bardziej nastolatkowy więc polecam go wszystkim teen. Light natomiast zrobił się jeszcze lżejszy i zamienił w styczniu 2012 roku w typ z beleczką. Oto on:


27 szablon z beleczką, fioletowy

27 szablon z beleczką, fioletowy
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Szablon jest jasny i prosty. Jego głównym ozdobnikiem jest intensywna beleczka, która jest elementem dodatkowym - jest to górne poziome menu. W tym szablonie bardzo łatwo można dodać własną ilustrację tytułową. Krój jest nie-całkiem-typowy i nie-w-pełni-dostępny więc nie każdy zobaczy Cambrię, dla reszty przygotowałam równie śliczną lecz znacznie popularniejszą Georgię.

sobota, 08 marca 2008

Dzisiaj pochwalę się kolejnym szablonem, który nie jest ogólno-dostępny. Część z was zapewne już go widziała ponieważ blog i cała związana z nim akcja polecane są na stronie głównej bloxa. Panie i panowie oto Radioblox.

 

radioblox

 

W tworzeniu tego wyglądu miałam całkowitą swobodę. Narzucony miałam jedynie temat, jego interpretacja pozostała już moją domeną.

Już przy pierwszej rozmowie o szablonie wybrałam zielony jako podstawowy kolor. Z jakiegoś powodu to właśnie zielony kojarzy mi się z dźwiękiem i radiem. Początkowo jako kolor tła wybrałam czarny jednak połączenie zimnej zieleni i czarnego było dość… dramatyczne i raczej mało przyjazne. Stąd tez moja decyzja o zastosowaniu jaśniejszego i cieplejszego odcienia zieleni i połączeniu go z brązowym.

ECEAE1D9D4C58C6852848D00706B55
232117
#ECEAE1 #D9D4C5
#8C6852
#848D00
#706B55
#232117

Podobnie jak w przypadku poprzedniego szablonu z dedykacją zdecydowałam się na stonowaną szeroką szpaltę, jasną i uniwersalną. Dzięki temu bez względu na późniejszą zawartość całość będzie miała pewne ramy, które nadadzą blogowi rytm i zapewnią harmonię. Czionka to oczywiście mój ulubiony Trbuchet MS.

Wąska szpalta składa się z dwóch kolumn (tak, dobrze widzicie – ten szablon to mój pierwszy trzyszpaltowiec). Poszczególne elementy wąskiej szpalty umieszczone są w osobnych „pudełkach” dzięki temu brązowe tło wąskiej szpalty jest rodzajem ozdoby i nie przytłacza swoją masywnością (wąska szpalta ma prawie 400px szerokości – to dużo). Na brązowym tle bardzo fajnie wyglądają zielone linki.

1 2 3 4

5 6 7 8

 

Zapraszam do zajrzenia na Radioblox, wszak „Blogerzy przejmują radio!

 

środa, 05 marca 2008

Korzystając z niezapowiedzianej chwilki wolnego czasu (bardzo miła niespodzianka) postanowiłam się podzielić z wami moim mini rankingiem fioletowych szablonów. Zamierzam wzbogacić własną paletę kolorów o tą właśnie barwę więc na początek zrobiłam sobie mały research. Zresztą autentycznie przepadam za różnego rodzaju galeriami stron internetowych. Regularnie zaglądam do kilku a każdy nowy link jest witany przeze mnie z dużą radością. Tak więc jako nałogowy szperacz wyszukałam bloxowe fioletowe szablony. Wśród obejrzanych najbardziej spodobały mi się realizacje taishy i irytka.

Szablony innych

059

taisha - 059 - fioletowy

Zalety: czytelny, jasny, estetyczny, uniseksowy; fajne drobne paseczki w body; ładny fiolet w nagłówkach; ciekawie ozdobione ramką IPT; regularnie skomponowana wąska szpalta po prawej stronie;

Co bym zmieniła? Nic

 

bluff2 irytek - zaryzykujesz?

Zalety: stonowany, kolorowy, harmonijny; dobrze dobrany kolor w hover; oryginalna czcionka; czytelny rozmiar tekstu; atrakcyjnie obramowane obrazki; ładny podział wąska/szeroka szpalta; fajne blockquote; zmiany SEO wprowadzone

Co bym zmieniła? Zwiększyłabym różnicę pomiędzy tytułem notek a datą ich publikacji.

 

mini_fiolet port_folio - fioletowe kwiatki

Zalety: jasny, wyrazisty, klarowny; ładnie wyróżnione nagłówki zarówno w wąskiej szpalcie jak i w przypadku tytułów notek; czytelna czcionka; dobrze dopasowane ozdoby w tle;

Co bym zmieniła? Wygląd komentarzy. Przede wszystkim rodzaj czcionki i wyświetlanie minusa.

 

Gejsza_lila

auel - Geisha w tonacji lila

Zalety: estetyczny, z dobrze dobranymi kolorami; brązowa czcionka wpisów na kremowym tle; fajny obrazek obok tytułu bloga; klarowna, różnorodna ale harmonijna wąska szpalta; ładne kolory tekstu (link, data, hover)

Co bym zmieniła? Podwójne ramki bo każda przeglądarka wyświetla je inaczej (ładnie wyglądają tylko w Operze) i rozmiar czcionki tytułu notki bo teraz jest strasznie schodkowy.

 

szablon64

finetka -kwiatowe tło

Zalety: jasny, delikatny, kobiecy; ładne kwiatowe tło w body, czytelna szeryfowa czcionka, wyraźnie oddzielone notki; ładny kolor linków i pasujący do niego hover; regularna wąska szpalta; zmiany SEO wprowadzone

Co bym zmieniła? Cieniutkie rameczki (to kwestia upodobań, mnie irytują takie ciemne wąskie paseczki). Białe tło jest trochę zbyt kontrastowe.

 

szablon68byepeeya

epeeya - szablon 68

Zalety: czytelny, przejrzysty; ładne zdjęcie we właściwym rozmiarze; ładna ramka bloga (niestety tylko w IE); dobrze wyróżnione linki

Co bym zmieniała? Margines w przypadku elementów wąskiej szpalty które są listami i wygląd komentarzy aby były wyraźniej oddzielone. Ujednoliciłabym także wygląd w poszczególnych przeglądarkach (są pewne różnice)

 

Irys

butik - irys

Zalety: ładny, spokojny, delikatny ale z charakterem; wygląda tak samo we wszystkich przeglądarkach; fajne połączenie grafiki i szerokiej szpalty; dobry kolor tekstu; dobrze wyróżnione tytuły notek; wyraźne komentarze

Co bym zmieniła? Położenie kalendarza i kolor hover w szerokiej szpalcie

 

Na dzisiaj to tyle.
Zapraszam w niedzielę po nowe szablony.
Fioletowe.

niedziela, 02 marca 2008

Chwila odpoczynku od kotów. Jeszcze do tematu wrócę a na dzisiaj przygotowałam żółty szablon. W styczniu 2012 przeszedł on gruntowny remanent, wcześniej był typem A. Kolory i temat zachowałam, w dalszym ciągu jest to żółto-brązowy miodownik jednak jego styl i charakter się zmieniły.


25 szablon warstwowy, żółty

25 szablon warstwowy, żółty
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Zamiast miodowego, sztucznego wzorku w topie wykorzystałam zdjęcie nierównej podłogi ułożonej z kafli w kształcie plastra miodu. Nieoczekiwanie zrobienie takiego wzoru jest bardzo proste: wystarczy regularny kształt sześcianu, tekstura papieru i trochę cienia umieszczonego w odpowiednich miejscach.

Adres szablonu: http://25szablonkatemac.blox.pl

Link do natychmiastowego pobrania szablonu: skopiuj szablon

fragmenty szablon 25

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu 910px
szerokość części na notkę 560px
szerokość pobocznej szpalty 200px (+2×30px)
kolor tła ciemne (#020200)
kolor tekstu jasne (#ffd080)
kolor linków żółty (#ffa200)
pozostałe kolory żółty (#ffb433)
krój użyty w notce Cambria, Times New Roman (w zależności od systemu)
wielkość tekstu notki medium (około 16px)
interlinia w notce automatyczna
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px
css-owe ramki przy grafikach tak
border:#000 2px dashed;
padding:3px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, kursywa, górna i dolna ramka
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczna wielkość i odstęp
kursywa zamiast pogrubienia
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod, szablon Spokojny (0Etheme)
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, zwinięte archiwum, Ostatnie komentarze, delicious, fotoforum (pionowy)

dodatkowe klasy i identyfikatory

#uStopka - dodawanie udawanej stopki
#menuTop - górne menu (długość 988px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Krój wykorzystany w szablonie to Cambria, nie jest dostępna we wszystkich systemach więc proszę się nie dziwić jeżeli ktoś widzi Timesa (jest on wystarczająco popularną alternatywą, któa pozwala zachować odpowiedni styl). Kolory są intensywne ale szablon nie jest bardzo krzykliwy.

Ilustrację w topie, wstążkę z małymi rysunkowymi pszczołami łatwo można zastąpić czymś innym. Zasada jest zawsze ta sama. Można spróbować po swojemu, już zrobiłam stronę o selektorach opisujących tytuł. Polecam jednak najprostsze z rozwiązań: zastąpienie. W szablonie ilustracja już istnieje, jest opisana w arkuszu, można więc zastąpić jej adres w arkuszu adresem nowego pliku albo zastąpić plik w zasobach nadając nowemu tą samą nazwę, czyli: 25_tyt.jpg

W przyszłości przygotuję dodatkowe wzory do winiety, już nawet zaczęłam. Będą też pusta ramki. Muszę się tylko zastanowić nad tematami.


Notki na powiązane tematy:

sobota, 01 marca 2008

Ostatnio moja uwaga dość często kieruje się w stronę znaku graficznego określanego mianem loga. Kilka dni temu przeglądałam archiwum pewnego interesującego bloga. Archiwum nie przygniata objętością (autor bloguje dość nieregularnie) więc bez oporów mogę polecić poczytanie i pooglądanie sobie zawartości „by the way”. Tematyka oczywiście dotyczy designu. Zachęcam, polecam etc.

Dzisiaj zdecydowałam się popełnić notkę o logo ponieważ po pierwsze dawno nie pisałam w kategorii ciekawostki a nowe szablony, przewidziane na niedzielę, są już gotowe więc czemu by nie popełnić drobnego wpisu o logo…

Sony_Ericsson_logo Sony_Ericsson_logo Sony_Ericsson_logo

Dobre logo

Jacek Opaluch we wpisie "Jak zaprojektować dobre logo, czyli dobry, zły i brzydki." podaje pięć zasad projektowania dobrego logo

 1. Logo musi się wyróżniać
 2. Logo musi być praktyczne
 3. Logo musi być proste
 4. Logo musi być bezpośrednie
 5. Logo musi nieść ze sobą jeden przekaz

Dlaczego musi? Bo dobre logo określają następujące cechy: unikalność, pomysł, wykonanie, ponadczasowość, brak zbędnego gadżeciarstwa, adaptowalność, skalowalność.

Pojawia się jednak pytanie czy logo musi coś znaczyć? W brew pozorom nie musi. Początkowo logo dotyczyło produktu i z nim było związane teraz marka a przez to i logo skupia się przede wszystkim na sobie samej. Nie musi znaczyć nic konkretnego. Musi po prostu być… być na stałe… w naszej świadomości.

Ewolucja znaków graficznych

www.neatorama.com via www.alexbuga.com

logo-microsoft

Warto więc może zerknąć na pierwotne znaki graficzne znanych marek. Loga znanych marek są powszechne i chyba każdy się z nimi zetknął, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak więlką ewolucję potrafi przejść taki znak. Czy wiedzieliście, że pierwotnym znakiem Apple był Isaac Newton pod jabłonią? Albo, że pierwszym logo Nokii była ryba?

logo-apple

 

Zobacz więcej:
 • Neatorama: The Evolution of Tech Companies’ Logos
 • Jacek Opaluch: Jak zaprojektować dobre logo, czyli dobry, zły i brzydki.
 • LogoBlog: 5 Characteristics of a Highly Successful Logo
 • LogoBlog: Things to consider in designing a logo
 • Jacek Opaluch: Sprzedajemy lepsze życia, czyli logo w społeczeństwie postprodukcyjnym.
 • Paweł Tkaczyk: Marka to wizerunek, a nie logo!
 • LogoBlog: Design Inspiration: 56 Most Creative Logos
 • LogoBlog: Famous Logos
IBM - Paul Rand
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...