O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
wtorek, 20 marca 2012

Ostatnio sporo o szablonach podstawowych piszę. Dla tych których temat nie interesuje mam dobrą i złą wiadomość. Dzisiejsza notka nie jest ostatnią ale następna dotycząca bloksowych szablonów podstawowych na starym kodzie będzie nie dla początkujących a dla zainteresowanych stworzeniem własnego szablonu od podstaw.

Opisałam jak unikać błędów kopiowania, jak je naprawiać i z czego moim zdaniem wynikają. Za każdym razem odwoływałam się do szablonów podstawowych bloksa. Każdy choć raz musiał się na nie natknąć bo jeden z nich wybierał przy zakładaniu bloga. Zapewne także później o te szablony potykałeś się bo nie sposób ich przeoczyć gdy chce się zmienić cokolwiek w wyglądzie bloga.

WYGLĄD - SZABLONY PODSTAWOWE - Wybierz szablon dla Twojego blogu

Dla tych którym co nieco się zapomniało albo potrzebują bardzo dokładnych instrukcji proponuję zapoznanie się z dzisiejszą notką. Reszcie nie będę marnowała czasu i podziękuję jedynie za dzisiejszą wizytę.

środa, 14 marca 2012

Zacznijmy może od wyjaśnienia, że podejrzewam, że te błędy nie występują przy kopiowaniu tylko przy dalszych działaniach związanych z edycją bloga. Wszystko zaraz wyjaśnię w mam nadzieję prosty i zrozumiały sposób. Na początek może wyjaśnijmy, że HTML bloksa poza tym, że dzieli się na nowy i stary kod występuje jeszcze w różnych wariantach. Jedną z rzeczy o których marudzę to to, że kod new_age nie jest taki jednolity jak zapowiadano. W przypadku starego kodu niejednolitość wpisana jest w genezę. Te szablony dodawane były na przestrzeni czasu w sytuacji gdy taki sposób projektowania był na porządku dziennym (układ robiony tabelami zamiast stylami).

ups

Różnice pomiędzy szablonami nazywam bloksowymi układami, opierają się one na kilku cechach więc polecam jako ciekawostkę na początek tabelkę podsumowującą. Te układy w przypadku starego kodu decydują o kształcie szablonu. Kopiując jeden z szablonów użytkownika zasadniczo kopiujesz CSS (arkusz stylów jest na bloksie szablonem). Jeżeli jednak na twoim blogu uprzednio był szablon z innym układem (czyli innym HTML) to ostrożnie bo mogą pojawić się błędy. O tym jak im zapobiec i co zrobić gdy się pojawią wyjaśniam właśnie w poniższej notce. Jest ona rozwinięciem pytania FAQ z poprzedniej notki.

środa, 07 marca 2012

Maile szablonowe

Niektóre pytania powtarzają się regularnie w mailach, na tym blogu i na blogach z szablonami. Dzisiejsze najpopularniejsze jest zwłaszcza na tych ostatnich. Napisałam tutaj kiedyś notkę o tym co zrobić w razie problemów ale zdaje się, że niezbyt skutecznie się wyraziłam więc dzisiaj znacznie uproszczę. Treść tamtej notki już nie istnieje, napisze ją na nowo i wkrótce opublikuję.

przepraszam, że tutaj piszę, ale mam mały problem z szablonem, nie wiem o co chodzi... zmieniając cokolwiek w ustawieniach. nawet literkę w tytule blogu, szablon nagle przeskakuje z lewostronnego na prawostronny, a cały nagłówek znika i muszę pobierać szablon na nowo... Co jest przyczyną. Korzystałam już z szablonu z tego bloga i nic takiego się nie działo..

To jest bardzo dobre pytanie, zadane w bardzo właściwy sposób. Często muszę zgadywać o co chodzi albo dopytywać się co już zostało zrobione w sprawie poradzenia sobie z problemem. Tutaj wszystko jest jasne. W większości pytań na ten temat doradzam ponowne skopiowanie szablonu, tutaj nie muszę bo autorka pytania już napisała, że szablon kopiowała kilku krotnie.

W związku z powyższym odpowiedz na jej pytanie brzmi tak:

Jeżeli kopiowany szablon ma inny HTML niż ten który do tej pory był na blogu to zanim zaczniesz wprowadzać zmiany zaloguj się na nowo do bloksowego konta (wyloguj się i zaloguj ponownie). Dzięki temu nowy HTML będzie miał szansę wczytać się także w ustawieniach. 

Nie mówię tu o różnicy pomiędzy nowym a starym kodem bloksa choć i tu taki problem może wystąpić. Tylko w obrębie starego kodu HTML bloksowych szablonów występują nieznaczne różnie: szpalty umieszczone są po różnych stronach, tytuł zajmuje całą szerokość albo jest umieszczony tylko nad jedną ze szpalt... To są rzeczy, które nazywam bloksowymi układami. Jeżeli więc używasz szablonu prawostronnego a kopiujesz lewostronny to poza kodem CSS musi zmienić się także HTML. Nie zawsze te różnice kodu są wyraźnie widoczne więc dla bezpieczeństwa po skopiowaniu szablonu zawsze się wyloguj.

Pisząc o wprowadzanych zmianach mam na myśli wszelkie zmiany w edycji bloga, nie tylko zmiany w szablonie. Zmieniony szablon po skopiowaniu od razu jest widoczny na blogu ale nie jest wczytany w edycji ustawień bloga a więc gdy cokolwiek zmieniasz klikając ok sprawiasz, że na blogu wraca stary HTML bo on jest jeszcze w edycji i to zmiany w nim akceptujesz.

Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób to wyjaśniłam, więcej o nie całkiem właściwych skutkach skopiowania szablonu napiszę w notce: Błędy występujące po skopiowaniu szablonu


Notki na powiązane tematy

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...