O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
sobota, 26 kwietnia 2008

Szczerze uwielbiam kroje pisma. To jest jedna z pozytywnych wartości jakie wyniosłam z robienia szablonów i szerzej blogowania. Pismo zawsze znajdowało się gdzieś na obrzeżach mojego zainteresowania ale nie przywiązywałam do niego wielkiej wagi. Krój oceniałam w skali trzystopniowej: ciekawy, pożyteczny i cała reszta. Nie zamierzam twierdzić, że dzięki blogowaniu znam się na piśmie tudzież typografii – z całą pewnością tak nie jest. Im więcej widzę z tym większą pokorą podchodzę do tematu.

Terminologia

Słowa typografia, czcionka, font są bardzo niejasnymi pojęciami i choć generalnie każdemu się wydaje, że je rozumie to wypada globalnie uznać, że pojęcia te mają więcej niż jedno ścisłe znaczenie i nie prowokować dyskusji, która nie może mieć jednego jedynie słusznego wniosku.

Typografia to pojęcie związane z użyciem znaków pisarskich (a ściśle rzecz ujmując znaków typograficznych czyli chodzi o sam wygląd znaku bez zależności w jakie znak wchodzi z innymi znakami) przy czym z definicji należy wykluczyć znaki pisma ręcznego (tymi zajmuje się paleografia i neografia). Typografia zajmować się będzie znakami pisarskimi w druku, na ekranie komputera itp.

Czcionka vs. Font

Wbrew pozorom słowa te nie są synonimami ale ponownie muszę stwierdzić, że ich zakres nie jest ostro zarysowany. Generalnie font od czcionki odróżnia rodzaj nośnika. Czcionka to nośnik znaku drukarskiego – prostopadłościan z oczkiem w kształcie danego znaku. Font natomiast to cyfrowy nośnik znaku bywa jednak często nazywany czcionką komputerową.

Tyle definicji. W dalszej części wpisu moja bardziej osobista opinia na ten temat i mały prezencik: pokażę co za krój ostatnio mnie zachwyca.

niedziela, 20 kwietnia 2008

Decydując się na zrobienie szablonów dla blogów zajmujących się rękodziełem tradycyjnie zaczęłam od tego co już jest. Wielka kolekcja na temat rękodzieła nie powstała ale jest kilka szablonów w temacie zrobionych. Z oczywistych względów moją listę top10 otwierają zrobione przeze mnie szablony.

kate_mac: szablon ręczny - zielony

hm

Łatwo zauważyć, że lubię tą konstrukcję szablonu: 900px szerokości bloga, wąska szpalta po prawej, szeroki nagłówek… szablon jest jasny z różnymi delikatnościami, kobiecy ale nie przesłodzony.

irytek: stylowy

MWSnap

Z definicji nie jest to szablon ściśle rękodzielniczy, można z niego korzystać na blogach o różnej tematyce ale dzięki spokojnym, dobrze dobranym kolorom i tym prześlicznym paseczkom świetnie będzie się komponować z blogami zajmującymi się rękodziełem.

kate_mac: szablon ręczny - wrzosowy

hm

Podstawową zaletą tego szablonu jest to, że bez względu na zawartość bloga czy przeglądarkę z której czytelnik będzie korzystał szablon ten będzie wyglądał porządnie. Blogi rękodzielnicze to zazwyczaj galerie zdjęć często szerszych niż 450px. Powoduje to że w zależności od przeglądarki i szablonu albo zdjęcia źle się wyświetlają albo szablon brzydko „sypie się”.

pineska: coś suchego

cos_suchego

Prześliczny stonowany szablon. Prosty i elegancki. Kolory świetnie dobrane. W nagłówku suchy kwiat a w body-tle paski. (Kilka dni temu oglądałam cudną księgę gości weselnych ozdobioną m.in. suszonymi kwiatami - dlatego też suszki kojarzą mi się z rękodziełem)

sophia: szablon haftowany

30

Szablon jest jasny i zawiera charakterystyczne oddzielacze nawiązujące do haftowania. W wersji z wąską szpaltą po lewej byłby nie do pokonania ale i w tej wersji jest bardzo wygodny i trudno będzie go zepsuć. Różowawe kolorki wyróżnień bardzo fajne i do tego pomysłowe żółte blockquote.

kate_mac: szblon koci - beżowy

koci02

Wygląda na to, że dzisiaj polecam sama siebie. Parametry tego szablonu są podobne do ręcznego – zielonego. Układ elementów jest ten sam, szerokość bardzo podobna. Kolorystyka brązowa wydaje się być odpowiednia. Zmieszczą się tu zdjęcia dość sporej szerokości ale jak większości przedstawionych tu szablonów brak mu zalet szablonu ręcznego – wrzosowego.

irytek: haftowane obrazki, wersja poszerzona

haft_rozszerz

Pierwotna wersja jest nieco węższa dlatego też w przypadku blogów-galerii ta druga lepiej się sprawdzi. Kolory jasne, jest w tym wszystkim irytkowa delikatność i fajne połączenia kolorystyczne.

port_folio: minimalistyczne kwiatki

mini_zielony

Wszystkie trzy szablony minimalistyczne nadają się dla galerii rękodzieła. Nie maja graficznych ograniczeń więc większe zdjęcie nie popsuje szablonu. Są lewostronne więc większe zdjęcie nie będzie wjeżdżało na wąska szpaltę. Do tego wszystkiego są w trzech kolorach więc można sobie dobrać właściwy.

une_fille: z parasolem

z_parasolem

Jasny i bardzo wygodny szablon. Świetnie nadaje się dla blogów z rękodziełem. Kolory wyróżnień są dobrze dobrane (zielonkawo-niebieski i morelowy). Wypełniony treścią będzie wyglądał rewelacyjnie. Pasuje do niego blog z dużą ilością zakładek i/lub rozwiniętym archiwum.

finetka: robótki ręczne

szablon43

Szablon o bardzo finetkowym charakterze. Nie ma określonej szerokości – dopasowuje się do szerokości okna użytkownika. Pozostaje żywić nadzieję, że odwiedzający nie maja panoramicznych ekranów i nie korzystają w wyjątkowo szerokich rozdzielczości bo wtedy linijka teksu będzie trwała w nieskończoność. Nieokreślona szerokość to zarówno zaleta jak i wada tego szablonu.

Trzy kolejne szablony tylko częściowo związane są z tematem ale rękodzieło jest pojęciem dość szerokim więc może jednak i te się nadadzą.

Grzebiąc nieco głębiej zapewne można dokopać się jeszcze wielu więc na koniec kilka dodatkowych przykładów:

piątek, 18 kwietnia 2008

Monia skontaktowała się ze mną pierwszy raz w styczniu. Chciała zrobić własny szablon dla bloga o chorym synku. Po kilku tygodniach prób doszła do wniosku, że sama nie jest w stanie osiągnąć efektu który by ją zadowalał dlatego też poprosiła mnie o pomoc. Zapraszam więc dzisiaj do obejrzenia szablonu zrozumiecswiatautyzmu.blox.pl

autyzm_szablon

Monia poprosiła o szary szablon ze zdjęciami jej syna. Czytając teraz pierwsze maile zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie rozminęłam się z jej oczekiwaniami ale szablon podoba się (w każdym bądź razie Monia zapewnia że tak jest ;) więc ok.).

Jako podstawową paletę barw wybrałam różne odcienie niebieskiego. Tym razem jest to nieco poszarzony odcień o różnym natężaniu i jasności.

599897
37686E244347484848
999999b7c9cbF2F5F5
#599897 #37686E #244347 #484848 #999999 #b7c9cb #F2F5F5

Dość nietypowo jak dla mnie nie zrobiłam szerokiego nagłówka. Część tytułowa bloga stanowi zaledwie połowę szerokości – połowę która jest przeznaczona na szeroką szpaltę. O charakterze szablonu decyduje przede wszystkim istnienie fragmentu nieruchomego – specyficznej trzeciej szpalty umieszczonej po prawej która bez względu na przewijanie bloga pozostanie na swoim miejscu. Kolorystycznie analogiczną do części zdjęciowej jest wąska szpalta zaczynająca się od samej góry, dużo wyżej niż kategorie i początek treści.

Drugim elementem charakterystycznym jest czcionka udająca pismo ręczne która począwszy od tytułu pojawia się w szablonie bardzo często. Jest to krój Kuba ręczny. Na koniec jeszcze jedno słówko o zdjęciach – chciałam je nieco odrealnić stąd też sztuczne tło i szary odcień; i o linkach w wąskiej szpalcie - ogólnie nie lubię jak mi literki skaczą po najechaniu na nie ale w tym wypadku całe frazy delikatnie przesuwają się w prawo (wszystko zostało zaplanowane, piksele policzone).

1 2 3 4

5 6 7 8

środa, 16 kwietnia 2008

Jeszcze zimą obiecałam zrobić na wiosnę coś w temacie rękodzieła ale ostatnimi czasy bardziej zajęłam się szablonami na zamówienie niż projektowaniem powszechnie dostępnych szablonów. Mam nadzieję, że od teraz proporcje wrócą do normy i częściej będzie można tu zobaczyć szablony dostępne niż zastrzeżone.


szablon ręczny 01 - zielony

Szablon ręczny 01 - zielony,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -540px- 


Szablon jest najpopularniejszym moim projektem. Zazwyczaj taka dysproporcja nieco mnie irytuje (pod tym szablonem jest ponad 200 komentarzy a są takie z których skorzystała jedna czy dwie osoby; jeżeli komuś zależy na unikatowości, choćby względnej to nie jest szablon dla niego) ale w sprawie tego szablonu już się z tym pogodziłam i nawet nie wprowadzam w nim żadnych ulepszeń, choćby nie wiem jak mnie kusiło.

W 2012 dobrałam się jednak do niego aby dodać górne menu i przy okazji poprawiłam nieco marginesy tak, że teraz nieco łatwiej zmienić stronność. Rewolucyjne jest zaś to, że przygotowałam również alternatywne topy.

środa, 09 kwietnia 2008

W zeszłym tygodniu udało mi się skończyć dwa szablony z dedykacją. Poprzednio zaprezentowałam tu korner.blox.pl który powstawał stosunkowo długo. Tym razem zapraszam do obejrzenia tybetwatch.blox.pl

tybet_szablon

Z jednej strony stworzenie wyglądu dla Tybet Watch było rzeczą prostą z drugiej bardzo skomplikowaną. W obu przypadkach decydował o tym fakt istnienia nagłówka do którego miałam dostosować pozostałe elementy wyglądu. Było prosto bo nie było wątpliwości co do szerokości poszczególnych elementów, zaokrągleń na rogach, wyboru czcionki w nagłówku – to wszystko już było i pozostało mi jedynie powtórzyć to w dalszej części szablonu. Było trudno bo w przestrzeni tych jednak określonych ram chciałam stworzyć coś swojego, pod czym mogłabym się bez oporów i wątpliwości podpisać – to moje dzieło. Myślę, że się udało.

3434734B4BA66262d9CC33332727279D9D9DDADADA
#343473#4B4BA6#6262d9#CC3333#272727#9D9D9D#DADADA

Kolory mogłam oczywiście wybrać inne niż w nagłówku – zaletą szarości jest to, że wiele barw i odcieni dobrze się z nią komponuje. W związku z tym, że blog ten jednak związany jest z bardzo konkretnym tematem, na prośbę jego administratora wykorzystałam kolory zbliżone do tych występujących na fladze Tybetu. Szczerze mówiąc jestem z nich bardzo zadowolona, zazwyczaj mam sporo wątpliwości co do tego czy kolor na pewno pasuje a w tym przypadku udało mi się dość szybko określić właściwą paletę barw.

Obok tradycyjnej wąskiej szpalty znajduje się trzecia. Coraz lepiej idzie mi tworzenie trzyszpaltowców. Tym przypadku w trzeciej szpalcie znalazły się nie tylko skrypty, umieściłam tam też banery, tekst, linki, określiłam wspólne nagłówki… i choć może się to wydawać dla wielu rzeczą banalną to proszę pamiętać, że ja o html wiem tyle co nic. Gdy określiłam co będzie w trzeciej szpalcie poszukałam informacji jak to zrobić i voilà wedle życzenia jest.

2 5 8 4

7 3 6 tybet_1

niedziela, 06 kwietnia 2008

Z prawdziwą przyjemnością muszę poinformować, że autor bloga Spojrzenie na murawę stracił możliwość pisania bloga profesjonalnego aka eksperckiego o sporcie. Zostanie mr properem blogów sportowych jest ambicją wielu blogerów – Bugi przykro mi ale straciłeś swoją szansę. Oczywiście możesz próbować spełniać pozostałe warunki ale ten podstawowy dla blogów sportowych niestety jest już poza Twoim zasięgiem.

jeśli blog jest o sporcie, postaraj się, żeby był wyjątkowo brzydki. niech wygląda jak "oprawa meczu". design powinien być standardowy, korzystaj z gotowych szablonów.
netto.blox.pl

spojrzenie_na_murawe

Ze współpracy z piobug jestem bardzo zadowolona. Wydaje mi się, że w miłej atmosferze udało nam się osiągnąć satysfakcjonujący nas oboje efekt. Dla Bugiego istotne było aby blog był funkcjonalny i przejrzysty. Szablon powinien ładować się szybko i kolorystyka powinna być trafna. W toku kolejnych dyskusji zdecydował się na umieszczenie kliku dodatków.

Ze względu na tematykę bloga oczywistym kolorem wydawał się zielony. Aby całość sprawiała bardziej profesjonalne wrażenie dodałam granatowy i kilka odcieni szarego (może jednak istnieje szansa na bycie mr properem ale nie w dziedzinie sportu).

85806A000066CCC9C24466009E9B8EA8A69EBDBBB3
#85806A#000066#CCC9C2#446600#9E9B8E#A8A69E#BDBBB3
Spojrzenie na murawę to kolejny szablon trzyszpaltowy jaki zrobiłam. O ile w Radiobloxie do stworzenia trzech szpalt wykorzystałam jedynie elementy bloxowe to w przypadku tego szablonu trzecia szpalta zawiera nowości (ewidentnie inspiracją były dla mnie trzyszpaltowce Eskey’a). Przede wszystkim umieściłam tu ostatnie komentarze Szymona i widżet pokazujący czytelników z MyBlogLog. Skoro MyBlogLog pojawił się w sferze moich zainteresowań to oczywistym było zastosowanie skryptu Debergeraca do wyświetlania avatarów MBL obok komentarzy. Trzecim skryptem użytkownika który został tu wykorzystany jest zwijane archiwum Eskey’a.

Na koniec pozostaje mi jedynie napisać, że czcionka w tytule to advent i życzyć Piotrowi zadowolenia zarówno z szablonu jak i z blogowania.
Bardzo miło się z Tobą współpracowało.

1 2 3 4

5 6 7 8

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...