O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 22 czerwca 2008

Camp zbliża się wielkimi krokami, w czwartkowy wieczór na Helu spotka się liczna grupa blogerów aby od sobotniego poranka blogowac przez 24 godziny.

camp_blog

Nie jestem autorką grafiki do tego bloga. Nagłówek otrzymałam w nieco innym kształcie i miałam dostosować do niego resztę szablonu. W związku z istnieniem konkretnej i dość charakterystycznej grafiki reszta elementów szablonu musiała zostać dopasowana do niej. Wybór kolorów był więc oczywisty. Aby całość była nieco bardziej dynamiczna tło body zrobiłam ciemne.

9CD5D8
5BB8BF1F9399444444333333eebb22FEE392
#9CD5D8#5BB8BF
#1F9399
#444444
#333333
#eebb22
#FEE392

Kroje wykorzystane na blogu to czcionki bezszeryfowe Trebuchet MS w nagłówkach i Verdana w treści aczkolwiek krój wyświetlany w notce może być inny ze względu na możliwość jego wyboru w edytorze. Podstawową trudnością w projektowaniu wyglądu bloga grupowego jest fakt iż pisać na nim będzie wiele osób o różnych zwyczajach. Wydawało mi się, że cel osiągnęłam. Praktyczne użycie szablonu udowodniło mi po raz kolejny, że nie mam racji i nie da się przewidzieć wszystkich zwyczajów piszących. Tym razem nie przewidziałam osoby, która w notce używa CSS :D i teraz to ja zupełnie nie wiem o co chodzi.

01 04 08 02

03 07 06 05

Jedziemy na Hel ;)

niedziela, 15 czerwca 2008

Dzisiaj w zasadzie o dwóch rzeczach. Postaram się szybko i treściwie.

golden_ratio

Boska proporcja

Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej to oczywiście polecam google. Zakładam, że każdy, choćby w minimalnym stopniu, jest choć trochę zorientowany w temacie. Nawet jeżeli nie uważacie matematyki za królową nauk to boska proporcja jest dość popularnym pojęciem (dla przykładu choćby Kod Leonarda da Vinci Dana Browna i wielokrotnie pojawiająca się tam liczba fi).

Czym więc jest to złote cięcie? Najprościej ujmując proporcja pomiędzy dwoma elementami o wartości 1.618033988749895 (≈ 1.618). Można ją wykorzystać przy planowaniu proporcji poszczególnych elementów bloga. W tym celu dla tych którym liczenie nie sprawia przyjemności polecam Golden Ratio Calculator.

Choć w projektowaniu boska proporcja jest przydatną rzeczą to nie wszystko musi być wg niej określane. Przykładowo 1.6 to w przypadku bloxowych szpalt nie najlepsze rozwiązanie choć przy odpowiednich rozwiązaniach z kolorystyką tła rzecz powinna prezentować się znakomicie. Najważniejsza jest jednak sama idea proporcjonalności, czy to będzie boska proporcja czy też przykładowo 1.9 ma już mniejsze znaczenie. Proporcje są ważne, harmonia jest ważna, rytm jest ważny… dzięki temu można osiągnąć bardzo estetyczne efekty.

Żródła:

 • Smashing Magazine: Applying Divine Proportion To Your Web Designs
 • Mark Boulton: Design and the Divine Proportion

Blox_nowosci

Druga rzecz jest znacznie bardziej przyziemna. W nocy z piątku na sobotę (6/7.06) blox był chwilowo niedostępny w związku z wprowadzanymi zmianami. Zmiany nie były spektakularnie wielkie więc łatwo je przeoczyć (zwarzywszy, że olsowa notka z listą zmian wisiała na bloxowej głównej tylko pół dnia). Lista zmian:

 • obrazki w rss
 • włączanie/wyłączanie komentarzy dla każdego wpisu
 • link "poprzedni blog"
 • więcej miejsca na CSS
 • potwierdzenie usuwania notki

Czyli nic co mogłoby wywoływać niepokój bądź powodować problemy.

 • obrazki w rss – fajnie ale ja i tak czytam na blogach; rssów używam tylko aby się dowiedzieć czy jest coś nowego
 • włączanie/wyłączanie komentarzy dla każdego wpisu – były prośby na forum to je spełniono – to miło
 • link "poprzedni blog" – bardzo fajnie choć dawno nie skakałam po bloxie; teraz podróż do początku też będzie możliwa ;)

I w zasadzie druga rzecz wersja b. Również dotyczy zmian bloxowych ale jak domyślam się czasowych. Blox ma zapewne jakąś umowę z Plusem odnośnie akcji 36.6. Efektem tej współpracy jest jakiś konkurs który wśród warunków ma umieszczenie na blogu szablonu 36i6 i dodanie bloga do katalogu w kategorii 36i6.

Mam nadzieję, że część efektów jest jedynie tymczasowa

 • ze strony z szablonami wypadły Rin i Connections
 • zniknęła z katalogu kategoria motoryzacja (możesz dodać swojego bloga do tej kategorii ale na liście katalogu jej nie ma)
 • i drobna zmiana niejasna: nawet nowego bloga możesz dodać do katalogu choć w dalszym ciagu pod listą istnieje komunikat o trzech miesiącach blogowania.

(myślałam, że dzisiaj wcale nie napiszę bo wolę popracować nad szablonem, poczytać blogi niż samej pisać ale cotygodniowy niedzielny wpis traktuję jako zwyczaj)

niedziela, 08 czerwca 2008

Tytuł wpisu jak i zawartość były kiedyś inne. W sierpniu 2011 aktualizowałam szablony sportowe i poprawiałam starsze notki, ta znalazła się w grupie poprawionych.

Początkowo znajdowały się tutaj dwa szablony sportowe zrobione z okazji EURO 2008 i wykorzystujące motywy związane z tym wydarzeniem. Takie szablony szybko się dezaktualizują ale grafiki związane z EURO łatwo można było wymienić więc elegancki szablon sportowy 02 - granatowy cieszył się sporą popularnością i był zmieniany i używany przy wielu tematach, niekoniecznie sportowych.


2 szablon piłkarski

Szablon sportowy 01 - biało-czerwoni,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Pierwszy szablon sportowy, który kiedyś również zamieszkiwał tą notkę, po gruntownej odnowie można znaleźć we wpisie: Zapraszam do gry. Zapewniam, że odnowa była warta pracy.

niedziela, 01 czerwca 2008

Dzisiaj bez nadmiernej ilości słów. O akcji Firefoksa można sobie poczytać w różnych innych miejscach... Tutaj tylko podkreślę, że jest to akcja marketingowa, moim zdaniem bardzo fajna, ale jej głównym celem jest rozgłos. Jako stała użytkowniczka liska dodaję i ja swój głos a gdy nadejdzie wielki Dzień kliknę w przycisk POBIERZ. Bicie rekordu Guinnessa nie jest w moim odczuciu fantastycznym rodzajem zabawy ale jest to zabawa popularna i jeżeli choć do kilku użytkowników IE6 dotrze radosna nowina i zmienią przeglądarkę na Firefoxa, Operę czy Safari to ja jestem jak najbardziej za taką akcją.

Download Day - Polish

Na koniec wypada się jedynie zastanowić dlaczego ktoś używa IE6. Nawet jeżeli jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia do IE to dlaczego nie IE7. Czy to jest problem braku informacji czy tez może chodzić o coś innego… bo ja nie rozumiem.

PS. Poland becomes first country (except US) to reach 10,000 pledges
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...