O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
czwartek, 30 lipca 2009

Do października 2013 szablon tu umieszczony wyglądał zupełnie inaczej. Był bardzo oczywistym nawiązaniem do wyglądu bloga Moje Wypieki z roku 2008. Uprościłam wygląd, dodałam nowe ikonki, nieco zmieniłam kolor, etc. Minęły kolejne lata i przy okazji tworzenia na nowo szablonu świątecznego zdałam sobie sprawę, że świetnie się nada także na kulinarny. Kolorystykę i klimat wzięłam zaś ze zdjęć Start a Vintage Kitchen Collection. 

szablon kulinarny 02, Rustykalny zygzak

Szablon kulinarny 02, Rustykalny zygzak,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Gdy zrobię taki szablon to zawsze mam mocno ambiwaletne uczucia bo wiem, że będzie się podobać. Ze względu na klimat, ze względu na całość, ze względu na kolorystykę, czcionki, wzorki ale przede wszystkim ze względu na ilustrację tytułową (te kuchenne akcesoria). I to ostatnie zawsze mnie martwi. Jeżeli pokazujesz na blogu własne rzeczy (rękodzieło, wypieki, etc.) to chwalenie się w nagłówku czymś czego w dalszej części bloga nie ma jest strasznie smutne dla mnie. Dlatego z dużymi oporami umieszczam ilustracje w szablonach o tematyce rękodzielniczej czy kulinarnej. Pociesz mnie zawsze to że w nowszych szablonach bardzo łatwo taką ilustrację wymienić.

 

Adres szablonu: http://kulinarny02szablonkatemac.blox.pl

fragmenty szablonu kulinarnego

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu auto (740px/960px/1160px)
szerokość kolumny z główną treścią 740px
szerokość pobocznej szpalty auto (170px)
dodatkowe kolumny 1. kategorie
2. treść główna
3. treść poboczna, która automatycznie dzieli się na dwie kolumny
kolor tła beżowy (#90816E) w body jasna grafika
kolor tekstu brązowy (#553D33)
kolor linków niebieski (#4F7D95)
pozostałe kolory pomarańczowy (#b64401)
krój użyty w notce Trebuchet MS; dodatkowo Stalemate dla etykiet
wielkość tekstu notki small (ok 14px)
interlinia w notce 1.6em
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px (ilustracje się skalują)
css-owe ramki przy grafikach nie
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
wzmocnienie/emfaza automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, częściowa transparentność i kursywa
nagłówki w notce
(h1, h2, h3, h4, h5, h6)
automatyczne
h3, h4 - powiększenie i zmiana fontu na Stalemate
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod: 0Etheme Spokojny
skrypty użytkowników, wklejki zwijane zakładki, zwijane archiwum, wyróżnienie komentarzy autora, Ostatnie komentarze, delicious

dodatkowe klasy i identyfikatory

#menuTop - górne menu (długość 100%)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie
#menuIkon - górne menu z małymi obrazkami

Gdy stworzyłam zimą 2012 roku szablon z choinką spodobał mi się nowy pomysł, jest trochę bałaganiarski i nadmiernie wykorzystuje przestrzeń ale co tam... idealnie pasuje do kucharzenia. Czcionki, połączenie kolorów, różnorodność tekstur, wszystko to starałam się zachować w bardzo lekkim ale kobiecym klimacie. Świeże, delikatne ale nie przesłodzone.

Jedyną rzeczą jaką bym zmieniła sobie po skopiowaniu to pastelowe babeczki - nie jestem słodką osobą i poza żółtą babeczką reszta wydaje mi się zbyt cukierkowa (żółta też jest cukierkowa ale jakoś w jej przypadku mi to odpowiada).

Wymiana tła dookoła bloga

Takie tło dookoła blogu jest rzeczą, którą najłatwiej można zmienić. Zawsze jednak proponuję zmieniać na coś podobnego kolorystycznie. Generalnie większość elementów ma własne tła więc jasność tego wzorku nie jest najistotniejsza ale jeżeli chcesz aby dalej można było odczytać datę wpisu to zdecyduj się na tło na którym pomarańczowy drobny tekst będzie widoczny.

wzorek z szablonu kulinarnego 02

W tle dookoła bloga wyświetla się zwykły wzorek udający jasne deski. Tradycyjnie są dwa sposoby wymiany tła: przez nadpisanie (plik nazywa się k02_bg.jpg; jeżeli kopiowałeś szablon wielokrotnie to upewnij się co do nazwy sprawdzając zasoby własnego bloga) albo poprzez wymianę adresu wywołania w arkuszu CSS (grafika przypisana jest do elementu body).

Usunięcie kolekcji akcesoriów kuchennych

Sam tytuł bloga i karteczki pod nim tworzy odpowiedni kod CSS. Elementy maja przypisane własne tło graficzne i są odpowiednio przekręcone. O tym elemencie będzie jeszcze niżej.

Część graficzna tytułu czyli wałek, nożyczki, czekolada i reszta kuchennych drobiazgów to jeden plik przypisany jako tło selektorowi odpowiedzialnemu za całość bloga. Tradycyjnie możesz usunąć ten plik albo go zastąpić własnym. Aby zastąpić w szablonie plik z butami musisz go albo nadpisać w zasobach bloga (plik nazywa się k02top.png; jeżeli kopiowałeś szablon wielokrotnie to upewnij się co do nazwy sprawdzając zasoby własnego bloga) albo wymienić adres wywołania w arkuszu CSS (grafika przypisana jest do elementu #BlogGlownyBox).

top z kulinarny 02, Rustykalny zygzak

Szablon bez tych elementów wygląda równie dobrze więc wystarczy jak je usuniesz ale równie dobrze możesz skomponować własne biurko pamiętając aby zostawić przezroczyste tło (plik typu png).

Miejsce na tytuł bloga

Tytuł bloga jest w tradycyjnej postaci - tekst z linkiem. Jasne wzorkowe karteczki pod nim to nic innego jak obrócone elementy - takie transformacje to kolejna z nowości z CSS3. Karteczka na wierzchu to nic innego jak jasna, delikatna tekstura papieru. Jeżeli chcesz to możesz przygotować własną karteczkę i jakimś ozdobnym fontem napisać tytuł bloga.

Karteczka ma wymiary 400×247px więc swoją przygotuj też takiej wielkości. Może mieć transparentne tło - w takim przypadku na blogu będzie wyświetlać się na białym. Dodaj swój plik do zasobów bloga.

Teraz wystarczy, że przejdziesz do arkusza stylów (edycja CSS) i odszukasz miejsce w którym opisany jest link tytułu bloga.

#BlogTytulText a {
 width:300px;
 height:177px;
 padding:70px 50px 0;
-moz-transform: rotate(3deg);
-webkit-transform: rotate(3deg);
 transform: rotate(3deg);
 box-shadow: 0px 1px 6px #666, 50px 50px 100px hsla(0,0%,100%,.7) inset;
 background: #fff url(/resource/k02_bg_1.jpg) repeat center center;
 display:inline-block;
 color:#000;
 font-size:5em;
 line-height:1em;
}

Pierwszy podkreślony fragment to adres ilustracji w tle. Wstaw tam adres własnego pliku. Pozostałe linijki opisują inne cechy tego elementu: cień, wielkość, transformację a także zmianę elementu liniowego w blokowy. To ostatnie jest o tyle istotne, że jeżeli zechcesz ukryć linkujący tytuł bloga to możesz to zrobić bez obaw. Ukryjesz tylko słowa, przestrzeń linkująca pozostanie.

Na koniec tego kodu jest opis wielkości czcionki. Jednym ze sposobów ukrycia tekstu tytułu bloga jest zmniejszenie rozmiaru kroju do zera i dla bezpieczeństwa nadanie mu koloru tła. Dla tego konkretnego szablonu będą to takie wartości:

 color:#fff;
 font-size:0px;

ikonkiObrazeczki obok tytułów notek

Obrazki na początku każdej z notek to nic innego jak ikonki zaprojektowane przez Brainleaf i należące do zestawu: Free Cupcake Icons. W szablonie zdecydowałam się użyć kilka i korzystając z możliwości jakie daje CSS3 poprzypisywałam tych kilka obrazków do kolejnych tytułów notek. Jaka ikonka wyświetli się przy jakim wpisie zależeć będzie od tego który to wpis na stronie i czy jest to jedyny wpis danego dnia.

Jeżeli nie chcesz tych ikonek na swoim blogu albo z jakiegoś powodu nie możesz z nich korzystać (łamiesz zasady licencji) to po prostu usuń te zdjęcia z zasobów swojego blogu (skopiowały się tam razem z pozostałymi plikami szablonu). To najprostsze rozwiązanie.

Jeżeli chcesz mieć w tych miejscach inne obrazki to najlepiej nadpisz pliki w zasobach. Ikonki powinny nazywać się tak: k02_c1.png, k02_c2.png, k02_c3.png, k02_c4.png, k02_c5.png. Jeżeli jednak kopiowałeś szablon kilka razy to ich nazwy wzbogacone zostaną o kolejne cyfry więc najlepiej sprawdź w zasobach blogu (PLIKI).

Menu z ikonkami społecznościowymi

I na koniec wspomniane w tabelce ikonkowe menu - dodatek z małymi obrazkami linkującymi do różnych serwisów. Wkrótce zapewne pojawi się tutaj bardzo dokładna instrukcja ale póki co odsyłam na stronę z szablonem. Tam w jednej z notek opisałam ikonki, których serwisów są już w szablonie, jak z nich skorzystać i co zrobić aby dodać jakąś inną.

Co chwilę przybywa nowych serwisów więc próba opisania ich wszystkich czy choćby tylko najpopularniejszych jest z góry skazana na porażkę. W zależności od czasu poprawek opisane przeze mnie ikonki będą nawiązywały do określonych serwisów. Dlatego zawsze najlepiej sprawdzić to w pobieranym szablonie. Zawsze też można w analogiczny sposób dodać opisy nowych ikonek/serwisów.

stylekatemacblox.plsoup.iogooglewordpresspinteresttwitterYouTubefacebookblog.plRSSnewsletter

W tym konkretnym szablonie umieściłam bardzo specyficzne ikonki zawsze jednak możesz wstawić własne.


poniedziałek, 27 lipca 2009

Kolejny początek, kolejne podsumowanie...
2 urodziny szablony kate_mac Zazwyczaj takie spojrzenie wstecz robi się na koniec aby bez oglądania się na przeszłość zacząć nowy rok. Ja zarówno podsumowanie jak i nowe plany robię na początku. Chyba wierzę, że bez spojrzenia na to co było trudno jest określić co będzie, co mogłoby być.

Co było...

Aktualnie mam blisko 250 blogów z szablonami (nowy blox, łaskawie informuje mnie o tym w sposób bardzo bezpośredni). Pewna część tych blogów jest zamknięta i niedostępna dla zwiedzających. Staram się nie testować rozwiązań od razu na blogu z problemem, tak wiec gdy ktoś mnie prosi pomoc zakładam nowego bloga.

 • Opublikowanych i ogólnodostępnych szablonów mam 147 czyli w tym roku przybyło 54 nowe szablony (w zeszłym roku to było 93 ale z tego 45 powstało specjalnie na urodziny czyli liczby nie różnią się aż tak bardzo)
 • do tego dochodzi spora liczba szablonów dedykowanych i tych które zmieniałam na potrzeby konkretnych blogów (czasami to były drobne zmiany czasami całkiem poważne, trudno mi więc policzyć szablony dedykowane)
 • porównując liczbę notek na blogu wyraźnie widać, że zwolniłam tempo; notek na blogu jest aktualnie 167 z czego 63 pochodzą z drugiego roku blogowania (ta liczy się już na rok trzeci); W dalszym ciągu jest to jednak więcej niż tygodni w roku więc nie ma się czy przejmować

Co będzie...

W zeszłym roku planowałam zdobywać widzę z dwóch dziedzin:

 • html od podstaw i raczej szczegółowo
 • zaawansowania edycja grafiki

Pochwalę się, że zamierzenia te rzeczywiście realizowałam; częściowo sama, częściowo korzystając z pomocy nauczycieli. Efekty nie są dokładnie takie jak sobie je wyobrażałam ale jestem z nich mimo wszystko bardzo zadowolona. To czego dowiedziałam się a ciągu minionego roku ułatwia mi robinie szablonów.

Plany na następny rok są jeszcze prostsze. Chcę dalej podążać ta samą drogą, to mnie ciekawi. Dodatkowo chciałabym poznać coś nowego i w tym momencienajoczywistszym wyborem wydaje mi się JavaScript.

Zobaczymy czy się uda. Życzcie mi powodzenia...

niedziela, 26 lipca 2009

2 urodziny szablony kate_macWczoraj był lewostronny szablon ZERO, dzisiaj coś bardziej wypełnionego choć w dalszym ciągu projekt jest prosty. Na chwilę obecną to ten właśnie projekt uznałabym za uniwersalny i najlżejszy - mój prawie-ideał. Dodatkowo ma kilka fajnych rozwiązań. Poza zwyczajowym górnym menu dodałam też specjalne ikonkowe.


szablon 4
Szablon 04 dashed - niebieski,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px-


szablon 5
Szablon 05 dashed - zielony,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px-


szablon 6
Szablon 06 dashed - malinowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px-


Szablon pasuje na każdy blog. Wyraźne brązowe ikonki w prawym górnym to jego osobliwość ale pojawi się ona dopiero jak wpisze się do pola na kod html odpowiednie identyfikatory. Jeżeli nie odpowiadają Ci one to bez obaw, nic nie jest na stałe. Jeżeli zaś chcesz je to zapraszam do dalszej części notki, wszystko wyjaśnię.

Adres szablonu: http://04szablonkatemac.blox.pl

fragmenty

Adres szablonu: http://05szablonkatemac.blox.pl

fragmenty

Adres szablonu: http://06szablonkatemac.blox.pl

fragmenty

Uwagi o szablonie dashed:
niebieskim (04), zielonym (05), czerwonym (06)
szerokość szablonu 770px
szerokość części na notkę 510px
szerokość pobocznej szpalty 190px (+2×15px)
kolor tła 04 niebieski jasne (#dddcd4)
05 zielony jasne (#deddc4)
06 czerwony jasne (#e9e5e0)
kolor tekstu szary (#444)
kolor linków 04 niebieski niebieski (#5769aa)
05 zielony niebieski (#669900)
06 czerwony szary (#ff0022)
pozostałe kolory szary (#96968a), beżowy (#c1c0b5)
krój użyty w notce Trebuchet MS i Georgia (w nagłówkach)
wielkość tekstu notki small
interlinia w notce wartość względna: 150%
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px
css-owe ramki przy grafikach brak
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie i kursywa
nagłówki w notce
(h1, h2, h3, h4, h5, h6)
automatyczne
h3 - powiększenie, szeryfowy krój, brak pogrubienia
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Ethemestary kod: 0Etheme Spokojny
skrypty użytkowników, wklejki zwijane archiwum, avatary w komentarzach, zwijane zakładki, Ostatnie komentarze, delicious, wklejka fotoforum na bloga

dodatkowe klasy i identyfikatory

#menuTop - specjalne menu (nie jest górne tylko wyświetla się w bocznej szpalcie)
#uStopka - udawana stopka
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

#menuIkon - górne menu z małymi obrazkami

Szablon jest jasny i w gruncie rzeczy prosty. Jego głównym wyróżnikiem jest kolor linków a to bardzo łatwo zmienić. Owszem tło każdego z szablonów jest nieznacznie inne (czerwony ma najjaśniejsze a zielony najcieplejsze) ale poza tym jedyna różnica polega na kolorze linków więc wystarczy zdecydować się na nowy kolor odnośników, wprowadzić w szablonie drobną zmianę i po sprawie.

Ikonkowe górne menu

@ftrssnewsletterNajbardziej rzucające się w oczy jest ikonkowe menu w prawym górnym rogu. Nie jest ono w standardzie, to specjalny dodatek do tego szablonu. Szablon był już kilkukrotnie poprawiany i choć jego wygląd zasadniczo się nie zmieniał to w obrębie tych ikonek zaszły drobne zmiany. Aktualnie, w pobieranych szablonach dashed jest pięć elementów: twitter, facebook, kontakt, rss i newsletter. Wszystkie ikonki to tylko opcje. Aby pojawiły się na blogu należy dodać odpowiedni kod html.

Kod podzieliłam na dwie części (położenie i wygląd) dzięki czemu jeżeli nie chcesz takich ikon możesz poszukać sobie innych i tylko obejmując kod swoich ikon divem o identyfikatorze menuIkon sprawisz, że znajdzie się nad tytułem.

Położenie

Planuję zrobić tak, że w każdym szablonie, w którym umieszczę takie ikony ten konkretny identyfikator (menuIkon) będzie odpowiedzialny za położenie ikon. Div z takim identyfikatorem sprawia, że dowolna zawartość zmienia swoje położenie.

Wygląd ikon

Możesz skorzystać z własnych ikon, mogą linkować one do dowolnego miejsca. Wystarczy, że do zasobów bloga dodasz własne obrazki i w polu na kod HTML, w ramach identyfikatora określającego położenie (tego wspomnianego wyżej) wpiszesz ich kod (prosty kod linkującego obrazku).

Możesz też skorzystać z moich ikon, skopiowały się razem z szablonem. Tym razem zrobiłam tylko pięć: kontakt, facebook, twitter, rss i newsletter. Jeżeli css nie jest dla ciebie czarną magią to przygotowałam też pustą ikonkę - możesz zrobić własne obrazki. W arkuszu trzeba te własne dodatkowe ikonki opisać analogicznie do tych istniejących więc wystarczy bardzo elementarna wiedza o CSS.

Jeżeli jednak wystarczy ci te pięć które już przygotowałam to ich dodanie jest banalnie proste. Kolejność jest zupełnie dowolna i zależna od ciebie. Liczba także więc jeżeli chcesz tylko kontakt i facebooka to nie ma najmniejszego problemu. Kody wybranych ikonek wstaw w ramach divu o identyfikatorze menuIkon (czyli wklej je tam gdzie pisze dowolna zawartości. Oczywiście w kodach ikonek wpisz własne adresy.

mMail kod dla kontaktu

Ikonka kontaktu - identyfikator mMail. Polecam adres mailowy ale w gruncie rzeczy jakakolwiek możliwości zostawienia wiadomości dla właściciela bloga będzie mile widziana. Jeżeli nie chcesz udostępniać swojego adresu mailowego to może wpisz tutaj adres strony w serwisie z którego często korzystasz. Jeżeli chodzi o adres mailowy to polecam stworzenie strony kontaktowej (jako jednej ze stron statycznych na blogu) i tam umieszczenie adresu wraz z zasadami kontaktu.

Istnieje też możliwość wpisania polecenia automatycznego otwierania systemu pocztowego użytkownika. Wtedy po kliknięciu w link użytkownik będzie mógł od razu przejść do pisania maila. W takim przypadku zamiast adresu zaczynającego się od protokołu http:// należy wpisać polecenie mailto:adres@mailowy - gdzie oczywiście zamiast adres@mailowy wpisujesz wybrany przez siebie adres. Pamiętaj że pomiędzy mailto, dwukropkiem a adresem nie ma żadnej spacji.

mFejs kod dla facebookowego fanpege'u

Ikonka facebookowego fanpege'u - identyfikator mFejs. Facebook to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Wcale nie trzeba być jego wielkim miłośnikiem aby móc wykorzystać jego możliwości. Fanpage na facebooku może ułatwić też komunikację z czytelnikami. Najczęściej jednak służy do promowania bloga i wpisów na nim umieszczonych.

mTwit kod dla twittera

Ikonka mikrobloga w serwisie twitter - identyfikator mTwit. Twitter to serwis społecznościowy oferujący możliwość mikroblogowania (140 znaków) i śledzenia wpisów ciekawych osób. Serwis można wykorzystać zarówno do promowania własnych wpisów jak i do utrzymywania kontaktu z czytelnikami.

mRSS kod dla kanału RSS

Ikonka subskrypcji RSS - identyfikator mRSS. Kanał RSS jest dostępny na każdym bloksie. Normalnie link do RSS wpisów wyświetlany jest w starym kodzie obok kategorii i stamtąd można go skopiować. Jeżeli menu ikon ma zawierać odnośniki do opcji subskrypcji to RSS będzie tu najlepiej pasował.

Jeżeli zdecydujesz się na adres RSS wszystkich wpisów to możesz ukryć tek, który wyświetla się obok kategorii:

#BlogRss {display:none;}

mNews kod dla newslettera

Ikonka newslettera - identyfikator mNews. Oczywiście adres służący do zapisywania się na newsletter to nie będzie blox.pl Aby poznać adres newslettera trzeba go najpierw włączyć w edycji bloga w części:

edycja blogu -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Włączyć newslettery na blogu? - Link

Na starym kodzie działa tylko opcja link albo nie. Po włączeniu funkcji można przejść na bloga i na końcu kolumny z treścią poboczną znajdzie się opcja zapisania się na newsletter. Wystarczy skopiować adres znajdującego się tam linku i wstawić go w odpowiednim miejscu w kodzie HTML.


Mam nadzieję, że powyższy zapis jest zrozumiały. Jasne fragmenty należy zastąpić własną treścią: adresem konta na twitterze, adresem fanpeage'a na facebooku i własnym adresem mailowym do kontaktu. Wpisując kod należy pamiętać o wszystkich znacznikach, nawiasach i cudzysłowach. Każdy znak, za wyjątkiem tych zaznaczonych na jasno powinien znaleźć się w kodzie w dokładnie takiej samej formie.


sobota, 25 lipca 2009

2 urodziny szablony kate_macW tym roku świętuję bardzo skromnie - tylko sześć szablonów i zamiast tygodnia skromny weekend. Nawet szablony są skromne... Cel do jakiego od pewnego czasu dążę to bardzo lekki, bardzo jasny, bardzo minimalistyczny szablon. Szablon ZERO przeszedł moje oczekiwania, jest w najwyższym stopniu minimalistyczny: najminimalistyczniejszy.


szablon 1
Szablon 01 ZERO - jasnoszary,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px-


szablon 2
Szablon 02 ZERO - kolorowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px-


szablon 3
Szablon 03 ZERO - ciemny,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px-


Szablon proponuję blogom fotograficznym i chociaż miejsca w notce jest około 500px szerokości to dzięki umieszczeniu wąskiej szpalty po lewej i przyklejeniu bloga do lewej krawędzi przeglądarki, zdjęcia niemal każdej wielkości będą prezentowały się bez problemów.

piątek, 24 lipca 2009

2 urodziny szablony kate_macW poniedziałek będzie 27 lipca. To żadna szczególnie istotna data ale jakieś znaczenie ma. Dwa lata temu, 27 lipca zaczęłam pisać tego bloga i dzielić się z wami tym czego się uczyłam. Planuję to robić przez następny rok także a więc zbliża się pora podsumowania. W zeszłym roku rocznicę świętowałam dość intensywnie - 45 szablonami. W tym roku niczego takiego nie zaplanowałam. Miałam sporo pomysłów, kilka z nich zaczęłam, kilka skończyłam... Niedawny tydzień dla szablonu blokowego był raczej intensywny i myślę, że trzeba teraz nieco odetchnąć. Ale bez obaw coś specjalnego się pojawi choć zapewne nie będzie tak popularne jak seria z cudzym topem w zeszłym roku. Zapraszam więc jutro i w niedzielę po sześć nowych szablonów.

Dzisiaj chciałabym porozmawiać. Mam kilka pytań odnośnie funkcjonowania tego bloga ale nie chciałabym z tego robić sondy. Jeżeli ktoś chciałby się podzielić ze mną uwagami odnośnie funkcjonalności tego bloga i tego co się na nim pojawia to będę bardzo wdzięczna. Przede wszystkim zależy mi na informacjach odnośnie tego czego wam tu brakuje a o czym chcielibyście się dowiedzieć.

polecane wpisyWiem, że brakuje sensownego spisu treści. Nawet jeżeli o czymś piszę i to was interesuje to później nieco trudno odnaleźć ponownie dany wpis. Zrobiłam zakładkę "Polecane wpisy" i umieściłam tam kilka najbardziej przydatnych notek ale to nie jest wystarczająco uniwersalne i użyteczne rozwiązanie. Gdy robiłam sobie nowy szablon to zaplanowałam wpisy z kategorii Frequently Asked Questions. Jest kilka pytań które się powtarzają czy to w komentarzach czy mailach i zazwyczaj odpowiedzi na nie są do siebie bardzo podobne.

Zaplanowałam trzy grupy pytań:
1. O blogowaniu - np. jak w sposób zaawansowany edytować notkę, czy justować tekst itp.
2. O zmianach w CSS - jak zmienić wygląd komentarzy, co wpisać do CSS aby graficzny tytuł notki stał się linkiem itd.
3. O szablonach - na jakich zasadach udostępniam szablony, dlaczego szablon źle się skopiował...

Chciałabym więc was prosić o pomoc w skompletowaniu listy pytań do tych FAQ. Przypomnijcie sobie czego szukaliście tu na samym początku, jakie pytania chcielibyście zadać, rzeczy które uważacie za przydatne bez względu na to czy aktualnie potrzebujecie tej wiedzy czy nie. Jak myślicie, czego szukają tutaj inni czytelnicy...

niedziela, 19 lipca 2009

W zasadzie ten szablon, choć robiony ze względu na krój Verdana, ma swoją własną osobliwość. Verdana mimo iż miała być tematem szablonu zeszła na plan drugi, w dalszym ciągu jest istotna i nadaje charakter szablonowi ale to nie krój jest jego wyróżnikiem. Specjalnością tego szablonu jest zmienna wielkość pola na treść notki: maksymalna wielkość grafik w notkach to 400px, chyba że... dzielisz notkę na wstęp i treść. W takim wypadku maksymalna wielkość we wstępie pozostaje ta sama natomiast w rozwinięciu treści można umieszczać większe grafiki - nawet 500px.Zasada jest prosta: na stronie głównej bloga w notce jest mniej miejsca niż na stronie z pojedynczym wpisem i na stronach statycznych. Data wpisu wyróżnia wyraźnie początek notki.

czwartek, 16 lipca 2009

ABC3D from www.abc3dbook.com on YouTube.


Drugi filmik na tym blogu też nowością nie jest ale skoro postanowiłam pokazać co lubię i co mi się podoba to nie może zabraknąć tej książki. To zdecydowanie jedna z najciekawszych rozkładanych trójwymiarowych książeczek. Litery w niej nie tylko są trójwymiarowe ale także ruszają się i mieniają w inne. Dzięki kreatywności Marion Bataille możemy odkrywać alfabet litera po literze. Dzięki wspaniałemu użyciu formy i przestrzeni możemy obserwować jak dramatycznie C zmienia się w D, V dzięki lustrzanej przestrzeni staje się W a psychodeliczne S jest po prostu cudowne.

ABC3Dbook

ABC3D the Song: inspired by the book and original youtube video and created by the incredible band "Not Waving But Drowning"

 

poprzedni filmik: Typography in Motion

niedziela, 12 lipca 2009

Kulinarnych szablonów na bloksie jest całkiem sporo. Tradycyjnie już przed rozpoczęciem nowej serii zerknęłam do bloksowej bazy szablonów w poszukiwaniu ciekawych kulinarnych propozycji. Musze przyznać, że jest ich dużo i są raczej różnorodne. Oczywiście sporządziłam pełną listę ale na kilka szablonów warto zwrócić szczególna uwagę.

taisha: 108 - kuchnia jesienna

108 - kuchnia jesienna

Zdecydowany numero uno – jesienny w swoim klimacie szablonik taishy idealnie pasuje do bloga z przepisami; jesienne, liściaste ozdoby może troszkę nie pasują do aktualnej aury ale do przepisów na pyszne potrawy obiadowe: młode ziemniaczki, grillowany kurczak... moim zdanie pora roku nie ma tu znaczenia
max foto: 478px

z innych szablonów taishy polecam też:
066 - caffé latte - 532px
082 - stary notes1 - 400px

finetka: Tea for 2

Tea for 2

Ze zbioru finetki wybrałam coś nieco mniej popularnego na blogach kulinarnych – szablon z herbatą; proponuję dokonać w nim drobnej zmiany i wybrać tło dla body w ciepłym brązowym odcieniu, będzie bardziej cappuccino; może coś w takie wzorki: 1, 2, 3, 4
max foto: 483px

inne szablony finetki:
Koszyk - 506px
Cup of coffee 3 - 397px

daria_nowak: Ciasteczka

Ciasteczka

U darii dość nieoczekiwanie znalazłam wspaniały, prosty, wypieczony szablon; w rzeczywistości prezentuje się jeszcze lepiej niż na testowym blogu więc aby go w pełni docenić trzeba go posmakować; wyszukiwarka troszkę źle mi się wyświetlała więc po skopiowaniu szablonu można podmienić css
max foto: 483px

z innych szablonów darii polecam:
czeko czeko czekolada - 639px

 

 

auel: Zielono - żółty

Zielono - żółty

Szablon auel nietypowo dla mojego zbioru ma tonację zieloną, cytrusową; w zasadzie szukałam ciepłych, przytulnych szablonów na kulinaria ale ten ma rewelacyjny wiosenno-letni klimat... jak lekki niedzielny posiłek na świeżym powietrzu
max foto: 534px

polecam też inny auelowy szablon:
Kwiatowy - 517px

irytek: Szablon różany

Szablon różany

U irytka w galerii nie mogłam się zdecydować, bardzo lubię jej szablony... w końcu wybrałam różany bo ma przyjemne kolory i jest bezpretensjonalnie uroczy
max foto: 467px

a że trudno było mi wybrać to polecam jeszcze trzy faworyty:
Upalny dzień lata - 545px
Szablon bez nazwy - 464px
Stylowy - 523px

kate_mac: drugi koci szablon - beżowy

drugi koci szablon - beżowy

U siebie znalazłam czekoladowy koci szablon; od początku myślałam o nim jak o szablonie na blog z przepisami; wydaje mi się tez że seria być jak kate_mac z filiżankami całkiem sympatycznie wygląda na stronach kulinarnych - szczególnie popularny jest ten bordowy szablon
max foto: 512px

pineska: lunch

lunch

i na koniec last but not least: pineska; jako pineskowe numero uno wybrałam odrobinę romantyczny szablon lunch; angielska krateczka odbiera romantyczny nastrój dodając praktyczności co wydaje się bardzo przyjemnym połączeniem
max foto: 513px

dodatkowo jeszcze dwa szablony pineski:
kucharski - 513px
z pszczola - 503px

Całkiem ciekawa kolekcja z tego wyszła. Nie umieściłam tutaj mojego pierwszego szablonu kulinarnego bo reaserch robiłam wcześniej. Nie będę tu też wymieniać następnych szablonów kulinarnych jakie zrobię i przerobię - niech ta lista pozostanie maksymalnie cudza (mimo obecności na niej dwóch moich szablonów).

czwartek, 09 lipca 2009

Nigdy nie prowadzam bloga kulinarnego - gotowanie, pieczenie itp. nie są moją mocna stroną. Wody nie przypalę ale brak mi do tego serca. Od czasu do czasu nachodzi mnie jednak chęć aby podzielić się dwoma czy trzema przepisami z repertuaru pyszności mojej ciotki... póki co chęciom tym skutecznie się opieram. W związku z tym, że temat kulinarny pojawia się co chwilę w moich myślach przyszła pora na długo oczekiwany pierwszy szablon kulinarny. Na początek wybrałam coś słonecznego i słodkiego: czerwono-żółty szablon cupcake.

szablon kulinarnyna blox.pl
kulinarny 01 - 3X cupcake

Uwagi:

 • Szablon jest dość szeroki, bez problemu w notce dodasz zdjęcia o szerokości 500px.
 • Jako bazowy krój wybrałam Verdanę w bardzo małym stopniu pisma... możliwe, że nawet odrobinę zbyt małym więc proponuję do selektora odpowiedzialnego za wygląd notki dodać informacje o nieco większej wielkości fontu:

.BlogWpisTresc, .WstepKomentowanegoWpisu, .TrescKomentowanegoWpisu, #StatycznaZawartosc {
line-height: 1.5em;
font-size:1.1em;
}

 • Drugim krojem który pojawia się w szablonie jest Century Gothic (i jako zamienniki: URW Gothic L, TW Cen MT, MgOpen Modata)
 • Należy pamiętać, że zakładki wyświetlanie w formie trzeciej kolumny nie powinny być 'dłuższe' niż pozostałe elementy blogu
 • Bloksowa baza to Spokojny ale tak samo powinny pasować htmle szablonów: Almost Spring, Kubrick, Connections, 36i6 A, 36i6 B; html musi mieć układ z wąską szpaltą po prawej i tytułem umieszczonym zarówno nad szeroką jak i nad wąska szpaltą
 • Podstawowa kolorystyka szablonu opiera się na jasnożółtym i czerwonym z dodatkiem lekko fioletowej szarości; w zasadzie całość zwiazana z tem boga to grafiki czyli rzecz bardzo nie eleastyczna
 • Oczywiście opisałam pewne skrypty i dodatki: zwijane archiwum, zwijane archiwum, ostatnie komentarze, zwijane zakładkiBloczek - wpisy z blogów, bloczek - nowe blogi, tagi delicious na blogu
 • Kate przedstawia kulinarny bloxOpisane są zmiany SEO, strona statyczna a także udawana stopka pod identyfikatorem uStopka (w ten właśnie sposób umieściłam tam informacje o szablonie).
 • zapraszam do skorzystania i z chęcią dowiem się co myślicie o tej mojej pierwszej próbie kulinarnej
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...