O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
środa, 28 lipca 2010

3 urodzny szablonykatemacTym razem nie świętaowałam. Jak ostatnio często piszę: brak mi entuzjazmu. Czasami pojawia się na godzin kilka i wydaje mi się, że mam tyyyyleeee do zrobienia ale następnego dnia zniechęcenie pokrywa entuzjazm. Szablony, które powstały w fazie entuzjazmu oczywiście mam i chyba nawet częściowo są już dostępne ale pochwalę się nimi gdy minie faza zniechęcenia.

W formie małej zapowiedzi powiem, że będą to Kubricki o których myślałam rok temu (miały być dopełnieniem tych pięciu sprzed dwóch lat) i kolejne być jak kate_mac ale na podstawie szablonu z blogu towarzyszącego, który zamierzam zmienić na typ z ornamentem. Istnieje możliwość, że być jak kate_mac powstanie na podstawie wersji 2.0 ale na razie nie mam pomysłu jak miałoby to wyglądać: jak wykorzystać brązowe paski, co zrobić z menu reklamowym, co umieścić w trzeciej szpalcie... Teoretycznie mogłabym określić wytyczne i zostawić wolną rękę w tej dziedzinie: bez pasków i menu reklamowego szablon też będzie wyglądał ok a w trzeciej można zawsze umieścić zakładki a jak ktoś będzie chciał więcej to sam zdecyduje co to ma być. Ale nie wiem czy warto, czy pomysł w takim kształcie ma sens i będzie użyteczny... A co wy o tym myślicie? Jak można wykorzystać szablon z którego właśnie zrezygnowałam na moim blogu?

Kolejny początek

Właśnie skończył się trzeci rok mojego szablonowego blogowania, dzisiaj zaczynam po raz czwarty nowy blogowy rok. Obiecałam sobie kiedyś pięć lat i postaram się tego trzymać. Z innych liczb to mogę podać, że na blogu liczba wpisów przekroczyła 200 a komentarzy 1000, statystyki bloksa pokazują ponad 200 tys odsłon ale wszystkie te liczby zostały przekroczone kilka miesięcy temu a ja sama w statystyki zaglądam tak rzadko, że już w zasadzie nie pamiętam jakie powinnam wnioski z nich wyciągać... Planując na nowo-zaczęty rok muszę uwzględnić pożegnanie ze starym typem bloksowych szablonów. Zmiana będzie dokonywać się sukcesywnie i mam nadzieję, że bez kłopotów dla użytkowników. Szablony na starym kodzie w dalszym ciągu będą pojawiać się na moim blogu. Mam kilka gotowych, które w końcu muszą się tu pojawić...

Nowy szablon

szablonykatemacCzwarty rok blogowania postanowiłam zacząc z nowym szablonem, to mój trzeci projekt zrealizowany specjalnie dla tego bloga (pomysłów było dużo więcej ale o tym już kiedyś pisałam). Nowy szablon tak jak poprzednio nawiązuje do wcześnejszego: podobna kolorystyka i układ z główną szpaltą po lewej. Brązowe paskowane menu górne zastąpiłam częściowo brązowym paskowanym menu bocznym - jest nie tak samo a analogicznie. Zostawiłam reklamowe menu ale przesunęłam je z paska tytułowego niżej, usunęłam górną belkę, całości zamiast horyzontalnego nadałam wertykalny układ i dodałam opisy. Na razie pozostanie to menu reklamowe o podobnym do poprzedniego charakterze ale jak doświadczenie uczy nie ma się co spodziewac regularnych zmian w tym menu ale jest teraz bardzo uproszczone więc może coś w częstotliwości się zmieni a może nadam mu inny cel... się zobaczy.

Pewne zapowiedzi wyglądu nowego szablonu pojawiały się już na blogu. W miarę jak tworzyłam poszczególne elementy (a czasami to trwało zanim podjęłam ostateczną decyzję - najdłużej chyba projektowałam wyszukiwarkę i archiwum) ich zapowiedzi pojawiały się w nowych plikach wykorzystywanych na blogu.

przykładowy baner szablonyaktemac

Zrezygnowałam z trzeciej szpalty (no chyba, że ktoś uzna paski po lewej za szpaltę). Wróciłam do układu dwukolumnowego przede wszystkim dlatego że trzecia szpalta przestałą być mi potrzebna. Układ trzy kolumnowy nigdy nie był dla mnie celem sam w sobie. Uważałam że takie rozmieszczenie elementów jest korzystniejsze: najpierw były elementy a potem potrzeba ułożenia ich w trzy szpalty. Pewnie dlatego zawsze irytowało mnie gdy ktoś prosił mnie o zrobienie mu szablonu z trzema szpaltami nie mając pojęcia co chce umieścić w tej trzeciej kolumnie... W przypadku mojego pierwszego szablonu trzykolumnowego taki układ był fanaberią ale już np u Maćka Kuźmicza to miało cel i było przemyślane, czyli tak jak lubię. Najprawdopodobniej właśnie z tych powodów blog Darii Paprockiej, która początkowo myślała o trzech szpaltach skończył jako elegancki dwuszpaltowiec.

Pewnie jeszcze kilka drobnych zmian, poprawek zrobię ale nowy szablon jest gotowy.

wtorek, 20 lipca 2010

Szablon rękodzielniczy niebieski zdecydowanie nie jest moim ulubionym projektem. Jest popularny ale mi się niespecjalnie podoba - jest jakiś taki smutny. Jako trzeci jasny szablon z ornamentem wybrałam go ze względu na jego popularność ale muszę przyznać, że w tej nowej wersji podoba mi sie dużo bardziej (chyba najbardziej ze wszystkich trzech).

szablon ręczny 05 - niebieski» szablon ręczny 13 ornament - niebieski

Bardzo lubię esy floresy nad i pod wąską szpaltą, bąbelki nad tagami czy kropeczki przy ostatnich notkach a nawet wyraźne podkreślenia w TzreciejSzpalcie. Tło zupełnie pozbawione jest faktury ale nie była ona z byt ładna więc nie ma czego żałować za to faktura w wąskiej szpalcie jest teraz bardzo atrakcyjna choć zapewne mogłaby być nieco jaśniejsza aby bardziej pasować do niebieskich plamek.

szablon ręczny 13 ornament - niebieski
szablon ręczny 13 ornament - niebieski

Szablon jak widać jest trzyszpaltowy i są to najbardziej autentyczne trzy szpalty jakie potrafię zrobić. Żadna z kolumn nie jest wyjęta z bloga, wszystkie zachowują wpływ na wielkość przestrzeni bloga.

Aby wszystko wyglądało tak jak na blogu z szablonem trzeba objąć treść Trzeciej szpalty znacznikiem div o identyfikatorze Trzecia. To konieczne. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach coś na kształt trzeciej szpalty samo będzie mogło się pojawić ale to raczej kwestia przypadku.

Czyli na początku, przed kodem dodatków należy wpisać a na końcu po kodach wszystkich elementów trzeciej szpalty należny zamknąć znacznik wpisując div.

Proste prawda? Druga rzecz o której warto pamiętać to to, ze elementy w TrzeciejSzpalcie nie powinny być szersze niż 150px.

O tworzeniu TrzeciejSzpalty możesz sobie poczytać tutaj: Tworzenie elementu TrzeciaSzpalta.

Maksymalna szerokość ilustracji w notkach to 500px. Jeżeli ktoś chciałby troszke więcej to niech pozbędzie się ramek przy zdjęciach. Należy znaleźć w CSS ten fragment

.BlogWpisTresc img, .WstepKomentowanegoWpisu img, .TrescKomentowanegoWpisu img, #StatycznaZawartosc img

i skasować niechciane opisy. Dużo miejsca dzięki temu się nie zyska ale te 10px jest do wygospodarowania.

Spokojny - 0EthemeSzablon bazowy to Spokojny (0Etheme). Szablon jest aktualny: ma opisane tagi, stronę statyczna i zmiany SEO. Niektóre sprytne skrypty tez są opisane, kilka wklejek... czyli jak zwykle.

poniedziałek, 19 lipca 2010

Ten szablon w odróżnieniu od pierwszego który określiłam mianem wrzosowy był szablonem handmade ale nigdy nie znalazł się  w serii rękodzielniczej (czyli pod adresem handmade). Serdeczny 02 - Purpurowy z ramkami należy do serii serdecznej zainicjowanej przy okazji Walentynek. Lubię go i to nawet bardzo choć sama zapewne bym z niego nie skorzystała, nie jest w moim stylu. Myślę, że fajnie wyglądałby przerobiony nieco w stylu nowej wersji handmade02 ale jak na razie nie zamierzam go zmieniać - jest dobrze jak jest. Najfajniejsze w tym szablonie są dla mnie kolory - niemal idealne dlatego postanowiłam je wykorzystać w kolejnym projekcie z ornamentem.

» szablon ręczny 12 ornament - purpurowy

W porównaniu do projektu serdecznego ten szablon jest prostszy, oszczędniejszy. Ma mniej oranmentów niż poprzedni, zielony projekt. Te ornamenty które są w szablonie są skromniejsze, nie takie drobiazgowe, narysowane w nieco bardziej zdecydowany sposób: proste esy floresy, zacieki i spirale.

szablon ręczny 12 ornament - purpurowy
szablon ręczny 12 ornament - purpurowy

Szablon jak widać jest trzyszpaltowy i są to najbardziej autentyczne trzy szpalty jakie potrafię zrobić. Żadna z kolumn nie jest wyjęta z bloga, wszystkie zachowują wpływ na wielkość przestrzeni bloga.

Aby wszystko wyglądało tak jak na blogu z szablonem trzeba objąć treść Trzeciej szpalty znacznikiem div o identyfikatorze Trzecia. To konieczne. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach coś na kształt trzeciej szpalty samo będzie mogło się pojawić ale to raczej kwestia przypadku.

Czyli na początku, przed kodem dodatków należy wpisać <div id= a na końcu po kodach wszystkich elementów trzeciej szpalty należny zamknąć znacznik wpisując </div>

Proste prawda? Druga rzecz o której warto pamiętać to to, ze elementy w TrzeciejSzpalcie nie powinny być szersze niż 150px.

O tworzeniu TrzeciejSzpalty możesz sobie poczytać tutaj: Tworzenie elementu TrzeciaSzpalta.

Maksymalna szerokość ilustracji w notkach to 500px. Jeżeli ktoś chciałby troszkę więcej to niech pozbędzie się ramek przy zdjęciach. Należy znaleźć w CSS ten fragment

.BlogWpisTresc img, .WstepKomentowanegoWpisu img, .TrescKomentowanegoWpisu img, #StatycznaZawartosc img

i skasować niechciane opisy.

Dużo miejsca dzięki temu się nie zyska ale te 10px jest do wygospodarowania.

0Etheme - SpokojnySzablon bazowy to Spokojny (0Etheme). Szablon jest aktualny: ma opisane tagi, stronę statyczna i zmiany SEO. Niektóre sprytne skrypty tez są opisane, kilka wklejek... czyli jak zwykle.

niedziela, 18 lipca 2010

Zielony szablon rękodzielniczy typu handmade to mój najpopularniejszy szablon. Od początku się podobał i choć zazwyczaj nieco mnie irytuje większa popularność jednego z projektów to w przypadku tego szablonu nic takiego się nie dzieje. Podoba mi się on choć czasami nachodzi mnie ochota aby go nieco odpicować ale obawiam się, że skończyłoby się jak z drugim szablonem rękodzielniczym - zmieniłby się za bardzo. Dlatego aby nie psuć czegoś co się całkiem dobrze sprawdza postanowiłam na bazie zielonego stworzyć coś od nowa co wykorzystywało będzie cechy charakterystyczne zielonego ale będzie zupełnie inne.

szablon  ręczny 01 - zielony» szablon  ręczny 11 ornament - zielony

Patrząc na efekt wydaje mi się, ze moja decyzja o nie zmienianiu oryginału była słuszna. Szablon z ornamentem wyszedł interesująco: ornamenty w wąskiej szpalcie idealnie się wpasowują, większa ilość białego pasuje do tego szablonu choć zmienia nieco jego charakter. To co wyszło mi w nowym projekcie zupełnie średnio to wygląd topu. Niby ornamenty są w tym samym stylu co przy wąskiej szpalcie ale jednak całości czegoś brakuje...

szablon  ręczny 11 ornament - zielony
szablon ręczny 11 ornament - zielony

Szablon jak widać jest trzyszpaltowy i są to najbardziej autentyczne trzy szpalty jakie potrafię zrobić. Żadna z kolumn nie jest "wyjęta" z bloga, wszystkie zachowują wpływ na wielkość przestrzeni bloga.
Aby wszystko wyglądało tak jak na blogu z szablonem trzeba objąć treść Trzeciej szpalty znacznikiem div o identyfikatorze Trzecia. To konieczne. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach coś na kształt trzeciej szpalty samo będzie mogło się pojawić ale to raczej kwestia przypadku.

Czyli na początku, przed kodem dodatków należy wpisać div id= a na końcu po kodach wszystkich elementów trzeciej szpalty należny zamknąć znacznik wpisując div.

Proste prawda? Druga rzecz o której warto pamiętać to to, ze elementy w TrzeciejSzpalcie nie powinny być szersze niż 150px.

O tworzeniu TrzeciejSzpalty możesz sobie poczytać tutaj: Tworzenie elementu TrzeciaSzpalta.

Maksymalna szerokość ilustracji w notkach to 490px. Jeżeli ktoś chciałby troszke więcej to niech pozbędzie się ramek przy zdjęciach. Należy znaleźć w CSS ten fragment

.BlogWpisTresc img, .WstepKomentowanegoWpisu img, .TrescKomentowanegoWpisu img, #StatycznaZawartosc img

i skasować niechciane opisy. Dużo miejsca dzięki temu się nie zyska ale te 10-20px jest do wygospodarowania.

Spokojny -  0EthemeSzablon bazowy to Spokojny (0Etheme). Szablon jest aktualny: ma opisane tagi, stronę statyczna i zmiany SEO. Niektóre sprytne skrypty tez są opisane, kilka wklejek... czyli jak zwykle.

środa, 14 lipca 2010

Na razie wystarczy tych szablonów z kodem new_age. Jak się trafi jakaś fajna okazja to do nich wrócę, Może przetłumaczę pierwszy szablon handmade, ten zielony albo spróbuję zrobić Kubricka.Java old school Icon by Babasse (Sebastien Durel)..

Szablony z serii rękodzielniczej są bardzo popularne. Zaczęłam je robić mając na myśli blogi zajmujące się różnego rodzaju wytworami z gatunku rękodzieła: wyszywanki, wycinanki, ręcznie robiona biżuteria, decupage etc. Nie planowałam ich tyle, no i początkowo miały być dedykowane konkretnemu rodzajowi wytworów. Okazało się jednak, że temat bardzo przypadł mi do gustu i choć robię szablony dedykowane konkretnemu rzemiosłu (np. robieniu biżuterii) to temat traktuję znacznie luźniej i w zasadzie najczęściej są to szablony „papierowe” wykorzystujące jakieś realne motywy związane z papierem: zdjęcia, kartki, rysunki etc.

szablon ręczny 01 - zielony szablon ręczny 02 - wrzosowy szablon ręczny 03 - beżowy szablon ręczny 04 - lawendowy szablon ręczny 05 - cyjanowy szablon ręczny 06 - z drzewem szablon ręczny 07 - z drzewem szablon ręczny 08 - ciemny szablon ręczny 09 - starocie szablon ręczny 10 - Trick-or-treating szablon ręczny 11 ornament - zielony szablon ręczny 12 ornament - purpurowy szablon ręczny 13 ornament - niebieski

Dzisiejszym zmianom towarzyszy kolejna filiżanka. Tym razem jest to projekt autorstwa Babasse (Sebastien Durel). Cały zestaw Old School jest bardzo interesujący.

poniedziałek, 12 lipca 2010

Po czterech tygodniach nieobecności kolejny szablon związany z Mundialem. W zawiązku z tym że czas mistrzostw dobiegł końca ten szablon jest bardziej rodzajem ukłonu w stronę tego co właśnie się skończyło niż rzeczywistym szablonem na mistrzostwa. Projekt zrobiony jest na testowym kodzie new_age.

szablon sportowy 10 - South Africa
szablon sportowy 10 - South Africa

szablon na nowym kodzie html (new_age)Poprzedni szablon jak na razie nie znalazł sobie  potencjalnego użytkownika. Zakładam, że nie jest to tylko “wina” użycia testowego kodu new_age. Podejrzewam najbardziej typowy z powodów czyli, że nie przypadł wam do gustu (są już dwie wersje tego szablonu: granatowa jest bardziej uniwersalna a czerwona ma wabik w postaci anatomicznego serca). Ze względu na powyższe, aby zachęcić was do przetestowania nowego kodu i aby przekonać się co o takim blogu myślicie tym razem spreparowałam zupełnie nowy projekt.

Należy do gatunku tych ciemnych: na miedzianym tle czarne, półprzezroczyste kontenery z notkami, do tego brązowy tekst, czerwieniące się linki i południowo afrykańska roślinność.

Szablon jest całkiem prosty i nie ma w nim wielu fajerwerków. Na dwie rzeczy warto zwrócić uwagę gdy chce się z niego skorzystać. Po pierwsze pisany jest na kodzie new_age co zapewne dla przeciętnego bloksowicza nie ma większego znaczenia czy konsekwencji ale to na razie jest nietypowe rozwiązanie i przy wprowadzaniu zmian trzeba je uwzględnić. Drugą rzeczą jest półprzezroczystość. Nie wiem na ile słusznie zdecydowałam się nie korzystać z opacity (jedna z cech CSS) a przezroczystość uzyskać poprzez jedną z cech plików PNG jaką jest wykorzystanie kanału alfa. Pozbawiony obrazów w tle szablon będzie miał czarne tło a więc jego czytelność zostanie zachowana - to nie problem. Pewien kłopot pojawia się gdy czytelnik bloga z tym szablonem używa nieaktualnej przeglądarki Internet Explorer w wersji 6 (albo starszej) - nie wyświetlają one półprzezroczystości plików png.

Na razie szablon ma odwołanie do 2010 FIFA World Cup - tak go sobie wymyśliłam i niech tymczasowo tak zostanie; jeżeli ktoś chciałby zrezygnować z tego obrazka wystarczy usunąć z zasobów plik o nazwie s10_logo.png Można też zastąpić ten plik własnym obrazkiem i nadać szablonowi dowolną tematykę (trzeba dodać do zasobów bloga plik o dokładnie tej samej nazwie i zaznaczyć “nadpisz”)

Poprzednio pisałam o tym, że chciałabym przywrócić automatyczny wygląd list w notkach i to mi się udało (nie tyle odzyskałam wygląd list co opisałam go na nowo)

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...