O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 31 sierpnia 2008

Z okazji 31.08 notka będzie nieco inna. W ramach zabawnej akcji BlogDay należy polecić pięć blogów najlepiej z innej dziedziny niż nasza. Dlatego też wśród moich pięciu wybranych nie będzie tych blogów które są już w zakładkach – je polecam na codzień. Tym razem rekomenduję strony na które zaglądam regularnie i z przyjemnością a które niewiele maja wspólnego z webdesignem.

 

Blog Day 2008

 

PinkTheThing – najpiękniejszy – jedna z pierwszych stron na jakie zaczęłam regularnie zaglądać; prezentuje wspaniały design, przy czym poza tym że wszystko tam piękne to liczy się też koncept, prezentowane tam projekty charakteryzują się ciekawym podejściem do tematu;

Schayer i inni – mój ukochany modernizm – wpisy pojawiają się nieregularnie ale blog idealnie wpisuje się w moje zainteresowania więc cierpliwie czekam na więcej;

Lissa Leśnica – podoba mi się 'zachodni kraniec Wrocławia'; podobają mi się detale na prezentowanych tam zdjęciach; ot ciekawe miejsce o którego istnieniu nawet nie wiedziałam zanim nie natknęłam się na te zdjęcia

Flakonik czyli Magdaro węszy – to przykład jednego z blogów na które natknęłam się bo autorka skorzystała z szablonu mojego autorstwa; podobają mi się jej opisy zapachów i wrażeń jakie przywołują więc zostałam na dłużej

Babsko – mój pierwszy blog scrapowy, od niego zaczęła się moja wędrówka i podglądanie scrap-świata;

 

To moja piątka - może nie całkiem Top5 ale zdecydowanie polecam. Patrząc teraz na ta listę widzę, że choć starałam się aby było różnorodnie to polecane przeze mnie strony obracają się w tematyce szeroko pojętej estetyki.
I niech tak będzie.

Polecam przyłaczyc się do zabawy i podlinkować swoją notkę na blox.blox.pl

czwartek, 28 sierpnia 2008

Dość dawno (bo już ponad rok temu) Eskey wytłumaczył jak osiągnąć jednolity wygląd wpisów na stronie głównej bloga i na tej z pojedynczą notką. Trochę wody już od tego czasu upłynęło, kilka nowości się pojawiło niemniej wpis jest nadal aktualny. W ramach dopełnienia o wspomniane wyżej nowości dzisiaj rozszerzę opis Eskey’a przede wszystkim o nowo-dodaną stronę statyczną.

Nowość – strony statyczne

Jedną z sierpniowych nowości na blox.pl są długo oczekiwane strony statyczne. Zaletą takich stron jest to, że nie pojawiają się w chronologii bloga (i tu kolejna zmiana bo wg. Blox.pl, który postanowił wziąć pod uwagę opinię językoznawców powinnam napisać blogu), nie mają żadnych dat, można łatwo edytować nie tylko treść takich notek ale także ich adres. Na ile przydatna to rzecz każdy sam jest w stanie ocenić. Taka strona może mieć tyle różnych możliwości zastosowania ile użytkownik będzie miał pomysłów. Świetnie się nada przykładowo jako strona z informacjami o autorze czy o blogu. Dotychczasowe rozwiązanie w postaci najpierw linka do profilu na Ludzie Gazeta a następnie do bloksowego profilu uwzględniającego jedynie pisane i komentowane blogi niewiele mówiło o autorze.

Link do takiej strony statycznej nie pojawia się automatycznie na blogu w związku z tym samemu należy poinformować o takiej stronie i jej charakterze.

Wygląd wpisów

Osoby zabierające się za zmianę wyglądu swego szablonu często bywają zdziwione faktem iż nie wszystko wygląda tak jak tego oczekiwały i pewne elementy nie chcą się zmienić mimo iż właściwe cechy zostały zmienione w CSS. W odpowiedzi właśnie na te niejasności powstał zapewne wpis Eskey’a. Radzi on aby analogiczne selektory grupować i opisywać razem oddzielając od siebie poszczególne selektory przecinkiem. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu łatwo jest zachować spójny wygląd wpisów w różnych miejscach a także w przyszłości gdy zaistnieje potrzeba dokonania zmian wystarczy wpisać cechę raz bez konieczności szukania selektorów po całym CSS.

Ujednolicony wygląd

STRONA GŁÓWNA
STRONA Z POJEDYŃCZĄ NOTKĄ
STRONA STATYCZNA
nad wpisem
dataetykieta
"Blog > Komentarze do wpisu"
 
.BlogDataWpisu#SkomentujBoxEtykieta

kontener z całym wpisem
.BlogWpisBox
#SkomentujBox#StatycznaBox

tytuł wpisu
.BlogWpisItemTytul.TytulKomentowanegoWpisu h2
#StatycznaTytul h2
należy pamiętać, że tytuł wpisu na stronie głównej jest linkiem  tytuł komentowanego wpisu może nie być umieszczony w tagu nagłówka i wtedy należy opisać ten selektor także w taki sposób
.TytulKomentowanegoWpisu
 

treść wpisu
.BlogWpisTresc

.TrescKomentowanegoWpisu

#StatycznaZawartosc
 jeżeli wpis podzielony jest na wstęp i treść to należy także opisać
.WstepKomentowanegoWpisu
 

informacje pod notką (IPT)

.InfoPodTekstem
dotyczy wszystkich informacji pod notką

#InfoKomentowanegoWpisu
selektor ten dotyczy tylko części z datą i autorem
 

powyższy selektor obejmuje elementy:

.IPTczas
.IPTautor
.IPTkategoria
.IPTlinkuj
.IPTkomentuj
.IPTTrackBack
.IPTwiecej

za elementy
- poleć znajomemu »
- śledź komentarze (rss) »
odpowiedzialny jest identyfikator
#PolecWpisStrKom
zawierający odpowiednio klasy
.SKpolec
.SKsledz

link do strony na której można skomentować notkę opisywany jest w selektorze
.SkomentujDodajKomentarzLink

 

wąska szpalta
#BlogWazkaSzpalta#SkomentujWazkaSzpalta#SkomentujWazkaSzpalta

Moja tabelka porównawcza nie wygląda tak przejrzyście jak ta Eskey’a. Niestety pisanie instrukcji nie jest moją mocną stroną. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko uda się znaleźć w tej tabeli poszukiwane informacje.

niedziela, 10 sierpnia 2008

To już mój piąty szablon w temacie rękodzielniczym. Na ile rzeczywiście jest on 'rękodzielniczy' można by się spierać. Może lepiej byłoby nazwać je inaczej ale zostanę już przy starej nazwie. Zresztą miał być koci (tak samo jak pewien szablon z przyszłości – bo istnieje jeszcze jedynie w fazie projektu – stał się już muzycznym mimo iż zdecydowanie miał być handmade).

szablon na bloga ręczny - niebieski

Uwagi przeważnie techniczne

  • Maksymalna szerokość zdjęć to 500px (nie pisze tego aby komuś coś narzucać ale po to aby przypomnieć, że zdjęcia szersze niż szerokość wpisu w różnych przeglądarkach są różnie wyświetlane; przykładowo IE6 'rozszerza' część na wpis i jeżeli w tle szablonu nie ma grafik to wygląda to względnie; to samo zdjęcie w FF będzie 'wystawało' poza część przeznaczoną na wpis i jeżeli wąska szpalta jest po prawej to będzie ona nachodzić na to zdjęcie)
  • Krój użyty w szablonie to przede wszystkim Trebuchet MS i do nagłówków/tytułów Monotype Corsiva (dość specyficzny krój; tekst pisany samymi wielkimi literami niezbyt dobrze wygląda, za dużo tych wszystkich ogonków ale małymi literami i z wielkiej litery prezentuje się fajnie)
  • Kolory linków to #669988 *** i dla linków o najechaniu na niego kursorem (pseudoklasa hover) #88AA99 ***; ramki i info przeważnie są w brązowym kolorze - #bb9977 ***, tło to powtarzająca się niewielka grafika (zobacz») a za najbardziej zbliżony do niej kolor uznałam #F5E5BA ***;
  • szablon ten jest dostosowany do kilku popularnych skryptów
  • Oczywiście zegar nie jest częścią szablonu - pochodzi ze strony toolshell.org
  • no to plum i zapraszam do zerknięcia na ten bąbelkowy szablon
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...