O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
wtorek, 31 sierpnia 2010

Chyba dwa lata temu brałam udział w polecaniu innych blogów 31 sierpnia. Starałam się wtedy trzymać zasad - dzisiaj nie bardzo mam na to ochotę więc pokornie proszę o wybaczenie mojej nieprawomyślności ale uparta bywam i dzisiaj będzie po mojemu. Jeżeli kogoś interesują zasady to oczywiście polecam BlogDay.

 1. Zapewne nikogo nie zdziwi pierwsza pozycja na mojej liście. To oczywiście SmashingMagazine. Zaglądam bardzo często ale nie czytam każdego artykułu za to zawsze polecam, także osobom które niczego nie projektują ale lubią ładne rzeczy. Jasne, spora część artykułów zainteresuje tylko ludzi, którzy choć w niewielkim stopniu ale jednak mają pojęcie o webdesinge lecz jest tam też masa różnych fajnych rzeczy a w zasadzie polecane są tam różne fajne rzeczy: ikonki, szablony na wordpressa, tapety na pulpit z kalendarzem lub bez, darmowe eleganckie fonty, ładne strony poświęcone konkretnej tematyce, dodatki na iPoda...
 2. W tematyce około-internetowej w moim czytniku znajduje się jeszcze kilka innych stron na które zaglądam z rożną częstotliwością. Nie mam zamiaru wszystkich ich tutaj polecać ale muszę przyznać, że uwielbiam spokój i profesjonalizm tych trzech: iZbieractwo, Kultura 2.0, Paweł Takczyk. Bez nadęcia i sztucznych sensacji, o bardzo różnych sprawach, każdy z nich jest inny ale język jaki tam znajduję odpowiada mi.
 3. Punkt trzeci to coś co może was zainteresować, bloksowe blogi, które są w moich zakładkach, na które zaglądam ale nie zawsze pamiętam aby polecić to co tam widzę:
  • Madamfanaberia/Emi/Noa - to wszystko jedna osoba posiadająca dwa blogi z szablonami i wiele pomysłów: próbuje różnych nowych rzeczy, wykorzystuje możliwości CSS, poszukuje, znajduje i robi szablony.
   Szabloneria Emi - Szablony by Noa
  • Zmagania Irytka - moja ulubiona Irytek to też typ poszukiwacza, który nie zadowoli się czymś tylko troszkę. Pisze bardzo fajnego bloga, robi szablony ale jest też coś co zawsze zapominam polecić a co jest bardzo przydatne. Na Zmaganiach Irytek pomaga i opisuje, można tam znaleźć kilka przydatnych myków na bloksa a ostatnio ciekawe wykorzystania możliwości CSS.
 4. Teraz pora na totalne zbiorowisko różnych rzeczy. Z różnych powodów zaglądam na te bloksy o bardzo różnej tematyce. Zaglądam regularnie więc polecam mimo iż zapewne większości znane: Zajrzyj tu, o modzie subiektywnie, koszmary architektury, Reklama od kuchni, Moje wypieki, Tygiel
 5. Na koniec strona od której jestem uzależniona. W minionym roku to był mój numer jeden design*sponge

Dużo tego wyszło, nieprawdaż? Moja leniwość mówi mi jednak abym darowała sobie selekcję i wróciła do kocich szablonów, które teraz poprawiam.

piątek, 27 sierpnia 2010

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Przed nami ostatni weekend sierpnia. Zaczął się trochę deszczowo u mnie tak więc postanowiłam przy takiej barowej pogodzie popisać trochę o aktualnościach z ostatnich kilku miesięcy.

Jest ich całe mnóstwo że aż nie wiem od czego zacząć. Może na początek o kodzie new_age. Jest nadal w wersji testowej więc w dalszym ciągu liczę na pewne zmiany. Zaczynam się do niego przyzwyczajać i nawet pierwszy raz pojawił się u mnie pomysł na szablon, który zamierzam zrobić od razu na nowym kodzie, zaczynając od zera, będzie zapewne kulinarno-książkowy. Starych szablonów zostało mi jeszcze kilka: muzyczne, kulinarny, numerowany... wdalszym ciągu kilka tematów wymaga wprowadzenia poprawek.

New_age

Pojawiły się wreszcie wyjaśnienia do nowego kodu. Są dość zwięzłe ale do pewnego stopnia wystarczające. Proponuję sobie poczytać i zorientować się jakie możliwości szablonu nam się przydadzą. Nie jest to opis dla zielonych ale jeżeli ktoś już próbował zmieniać coś w swoim szablonie powinien dać sobie radę z tymi podpowiedziami. Szczególnie biorąc pod uwagę podpowiedzi Szymona, które na proponuję spojrzeć na samym początku.

Dodawanie plików

O dodawaniu zdjęć i filmów do notki pisałam na początku mojego blogowania. Ostatnio zabrałam się za poprawianie starych notek i tej też się trafiło uaktualnienie (mniej więcej uaktualnione są notki z pierwszych czterech miesięcy).

Zanim jednak dodamy zdjęcie do notki przydałoby się dodać je do zasobów bloga. Niedawno (nieco ponad miesiąc temu) blox zmienił dodawarkę plików, dzięki tej zmianie możemy dodawać na raz dowolną liczbę plików co ułatwia pracę znacznie choć nie byłabym sobą gdybym nie miała uwag.

edycja bloksa -> wpisy -> pliki

Dodając pliki w menu plik (a nie pisząc notkę) brakuje mi jakiegoś szybkiego przejścia do plików po ich dodaniu. Informacja o nowo dodanych plikach nie jest linkiem a odnośnik do głównego menu z plikami ukrywa się pod słowem anuluj co dla mnie na początku było nieco mylące, no i jest umieszczony w sposób mało widoczny. Dopiero pisząc tą notkę dokładnie przyjrzałam się wszystkim linkom na tej stronie i odkryłam, że anuluj prowadzi do głównego menu z plikami. Dużo łatwiej przejść do innego menu albo dalej dodawać pliki. Poza tym nowy sposób dodawania plików mi nie przeszkadza a możliwość dodawania wielu plików na raz szalenie się podoba.

Facebook tu, facebook tam...

Wiele osób powoli przenosi swoje różnorodne aktywności na facebooka. Wychodząc na przeciw tym zmianom i na bloksie Facebook się pojawił. Najpierw w postaci Lubię to! pod pojedynczymi wpisami, obok wykopywaki. Co mi przypomina, że obie wklejki dodawane sa do blogu jednym guzikiem; chcesz facebookowe Lubię to! musisz chcieć też wykopywarkę i na odwrót. Dodatkowo nie ma możliwości stylowania tego elementu co nie jest może koniecznością ale w niektórych przypadkach przydałaby się możliwość przesunięcia tego elementu (co da się częściowo zrobić manewrując elementami znajdującymi się obok albo nad wklejkami).

Ustawienia - Wpisy - Facebook

Ostatnio natomiast dodano możliwość automatycznego wysyłania wpisu na facebookowy profil. I zapowiedziano możliwość przeniesienia guzików like i wykop także na stronę główną (co mi przypomina o skrypcie Szymona, który może pełnić analogicznie funkcje).

środa, 11 sierpnia 2010

Cup coffee Icon by VisualPharm (Ivan Boyko)Tymczasowo mam dość poprawek. Przypomniałam sobie jak męczące było przygotowanie tych 45 szablonów na urodziny. Lubię zmieniać szablony: bazując na czyś konkretnym zmienić to zachowując charakter ale ulepszając to, naprawdę świetnie się bawiłam robiąc poprawki w szablonie 02 łososiowym. Z chęcią w jednym czy dwóch urodzinowych bym coś pozmieniała ale ze względu na czas jaki tym szablonom byłam skłonna poświęcić nie chciałam się angażować w większe zmiany. Takie poprawki jakie robiłam są szalenie irytujące gdy na okrągło powtarzam te same rzeczy. No ale koniec marudzenia, prawie wszystkie szablony urodzinowe są poprawione.

szablon z kawą niebieski szablon z kawą czerwony szablon z kawą żółty szablon z kawą granatowy szablon z kawą zielony

I na koniec mała uwaga. Poprawkom w szablonach urodzinaowych z kawą towarzyszyła ikonka Cup coffee Icon z zestawu Office Space icons autorstwa VisualPharm (Ivan Boyko).

wtorek, 10 sierpnia 2010

Yunomi tea cup Icon by Hybridworks (Masaki Hoshino)Szablony z cudzym topem cieszą się umiarkowanie sporym powodzeniem przy czym umiarkowanie dotyczy Feels a spory Kultivating. Uważam je za średnie projekty. Zależało mi aby były gotowe na czas i aby ładnie wykorzystywały potencjał cudzych topów. Ze względu na czas w jakim powstawały i ograniczenia jakie sobie postawiłam niektóre elementy są niedopracowane a inne na siłę zmieniane. Przy okazji poprawek nieco je uspokoiłam. Nie ingerowałam zbytnio w ich wygląd co najwyżej poprawiałam rzeczy, które mnie irytowały. To są ładne szablony, raczej proste ale dzięki nagłówkom efektowne, polecam je z czystym sumieniem.

top 01 - The Magic Box top 02 - Betsyness top 03 - Kultivating top 04 - Inspiration top 05 - Flowers top 06 - This Is How It Feels top top 07 - New Tech Earth top 08 - Drawing Hands top 09 - cups of tea top 10 - City Under Heat

Poprawkom towarzyszyła ikonka Yunomi tea cup z fantastycznego zbioru Yoritsuki autorstwa Hybridworks (Masaki Hoshino). Regularnie wracam do tych ikon.

niedziela, 08 sierpnia 2010

Coffee Icon by McDo Design (Susumu Yoshida)Bloksowe szablony bazowe pochodzą z różnego okresu. Zgaduję, że po nazwach można się domyślić które były wcześniej dodawane. Oczywiście najnowszy jest szablon new_age ale to nie tyle nowy szablon co nowy kod html ubrany w szablon niebieski. Wcześniejsze w stosunku do niego są szablony związane z konkursem sponsorowanym przez Plusa (36i6). Jeszcze wcześniej zostały dodane cztery znane z wordpressa szablony, naprawdę fajne i popularne. Sama korzystałam z Connecions a Kubrick jest dla mnie po latach chyba najbardziej neutralnym i niewidzialnym szablonem.

kubrick 1 Connections 1 Rin 1 Kubrick 2 Connections 2 Rin 2 Kubrick 3 Connections 3 Rin 3 Kubrick 4 Connections 4 Rin 4 Kubrick 5 Connections 5 Rin 5

Kubrick 6 Kubrick 7 Kubrick 8 Kubrick 8 Kubrick 10

Poprawkom w szablonach Rin, Connections i Kubrick towarzyszy ikonka zaprojektowana przez McDo Design (Susumu Yoshida)

sobota, 07 sierpnia 2010

trzecie urodziny szablonykatemacDwa lata temu przerabiałam Kubricka chcąc aby taka przeróbka była jak najprostsza. Dzięki łatwości takiego zadania chciałam ułatwić większej liczbie osób bezproblemowe dostosowane własnego szablonu. Tym razem zdecydowałam się na dalej idące zmiany. Wymieniłam nagłówek, dostosowałam do niego kolory, zmieniłam czcionkę, wprowadziłam poprawki do arkusza zmieniając nieco opis niektórych elementów aby były bardziej tak jak ja chcę. Dodałam też opisy niektórych skryptów i opis klas .bloks i .tyt, które mogą wygodnie posłużyć do dodawania dodatkowych treści pod wąską szpaltą.


Zapraszam do zapoznania się z pięcioma wariacjami na temat szablonu Kubrick.

Kubrick 06
kubrick 06 czerwona Georgia


Kubrick 07
kubrick 07 kolisty Trebuchet MS


Kubrick 08
kubrick 08 malarski Arial


Kubrick 09
kubrick 09 niebieski Times


Kubrick 10
kubrick 10 nocna Verdana

piątek, 06 sierpnia 2010

Aby zakończyć* temat mojego nowego szablonu chciałabym jeszcze opisać kilka jego elementów: boczne menu paskowe, szukacz i archiwum, info pod notką, komentarze...
Zacznijmy po kolei od góry.

1 button blox 2 button blox

3 urodzny szablonykatemacTytuł bloga - graficzny; nawiązuje wyglądem do poprzedniego ale o ile poprzedni był shabby to ten jest bardzie chic. Tym razem użyłam czcionek o elegantszych literach; chciałam też litery tytułu umieścić skośnie, tak jak to ostatnio robię w moich banerkach ale w takim przypadku miałabym problem z ładnym umieszczeniem opisu więc tytuł bloga został umieszczony regularnie

Ornament - występuje w wąskiej szpalcie i pod notkami; pojawił się już w pierwszym szablonie, był to mały barokowy ornament pod notkami i w narożnikach wąskiej szpalty, jak to wyglądało można zobaczyć w szablonach być jak kate_mac; w drugim szablonie ornament był roślinny (były to dynie) i bardzo nieregularny i rozbudowany dlatego zdecydowałam się nie umieszczać go pod notkami; tym razem powróciłam do tematu graficznego dividera pomiędzy notkami a nawet użyłam go przy znaczniku linii (hr); ornament w wąskiej szpalcie jest bardziej wysublimowany od poprzednich dyni

divider 1 divider 2 divider 3

Szukacz i Archiwum - moje ulubione elementy w tym szablonie zapewne dlatego że im poświęciłam sporo uwagi; wyglądają dokładnie tak jak chciałam i w zasadzie ze względu na małą ich przydatność traktuję je jako elementy czysto dekoracyjne (sama archiwum używam raz w roku, gdy chcę sobie przypomnieć o cym pisałam w poprzednie urodziny i nie mam pojęcia jak moi czytelnicy mogliby wykorzystywać ten element; szukacz jest bardzo przydatny ale przyzwyczaiłam się do wyglądu wyników w google i nawet jak przeszukuje jakąś konkretną stronę robię to w google - wystarczy po szukanej frazie wpisać site:szablonykatemac.blox.pl i przeszukiwany jest tylko mój blog); wyglądają tak jak chcę ale nie wszędzie...

s2 FAQ s2 z dedykacją dla s2 o blogu s2 kontakt s2 kategorie s2 trzyszpaltowe s2 szablony Paskowe menu - pojawiło się w moim drugim szablonie jako ewolucja paskowanego brązowego tła tytułu, było raczej rozbudowane (zawierało dziewięć elementów) ale dotyczyło różnych rzeczy więc trudno by mi było je jednoznacznie zdefiniować; tym razem zdecydowałam się na umieszczenie tam tylko linków do szablonów choć muszę przyznać że wybór tych czterech był problemem; oczywisty był dla mnie tylko ten różowy button - koniecznie miał prowadzić do wszystkich moich szablonów

Informacje pod notką - w podobny sposób projektowałam IPT już kilka razy (najbardziej chyba podoba mi się to w szablonie 60 Blondies) najpierw kolorem ukryłam wszystkie elementy a następnie po kolei nadawałam im nowe kolory i wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że w IPT pojawiły się tagi, które nieco popsuły mi szyki; nie umiałam ich dopasować do wyglądu informacji pod notką więc postanowiłam nie siłować się i podejść do tematu z drugiej strony i dopasować wygląd tagów do notki stąd też divider pojawia się po tagach, niejako oddzielając je od IPT

s3 komentarzeKomentarze - od czasu do czasu nachodzi mnie ochota aby coś dokładniej zaprojektować, nie zatrzymywać się na prostym, funkcjonalnym i zrozumiałym ale także poszukać nieco innego; jedną z wad szablonowania dla wszystkich jest to, że nie zawsze wiem czym dysponuję; w przypadku komentarzy jest kilka możliwości i staram się dostosować do nich; u siebie na blogu oczywiście wiedziałam czym dysponuję a efekt możecie sami zaobserwować: jest prosto i funkcjonalnie ale także nieco inaczej (przy okazji chciałabym abyście w zasobach swoich blogów umieścili plik o nazwie avatar.jpg dzięki temu przy waszych komentarzach m.in. na moim blogu pojawi się wasz obrazek, oczywiście gdy wpiszecie w pole na url adres swojego bloga)

I to tyle o tym szablonie. Za niezbyt udane uznaję wygląd tagów i ikonki zwiń/rozwiń w zakładkach co zapewne ulegnie jeszcze zmianie. Podobnie zmianie ulegie zawartośc zakładek,, które od pewnego czasu przechodzą remanent. Zmieniam też treść niektórych starszych notek (co czynię mniej więcej co roku - tak długo jak mi starcza zapału) staram się je uaktualnić więc nie należy się zbytnio dziwić gdy ktoś napotka starą notkę z opisem funkcjonalności, która na bloksie pojawiła się całkiem niedawno.


*Jeżeli ktoś chce abym wyjaśniła dokładniej jak wygląda css konkretnego elementu to proszę o komentarz - przygotuję notkę z odpowiednim opisem krok po kroku.

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...