O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
środa, 29 sierpnia 2012

Jedną z zalet bloksowych szablonów na nowym kodzie (new_age) jest brak tabel układających treść. Od strony HTML blogi z szablonami na nowym kodzie mają jedną kolumnę gdzie najpierw jest tytuł, następnie treść a na końcu dodatki. Tak to wygląda od strony kodu i w tej kolejności ładuje się na bloga. Jak to będzie wyglądało w praktyce jest już rzeczą drugorzędną i zależną od opisu w szablonie. Jest to o tyle istotne, że w przypadku starego kodu jeżeli chciałeś mieć szablon z wąską kolumną po lewej musiałeś się liczyć z tym, że treść poboczna spowolni załadowanie się na bloga treści głównej. W nowym kodzie lewostronność nie jest obarczona takimi konsekwencjami.


10 słoneczny z szukaczem

Szablon 10 z wyróżnionym szukaczem, słoneczny,
na nowym kodzie, dla blogów na blox.pl. -600px- 


11 szary z szukaczem

Szablon 11 z wyróżnionym szukaczem, szary,
na nowym kodzie, dla blogów na blox.pl. -600px- 


12 z szukaczem zniszczony

Szablon 12 z wyróżnionym szukaczem, czerwony,
na nowym kodzie, dla blogów na blox.pl. -600px- 


Wszystkie one są na nowym kodzie, mają wszystkie elementy wąskiej szpalty zarówno na stronie głównej jak i stronach z pojedynczymi wpisami.

Nie przygotowałam żadnych wersji alternatywnych. Prawostronna wersja tego projektu nie ma sensu bo umieszczenie tytułu w prawym górnym rogu jest bardzo rzadko spotykane a więc użytkownicy się go tam nie spodziewają. Jednokolumnowa wersja byłaby możliwa ale efekt nie będzie warty pracy. Jak ktoś chce spróbować to cały proces dokładnie opisałam na przykładzie subtelnego.

Szablony w zasadzie nie nadają się do większych modyfikacji ale zmiany w postaci zastąpienia plików graficznych umieszczonych jako tło własnymi czy zmiana koloru linków czy rodzaju czcionki zawsze jest możliwa. Jeżeli zmiana ma być niewielka to i ten szablon się nada jeżeli natomiast to ma być zupełnie nowy projekt to radziłabym zabrać się za zmiany w nieco prostszym szablonie.

Kod do górnego menu mają opisany ale w szablonach na nowym kodzie dodaję mu nieco inny identyfikator (#menu-top). 

środa, 22 sierpnia 2012

To był bardzo popularny szablon. Wśród wszystkich, które udostępniłam zajmował chyba siódme miejsce. Ciekawe czy to się teraz zmieni bo szablon zmienił się znacznie choć moim zdaniem zachował swe najistotniejsze cechy. To, co przede wszystkim się zmieniło to część tytułowa. Poprzednio tytuł był umieszczony na tle środkowej ramki co nie było najwygodniejszym rozwiązaniem bo w nietypowy sposób ograniczało jego wielkość. Miejsca na tytuł nie ma wcale więcej ale dużo wygodniej zastąpić teraz można te trzy ilustracje w ramkach.


szablon serdeczny 02, purpurowy

Szablon serdeczny 02 - purpurowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Poprzednio część tytułowa była pocięta na trzy części. Miało to usprawnić ładowanie się topu ale było raczej głupim pomysłem, którego nigdy nie naprawiłam. Jednocześnie jeżeli ktoś pytał się o możliwość zastąpienia ilustracji umieszczonych w ramkach musiałam odpowiadać zawsze, że to jednak większy problem. Teraz nie tylko on nie istnieje ale także przygotowałam alternatywne topy, w tym wersję z pustymi ramkami, w które łatwo wstawić własne ilustracje.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nawet nie wiem od czego zacząć. To oczywiście notka aktualnościowa więc cała masa rzeczy plącze mi się po głowie... Zacznijmy może od tego, że mimo iż w czasie ostatnich trzech miesięcy notki pojawiały się tutaj to jednak nie znaczy, że i ja tutaj byłam. W najlepszym razie mogę powiedzieć, że bywałam. Poprawiałam i publikowałam uprzednio przygotowane wpisy.

Nie czytałam też maili czy komentarzy więc na tym froncie zapanowała głucha cisza. Na maile, które otrzymałam w ciągu ostatnich trzech miesięcy postaram się wkrótce odpisać więc jeżeli ktoś pisał do mnie w maju, czerwcu, lipcu czy sierpniu to jest szansa, że otrzyma odpowiedz na którą wcale już nie czeka. To chyba jedno z ostrzeżeń, które musiałabym wpisać na stronę z zasadami kontaktu: bywa, że ignoruję skrzynkę mailową.

Zmiany na bloksie

Różne rzeczy się zmieniają kilka innych jest planowanych. Jeżeli macie jakieś pomysły, propozycję na zmianę to proponuję odezwać się na forum albo ewentualnie napisać maila do administracji bo rzeczy się zmieniają i niewykluczone, że coś co was irytuje jest możliwe do zmiany i voila przy następnej okazji zostanie zmienione.

Od mojej ostatniej notki aktualnościowej minęło trzy miesiące a wśród bloksowych zmian pojawiły te pożądane i te niezbyt mile widziane.

Reklama

To chyba ta zmiana, która nie jest zbyt mile widziana. Mam jednak nadzieję, że przyniesie oczekiwane rezultaty. Reklama pojawia się na wszystkich bloksowych blogach, które nie są aktualizowane. Aktywni blogerze nie mają się czym przejmować bo wystarczy raz w miesięcu zaktualizować bloga aby uniknąć wyświetlania reklam.

Oczywiście nie jestem tym faktem zachwycona ale generalnie mi nie przeszkadza. Jeżeli zamierzam pisać bloga to reklamy na nim nie będzie, jeżeli zaś zaprzestanę to pozostanie on w formie archiwalno-informacyjnej i prawdopodobnie sama jakieś reklamy podepnę.

Miałam mały moment zawahania gdy pierwszy raz zobaczyłam reklamę na blogu z moim szablonem. Pierwsza reakcja była mocno emocjonalna: ktoś próbuje zarabiać na owocach mojej pracy i do tego jeszcze ją zmienia. Na szczęście szybko mi przeszło no bo jakie znaczenie mają dla mnie te reklamy...

Jedyna kłopotliwa sprawa to fakt, że w niektórych szablonach reklamy powodują szpetne przesuwanie się elementów. Przede wszystkim są to szablony, które mają poziome elementy graficzne w tle dookoła bloga (czyli wszystkie w typie horyzontalnym). W większości wypadków dokonując kilku zmian można to naprawić więc i tym się zajmę kiedyś. Zacznę oczywiście od moich blogów o szablonach bo one również wyglądają jak pokaleczone gdy przez miesiąc nic na nich nie zrobię.

Pozostałe szablony będą sobie z reklamami radzić bez zarzutu. Nie sprawdzałam jeszcze wszystkich (za dużo ich jest) ale te które widziałam reagują na zmianę bardzo naturalnie. Zresztą każdy jest w stanie to zobaczyć bo nie mam zamiaru dodawać co miesiąc aktualizacji na blogach z każdym pojedynczym szablonem.

Subskrypcja via kanał RSS

To zapewne temat, który dla sporej części jest zupełnie obcy. Swego czasu RSS był moją główną metodą pozyskiwania informacji o nowościach na blogach i stronach mnie interesujących. Zebrało się jednak tego tyle, że przestałam nadążać aż w końcu zupełnie zaprzestałam zaglądania do czytnika. RSS to jest czaso-oszczędzacz jak masz czas aby czytać wszystko co Cię interesuje i z niecierpliwością czekać na każdy nowy wpis. Jednocześnie to dobra opcja jeżeli jesteś zainteresowany blogami zarzuconymi - jeżeli kiedykolwiek pojawi się na nich coś nowego to zostaniesz o tym poinformowany nawet jeżeli już zapomniałeś, że taki bloga czytałeś kiedyś.

Zmiana kanału RSS związana była z wyświetlaniem reklam i nie było by z nią żadnego zachodu gdyby nie fakt, że jednak ktoś z tego korzysta. Nikt wcześniej nie uprzedził co będzie zmieniane i nagle okazało się, że nie wszystko działa bez zarzutu. Chyba największy problem był za skryptem Szymona wyświetlającym ostatnie komentarze na stronie głównej bloga. Komentarze szły z kanału RSS, kanał się zmienił, skrypt przestał działać. Szymon sprawnie zadziałał i ten czarodziejski myk znów działa. Trzeba tylko wpisać w polu na dodatki nowy kod.

Maksymalna wielkość pliku

Na stronie dodawania plików do zasobów dalej pisze, że jest to 400MB ale jak informuje Bagienny limit znacznie zwiększono bo do 1.5MB oczywiście nie każdego to zadowoli ale mnie przekonuje twierdzenie, że blox to serwis blogowy a nie przechowujący filmy czy nagrania audio. Z drugiej strony czym się różni video i audio od zwykłych zdjęć. Każdą z tych trzech rzeczy można wykorzystać w treści notki...

Przy każdym poruszeniu tematu wielkości pojedynczego pliku zawsze znajdzie się ktoś kto powie: spoko ale mi się kończy miejsce na pliki. Więc uprzedzając przypomnę, że jeżeli miejsce się kończy to przypomnę, że blox z automatu dodaje go więcej. Nie wiem czy to jest raz na tydzień czy w innych odstępach czasowych i nie wiem ile to ma być ale dostępne miejsce jest zwiększane dla tych co go potrzebują. Niecierpliwi zawsze mogą zgłosić taką potrzebę administratorom.

Ilustracjo-maniakom przypominam, że prawo cytatu czy też dozwolony użytek nie oznacza, że wszystko i zawsze można sobie wkleić na blogu.

Zmiany na moim blogu

W zeszłym miesiącu minęło pięć lat jak prowadzę tego bloga. To był mój limit. Od miesięcy zastanawiałam się jak bardzo rygorystycznie będę się go trzymać... W zasadzie blog wyczerpał się częściowo w momencie wprowadzenia nowego kodu dla szablonów. Długo zastanawiałam się jak mam na to zareagować ale jak zwykle okazało się, że niskie mam ciśnienie i choć często się frustruję to jednak nie mam problemu z przejściem do porządku dziennego.

Efekt jest taki, że aby pisać o szablonach na nowym kodzie założyłam nowego bloga. Szablonów na starym kodzie jest zapewne około 200. Jest to 66 szablonów numerowanych i co najmniej drugie tyle przypisanych do konkretnych tematów. W zależności od nastroju zastanawiam się czy nie ograniczyć tej liczby ale póki co rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zastąpienie przestarzałych szablonów inną kolorystycznie wersją sprawdzonych projektów.

Po miesiącach niezdecydowania uznałam, że najrozsądniej będzie nie ogłaszać żadnego końca bloga czy innych rzeczy w tym typie. Często jest tak, że przez pól roku nie mam ochoty na bloksowanie ale potem do tego wracam więc końca czasowego nie widzę ale widzę koniec tematyczny. Ten blog kręci się wokół szablonów na starym kodzie. Jasne, pojawiają się tu i wpisy na bardziej ogólne tematy ale nie stanowią one rdzenia.

W dalszym ciągu będę kontynuowała poprawiane starych wpisów i uzupełnianie ich treścią nowych. Sukcesywnie będzie się też zmieniał wygląd bloga, pewne elementy się pojawią inne zniknął. W pierwszej kolejności zamierzam schować archiwum co zapowiadałam chyba od początku istnienia bloga. Oczywiście dostęp do chronologicznego archiwum będzie ale raczej w formie listy spisu treści.


Ikonki we wstępie pochodzą w większości ze strony Iconarchive.com, ich autorem jest TheG-Force (Andrés Antonio) i zostały udostępnione na licencji CC Attribution-Share Alike 3.0. Brakujące mi ikonki dorobiłam sobie sama na wzór oryginalnych.

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...