O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 27 września 2009

Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany'ego jest wspaniała ale ten szablon nie powstał z myślą o serii filmowej lecz kulinarnej więc w zasadzie inspiracją do niego nie było zdjęcie Audrey a stara reklama Coca-Coli. Możliwe, że jeszcze wrócę do tego pomysłu, tymczasem jednak uprościłam szablon, zmieniłam mu kolory i dodałam to niezwykle popularne zdjęcie Audrey i voilà - przedstawiam szablon retro z Audrey.

szablon na blox.pl
filmowy 04 - retro

Uwagi:

  • Na poczatek słówko o lewej wąskiej kolumnie - są to zwyczjane bloksowe zakładki. Muszą być koniecznie, choćby jedna. Nie ma zakładek = nie ma Audrey. Po prawej zostawiłam archiwum, ostatnie notki i całą zawartość pola na kod html więc najlepiej się postarać o to aby zakładki nie były najdłuższą szpaltą bo to one są wypozycjonowane absolutnie.
  • Zakładek nie ma na stronach z pojedynczymi wpisami. Jeżeli komuś brakowałoby tam Audrey to proponuję skorzystać ze skryptu Eskey'a do umieszczania zakładek także na stronach z pojedyńczymi wpisami. Skrypt ten zwija też zakładki więc starałam się aby i po zwinięciu prezentowały sie przyzwoicie, wydaje mi sie jednak że lepiej pozostawić je rozwiniete i skorzystać tylko z jednej funkcji tego skryptu.
  • pozostałe skrypty opisane przeze mnie to dość typowy zestaw:
  • zmieniłam też nieco wklejkę z tagami delicious (ustaw kolory jako ffffff-f1f1f1 a rozmiar jako 10-14)- delicious skopiuj»
  • oczywiście jest i uda(wa)na Stopka
  • wszystkie inne skrypty czy wklejki też będą działały

film film film film film film

sobota, 26 września 2009

Tak długo nie pisałam, że nawet nie wiem od czego zacząć. Przed wakacjami zrobiłam kilka notek na zapas i do tego momentu wystarczały. W zasadzie nie odczuwam potrzeby pisania ale jest kilka rzeczy które się zmieniły... z tych najbardziej rzucających się w oczy to pora roku i wygląd bloksa...

Zacznijmy może od bloksa

Nowy BloksNowy bloksa mi nie przeszkadza... w sporej części rozwiązań nawet mi odpowiada - to kwestia przyzwyczajenia. Wygląd bloksa czasami mnie irytował ale pewnie jeszcze za nim zatęsknię. Jest jednak jedno wielkie ale - sposób sortowania moich blogów na stronie głównej bloksa. Dopóki nie zostanie zmieniony sposób udostępniania szablonów najprostszym rozwiązaniem jest zakładanie nowego bloga i udostępnianie na nim szablonu. Ktoś chce spróbować zgadnąć ile mam 'blogów' na blox.pl? Zdecydowanie jest to za duża liczba. Dotychczas blogi były sortowane alfabetycznie wg. adresu bloga: 01szablonkatemac.blox.pl był wcześniej niż 60szablonkatemac.blox.pl; filmowy03szablonkatemac.blox.pl był na liście wyżej niż handmade01szablonkatemac.blox.pl Gdzie są teraz? Trudno to określić bo moje blogi są sortowane wg. ostatnich zmian na nich wprowadzonych. W przypadku nowych szablonów to bardzo wygodne - te nad którymi aktualnie pracuję są na samym początku. Problem pojawi się gdy zechcę coś zmienić w starym szablonie, dodać opis jakiegoś elementu, czy coś poprawić. Bez alfabetycznego układu gubię się w tej liście blogów - nie pamiętam co i przede wszystkim kiedy zmieniam na blogach z szablonami. Jedynym rozwiązaniem jest wejście w edycję blogu bezpośrednio z blogu który chcę zmienić. Miejmy nadzieję, że nie pozapominam nazw blogów bo dla mnie mój stóg siana wyrósł za duży.

Pora roku też się zmieniła...

LiścieLato się kończy i zbliża się już jesień. Choć jeszcze tego nie widać, ciągle jest słonecznie... Najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych tygodni na blogu pojawi się kilka wpisów nawiązujących do jesieni. Nie sądzę aby pojawił się nowy jesienny szablon bo w tej chwili myślę już o świątecznych-zimowych ale może coś w jesiennych kolorach: brązy, czerwienie, ognista pomarańcz... Bez obaw jednak, przed październikiem nie zacznę jesieni na blogu ;)

Nocny Maraton Blogerów

Szykuje się trzeci już Maraton bloksowy. Tym razem to inicjatywa oddolna, w tym roku to najpierw blogerzy mówili o maratonie. Tych którzy mogą się pojawić w Warszawie Agora zaprasza do siebie. Tym którzy mają nie po drodze do stolicy pozostaje maraton zdalny. Jeśli jednak macie chęci i możliwości to polecam spotkanie z innymi blogerami. Nocny Maraton BlogerówTo ciekawe doświadczenie poznać na żywo osoby które zna się tylko ze sporadycznych wizyt na ich blogach.

I żeby nie było wątpliwości mały disclaimer: nie ja jestem autorką wyglądu maratonowego blogu. Podobnie jak w zeszłym roku dostałam projekt o określonym wyglądzie i charakterze i do niego napisałam odpowiedni szablon (mniej lub bardziej udolnie).

teoretyzować, kokietować i czarować określeniami jest fajnie...

W trakcie moich wakacji, urlopu od blogowania czy po prostu okresu lenistwa dostałam od was kilka maili. Staram się na nie odpowiadać na bieżąco bo w większości przypadków są to maile w stylu co zrobić aby było tak jak ja chcę. Dostałam też kilka miłych mail z podziękowaniami i rożnymi propozycjami. Podziękowania są bardzo miłe choć zbyteczne, propozycje natomiast w większości wypadków odrzucam. Oczywiście pojawiły się też maile-szpileczki. Przy okazji dzisiejszego wpisu chciałabym się odnieść do maila od Leona. Nie był to mail agresywny czy niegrzeczny, nadawca w prosty i zwięzły sposób zarzucał mi niekompetencję i skłonność do niefrasobliwego szafowania słowami. Z oboma tymi zarzutami niestety muszę się zgodzić. Nigdy nie twierdziłam, że jestem specjalistką w tym co tutaj robię ale faktycznie ton moich wypowiedzi często ma megalomański charakter i z której by na to strony nie spojrzeć pisałam szablony dla kilku popularnych bloksowych blogów. Staram się współpracować z osobami, które są świadome moich ograniczeń i zdają sobie sprawę z tego, że tworzenie bloksowych szablonów jest czymś przy okazji. Dotychczas nie brałam pod uwagę odczuć innych osób. Leonie, mam nadzieję, że zrozumiałam to co chciałeś mi przekazać, na przyszłość postaram się być ostrożniejsza i też się cieszę, że tym co robię nie mam wpływu na życie i zdrowie innych.

Na początku delikatnie się łudziłam, że zdarzyć się może, że na mojego bloga trafi ktoś kto wie więcej niż ja i zechce się tą wiedzą podzielić, wytknie mi błędy, zwróci uwagę na to co robię źle. Po dwóch latach blogowania przestałam liczyć na takie uwagi i nie spodziewałam się obecności zawodowców na moim blogu. Zawsze mi się wydawało, że czytelnicy mojego bloga to ja dwa lata temu: osoby szukające informacji jak sobie poradzić ze zmianami na własnym blogu, jak obejść bloksowe ograniczenia. Może to właśnie jest problem... staram się na siłę i czasami po chamsku dojść do momentu w którym rzeczy będą wyglądały tak jak sobie tego życzę. Takie rozwiązania przeważnie nie są zgodne ze standardami, wpływają na dostępność i dla pewnych ludzi są zapewne cholernie irytujące. Na dzisiaj to tyle. Zapewne sporo rzeczy tu znacznie upraszczam (choć w wodolejski sposób) ale chciałam aby i ta opinia pojawiła się u mnie na blogu.

Jutro będzie zupełnie nowy szablon a tymczasem, zabieram się za przegladanie starych wpisów. Zapewne podobnie jak w zeszłym roku kilka z nich zniknie, kilka mocno się zmieni... zobaczymy.

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...