O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
środa, 28 września 2011

Temat jest chyba jednym z najbardziej istotnych wyznaczników wyboru szablonu. Przypisując szablon do jakiegoś tematu zawsze waham się, odnoszę wrażenie, że określając z góry szablon zamykam innym drogę do skorzystania z niego. Temat zazwyczaj determinowany jest przez główną ilustrację, najczęściej bardzo łatwo ją zmienić. Nie zawsze ale bardzo często.

Dziś zmieniać będę jeden z pierwszych moich szablonów piłkarski brązowy. Poprzednio, poprzez nadpisanie plików w zasobach, sportowy szablon zmieniłam w kulinarny. Proszę jednak nie sugerować się nazwą kulinarnie, nikt nie będzie zmuszał użytkownika szablonu do gotowania. Podobnie dzisiaj zrobimy szablon dla moli książkowych ale znajomość literatury nie jest wymagana. Wystarczy umiejętność czytania... instrukcji.


4 szablon piłkarski brązowy zmieniony na książkowy

Szablon sportowy 04 - piłkarski brązowy, zmieniony na typ książkowy
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- Temat szablonu możemy zmienić na dwa sposoby. Bardzo prosto poprzez nadpisanie plików w zasobach bloga co zrobiliśmy poprzednio. I nieco trudniej, wykorzystując nieco informacji o css i w arkuszu właśnie wprowadzając zmiany. Podaję tylko gotowe rozwiązania. Obie instrukcje są bardzo proste do zastosowania i można je stosować zamiennie.

Jeżeli ktoś chce się pochwalić swoją zmianą albo ma jakieś pytania odnośnie zmiany tego szablonu to zapraszam do komentarzy.

poniedziałek, 19 września 2011

Temat szablonu to rzecz względna. W dużej mierze ten temat definiowany jest przez główną ilustrację. Wystarczy wymienić jedno zdjęcie i temat zmieniony. Co innego klimat, to coś bardziej nieuchwytnego. Wybierając szablon należy znaleźć swój klimat, patrzeć na układ, wielkość i odstępy między elementami, kolory... a następnie wymienić sobie główną ilustrację i może jeszcze pozmieniać parę dodatków. Klimat zostanie, tylko temat się zmieni.

Dziś zmieniać będę jeden z pierwszych moich szablonów (licząc ten, który zrobiłam dla siebie piłkarski brązowy będzie dokładnie trzecim). Zawsze mam wrażenie, że jest niedostatecznie atrakcyjny. Wszyscy piłkarze rzucili się na jego towarzysza, szablon piłkarski zielony i w porównaniu do niego popularność brązowego wypada słabo. Ale pora to zmienić.


4 szablon piłkarski brązowy zmieniony na kulinarny

Szablon sportowy 04 - piłkarski brązowy, zmieniony na typ kulinarny
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- Temat szablonu możemy zmienić na dwa sposoby. Bardzo prosto poprzez nadpisanie plików w zasobach bloga. Równie prosto ale ucząc się co nieco o css i w arkuszu właśnie wprowadzając zmiany. Podaję tylko gotowe rozwiązania. Obie instrukcje są bardzo proste do zastosowania i można je stosować zamiennie. Zacznę od nadpisywania plików w zasobach.

Jeżeli ktoś chce się pochwalić swoją zmianą albo ma jakieś pytania odnośnie zmiany tego szablonu to zapraszam do komentarzy.

poniedziałek, 12 września 2011

Małe wspomnienie po latach. Ten szablon przechodził wielokrotnie zmiany, to mój drugi projekt w typie który nazwałam A lecz zupełnie nie mogę sobie przypomnieć dlaczego. Coś kołacze mi się po głowie słowo areas, które tłumaczę jako przestrzeń, sfera, obszar. I taka nazwa nawet by mi pasowała. Ten szablon, podobnie jak pierwszy mój szablon tutaj używany, powstał na podstawie Connetions. Starałam się niewiele zmieniać w wielkościach czy przesunięciu elementów (jak tylko próbowałam wszystko się sypało... ot początki) ale jednak stworzyć zupełnie inną przestrzeń, inaczej podzieloną i sprawiającą bardzo odmienne wrażenie. Stąd też układ horyzontalny i zazwyczaj nieograniczona wizualnie przestrzeń poniżej tytułu. Ten szablon piłkarski to jednak z wielu wizualnych powodów wyjątek od reguły chociaż, de iure, to on zapoczątkował całą serię typu A.


4 szablon piłkarski

Szablon sportowy 04 - piłkarski brązowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Mimo licznych zmian szablon cieszy się raczej umiarkowaną popularnością. Stworzony jest z właściwych skrawków i czasem zastanawia mnie co z nim jest nie tak... Czy problemem jest towarzystwo w jakim był prezentowany? Zielony szablon piłkarski jest dużo bardziej jaskrawy i rzucający się w oczy. A może to zbyt stonowana kolorystyka? Szablon jest przytłumiony i spokojny, może dla niektórych ponury. Próbuję odkryć jego sekret bo bardzo go lubię, dużo bardziej niż pierwszy piłkarski, który tu zrobiłam.
A może jest trochę niespójny? Jest pełen różnych nietypowych dla mnie elementów...

wtorek, 06 września 2011

Część z was zapewne zauważyła że przez pewien czas mnie nie było. Chwilkę nieznaczną ale dla mnie bardzo istotną. Jestem już z powrotem i od razu piszę co nowego.

zapraszam na style kate_macDługo myślałam o tym moim nowym blogu: czy jest sens, w czym będzie on inny od tego, czy mam wystarczająco zapału... Początkowo wydawało się, że to jednak kiepski pomysł ale zdaje się że dojrzał on dostatecznie by o nim poinformować. Przedstawiam więc wam blog kompatybilny z szablony kate mac: stylekatemac.blox.pl

O co chodzi to mam nadzieję, że się przekonacie w praktyce. Założenia z jednej strony są te same: laik dowiaduje się paru rzeczy o pisaniu wyglądu stron i dzieli się tą wiedzą w przeróżny sposób. Coś jednak w tym innego ma być koniecznie i to nie tylko nowy kod bloksowych szablonów (new_age). Wszystko jest tam na razie under construction ale mam nadzieję, że nie będzie to dla was specjalne utrudnienie.

UAKTUALNIENIE: Obejrzałam sobie drugą paczkę szablonów, które swoim użytkownikom zaoferował blox. Nawet nie chcecie wiedzieć co sobie pomyślałam bo były to same niecenzuralne określenia. Na dziewięć dodanych pięć prezentuje się całkiem dobrze (w tym trzy to w zasadzie jeden w trzech kolorach więc w rzeczywistości proporcje są dużo gorsze). Szósty jest również dopracowany ale patrząc na niego zastanawiam się czy taka ilość pracy nie mogła zostać włożona w coś ładniejszego, no ale ładny to określenie związane z gustem a każdy ma inny. Siódmy jest gorszą repliką jednego z pięciu, które są w porządku a ostatnie dwa to co najmniej w połowie wizualna katastrofa. Czuję się urażona takim podejściem bloksa do użytkowników. Jeżeli to ma być poziom ładności jakim blox zachęca piszących i ich czytelników to czuję się obrażona.

Nie jest zupełnie beznadziejnie ale niektóre szablony dodane jako nowe, mające prezentować wizualne możliwości bloksów, przyszłościowe... nie wiem jakiego jeszcze przymiotnika użyć ale każdy z nich połączony z tymi szablonami bardzo źle świadczy o bloksie. Poczułam się mocno zniechęcona i mimo, że starałam się przejść nad tym do porządku dziennego to nie potrafię. Może ten mały marudny komentarz pomoże mi bo czuję jak mój entuzjazm ucieka.


Drugą rzeczą, która wymagała ode mnie przekonywania samej siebie jest strona na facebooku. Dalej nie jestem pewna czy jest w tym sens. Większość osób wpada tu tylko po szablon i ewentualnie jak ma jakiś problem. Ich nie będzie interesowało powiadamianie via konto na facebooku co też nowego kate_mac wymyśliła. Oczywiście jest grupa użytkowników, która częściej tu zagląda. Są zainteresowani zmianami w swoim szablonie i wiedzą, że robiąc samemu osiągnie się cel najbliższy ideału.

Strony jeszcze nie założyłam ale mogę na 90% zagwarantować, że to zrobię. Moje pytanie nie jest osobistym rekonesansem choć zapewne taki charakter można mu przypisać. To raczej ogólna ciekawość i odpowiedź na przyszłość jeżeli kogoś innego też to ciekawi. Tym razem tylko jednej odpowiedzi można udzielić tylko raz.

Pierwszy krok wykonany, strona utworzona. Zapraszam.


Następnym elementem w polecajce jest szablon udostępniony. Myśląc o nowym blogu wracam do początków tego i do pierwszego poruszanego tu szablonem tematu: sport. Niemal wszystkie sportowe szablony przeszły u ostatnio lifting. Jedne tylko nieznaczny, dosłownie porządkowy a inne jak szablon 01 czerwony kompletne przeobrażenie. Jest więc co przypominać. Postaram cię co tydzień zmieniać przypominany szablon bo każdy ma w sobie coś nowego.

Niedawno opisywałam zmiany w pierwszym czerwonym, na drugi granatowy sami zapewne z automatu trafilibyście. Trzeci zielony trafia w pierwszym tygodniu do polecajki. Czwarty brązowy dostanie prezent o czym napiszę w tym miesiącu dużo więcej. Piąty i szósty oraz siódmy i ósmy to bliźnięta/czworaczki, wygląd zmieniły nieznacznie ale to nie znaczy, że zmiany w nich były nieznaczne... oj sporo się tam działo.


dominicana.blox.plNa koniec gwiazda wieczoru/notki. Rewelacyjny blog o Karaibach dostał nowe szatki. Od pół roku wraz z Marcinem, jedną z tres.pimientos, intensywnie pracowaliśmy nad pomysłami do wyglądu szablonu bloga dominicana.blox.pl - wyszło niesamowicie. Początkowo nie byłam pewna czy uda mi się spełnić oczekiwania Papryczek, ich pomysł na klimat był śwetny ale nie wydawało mi się abym potrafiła osiągnąć właściwy cel w wystarczającym stopniu.

Zaczęłam jednak oglądać ich blog, wybierać przykładowe inspirujące zdjęcia, czytać notki, dokopywać się informacji o tym kim są tres.pimientos... i stało się. Powstał szablon Karaiby i inne rewiry: intensywny, wypełniony szamanami i bożkami, kolumbijskimi maskami, iguaną, palmami i przede wszystkim mieszkańcami Karaibów. Marcin rewelacyjnie pisze o raju poza "all inclusive", poza tym wszystkim co jest już wliczone w cenę. Lazurowy kisiel? czemu by nie, palmy też mają swoje miejsce na blogu. Papryczki jednak podróżują na Karaiby a nie jeżdżą tam z turystycznymi wizytami więc ich opowieści to historie podróżników a nie turystów - dużo bardziej interesujące.

Współpraca z Marcinem układała się rewelacyjnie, i bardzo szczerze wszelkim pasjonatom mogę polecić kontakt z nim. Chyba dobrze dobraliśmy się podejściem do świata i naszej współpracy, entuzjazmem i poczuciem humoru. Życzę mu więc aby baba wyswobodzona i cała reszta dobrze i wygodnie mu służyły.

Saludos!

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...