O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
niedziela, 31 października 2010

O tym jak dodawać zdjęcia w notce już pisałam. W zależności od tego gdzie zdjęcie się znajduje możemy skorzystać z kilku przycisków w zaawansowanym edytorze TinyMCE ale w gruncie rzeczy to i tak nie ma znaczenia bo zawsze jesteśmy w stanie trafić w to samo miejsce a mianowicie do okna Wklej/edytuj obraz, które to okno jest naszym dzisiejszym celem.

Wklej/edytuj obraz

Mamy tutaj trzy karty: Ogólne, Wygląd i Zaawansowane. Wszystkie trzy bywają przydatne choć w różnym stopniu. Część ogólne zawiera informacje podstawowe w części wręcz niezbędne do wyświetlenia ilustracji. Wygląd (dawniej prezentacja) odpowiada za różne mniej lub bardziej magiczne sposoby ustawienia zdjęcia czy dodania mu ramki. Ostatnia zakładka zawiera już bardziej zaawansowane ustawienia, związane głownie z różnymi innymi plikami powiązanymi z ilustracją.

czwartek, 28 października 2010

Maile szablonoweChociaż w mailach się nie powtarzają to jednak wydają się gdzieś wisieć w mojej świadomości jako pytania, które zainteresować mogą większą liczbę osób. Dzisiejsze FAQ nie jest związane z tworzeniem szablonu ale jednemu z pytających tak się wydawało. W swej istocie jednak to pytanie łączy się z edycją wyglądu i cssem czyli nie był wcale na złej drodze ale o tym dokładniej w jednej z następnych notek. Dzisiaj podstawowe pytanie i prosta odpowiedź.

Jeśli mogę prosić, to chciałbym się dowiedzieć, gdzie trzeba podłubać, żeby poprawić wpis z grafiką. W wersji szablonu nad którym pracuję tekst nie "opływa całego obrazka", jedynie pierwszy wers zachodzi na obrazek, co wygląda dość przeciętnie. Zauważyłem, że w nowych szablonach wygląda to już bardziej efektownie, ale nie wiem jak poprawić to u siebie.

Jeżeli mogę liczyć na krótką podpowiedź będę niezmiernie wdzięczny

Jak napisałam już wyżej to nie jest kwestia szablonu, taki efekt możecie uzyskać zarówno w najnowszych szablonach jak i w tych powstałych w początkach istnienia bloksa. Cała sztuczka kryje się w edycji dodawanego zdjęcia. Zakładam, że korzystacie z edytora Tiny MCE (zwykłego zaawansowanego a nie tego z nowymi zdjęciami, w tym drugim nie bardzo można edytować właściwości).

Dodając do notki obraz korzystamy z okna Wklej/edytuj obraz. To jest to miejsce, w którym nadjemy naszej ilustracji tytuł i widzimy jej podgląd. Jest tam kilka kart ale zazwyczaj większość ogranicza się do korzystania tylko z pierwszej a nasza dzisiejsza sztuczka kryje się w drugiej zakładce o nazwie Prezentacja.

Tutaj właśnie możemy wybrać wyrównanie naszego zdjęcia. Aby tekst je opływał powinniśmy zdecydować się na jedną z dwóch ostatnich opcji: Lewy albo Prawy. Wybieramy w ten sposób umiejscowienie naszego zdjęcia: po lewej stronie tekstu albo na prawo od niego.

Więcej o edycji wstawianego do notki obrazu we wpisie: dodawanie obrazu, właściwości 

Ilustrowany przewodnik dla początkujących

poniedziałek, 18 października 2010

Szablon z trzema zdjęciami jest drobny. Prawdopodobnie dla wielu wielbicieli kulinariów maksymalna szerokość elementów w notce (450px) będzie za mała. Ostatnio jednak lubię krótkie linijki tekstu więc i wielkość obrazów ograniczam. Zawsze można duże zdjęcie podlinkować pod jego miniaturę (450px to nie taka mała miniatura).


kulinarny 05 - zdjęcia
kulinarny 05 - zdjęcia


0Etheme - SpokojnyKolorystyka jest stonowana, lekko wypłowiała - inspiracją był stary zeszyt w linie z przepisami mojej mamy. Chyba w każdym domu coś takiego jest. Zazwyczaj jest on pożółkły i mocno poplamiony śladami przeszłych pyszności... z plam i żółtego zrezygnowałam, jest już przepiękny szablon taishy w jesiennych kolorach. Jako temat wybrałam bachanalia stąd też lekko winogronowy wzorek w tle i zdjęcia z kieliszkami w bocznej szpalcie.

Wybór zdjęć to raczej przypadek tak więc jeżeli macie apetyczne zdjęcia potraw z kieliszkiem wina w tle i bylibyście gotowi podzielić się nimi to chętnie zastąpię te w szablonie.

Pozostałych informacji szczegółach szukajcie w notce O szablonie na blogu z szablonem.

niedziela, 10 października 2010

Nie wiem czy to deco czy secesja a może jeszcze coś innego. Miało być lekko złociście jak u Klimta ale całość przyszarzała. Miało być geometrycznie, regularnie lecz z finezją. Miało być art-deco i secesja w jednym ale czy się udało? Sama nie wiem ale efekt mi się podoba. A skąd pomysł? Natrafiłam na wzorek, który użyłam w tle, był niebieski, zdecydowanie bardziej jaskrawy i jasny ale gołym okiem było widać jego potencjał. Przez długi czas nie mogłam dokończyć szablonu bo ornament umieszczony pod notką gdzieś mi się zapodział. Miałam go dużo wcześniej niż wzorek i pojawiło się odwieczne pytanie gdzie też go zapodziałam...


muzyczny 06 - zdjęcia deco
muzyczny 06 - zdjęcia deco


0Etheme - SpokojnySzablon jest na starym kodzie, bazą dla niego jest Spokojny. W css są opisy do najpopularniejszych czarodziejskich skryptów. Na blogu jest notka która opisuje specyfikę szablonu więc po szczegóły odsyłam tam. Maksymalna szerokość elementów w notce to 450px, odnosi się to zarówno do zdjęć jak do filmów. To nie jest zbyt dużo ale zawsze można większą wersję umieścić pod linkiem i wtedy nie ma żadnych ograniczeń co do wielkości. Wklejki pod wąską szpaltę nie powinny być szersze niż 190px a jeżeli chcesz aby elementy tam umieszczone wyglądały jak elementy wąskiej szpalty to możesz wykorzystać klasy tyt i boks. W takim wypadku szerokość elementów nie powinna być większa niż 150px.

 

środa, 06 października 2010

Pamiętacie może nastrojowy szablon iwa_30? Nazywa się Zapisane w nutach a mnie zawsze kojarzy się z blogiem Melodyjnie więc czasami mylę nazwy. Patrząc na moje muzyczne szablony zauważyłam, że nie ma wśród nich takiego eleganckiego, w miarę anonimowego projektu. Coś w niewyróżniającej się kolorystyce, z dużą ilością nut lub innych odniesień muzycznych, bez zbędnego krzyku, melodyjnie.


muzyczny 05 - zdjęcia
muzyczny 05 - zdjęcia


0Etheme - SpokojnySzablon jest na starym kodzie, bazą jest Spokojny. W css są opisy do najpopularniejszych czarodziejskich skryptów. Na blogu jest notka która opisuje specyfikę szablonu więc po szczegóły odsyłam tam. Maksymalna szerokość elementów w notce to 450px, odnosi się to zarówno do zdjęć jak do filmów. To nie jest zbyt dużo ale zawsze można większą wersję umieścić pod linkiem i wtedy nie ma żadnych ograniczeń co do wielkości. Wklejki pod wąską szpaltę nie powinny być szersze niż 190px a jeżeli chcesz aby elementy tam umieszczone wyglądały jak elementy wąskiej szpalty to możesz wykorzystać klasy tyt i boks. W takim wypadku szerokość elementów nie powinna być większa niż 150px.

niedziela, 03 października 2010

Coffeecup red IconTo chyba już ostatnie poprawione szablony. Jest jeszcze kilka których nie dotykałam ale mam już dość poprawiania, takiego hurtowego. Poprawienie czwartego muzycznego sprawiło mi radość ale reszta jest już raczej upierdliwa. Nie chce mi się poprawiać i zmieniać szablonów, które są pisane na starym kodzie, chcę spróbować na serio z nowym a niezbyt wygodnie jest stać nogami na obu brzegach.

muzyczny 01 - zniszczony muzyczny 02 - malinowy muzyczny 03 - niebieski muzyczny 04 - gramofon muzyczny 05 - zdjęcia muzyczny 06 - zdjęcia deco

Coffeecup red Icon została stworzona przez Fast Icon

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...