O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nawet nie wiem od czego zacząć. To oczywiście notka aktualnościowa więc cała masa rzeczy plącze mi się po głowie... Zacznijmy może od tego, że mimo iż w czasie ostatnich trzech miesięcy notki pojawiały się tutaj to jednak nie znaczy, że i ja tutaj byłam. W najlepszym razie mogę powiedzieć, że bywałam. Poprawiałam i publikowałam uprzednio przygotowane wpisy.

Nie czytałam też maili czy komentarzy więc na tym froncie zapanowała głucha cisza. Na maile, które otrzymałam w ciągu ostatnich trzech miesięcy postaram się wkrótce odpisać więc jeżeli ktoś pisał do mnie w maju, czerwcu, lipcu czy sierpniu to jest szansa, że otrzyma odpowiedz na którą wcale już nie czeka. To chyba jedno z ostrzeżeń, które musiałabym wpisać na stronę z zasadami kontaktu: bywa, że ignoruję skrzynkę mailową.

Zmiany na bloksie

Różne rzeczy się zmieniają kilka innych jest planowanych. Jeżeli macie jakieś pomysły, propozycję na zmianę to proponuję odezwać się na forum albo ewentualnie napisać maila do administracji bo rzeczy się zmieniają i niewykluczone, że coś co was irytuje jest możliwe do zmiany i voila przy następnej okazji zostanie zmienione.

Od mojej ostatniej notki aktualnościowej minęło trzy miesiące a wśród bloksowych zmian pojawiły te pożądane i te niezbyt mile widziane.

Reklama

To chyba ta zmiana, która nie jest zbyt mile widziana. Mam jednak nadzieję, że przyniesie oczekiwane rezultaty. Reklama pojawia się na wszystkich bloksowych blogach, które nie są aktualizowane. Aktywni blogerze nie mają się czym przejmować bo wystarczy raz w miesięcu zaktualizować bloga aby uniknąć wyświetlania reklam.

Oczywiście nie jestem tym faktem zachwycona ale generalnie mi nie przeszkadza. Jeżeli zamierzam pisać bloga to reklamy na nim nie będzie, jeżeli zaś zaprzestanę to pozostanie on w formie archiwalno-informacyjnej i prawdopodobnie sama jakieś reklamy podepnę.

Miałam mały moment zawahania gdy pierwszy raz zobaczyłam reklamę na blogu z moim szablonem. Pierwsza reakcja była mocno emocjonalna: ktoś próbuje zarabiać na owocach mojej pracy i do tego jeszcze ją zmienia. Na szczęście szybko mi przeszło no bo jakie znaczenie mają dla mnie te reklamy...

Jedyna kłopotliwa sprawa to fakt, że w niektórych szablonach reklamy powodują szpetne przesuwanie się elementów. Przede wszystkim są to szablony, które mają poziome elementy graficzne w tle dookoła bloga (czyli wszystkie w typie horyzontalnym). W większości wypadków dokonując kilku zmian można to naprawić więc i tym się zajmę kiedyś. Zacznę oczywiście od moich blogów o szablonach bo one również wyglądają jak pokaleczone gdy przez miesiąc nic na nich nie zrobię.

Pozostałe szablony będą sobie z reklamami radzić bez zarzutu. Nie sprawdzałam jeszcze wszystkich (za dużo ich jest) ale te które widziałam reagują na zmianę bardzo naturalnie. Zresztą każdy jest w stanie to zobaczyć bo nie mam zamiaru dodawać co miesiąc aktualizacji na blogach z każdym pojedynczym szablonem.

Subskrypcja via kanał RSS

To zapewne temat, który dla sporej części jest zupełnie obcy. Swego czasu RSS był moją główną metodą pozyskiwania informacji o nowościach na blogach i stronach mnie interesujących. Zebrało się jednak tego tyle, że przestałam nadążać aż w końcu zupełnie zaprzestałam zaglądania do czytnika. RSS to jest czaso-oszczędzacz jak masz czas aby czytać wszystko co Cię interesuje i z niecierpliwością czekać na każdy nowy wpis. Jednocześnie to dobra opcja jeżeli jesteś zainteresowany blogami zarzuconymi - jeżeli kiedykolwiek pojawi się na nich coś nowego to zostaniesz o tym poinformowany nawet jeżeli już zapomniałeś, że taki bloga czytałeś kiedyś.

Zmiana kanału RSS związana była z wyświetlaniem reklam i nie było by z nią żadnego zachodu gdyby nie fakt, że jednak ktoś z tego korzysta. Nikt wcześniej nie uprzedził co będzie zmieniane i nagle okazało się, że nie wszystko działa bez zarzutu. Chyba największy problem był za skryptem Szymona wyświetlającym ostatnie komentarze na stronie głównej bloga. Komentarze szły z kanału RSS, kanał się zmienił, skrypt przestał działać. Szymon sprawnie zadziałał i ten czarodziejski myk znów działa. Trzeba tylko wpisać w polu na dodatki nowy kod.

Maksymalna wielkość pliku

Na stronie dodawania plików do zasobów dalej pisze, że jest to 400MB ale jak informuje Bagienny limit znacznie zwiększono bo do 1.5MB oczywiście nie każdego to zadowoli ale mnie przekonuje twierdzenie, że blox to serwis blogowy a nie przechowujący filmy czy nagrania audio. Z drugiej strony czym się różni video i audio od zwykłych zdjęć. Każdą z tych trzech rzeczy można wykorzystać w treści notki...

Przy każdym poruszeniu tematu wielkości pojedynczego pliku zawsze znajdzie się ktoś kto powie: spoko ale mi się kończy miejsce na pliki. Więc uprzedzając przypomnę, że jeżeli miejsce się kończy to przypomnę, że blox z automatu dodaje go więcej. Nie wiem czy to jest raz na tydzień czy w innych odstępach czasowych i nie wiem ile to ma być ale dostępne miejsce jest zwiększane dla tych co go potrzebują. Niecierpliwi zawsze mogą zgłosić taką potrzebę administratorom.

Ilustracjo-maniakom przypominam, że prawo cytatu czy też dozwolony użytek nie oznacza, że wszystko i zawsze można sobie wkleić na blogu.

Zmiany na moim blogu

W zeszłym miesiącu minęło pięć lat jak prowadzę tego bloga. To był mój limit. Od miesięcy zastanawiałam się jak bardzo rygorystycznie będę się go trzymać... W zasadzie blog wyczerpał się częściowo w momencie wprowadzenia nowego kodu dla szablonów. Długo zastanawiałam się jak mam na to zareagować ale jak zwykle okazało się, że niskie mam ciśnienie i choć często się frustruję to jednak nie mam problemu z przejściem do porządku dziennego.

Efekt jest taki, że aby pisać o szablonach na nowym kodzie założyłam nowego bloga. Szablonów na starym kodzie jest zapewne około 200. Jest to 66 szablonów numerowanych i co najmniej drugie tyle przypisanych do konkretnych tematów. W zależności od nastroju zastanawiam się czy nie ograniczyć tej liczby ale póki co rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zastąpienie przestarzałych szablonów inną kolorystycznie wersją sprawdzonych projektów.

Po miesiącach niezdecydowania uznałam, że najrozsądniej będzie nie ogłaszać żadnego końca bloga czy innych rzeczy w tym typie. Często jest tak, że przez pól roku nie mam ochoty na bloksowanie ale potem do tego wracam więc końca czasowego nie widzę ale widzę koniec tematyczny. Ten blog kręci się wokół szablonów na starym kodzie. Jasne, pojawiają się tu i wpisy na bardziej ogólne tematy ale nie stanowią one rdzenia.

W dalszym ciągu będę kontynuowała poprawiane starych wpisów i uzupełnianie ich treścią nowych. Sukcesywnie będzie się też zmieniał wygląd bloga, pewne elementy się pojawią inne zniknął. W pierwszej kolejności zamierzam schować archiwum co zapowiadałam chyba od początku istnienia bloga. Oczywiście dostęp do chronologicznego archiwum będzie ale raczej w formie listy spisu treści.


Ikonki we wstępie pochodzą w większości ze strony Iconarchive.com, ich autorem jest TheG-Force (Andrés Antonio) i zostały udostępnione na licencji CC Attribution-Share Alike 3.0. Brakujące mi ikonki dorobiłam sobie sama na wzór oryginalnych.

wtorek, 10 lipca 2012

DeBergerac kiedyś, bardzo dawno temu, stworzył rewelacyjne animowane samouczki dla początkujących. Gdy piszę po raz kolejny o jakiejś zmianie zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc wklej kod w polu na dodatki czy nadpisz pliki w zasobach. Stąd też postanowiłam przywołać temat zainicjowany przez DeBergeraca lecz nie w formie filmowej a prostszej, graficznej.

Pliki

Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Dzisiaj niemal banał: dodawanie plików do zasobów bloga. Rzecz fundamentalna nie tylko przy pisaniu bloga ale także przy wprowadzaniu zmian w szablonie. O dodawaniu ilustracji w notkach już pisałam, dzisiaj zajmę się plikami przydatnymi w dokonywaniu zmian w szablonach. Notka jest przesadnie szczegółowa i opisuje tylko bardzo podstawowy etap, któy w skrócie można opisać w jednej linijce:

Edycja bloga -> WPISY -> PLIKI -> Nowy plik

wielbicieli łopatologii stosowanej zapraszam jednak do rozwinięcia.

sobota, 30 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Typography wcześniej nie istniał, na jego miejscu był City Under Heat. Bardzo fajny, jeden z moich ulubionych ale także jeden z najmniej popularnych. W podobnym klimacie jak dawny City są Kultivating czy New Tech Earth więc bez problemu można do któregoś z nich wstawić sobie nagłówek City Under Heat.


top 10 - Typography

Szablon top 10 - Typography, elastyczny,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


Jest to kolejny szablon o zmiennej szerokości, reagującej na dostępną szerokość ekranu. Początkowo były to tylko dwie wersje: pierwsza dla starych przeglądarek i małych ekranów i druga gdy miejsca jest dość aby pojawiła się trzecia kolumna. W ostatniej chwili zdecydowałam się dodać jeszcze jedną wersję aby poluzować jeszcze bardziej szablon. Wszystko tutaj jest bardzo kontrastowe, czarno-białe i jak zwykle nieco inaczej będzie wyglądało na docelowym blogu.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Cups Of Tea w trakcie zmian trochę przejął inicjatywę. Chciałam zmienić sposób wstawienia topu tak aby można go było w dowolnej chwili zastąpić jakimś innym. Wymagało to znacznych zmian w doborze tła na blogu. Nie chciałam kolejnego szablonu z cieniem więc zdecydowałam się na transparentność. Od tego się zaczęło...


top 09 - cups of tea

Szablon top 09 - cups of tea, elastyczny,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -560px- 


Wąska szpalta ma bardzo prosty i uporządkowany wygląd. Top i tła też nie prezentują sobą nic skomplikowanego postanowiłam więc uatrakcyjnić szablon trzecią kolumną. Nie chciałam zwężać i zmniejszać szpalt a zostało za mało miejsca na pełnowymiarową kolumnę więc zdecydowałam się na opcję ze zmienną szerokością. Gdy na ekranie będzie wystarczająco dużo miejsca aby widoczna była cała trzecia kolumna to pojawi się ona symetrycznie po lewej. W przeciwnym razie pozostanie na swoim automatycznym miejscu.

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Drawning Hands nie potrzebował wielu zmian. Poprawiłam jedynie położenie wyszukiwarki aby łatwiej było zmieniać tło. Kształt jest teraz prosty, cień niezależny od tła a tytuł który poprzednio wciśnięty był w prawy górny róg ma teraz tyle miejsca ile potrzebuje.


top 08 - Drawing Hands

Szablon top 08 - Drawing Hands, przyjazny,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -540px-


Nie zmieniałam wielkości, nie zmieniałam czcionki, nie zmieniałam kolorów, nie zmieniałam ozdobników. Tylko ten szukacz i tytuł bloga są w nieco innych miejscach aby było wygodniej korzystać z szablonu. Teraz można zmieniać kolory, top, czcionkę, wzorek w tle i w żaden sposób nie psuje to wyglądu.

czwartek, 14 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. New Tech Earth był popularnym, często oglądanym szablonem. Zazwyczaj plasował się gdzieś w okolicach trzeciego miejsca więc zdecydowałam się go nie zmieniać. Oczywiście pewne uaktualnienia i dodatki było konieczne ale jeżeli nie będę liczyć dodatkowych elementów jak górne menu czy ikonki typu facebook to jedyną zmianą w w wyglądzie jest wzorek w tle. Zawsze był, zawsze był brązowy ale był słabo widoczny więc zrobiłam go na nowo. Reszta bez zmian.


top 07 - New Tech Earth

Szablon top 07 - New Tech Earth, miejski,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -510px-


Największy problem miałam z rozmieszczeniem tych wszystkich dodatkowych górnych menu. W tym szablonie kategorie udawały górne menu więc zagwostką było umieszczeni tam tego dodatkowego. Poza tym to bardzo prosty ale wyrazisty szablon.

wtorek, 12 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. This It How It Feels zawsze był taki kolorowy i oryginalny. Nie był bardzo popularny ale jako jedyny w swoim rodzaju ma zagwarantowane stałe miejsce na mojej liście szablonów. Odświeżanie i uaktualnianie skończyło się dość osobliwie dla tego szablonu. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda zwyczajnie i całkiem podobnie do poprzedniej wersji.


top 06 - This Is How It Feels

Szablon top 06 - This Is How It Feels,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -540px-


Dopiero gdy zaczniesz przyglądać się szczegółom, rzeczom które pisząc bloga uznajesz za oczywiste przekonasz się jak bardzo osobliwy jest to szablon. Jedną z jego cech charakterystycznych był monotypiczny font czyli czcionka udająca krój starej maszyny do pisania (poprzednio było to Courier New). Mimo iż zrezygnowałam z kroju udającego czcionkę starej maszyny w dalszym ciągu pozostawiłam font o stałej szerokości znaku. Jest to teraz stos: Andale Mono, Lucida Console, DejaVu Sans Mono, monospace. Kroje o całkiem współczesnym wyglądzie ale dla równowagi przypisałam im bardzo osobliwe, staroświeckie cechy.

niedziela, 10 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Efemeryczny nie wygląda tak efemerycznie jak by nazwa sugerowała ani tak drobno jak go sobie zaplanowałam. Jak zawsze wszystko zależy od zawartości a zawartość, którą wstawiam dla przykładu to zawsze bardzo dużo liter. Jeżeli chcesz jednak prosty niewielki szablon ale zależy ci na dodatkowej kolumnie to Ephemeral będzie idealnym rozwiązaniem.


top 05 - Ephemeral

Szablon top 05 - Ephemeral, trzyszpaltowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -450px-


Jest jasny, całkiem prosty. Używa czterech wyblakłych kolorów. Jako czcionkę wybrałam mu Corbel w dużym stopniu ale Corbel ma bardzo drobne literki. Szpalty są wąskie i dość ciasno ułożone ale odstępy w pionie mają dodawać szablonowi nieco oddechu w sytuacji gdy, jak na blogu testowym, jest w nim dużo monotonnej treści. Jedynym elementem na który w wąskiej szpalcie użytkownik ma niewielki wpływ jest archiwum. Możesz nie mieć zakładek, nie wyświetlać chmurki tagów czy listy ostatnich wpisów ale archiwum musi być. Otóż nie. W tym szablonie jeżeli jako archiwum wybierzesz listę miesięcy to nie będzie się ona wyświetlać. Ot taki blox myk.

sobota, 09 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Inspiration był ciekawym szablonem, nie całkiem typowym dla mnie ale także nie było w nim nic niezwykłego. Ani najczęściej pobierany, ani najczęściej oglądany... dodatkowo jego popularność malała szybciej niż pozostałych cudzesów. Jego jaskrawa kolorystyka jest u mnie rzadkością więc postanowiłam nie tylko zostawić tą kolorystykę ale także podkreślić ją i wzmocnić. Efekt wyszedł zdecydowanie intensywnie. Szablon jest nietypowy, bardzo różnorodny i charakterystyczny. Nie każdemu przypadnie do gustu ale ma w sobie spory potencjał.


top 04 - Inspiration

Szablon top 04 - Inspiration, pomarańczowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -565px-


Dużo się w nim dzieje ale w rzeczywistości wygląd w dużej mierze zależy od wykorzystanych elementów. Bez dodatkowych menu, bez kontenera z linkami do ostatnio opublikowanych notek szablon będzie wyglądał znacznie spokojniej. Jeżeli wymienisz sobie top i wstawisz tam jedno bądź kilka zdjęć zamiast różnokolorowych maźnięć farbą to uzyskasz zupełnie inny efekt.

piątek, 08 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Kultivating był bardzo popularnym, często oglądanym szablonem. Jego neutralna, naturalna kolorystyka jest świetnym rozwiązaniem ale zawsze czegoś mi w nim brakowało. Wyglądał trochę jak Betsyness tylko z innym nagłówkiem co dawało moim zdaniem niedopracowany efekt. Uaktualniając wprowadziłam drobne zmiany, które sprawiły, że szablon mi zaczął się bardziej podobać.


top 03 - Kultivating

Szablon top 03 - Kultivating, naturalny,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -530px-


Przede wszystkim pozbyłam się gwiazdeczek, które nigdy mi się nie podobały a z jakiegoś powodu uczyniłam je cztery lata temu głównym ozdobnikiem szablonu. W tle dodałam paseczki co ma jeszcze bardziej podkreślać naturalny klimat szablonu. Zmieniłam czcionkę na Constantię (Georgię) aby uzyskać bardziej przyjazny efekt. A w roli ozdobników wykorzystałam paskowane i kropkowane tło pod różnymi etykietami. Efekt ma być odrobinę techniczny ale nie zimny czy niedostępny, szablon przede wszystkim ma sprawiać przyjazne wrażenie.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...