O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...
czwartek, 07 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Betsyness od początku był moim ulubionym cudzesem, cieszył się też sporym powodzeniem. Był to drugi najchętniej pobierany szablon i pierwszy najczęściej odwiedzany, zarówno w czasie całego swojego istnienia jak i tylko w ostatnim roku. Betsyness był dobry więc zdecydowałam się go nie psuć i tylko uaktualnić.


top 02 - Betsyness

Szablon top 02 - Betsyness, fioletowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -540px-


Cień pod blogiem do tej pory był w postaci grafiki w tle. Od teraz jest on dziełem kodu CSS co pozwala bez problemu zmienić kolor tła dookoła bloga albo dodać tam jakiś wzorek. Będzie to szczególnie przydatne jeżeli postanowisz wymienić nagłówek czy kolory szablonu. Betsyness to bardzo ładny szablon i bardzo wygodny do przeprowadzenia zmian dostosowujących szablon do indywidualnych potrzeb.

środa, 06 czerwca 2012

Szablony z cudzym topem robiłam z okazji pierwszych urodzin, zbliżają się piąte a ja zdecydowałam się na ich odświeżenie i uaktualnienie. Niektóre z cudzesów cieszyły się bardzo dużym uznaniem inne były używane rzadko. Jako pierwszy zaistniał The Magic Box. Był całkiem ładny ale ja nie przepadam za cyjanowymi odcieniami niebieskiego więc z chęcią dokonałam zmiany. Dodatkowym powodem był fakt iż szablon ten był najrzadziej pobieranym szablonem, a jego oglądalność znacznie spadła z biegiem czasu.


top 01 - Lucifix

Szablon top 01 - Lucifix, kolorowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px-


Nowy szablon też nie będzie moim ulubieńcem. To nie całkiem moja bajka ale taki nietypowy też się przyda. Polecam go w wersji bez opisu. Pamiętać też należy o tym, że miejsce na tytuł bloga jest ograniczone. Menu na notesie jest częścią oryginalnego projektu ja jedynie zmieniłam je tak aby mogło pełnić swoją funkcję. Wszystkie osobliwości tego szablonu wyjaśniam w dalszej części wpisu.

środa, 16 maja 2012

Chyba muszę się poważnie zabrać za notki o szablonach trzyszpaltowych. Z tego co wiem wszystkie działają tak jak trzeba. Nie jest też raczej problemem to, że używałam bardzo różnych metod na tworzenie trzeciej kolumny - zawsze starałam się choćby wspomnieć jak to jest zrobione. To co w pierwszej kolejności chcę zrobić z trzyszpaltowcami o ujednolicić identyfikatory i klasy jakimi je opisuję. I tyle tytułem wstępu zupełnie nie na temat. Pora na szablon.


08 szablon Glossy, czerwony

Szablon 08 Glossy, czerwony,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- -540px-


Szablon jest z jednej strony oszczędny wyglądowo a z drugiej stylizowany odrobinę na web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem glossy. Miałam wiele wątpliwości tworząc ten szablon, chciałam aby wyglądem przypominał to co było modne pięć lat temu a jednocześnie nadawał się do użycia aktualnie. Myślałam, że to odrobinę aktualności zapewni poszerzenie szablonu ale akurat jego drobność była chyba najbardziej uniwersalnym atutem więc pozbywając się jej musiałam wymyślić coś nowego na zastępstwo.

poniedziałek, 14 maja 2012

Wydawało mi się, że może dwa tygodnie blogowania mi gdzieś uciekły a tu patrzę i ostatni wpis był miesiąc temu. Czy wydarzyło się coś konkretnego? Nie bardzo. Świat mnie niezmiennie zadziwia i to w raczej negatywnym sensie za to ludzie z którymi mam kontakt to bardzo przyjemne istnienia. Czasami więc nie rozumiem jak to możliwe, że ludzie, których znam są tacy sensowni a świat nas otaczający jakby nie nie przez nas tworzony. W perspektywie kilku lat czeka nasz bardzo duża zamiana, wszyscy to głoszą tylko nikt nie mówi co ta rewolucja przyniesie. Chyba zacznę słuchać jakiś jasnowidzów i wróżki (tutaj mam ochotę wstawić jaką emotikonkę złożoną ze znaków interpunkcyjnych ale obiecałam sobie, że choć piszę bardzo swobodnie to żadnych emotsów tu nie będzie).

Notka bardziej sobie a muzom niż na konkretny temat ale takie już są moje aktualności. Będzie odrobinę o mediach, jeszcze mniej konkretnie o platformach blogowych a potem wyliczanka różnych linków.

środa, 11 kwietnia 2012

Stronność szablonu to mocno niejednoznaczna sprawa. W przypadku starego kodu zawsze polecam prawostronne. To nie tyle kwestia wizualnego układu co praktycznych rozwiązań. Na blogu najważniejsza jest treść i to ona powinna ładować się w pierwszej kolejności (w przypadku nowego kodu stronność nie ma znaczenia bo treść zawsze ładuje się tam pierwsza).


41 szablon Times w kolorze indygo zmieniony na prawostronny

Szablon 41 - Times indygo, ze zmienioną stronnością
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px-


Generalnie stronność to kwesta wyboru ale w przypadku starego kodu bardzo ważnym czynnikiem będzie jednak kolejność ładowania się strony i dlatego dzisiaj jeden z moich szablonów lewostronnych zamienię w prawostronny.

Szybka instrukcja dla każdego szablonu.

1. Kopiujemy do schowka kod CSS szablonu, który będziemy zmieniać.

2. Sprawdzamy na jakim szablonie podstawowym zrobiony jest szablon, który zmieniamy i wybieramy jego przeciwieństwo pod względem stronności.

3. Wracamy do edycji CSS i zastępujemy kod znajdujący się w arkuszu tym który chwile temu skopiowaliśmy. Klikamy zapisz i sprawdzamy na oko jakie problemy się pojawiły. Jeżeli szablon jest prosty i nadaje się do łatwej zmiany stronności i wybraliśmy właściwy szablon podstawowy to do zmiany zostały bardzo nieliczne elementy.

4. Poprawiamy odstępy między szpaltami zmieniając odpowiednio wielkość bocznych marginesów (margin) i dopełnień (padding) przy elementach #BlogSzerokaSzpalta, #BlogWazkaSzpalta, #SkomentujWazkaSzpalta.

Gotowe

Ta sama instrukcja zmieni szablon lewostronny na prawostronny jak i prawostronny na lewostronny. Wystarczy tylko odpowiednio podmieniać marginesy i bazowe kody.

Na koniec notki zwyczajowo udostępniam gotowiec. Polecam

wtorek, 20 marca 2012

Ostatnio sporo o szablonach podstawowych piszę. Dla tych których temat nie interesuje mam dobrą i złą wiadomość. Dzisiejsza notka nie jest ostatnią ale następna dotycząca bloksowych szablonów podstawowych na starym kodzie będzie nie dla początkujących a dla zainteresowanych stworzeniem własnego szablonu od podstaw.

Opisałam jak unikać błędów kopiowania, jak je naprawiać i z czego moim zdaniem wynikają. Za każdym razem odwoływałam się do szablonów podstawowych bloksa. Każdy choć raz musiał się na nie natknąć bo jeden z nich wybierał przy zakładaniu bloga. Zapewne także później o te szablony potykałeś się bo nie sposób ich przeoczyć gdy chce się zmienić cokolwiek w wyglądzie bloga.

WYGLĄD - SZABLONY PODSTAWOWE - Wybierz szablon dla Twojego blogu

Dla tych którym co nieco się zapomniało albo potrzebują bardzo dokładnych instrukcji proponuję zapoznanie się z dzisiejszą notką. Reszcie nie będę marnowała czasu i podziękuję jedynie za dzisiejszą wizytę.

środa, 14 marca 2012

Zacznijmy może od wyjaśnienia, że podejrzewam, że te błędy nie występują przy kopiowaniu tylko przy dalszych działaniach związanych z edycją bloga. Wszystko zaraz wyjaśnię w mam nadzieję prosty i zrozumiały sposób. Na początek może wyjaśnijmy, że HTML bloksa poza tym, że dzieli się na nowy i stary kod występuje jeszcze w różnych wariantach. Jedną z rzeczy o których marudzę to to, że kod new_age nie jest taki jednolity jak zapowiadano. W przypadku starego kodu niejednolitość wpisana jest w genezę. Te szablony dodawane były na przestrzeni czasu w sytuacji gdy taki sposób projektowania był na porządku dziennym (układ robiony tabelami zamiast stylami).

ups

Różnice pomiędzy szablonami nazywam bloksowymi układami, opierają się one na kilku cechach więc polecam jako ciekawostkę na początek tabelkę podsumowującą. Te układy w przypadku starego kodu decydują o kształcie szablonu. Kopiując jeden z szablonów użytkownika zasadniczo kopiujesz CSS (arkusz stylów jest na bloksie szablonem). Jeżeli jednak na twoim blogu uprzednio był szablon z innym układem (czyli innym HTML) to ostrożnie bo mogą pojawić się błędy. O tym jak im zapobiec i co zrobić gdy się pojawią wyjaśniam właśnie w poniższej notce. Jest ona rozwinięciem pytania FAQ z poprzedniej notki.

środa, 07 marca 2012

Maile szablonowe

Niektóre pytania powtarzają się regularnie w mailach, na tym blogu i na blogach z szablonami. Dzisiejsze najpopularniejsze jest zwłaszcza na tych ostatnich. Napisałam tutaj kiedyś notkę o tym co zrobić w razie problemów ale zdaje się, że niezbyt skutecznie się wyraziłam więc dzisiaj znacznie uproszczę. Treść tamtej notki już nie istnieje, napisze ją na nowo i wkrótce opublikuję.

przepraszam, że tutaj piszę, ale mam mały problem z szablonem, nie wiem o co chodzi... zmieniając cokolwiek w ustawieniach. nawet literkę w tytule blogu, szablon nagle przeskakuje z lewostronnego na prawostronny, a cały nagłówek znika i muszę pobierać szablon na nowo... Co jest przyczyną. Korzystałam już z szablonu z tego bloga i nic takiego się nie działo..

To jest bardzo dobre pytanie, zadane w bardzo właściwy sposób. Często muszę zgadywać o co chodzi albo dopytywać się co już zostało zrobione w sprawie poradzenia sobie z problemem. Tutaj wszystko jest jasne. W większości pytań na ten temat doradzam ponowne skopiowanie szablonu, tutaj nie muszę bo autorka pytania już napisała, że szablon kopiowała kilku krotnie.

W związku z powyższym odpowiedz na jej pytanie brzmi tak:

Jeżeli kopiowany szablon ma inny HTML niż ten który do tej pory był na blogu to zanim zaczniesz wprowadzać zmiany zaloguj się na nowo do bloksowego konta (wyloguj się i zaloguj ponownie). Dzięki temu nowy HTML będzie miał szansę wczytać się także w ustawieniach. 

Nie mówię tu o różnicy pomiędzy nowym a starym kodem bloksa choć i tu taki problem może wystąpić. Tylko w obrębie starego kodu HTML bloksowych szablonów występują nieznaczne różnie: szpalty umieszczone są po różnych stronach, tytuł zajmuje całą szerokość albo jest umieszczony tylko nad jedną ze szpalt... To są rzeczy, które nazywam bloksowymi układami. Jeżeli więc używasz szablonu prawostronnego a kopiujesz lewostronny to poza kodem CSS musi zmienić się także HTML. Nie zawsze te różnice kodu są wyraźnie widoczne więc dla bezpieczeństwa po skopiowaniu szablonu zawsze się wyloguj.

Pisząc o wprowadzanych zmianach mam na myśli wszelkie zmiany w edycji bloga, nie tylko zmiany w szablonie. Zmieniony szablon po skopiowaniu od razu jest widoczny na blogu ale nie jest wczytany w edycji ustawień bloga a więc gdy cokolwiek zmieniasz klikając ok sprawiasz, że na blogu wraca stary HTML bo on jest jeszcze w edycji i to zmiany w nim akceptujesz.

Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób to wyjaśniłam, więcej o nie całkiem właściwych skutkach skopiowania szablonu napiszę w notce: Błędy występujące po skopiowaniu szablonu


Notki na powiązane tematy

środa, 29 lutego 2012

HTML podręcznikZnaczniki budują strony internetowe. Oczywiście strona nie musi być napisana w języku HTML, są liczne inne sposoby ale z punku widzenia tego blogu nieistotne. Tak się składa, że bloksowe blogi posługują się językiem XHTML. Wystarczy zajrzeć do źródła strony i tam zaraz na początku będą informacje o typie dokumentu. Bloksy to XHTML.

Znaczniki układają treść w odpowiednie formy, mówią one przeglądarce jaki to rodzaj treści tak aby mogła ona zdecydować o sposobie wyświetlania. Najprościej wyjaśnić to na podstawie ilustracji czy linku. Kontynuując temat z poprzedniej podręcznikowej notki dzisiaj przejdę do bardziej konkretnego przykładu i opiszę co nieco jeden ze znaczników: odnośnik.

Znacznik linku, budowa, atrybuty, możliwości opisu wyglądu

Linki to okna naszego HTMLowego domku. Pozwalają one zobaczyć coś więcej, rozszerzyć nieco temat i powiązać go z innymi elementami w sieci. Odpowiednikiem linków w wersji papierowej są przypisy. W najlepszym razie są one na tej samej stronie co treść do której są przypisane i od razu można podejrzeć ogólny kierunek w którym przypis ma nas prowadzić. Zazwyczaj jednak nie zawierają rozszerzającej treści tylko informują, że ona istnieje i znajduje się w określonej pozycji książkowej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej musisz zacząć od znalezienia następnej książki. W Internecie jest dużo łatwiej wystarczy kliknąć. I na tym właśnie moim zdaniem polega cała magia użyteczności linków.

W dzisiejszej notce opiszę budowę znacznika linku, które jego części są niezbędne, które mile widziane i całkiem przydatne a które to raczej osobliwość. Te części to oczywiście atrybuty ale o tym wiesz już z poprzedniej notki.

środa, 22 lutego 2012

Kolejna nowość i ciekawostka z zasobów specyfikacji CSS3, moduł tła i ramek. Tym razem będzie to cień. Nie planowałam tak dokładnie i po kolei opisywać tego modułu ale akurat tak się złożyło więc nie ma co się sprzeciwiać skoro wychodzi naturalnie.

box-shadow

Domyślnie mówiąc cień chodzi nam o cień zewnętrzny i tak też ta cecha jest interpretowana można jednak dodawać także cień wewnętrzny, który odpowiednio spreparowany może dawać wrażenie, że element jest zagłębiony. Bardzo rozmyty cień wewnętrzny da natomiast wrażenie gradientu na krańcach elementu. Cień to tylko możliwość i w zależności od twojej wyobraźni możesz go wykorzystać do wielu różnych celów. Dzisiejsza notka powie ci, które wartości odpowiedzialne są za jakie zmiany tej cechy.

W dalszej części notki opisuję także prefiksy czyli przeglądarkowy myk, który pozwala wykorzystać cechę nawet jeżeli przeglądarka jest stara. Na koniec dodaję kilka przykładów z życia wziętych, nic radykalnego bo zazwyczaj nie chcę opierać całego wyglądu na cesze, która jest stosunkowo nowa a przez to nie do końca dostępna dla wszystkich oglądających szablon.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...