O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...

varia, czyli na różne tematy

niedziela, 01 stycznia 2012

Niejednokrotnie pisałam o zmianach w szablonie poprzez zastępowanie. Proponowałam aby zastępować grafiki własnymi zdjęciami, wybrane przeze mnie kroje ulubionymi czcionkami czy kolory zmieniać na bardziej odpowiadające własnemu gustowi. Wszystko to łatwo się mówi ale jak człowiek staje w obliczu wielu linijek kodu, których w żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć to jest to bardzo zniechęcające.

Nawet jeżeli zdecydujesz się na zmiany to cały arkusz do przejrzenia, linijka po linijce nie jest przyjemną perspektywą. Oczywiście można zaufać własnemu wzrokowi i spostrzegawczości ale wydaje mi się, że może to przynieść nie zawsze kompletne rezultaty. Szczególnie jeżeli początkowo nie używasz często jakiegoś elementu - nie zauważysz, że pominąłeś to miejsce w zmianach.

Ctrl+F

Dlatego bozia kazała programistom wymyślić wyszukiwarki. Każda przeglądarka ma takową. To nie jest wujek Google ani żaden inny Bing, mam na myśli wewnętrzną wyszukiwarkę przeglądarki dostępną najczęściej po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl i F. Wyszukiwarka przeglądarkowa nie przeszukuje całego Internetu, sprawdza tylko i aż aktualnie otwartą stronę. Takie rozwiązanie świetnie się przyda gdy wiemy, że na stronie na pewno jest szukana przez nas informacja ale tekst jest bardzo rozbudowany i trudno nam ją odnaleźć. W takiej sytuacji otwieramy wyszukiwarkę, wpisujemy frazę i voila. Szukajka nie tylko przewinie nam stronę do odpowiedniego miejsca ale i podświetli kolorem szukaną frazę.

Każda przeglądarka będzie miała własną wyszukiwarkę. W większości wypadków otworzy się ona po kliknięciu Ctrl + F i wyświetli w oknie przeglądarki, w górnej albo dolnej jej części.

piątek, 06 lutego 2009

Lubię kalendarze na pulpit. Raczej trudno sensownie mi wyjaśnić dlaczego bo w gruncie rzeczy są bardzo mało użyteczne… ale są ładne więc nie będę wnikać w przyczyny mojej sympatii. Lutowe kalendarze obrodziły na Smashing Magazine w liczbie siedemdziesięciu. Spora ich część, jak można by się tego spodziewać, nawiązywała do najbardziej popularnego lutowego „święta” czyli walentynek. Ssceptyczna wobec ton różu i czerwoności w kształcie serduszek nie oparłam się jednak kilku sympatyczniejszym pomysłom. Dzisiaj więc w formie ciekawostki polecam dziewięć walentynkowych kalendarzy ze Smashing Magazine.

28 Days by K. RuttenMended heart by Aaron L. Valentine’s Day febrUary
by Jonathan Haggard
28days
Mended
febrUary
I Love You More than My Laptop by Ronald Bien PunlaMy Valentine by Eloise HaLove Knows No Boundaries by Vlad Gerasimov
Laptop
Valentine
Boundaries
The Heart Month
by Ana Fernandes
Love by Travis PersonRetro Wash by William Law
Month
Love
Retro

Dużo ciekawsze wydają sie jednak tapety bardziej uniwersalne, pasujące w zasadzie do dowolnego miesiąca.

Z odrobiną chińskiej kaligrafii, z ekologicznym przesłaniem, z designerskim humorem a la #wstydliwewyznania, dla miłośników kotów, minimalizmu czy starych fotografii - polecam.

Calligraphy by David SutoyoThe Trees by Kasra Safavinia
calligraphytrees
Comic Sans by Håvard BergersenCats by Jana Jelovac
comic_sanscats
Minimal Month by Tom JohnsonTormentas by Seth Nickeson
minimaltormentas
niedziela, 15 czerwca 2008

Dzisiaj w zasadzie o dwóch rzeczach. Postaram się szybko i treściwie.

golden_ratio

Boska proporcja

Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej to oczywiście polecam google. Zakładam, że każdy, choćby w minimalnym stopniu, jest choć trochę zorientowany w temacie. Nawet jeżeli nie uważacie matematyki za królową nauk to boska proporcja jest dość popularnym pojęciem (dla przykładu choćby Kod Leonarda da Vinci Dana Browna i wielokrotnie pojawiająca się tam liczba fi).

Czym więc jest to złote cięcie? Najprościej ujmując proporcja pomiędzy dwoma elementami o wartości 1.618033988749895 (≈ 1.618). Można ją wykorzystać przy planowaniu proporcji poszczególnych elementów bloga. W tym celu dla tych którym liczenie nie sprawia przyjemności polecam Golden Ratio Calculator.

Choć w projektowaniu boska proporcja jest przydatną rzeczą to nie wszystko musi być wg niej określane. Przykładowo 1.6 to w przypadku bloxowych szpalt nie najlepsze rozwiązanie choć przy odpowiednich rozwiązaniach z kolorystyką tła rzecz powinna prezentować się znakomicie. Najważniejsza jest jednak sama idea proporcjonalności, czy to będzie boska proporcja czy też przykładowo 1.9 ma już mniejsze znaczenie. Proporcje są ważne, harmonia jest ważna, rytm jest ważny… dzięki temu można osiągnąć bardzo estetyczne efekty.

Żródła:

 • Smashing Magazine: Applying Divine Proportion To Your Web Designs
 • Mark Boulton: Design and the Divine Proportion

Blox_nowosci

Druga rzecz jest znacznie bardziej przyziemna. W nocy z piątku na sobotę (6/7.06) blox był chwilowo niedostępny w związku z wprowadzanymi zmianami. Zmiany nie były spektakularnie wielkie więc łatwo je przeoczyć (zwarzywszy, że olsowa notka z listą zmian wisiała na bloxowej głównej tylko pół dnia). Lista zmian:

 • obrazki w rss
 • włączanie/wyłączanie komentarzy dla każdego wpisu
 • link "poprzedni blog"
 • więcej miejsca na CSS
 • potwierdzenie usuwania notki

Czyli nic co mogłoby wywoływać niepokój bądź powodować problemy.

 • obrazki w rss – fajnie ale ja i tak czytam na blogach; rssów używam tylko aby się dowiedzieć czy jest coś nowego
 • włączanie/wyłączanie komentarzy dla każdego wpisu – były prośby na forum to je spełniono – to miło
 • link "poprzedni blog" – bardzo fajnie choć dawno nie skakałam po bloxie; teraz podróż do początku też będzie możliwa ;)

I w zasadzie druga rzecz wersja b. Również dotyczy zmian bloxowych ale jak domyślam się czasowych. Blox ma zapewne jakąś umowę z Plusem odnośnie akcji 36.6. Efektem tej współpracy jest jakiś konkurs który wśród warunków ma umieszczenie na blogu szablonu 36i6 i dodanie bloga do katalogu w kategorii 36i6.

Mam nadzieję, że część efektów jest jedynie tymczasowa

 • ze strony z szablonami wypadły Rin i Connections
 • zniknęła z katalogu kategoria motoryzacja (możesz dodać swojego bloga do tej kategorii ale na liście katalogu jej nie ma)
 • i drobna zmiana niejasna: nawet nowego bloga możesz dodać do katalogu choć w dalszym ciagu pod listą istnieje komunikat o trzech miesiącach blogowania.

(myślałam, że dzisiaj wcale nie napiszę bo wolę popracować nad szablonem, poczytać blogi niż samej pisać ale cotygodniowy niedzielny wpis traktuję jako zwyczaj)

niedziela, 01 czerwca 2008

Dzisiaj bez nadmiernej ilości słów. O akcji Firefoksa można sobie poczytać w różnych innych miejscach... Tutaj tylko podkreślę, że jest to akcja marketingowa, moim zdaniem bardzo fajna, ale jej głównym celem jest rozgłos. Jako stała użytkowniczka liska dodaję i ja swój głos a gdy nadejdzie wielki Dzień kliknę w przycisk POBIERZ. Bicie rekordu Guinnessa nie jest w moim odczuciu fantastycznym rodzajem zabawy ale jest to zabawa popularna i jeżeli choć do kilku użytkowników IE6 dotrze radosna nowina i zmienią przeglądarkę na Firefoxa, Operę czy Safari to ja jestem jak najbardziej za taką akcją.

Download Day - Polish

Na koniec wypada się jedynie zastanowić dlaczego ktoś używa IE6. Nawet jeżeli jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia do IE to dlaczego nie IE7. Czy to jest problem braku informacji czy tez może chodzić o coś innego… bo ja nie rozumiem.

PS. Poland becomes first country (except US) to reach 10,000 pledges
niedziela, 30 marca 2008

Poprzednio było o wyszukiwarkach, blogu seo.blox.pl i o popularnych słowach kluczowych. Dzisiaj mały dodatek do poprzedniego wpisu czyli popularne frazy po których google skieruje cię na ten blog.

Oczywiście wśród najpopularniejszych słów czołowe miejsca zajmują: szablon, szablony, bloga, blox. To nie dziwi wcale, bardzo często używam w notkach tych słów ale przejedzmy do konkretów, zamiast przyglądać się pojedynczym słowom weźmy pod uwagę całe frazy. Najpopularniejszą jest świąteczne szablony. O ile chodzi wam o szablony na bloga w serwisie blox to nie ma problemu, zdarzyło mi się popełnić bożonarodzeniowe szablony. Jeżeli jednak szukacie szablonów papierowych, do wydruku, aby np. wyciąć sobie śnieżynkę czy renifera to przykro mi ale tu ich nie znajdziecie. Podobny problem wystąpi jeżeli szukacie szablonów związanych z innymi świętami niż Boże Narodzenie.

Następne pozycje w hierarchii fraz zajmują sformułowania związane z czcionkami. Jakie czcionki na bloga? Ozdobne a może szeryfowe czcionki? Najlepiej ocenić na przykładzie zerknijcie więc na rodziny czcionek.

Często pytacie się też o favikonkę. Jeżeli chodzi wam wyłącznie o bloxa to wystarczy mój wpis. Jeżeli jednak z bloxem niewiele macie wspólnego to potrzebujecie dokładniejszych informacji więc odsyłam do wyjaśnień Eskeya.

Pytacie też o konkretne szablony. Poza świątecznymi największym zainteresowaniem cieszą się szablony piłkarskie i coś czuję, że zainteresowanie będzie rosło. Często wpisujecie też „po zielonej trawie piłka goni” zapewne chodzi wam o tekst tej piosenki, krórki jest więc proszę bardzo:

"... Po zielonej trawie piłka goni,
albo my wygramy, albo oni
Albo będzie dobrze, albo bedzie źle
piłka jest okrągła, a bramki są dwie ..."

Wracając jednak do szablonów to poza świątecznymi i piłkarskimi najczęściej szukacie dość ogólnie szablonów na blox a dopiero w następnej kolejności precyzujecie swoje wymagania: różowe, zielone, czerwone, niebieskie. Często pytacie się też o obrazki na bloga – przykro mi niezmiernie ale nie wykonuję takich dzieł i nie dysponuję linkami do wykonawców. Jeżeli jednak chodzi o tła do blogów to mimo iż nie mam własnych zasobów w tej dziedzinie to polecam w np. na stronie deviantART albo flickr wpisać słowo pattern może zainteresuje was to co tam wyskoczy.

Często pytacie się też o rzeczy wiązane z blogiem, przykładowo poza czcionkami i favikonką pytacie się o zakładki, o kolory, o justowanie tekstu, o ikonki.

Ogromnie mi miło, że interesuje was też moja skromna osoba i wpisujecie w wyszukiwarkę katemac. Polecam też szukanie pod kate_mac i kate-mac. Nie zawsze wybrany przeze mnie login jest wolny. Gdybyście jednak poszukiwali dokładniejszych informacji to proponuję kontakt na maila, rzecz dużo pewniejsza.

Najbardziej zastanawiające jest, że blisko jeden procent szukających trafia tu po wpisaniu w wyszukiwarkę litery t. Dlaczego akurat t? Nie mam pojęcia.

Do moich ulubionych zapytań należą jednak te trzy (znalezione już jakiś czas temu):

 • jak sie zachować gdy kobieta pierwsza proponuje kawe facetowi
 • teksty które pobudzą faceta
 • napis wyświetlany przez kobiete
piątek, 28 marca 2008

Klikacie może czasem w linki które polecam w zakładkach? Mam nadzieję, że mimo wszystko tak. Staram się polecać przede wszystkim to czym sama się w danej chwili interesuję ale poza folderem polecającym warto zwrócić też czasami uwagę na zakładki polecające inne blogi. Dzisiaj postanowiłam przywołać taki inny blog.

Seo.blox.pl Maćka Woźniaka to jak sama nazwa mówi blog o wyszukiwarkach, o pozycjonowaniu stron internetowych. Temat popularny i często opisywany. Zapewne spora część blogerów w pewnym momencie zastanawia się co zrobić aby zwiększyć popularność swojego bloga. O ile liczba czytelników zależy przede wszystkim od zawartości bloga to liczba odwiedzających ma z wyszukiwarkami związek bezpośredni (bo chociaż najprawdopodobniej każdy czytelnik to odwiedzający to nie każdy odwiedzający to czytelnik). Aby zdobyć czytelników trzeba najpierw dać się znaleźć i tutaj właśnie pełne pole do popisu ma SEO. I chociaż na blogu seo.blox.pl nie znajdziesz magicznego przepisu na wyszukiwarkowy sukces to można znaleźć tam sporo ciekawych informacji dotyczących wyszukiwarek i ich użytkowników. Jak, czego i dlaczego szukamy przez wyszukiwarki?

SEO i tajemniczy algorytm Google to jednak zbyt poważny i skomplikowany temat jak na ciekawostkę. Na seo.blox.pl znalazłam jednak sympatyczną zabawę: Sprawdź czego szukają Internauci. Zasady są proste, spośród dwóch słów wybierz to które jest popularniejsze. Słowo, nie idea której dotyczy, bo chociaż o pogodzie rozmawia się często to ilu z was pytało się Googla czy będzie dzisiaj wiało?

I jak poszło?

sobota, 01 marca 2008

Ostatnio moja uwaga dość często kieruje się w stronę znaku graficznego określanego mianem loga. Kilka dni temu przeglądałam archiwum pewnego interesującego bloga. Archiwum nie przygniata objętością (autor bloguje dość nieregularnie) więc bez oporów mogę polecić poczytanie i pooglądanie sobie zawartości „by the way”. Tematyka oczywiście dotyczy designu. Zachęcam, polecam etc.

Dzisiaj zdecydowałam się popełnić notkę o logo ponieważ po pierwsze dawno nie pisałam w kategorii ciekawostki a nowe szablony, przewidziane na niedzielę, są już gotowe więc czemu by nie popełnić drobnego wpisu o logo…

Sony_Ericsson_logo Sony_Ericsson_logo Sony_Ericsson_logo

Dobre logo

Jacek Opaluch we wpisie "Jak zaprojektować dobre logo, czyli dobry, zły i brzydki." podaje pięć zasad projektowania dobrego logo

 1. Logo musi się wyróżniać
 2. Logo musi być praktyczne
 3. Logo musi być proste
 4. Logo musi być bezpośrednie
 5. Logo musi nieść ze sobą jeden przekaz

Dlaczego musi? Bo dobre logo określają następujące cechy: unikalność, pomysł, wykonanie, ponadczasowość, brak zbędnego gadżeciarstwa, adaptowalność, skalowalność.

Pojawia się jednak pytanie czy logo musi coś znaczyć? W brew pozorom nie musi. Początkowo logo dotyczyło produktu i z nim było związane teraz marka a przez to i logo skupia się przede wszystkim na sobie samej. Nie musi znaczyć nic konkretnego. Musi po prostu być… być na stałe… w naszej świadomości.

Ewolucja znaków graficznych

www.neatorama.com via www.alexbuga.com

logo-microsoft

Warto więc może zerknąć na pierwotne znaki graficzne znanych marek. Loga znanych marek są powszechne i chyba każdy się z nimi zetknął, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak więlką ewolucję potrafi przejść taki znak. Czy wiedzieliście, że pierwotnym znakiem Apple był Isaac Newton pod jabłonią? Albo, że pierwszym logo Nokii była ryba?

logo-apple

 

Zobacz więcej:
 • Neatorama: The Evolution of Tech Companies’ Logos
 • Jacek Opaluch: Jak zaprojektować dobre logo, czyli dobry, zły i brzydki.
 • LogoBlog: 5 Characteristics of a Highly Successful Logo
 • LogoBlog: Things to consider in designing a logo
 • Jacek Opaluch: Sprzedajemy lepsze życia, czyli logo w społeczeństwie postprodukcyjnym.
 • Paweł Tkaczyk: Marka to wizerunek, a nie logo!
 • LogoBlog: Design Inspiration: 56 Most Creative Logos
 • LogoBlog: Famous Logos
IBM - Paul Rand
niedziela, 20 stycznia 2008

Czyż on nie jest słodki?

 Nie rań Sieci

Kto jest się w stanie oprzeć tak uroczemu liskowi?

 

Dzisiaj nie będzie szablonów. Dzisiaj będzie królować literka P.

 • P jak propaganda
 • P jak promocja
 • P jak przeglądarka
 • P jak pobierz za darmo Firefoxa
sobota, 24 listopada 2007

O delicjach napisano już tak wiele, że zastanawiałam się czy w ogóle jest sens abym i ja o tym wspominała. Jest to jednak ciekawy sposób „zakładkowania” a więc i ja zabiorę w tym temacie głos.

Co to są delicje?

Del.icio.us to rodzaj narzędzia do tworzenia zakładek, kolekcji ulubionych. Serwis nie jest nowością, pojawił się w 2003 roku i był sytematycznie rozwijany.

Różne rodzaje zakładek

O zaletach del.icio.us i innych tego typu serwisów można wiele napisać. Jest wiele możliwości używania del.icio.us i właśnie od specyfiki używania będą zależały zalety.

Zakładki w przeglądarce

Zalety:

 • jest prosty,
 • powszechny,
 • przyzwyczailiśmy się do niego

Wady:

 • zakładki gromadzone są w tej jednej konkretnej przeglądarce zainstalowanej na konkretnym komputerze, nie masz dostępu do ulubionych liknków poza swoją przeglądarką;
 • linki katalogować można jedynie poprzez tworzenie folderów i podfolderów i grupowanie w nich linków;
 • łatwo stracić panowanie nad własną kolekcją zakładek a odnalezienie jakiegoś starocia w tej otchłani jest niemal niemożliwe.

Zakładki na blogu

Zalety:

 • są jak najbardziej „social”, ogólnodostępne (oczywiście jeżeli twój blog/strona internetowa nie jest zastrzeżona jedynie dla wybranej grupy użytkowników);
 • masz do nich dostęp w każdym momencie, wystarczy że wejdziesz na swoją stronę;

Wady:

 • musisz mieć bloga/stronę internetową;
 • umieszczenie zbyt dużej liczby zakładek na blogu obniży jego funkcjonalność;
 • podobnie jak w przypadku zakładek przegladarkowych istniej jedynie możliwość przypisania zakładki do folderu;

Zakładki na del.icio.us (lub innym tego typu serwisie)

Wady:

 • trudno określić, po dość krótkim okresie użytkowania jestem już zadeklarowaną zwolenniczką social bookmarking;
 • z całą pewnością wadą będzie możliwość stracenia kontroli nad liczbą linków ale to jest taka generalna wada gromadzenia linków;
 • serwis jest w języku angielskim ale jak napisał Paweł Lipiec „poziom znajomości angielskiego do obsługi delicji jest taki, że nawet sznurówka z lewego trampka może go osiągnąć” tak więc to nie problem

Zalety:

 • odnośniki przypisywane są do słów-kluczy (tagów); można przypisać określony link do dowolnej liczby tagów;
 • jeżeli komuś nie odpowiada taka forma porządkowania zakładek i woli tradycyjne foldery-kategorie to nie ma problemu tagi można stosować dokładnie w ten sam sposób co foldery-kategorie;
 • Tagi można grupować przypisując je określonym kategoriom (folderom);
 • gdy stracisz kontrolę nad liczbą linków łatwiej będzie ci znaleźć określony odnośnik szukając po Tagach niż po przeglądarkowych folderach;
 • nie musisz prowadzić bloga/strony internetowej;
 • jeżeli jesteś użytkownikiem FF to w zasadzie dziwię się dlaczego jeszcze nie masz konta na delicjach (przy okazji zakładania konta zalecane jest zainstalowanie FF wtyczki która z prostego uczyni banalne), jeżeli korzystasz z IE albo Opery to nie martw się mimo iż twoja przeglądarka cię nie wyręczy to to co będziesz musiał zrobić aby wygodnie korzystać z konta nie jest skomplikowane;

Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmiku będziecie mieli ochotę spróbować sami. Jeżeli tak jest to proponuję skorzystać z instrukcji jak założyć konto. Nie jest to trudne.

Jeżli prowadzicie bloga na bloxie i brakuje wam możliwości przypisania wpisu do więcej niż jednej kategorii to delicje są wam jak najbardziej potrzebne. Należy pamiętać, że administracja deklaruje możliwość takiej funkcjonalności ale próby uzyskania jakichkolwiek informacji o starcie takiej funkcjonalności kończą się niepowodzeniem. Na eksperymentach informatycznych można znaleźć jednak proste wyjaśnienia jak sobie poradzić z wykorzystanie del.icio.us do tagowania wpisów.

piątek, 23 listopada 2007

Dzisiaj kilka ciekawych linków do stron gdzie można znaleźć fajne ikony. Nie wszystkie są darmowe i nie wszystkie posiadają wersję png czy gif więc nie wszystkie można użyć jako favikony na bloxie. Ale może nadeszła pora na zmianę ikon pulpitowych? Zachęcam do obejrzenia i przemyślenia sprawy.

Icon Archive

www.iconarchive.com
icons by Roke

Yellow Icon

yellowicon.com
icons by YellowIcon

IconBuffet

www.iconbuffet.com
icons by IconBuffet

Iconka.com

www.iconka.com
icons by iconka

Flameia Design – Icons

www.flameia.com
icons by flameia

Vista icons

www.iconshock.com

icons by VistaIcons

To tylko kilka przykładowych stron. Zazwyczaj autorzy ikon zezwalają na prywatne wykorzystywanie ich pracy, a w razie upublicznienia ikon wymagany jest odpowiedni odnośnik.

Miłej zabawy

Dla ciekawskich filmik o tym jak profesjonalista robi ikony » zobacz

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...