O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...

o bloksowaniu

sobota, 27 października 2012

Maile szablonowe

Dzisiejsze pytanie się zdarza. Nie jest ono bardzo częste ale wystarczająco bym mogła powiedzieć, że się powtarza. Odpowiedz nie ma nic wspólnego z szablonem, a w każdym bądź razie z jakimkolwiek szablonem użytkowników. Jeżeli coś nie jest linkiem to nie mogę poprzez CSS sprawić, że się nim stanie.

Witam, korzystam z szablonu Times New Roman i mam takie pytanie: jak sprawić, żeby tytuł notki wyświetlanej na gównej stronie bloga można było kliknąć i znaleźć się na stronie poświęconej wyłącznie tej notce (tak jak to jest u Ciebie i chyba na wszystkich blogach)??

Zacznijmy od odpowiedzi. Jeszcze raz powtórzę: to nie o szablon chodzi tylko o ustawienia własne. Przejdź do edycji bloga, wybierz zakładkę WYGLĄD, następnie przejdź do ostatniej części: POZOSTAŁE i zaznacz Tak przy zdaniu Optymalizuj szablon pod wyszukiwarki.

edycja blogu -> WYGLĄD -> POZOSTAŁE -> Optymalizuj szablon pod wyszukiwarki

Teraz małe wyjaśnienia. Kiedyś bloksy nie miały linkujących tytułów notek. Żaden z blogów nie miał. Dopiero przy okazji nieco większych zmian w kodach HTML dodano do tytułów notek linki. Ta partia zmian nazywana była zmianami SEO. Jej głównym elementem było dodanie znaczników nagłówków tak aby treść bloga zyskała czytelną hierarchię.

Pozostałe ustawienia - optymalizacja - dodatkowe wyjaśnienia

Problem polega na tym, że jest to rzecz istotna dla kogoś, kto interesuje się tym, jak jego blog jest zbudowany i dlaczego właśnie tak. Dla większości laików liczy się tylko to co widać gołym okiem czyli de facto linkujący tytuł notek. Dlatego niewielki opis, wyświetlający się po najechaniu kursorem na pytajnik obok zdania Optymalizuj szablon wyszukiwarki trudno nazwać wystarczającą wskazówką.

Lepiej już chyba sprawdziłoby się zatytułowanie tego elementu: Czy tytuł notki ma być linkiem (i inne)? Bo powiedzcie mi, kto z was specjalnie szukałby opcji dodania lepiej indeksowanych tagów html do własnego bloga? Już nawet hasło pod wyszukiwarki, niby trochę lepsze ale jednak grożące zmianą w wyglądzie szablonu będzie wręcz zakrywało swoją siłą fragment o linkujących tytułach wpisów.

PS. Na nowym kodzie oczywiście żadnych zmian SEO nie było po powstał później


Notki na podobne bądź powiązane tematy:

wtorek, 10 lipca 2012

DeBergerac kiedyś, bardzo dawno temu, stworzył rewelacyjne animowane samouczki dla początkujących. Gdy piszę po raz kolejny o jakiejś zmianie zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc wklej kod w polu na dodatki czy nadpisz pliki w zasobach. Stąd też postanowiłam przywołać temat zainicjowany przez DeBergeraca lecz nie w formie filmowej a prostszej, graficznej.

Pliki

Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Dzisiaj niemal banał: dodawanie plików do zasobów bloga. Rzecz fundamentalna nie tylko przy pisaniu bloga ale także przy wprowadzaniu zmian w szablonie. O dodawaniu ilustracji w notkach już pisałam, dzisiaj zajmę się plikami przydatnymi w dokonywaniu zmian w szablonach. Notka jest przesadnie szczegółowa i opisuje tylko bardzo podstawowy etap, któy w skrócie można opisać w jednej linijce:

Edycja bloga -> WPISY -> PLIKI -> Nowy plik

wielbicieli łopatologii stosowanej zapraszam jednak do rozwinięcia.

wtorek, 20 marca 2012

Ostatnio sporo o szablonach podstawowych piszę. Dla tych których temat nie interesuje mam dobrą i złą wiadomość. Dzisiejsza notka nie jest ostatnią ale następna dotycząca bloksowych szablonów podstawowych na starym kodzie będzie nie dla początkujących a dla zainteresowanych stworzeniem własnego szablonu od podstaw.

Opisałam jak unikać błędów kopiowania, jak je naprawiać i z czego moim zdaniem wynikają. Za każdym razem odwoływałam się do szablonów podstawowych bloksa. Każdy choć raz musiał się na nie natknąć bo jeden z nich wybierał przy zakładaniu bloga. Zapewne także później o te szablony potykałeś się bo nie sposób ich przeoczyć gdy chce się zmienić cokolwiek w wyglądzie bloga.

WYGLĄD - SZABLONY PODSTAWOWE - Wybierz szablon dla Twojego blogu

Dla tych którym co nieco się zapomniało albo potrzebują bardzo dokładnych instrukcji proponuję zapoznanie się z dzisiejszą notką. Reszcie nie będę marnowała czasu i podziękuję jedynie za dzisiejszą wizytę.

środa, 14 marca 2012

Zacznijmy może od wyjaśnienia, że podejrzewam, że te błędy nie występują przy kopiowaniu tylko przy dalszych działaniach związanych z edycją bloga. Wszystko zaraz wyjaśnię w mam nadzieję prosty i zrozumiały sposób. Na początek może wyjaśnijmy, że HTML bloksa poza tym, że dzieli się na nowy i stary kod występuje jeszcze w różnych wariantach. Jedną z rzeczy o których marudzę to to, że kod new_age nie jest taki jednolity jak zapowiadano. W przypadku starego kodu niejednolitość wpisana jest w genezę. Te szablony dodawane były na przestrzeni czasu w sytuacji gdy taki sposób projektowania był na porządku dziennym (układ robiony tabelami zamiast stylami).

ups

Różnice pomiędzy szablonami nazywam bloksowymi układami, opierają się one na kilku cechach więc polecam jako ciekawostkę na początek tabelkę podsumowującą. Te układy w przypadku starego kodu decydują o kształcie szablonu. Kopiując jeden z szablonów użytkownika zasadniczo kopiujesz CSS (arkusz stylów jest na bloksie szablonem). Jeżeli jednak na twoim blogu uprzednio był szablon z innym układem (czyli innym HTML) to ostrożnie bo mogą pojawić się błędy. O tym jak im zapobiec i co zrobić gdy się pojawią wyjaśniam właśnie w poniższej notce. Jest ona rozwinięciem pytania FAQ z poprzedniej notki.

środa, 07 marca 2012

Maile szablonowe

Niektóre pytania powtarzają się regularnie w mailach, na tym blogu i na blogach z szablonami. Dzisiejsze najpopularniejsze jest zwłaszcza na tych ostatnich. Napisałam tutaj kiedyś notkę o tym co zrobić w razie problemów ale zdaje się, że niezbyt skutecznie się wyraziłam więc dzisiaj znacznie uproszczę. Treść tamtej notki już nie istnieje, napisze ją na nowo i wkrótce opublikuję.

przepraszam, że tutaj piszę, ale mam mały problem z szablonem, nie wiem o co chodzi... zmieniając cokolwiek w ustawieniach. nawet literkę w tytule blogu, szablon nagle przeskakuje z lewostronnego na prawostronny, a cały nagłówek znika i muszę pobierać szablon na nowo... Co jest przyczyną. Korzystałam już z szablonu z tego bloga i nic takiego się nie działo..

To jest bardzo dobre pytanie, zadane w bardzo właściwy sposób. Często muszę zgadywać o co chodzi albo dopytywać się co już zostało zrobione w sprawie poradzenia sobie z problemem. Tutaj wszystko jest jasne. W większości pytań na ten temat doradzam ponowne skopiowanie szablonu, tutaj nie muszę bo autorka pytania już napisała, że szablon kopiowała kilku krotnie.

W związku z powyższym odpowiedz na jej pytanie brzmi tak:

Jeżeli kopiowany szablon ma inny HTML niż ten który do tej pory był na blogu to zanim zaczniesz wprowadzać zmiany zaloguj się na nowo do bloksowego konta (wyloguj się i zaloguj ponownie). Dzięki temu nowy HTML będzie miał szansę wczytać się także w ustawieniach. 

Nie mówię tu o różnicy pomiędzy nowym a starym kodem bloksa choć i tu taki problem może wystąpić. Tylko w obrębie starego kodu HTML bloksowych szablonów występują nieznaczne różnie: szpalty umieszczone są po różnych stronach, tytuł zajmuje całą szerokość albo jest umieszczony tylko nad jedną ze szpalt... To są rzeczy, które nazywam bloksowymi układami. Jeżeli więc używasz szablonu prawostronnego a kopiujesz lewostronny to poza kodem CSS musi zmienić się także HTML. Nie zawsze te różnice kodu są wyraźnie widoczne więc dla bezpieczeństwa po skopiowaniu szablonu zawsze się wyloguj.

Pisząc o wprowadzanych zmianach mam na myśli wszelkie zmiany w edycji bloga, nie tylko zmiany w szablonie. Zmieniony szablon po skopiowaniu od razu jest widoczny na blogu ale nie jest wczytany w edycji ustawień bloga a więc gdy cokolwiek zmieniasz klikając ok sprawiasz, że na blogu wraca stary HTML bo on jest jeszcze w edycji i to zmiany w nim akceptujesz.

Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób to wyjaśniłam, więcej o nie całkiem właściwych skutkach skopiowania szablonu napiszę w notce: Błędy występujące po skopiowaniu szablonu


Notki na powiązane tematy

niedziela, 27 listopada 2011

Sezon świąteczno-urodzinowy rozpoczęty. Będzie teraz mniej czasu ale na szczęście przygotowałam kilka notek na zapas. Następna jeszcze przed środą. Dlaczego sezon świąteczno-urodzinowy? Moja siostra zawsze mówi, że dla niej sezon świąteczny rozpoczyna się dopiero po 23 listopada (moje urodziny, które obchodzę zawsze), dopiero wtedy jest w stanie zacząć myśleć o świętach. Ja tak nie mam bo jej urodziny są w połowie grudnia, podobnie jak mojej mamy, babci, ulubionej ciotki, siostrzeńca itd. Tuż przed świętami urodzinowe życzenia składam komuś co drugi dzień.


Kontynuując temat ilustrowanego przewodnika po bloksie, zainspirowanego dawnym wpisem DeBergeraca z animowanymi samouczkami dla początkujących dzisiaj przyszła pora na mapę prowadzącą do edycji CSS. W większości gdy piszę o jakiejś zmianie któryś raz z kolei, zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc przejdź do arkusza stylów, albo wklej kod w polu na kod HTML.

Edytor CSS

Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Mój blog jest o szablonach i ich robieniu. i najwyższa pora aby przedstawić krok zero czyli instrukcję jak trafić do tego arkusza stylów.

W skrócie to oczywiście:

Edycja bloga -> WYGLĄD -> EDYCJA CSS -> Edytor CSS

zapraszam jednak do rozwinięcia.

niedziela, 16 października 2011

DeBergerac kiedyś, bardzo dawno temu, stworzył rewelacyjne animowane samouczki dla początkujących. W większości gdy piszę o jakiejś zmianie któryś raz z kolei, zapominam, że ktoś może czytać ten właśnie wpis na blogu jako pierwszy, że nie wie zupełnie co mam na myśli pisząc przejdź do arkusza stylów, albo wklej kod w polu na kod HTML.

Dodatku

Wracając do tych animowanych samouczków to od dawna nie są już dostępne. DeBergerac napisał:

Żeby ułatwić osobom początkujacym instalowanie u siebie na blogu różnorakich gadżetów, z tych co je tu publikuję, tudzież (nie będę ukrywał) by raz na zawsze odpowiedzieć na wszelkie pytania typu "a co to znaczy wrzucić do zasobów" ;) postanowiłem zrobić animowane instrukcje tłumaczące jak takie bardziej zaawansowane czynności się wykonuje. W myśl przysłowia, że obraz jest wart tysiąca słów a film - miliona (dolarow zazwyczaj).

Ja filmu nie zrobię ale mam dla was Ilustrowany przewodnik po bloksie. Najdokładniej jak potrafię przedstawiam najbardziej oczywiste posunięcia. Zacznę od dodawania dodatków do bloga. Wielokrotnie pisałam o dodatkach, zarówno tych stworzonych przez inne osoby czy udostępnione przez różne serwisy. Nawet ostatnio pokazywałam przykładowy kod utworzony dla górnego menu. Teraz pokażę bardzo dosłownie jak odnaleźć część gdzie dodajemy dodatki w postaci kodu HTML.

W skrócie to oczywiście:

Edycja bloga -> USTAWIENIA -> BOCZNA SZPALTA -> Dodatki

zapraszam jednak do rozwinięcia.

niedziela, 31 października 2010

O tym jak dodawać zdjęcia w notce już pisałam. W zależności od tego gdzie zdjęcie się znajduje możemy skorzystać z kilku przycisków w zaawansowanym edytorze TinyMCE ale w gruncie rzeczy to i tak nie ma znaczenia bo zawsze jesteśmy w stanie trafić w to samo miejsce a mianowicie do okna Wklej/edytuj obraz, które to okno jest naszym dzisiejszym celem.

Wklej/edytuj obraz

Mamy tutaj trzy karty: Ogólne, Wygląd i Zaawansowane. Wszystkie trzy bywają przydatne choć w różnym stopniu. Część ogólne zawiera informacje podstawowe w części wręcz niezbędne do wyświetlenia ilustracji. Wygląd (dawniej prezentacja) odpowiada za różne mniej lub bardziej magiczne sposoby ustawienia zdjęcia czy dodania mu ramki. Ostatnia zakładka zawiera już bardziej zaawansowane ustawienia, związane głownie z różnymi innymi plikami powiązanymi z ilustracją.

czwartek, 28 października 2010

Maile szablonoweChociaż w mailach się nie powtarzają to jednak wydają się gdzieś wisieć w mojej świadomości jako pytania, które zainteresować mogą większą liczbę osób. Dzisiejsze FAQ nie jest związane z tworzeniem szablonu ale jednemu z pytających tak się wydawało. W swej istocie jednak to pytanie łączy się z edycją wyglądu i cssem czyli nie był wcale na złej drodze ale o tym dokładniej w jednej z następnych notek. Dzisiaj podstawowe pytanie i prosta odpowiedź.

Jeśli mogę prosić, to chciałbym się dowiedzieć, gdzie trzeba podłubać, żeby poprawić wpis z grafiką. W wersji szablonu nad którym pracuję tekst nie "opływa całego obrazka", jedynie pierwszy wers zachodzi na obrazek, co wygląda dość przeciętnie. Zauważyłem, że w nowych szablonach wygląda to już bardziej efektownie, ale nie wiem jak poprawić to u siebie.

Jeżeli mogę liczyć na krótką podpowiedź będę niezmiernie wdzięczny

Jak napisałam już wyżej to nie jest kwestia szablonu, taki efekt możecie uzyskać zarówno w najnowszych szablonach jak i w tych powstałych w początkach istnienia bloksa. Cała sztuczka kryje się w edycji dodawanego zdjęcia. Zakładam, że korzystacie z edytora Tiny MCE (zwykłego zaawansowanego a nie tego z nowymi zdjęciami, w tym drugim nie bardzo można edytować właściwości).

Dodając do notki obraz korzystamy z okna Wklej/edytuj obraz. To jest to miejsce, w którym nadjemy naszej ilustracji tytuł i widzimy jej podgląd. Jest tam kilka kart ale zazwyczaj większość ogranicza się do korzystania tylko z pierwszej a nasza dzisiejsza sztuczka kryje się w drugiej zakładce o nazwie Prezentacja.

Tutaj właśnie możemy wybrać wyrównanie naszego zdjęcia. Aby tekst je opływał powinniśmy zdecydować się na jedną z dwóch ostatnich opcji: Lewy albo Prawy. Wybieramy w ten sposób umiejscowienie naszego zdjęcia: po lewej stronie tekstu albo na prawo od niego.

Więcej o edycji wstawianego do notki obrazu we wpisie: dodawanie obrazu, właściwości 

Ilustrowany przewodnik dla początkujących

piątek, 10 września 2010

Tree in an inbox Icon by Mattahan (Paul Davey)Kilka miesięcy temu bloks zmienił wygląd edycji bloga - początkowo czasami trudno było się zorientować gdzie co jest bo przyzwyczajona byłam do starego układu ale nowy okazał się zjadliwy i w miarę sensowny. Sama podzieliłabym to nieco inaczej (wpisy/treść główna - boczna szpalta - komentarze - ustawienia; gdzie edycja css znalazłaby się w ustawieniach) ale jest jak jest i nie jest nawet źle. Dla nowych bloksowiczów informacje z tej notki przydadzą się na początek; dla tych co blogują często ale w ustawienia bloga zaglądają rzadko też takie podsumowanie może być przydatne.

edycja - wygląd

WYGLĄD

Szablony podstawowe - to szablony zaproponowane użytkownikom przez bloksa. Możemy je podzielićna dwie grupy: stare szablony, różniące się nieco między sobą kodem html i nowy szablon tzw. new_age. Nowy szablon to zupełnie inna historia i na razie zajmować się nim nie będziemy. Stare szablony są bazą dla większości szablonów jakie na bloksie zrobiono. Jeden z nich zawsze będzie wybrany, nawet jak na blogu masz jeden z szablonów udostępnionych przez użytkowników. Szablon podstawowy to baza - określa z jakiego kodu html Twój blog korzysta.

Więcej o szablonach bazowych możesz się dowiedzieć z notki: Układy

Szablony użytkowników - to najprostszy dostęp do wszystkich szablonów udostępnionych przez użytkowników blox.pl. Ułożone są one w kolejności od najczęściej pobieranego. Prawie dwieście stron po 18 szablonów daje naprawdę gigantyczną liczbę ale próba przejrzenia wszystkich udostępnionych szablonów to strata czasu. Jasne, zawsze można trafić na jakąś perełkę ale w większości są to zapomniane blogi z włączonym udostępnianiem CSS. Z drugiej strony wiadomo, że nowo-udostępniony szablon będzie gdzieś daleko w tyle a taki z 2005 gdy bloks był wyrostkiem dochrapał się wyższego miejsca, z biegiem czasu to się wyrównuje ale mam wrażenie, że z takiego rankingu można skorzystać tylko raz. Ta część dla mnie jest niezbyt przydatna ale dla kogoś kto zaczyna zapoznawać się z bloksem to najprostszy dostęp do szablonów użytkowników.

Jeżeli ktoś chciałby inaczej zapoznać się z szablonami szerszej grupy użytkowników zapraszam na szablon_team.

Edycja CSS - najważniejsza część edycji wyglądu bloksa, tutaj można przeprowadzić największe zmiany. Bloksowe blogi korzystają z zewnętrznych arkuszy stylów. HTML i CSS są tu wyraźnie rozdzielone. HTML tworzy szkielet, to są ściany, podłogi i okna naszego blogowego domku. CSS natomiast to wystrój wnętrza, nie zmienia on elementów. Coś musi najpierw istnieć aby można było opisać jego wygląd. CSS to wygląd HTML to element. Na bloksie masz dostęp do edycji wyglądu ale nie do edycji elementów (co najwyżej możesz dodać nowy element, ale to w innym miejscu).

Tagi do wpisów - to stosunkowo nowy element, tutaj możesz podjąć kilka decyzji odnośnie elementu chmurka tagów. Chociaż dotyczą one częściowo wyglądu tego elementu to są to zmiany związane z html (wygląd chmurki tagów opisujesz jak wygląd niemal wszystkich elementów bloga w edycji CSS). Tutaj decydujesz tylko o sposobie sortowania i ilości tagów w chmurce (dlateo też wydaje mi się, że ten element powienien znaleźć się w części ustawienia-boczna szpalta).

Pozostałe - czyli takie trochę bez ładu i składu decyzje do podjęcia: kolor belki (proponuję biały); czy opis ma się wyświetlać (tak o ile nie jest zbyt rozbudowany; powinien wyjaśniać o czym jest blog ale w sposób zwarty; jeżeli istnieje potrzeba szerszych wyjaśnień proponuję napisać stronę about); optymalizacja pod wyszukiwarki - zdecydowanie tak.

edycja - ustawienia

USTAWIENIA

Główne - z rzeczy związanych częściowo z wyglądem tutaj podejmujesz decyzję o liczbie wpisów wyświetlanych na stronie (1-25).  Oczywiście nie ma jednego słusznego rozwiązania. Długie rozbudowane notki lepiej będzie się czytało gdy będzie ich mniej na stronie. Jeżeli wpisy są krótkie, informacyjne to spokojnie można ich umieścić więcej. Automatycznie ustawione jest 10, ja wyświetlam 8 ale nawet jedna notka na stronę będzie ok. np. w przypadku bloga-galerii.

Boczna szpalta - to drugie najistotniejsze dla wyglądu (po edycji CSS) miejsce w edycji bloksa. Tutaj decydujesz o sposobie wyświetlania archiwum (lista miesięcy czy kalendarz), czy wyszukiwarka ma być na blogu czy nie, co z elementem Ostatnie wpisy (element, który wyświetla linki do 10 ostatnio opublikowanych na blogu wpisów). Tutaj możesz włączyć newsletter. Ostatnim elementem tej części edycji jest miejsce na dodatki - tutaj możesz dodać kod html elementów które chcesz aby pojawiły się na blogu. Automatycznie wyświetlać się będą poniżej wąskiej szpalty. Wystarczy że wpiszesz tu kod html elementu, edycję jego wyglądu możesz przenieść do arkusza CSS.

Wpisy - tutaj można znaleźć kilka interesujących rzeczy do edycji: wybraną kategorię, przyciski facebooka i wykopu, podział na wstęp i treść, pole pod pojedynczą notką etc.

 
1 , 2 , 3 , 4
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...