O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...

aktualności

niedziela, 06 stycznia 2013

Cały tydzień zastanawiałam się jak napisać tą notkę. Nadal nie wiem czy to najwłaściwszy sposób... Zmarła jedna z bloksowych blogerek, szablonistka. Od dłuższego czasu nie robiła już szablonów ale wielu z was nadal korzysta ze zrobionych przez nią szablonów bo charakteryzują się dużym spokojem i prostą elegancją. W dalszym ciągu je polecam i będę dalej polecała bo to dobre rozwiązania.

Dziś chciałam się podzielić wspomnieniem o życzliwej osobie, która bardzo pomogła mi gdy zaczynałam robienie szablonów. Nie znałyśmy się z Irytkiem prawie wcale, jedyną wspólną rzeczą o której rozmawiałyśmy to bloksowe szablony co w żaden sposób nie wpływa na fakt, że jest mi bardzo przykro z powodu jej śmierci.

Wielokrotnie wspominałam, że szablonowanie zaczęłam od chęci wprowadzenia zmian we własnym szablonie. Potem była próba zrozumienia jak te strony internetowe działają i jak można pozmieniać swoją aby wyglądała tak jak ja chcę. Tak zaczął się ten blog. Dopóki nie odkryłam, że HTML powiązany jest z CSS poruszałam się nieco po omacku i nie wiem czy gdyby nie Irytek to nie zrezygnowałabym dość wcześnie.

To Irytek właśnie pierwsza zainteresowała się tym co tutaj robię na tyle by podsunąć mi kilka rad. To był dla mnie duży internetowy krok, zupełnie obca osoba jest na tyle zainteresowana tym samym co ja aby podzielić się swoim doświadczeniem i współdzielić proces uczenia się. To ona też, z bardzo dużą życzliwością namówiła mnie abym przestała marudzić że nie rozumiem wszystkiego i zaczęła po prostu robić. Zawsze uważałam, że bez niej nie zaczęłabym. Że skończyłoby się na słomianym zapale. Nie doszło do tego bo Irytek mnie kontrolowała i motywowała.

Wydaje mi się, że każdy kto tworzy coś aby się tym podzielić potrzebuje jakiejś formy rekompensaty. Ja lubię się uczyć więc to że coś potrafię, że robię coś coraz lepiej jest dla mnie dużą radością. Na początku jednak, gdy moje umiejętności w żaden sposób nie były w stanie dogonić zamierzeń potrzebowałam życzliwej osoby, która będzie zainteresowana tym samym co ja i tą osobą była dla mnie Irytek. Często zapętlam się w dążeniu do zrobienia czegoś najlepiej jak to możliwe i potrzebuję czasami kogoś kto przywróci mi właściwą perspektywę i tą osoba była dla mnie Irytek.

Była otwartą, serdeczną osobą, ciekawą świata i zainteresowaną różnymi rzeczami. Nie krępowała się sama zadawać pytania i z życzliwością sama udzielała odpowiedzi.

Rodzinie i bliskim składam najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nawet nie wiem od czego zacząć. To oczywiście notka aktualnościowa więc cała masa rzeczy plącze mi się po głowie... Zacznijmy może od tego, że mimo iż w czasie ostatnich trzech miesięcy notki pojawiały się tutaj to jednak nie znaczy, że i ja tutaj byłam. W najlepszym razie mogę powiedzieć, że bywałam. Poprawiałam i publikowałam uprzednio przygotowane wpisy.

Nie czytałam też maili czy komentarzy więc na tym froncie zapanowała głucha cisza. Na maile, które otrzymałam w ciągu ostatnich trzech miesięcy postaram się wkrótce odpisać więc jeżeli ktoś pisał do mnie w maju, czerwcu, lipcu czy sierpniu to jest szansa, że otrzyma odpowiedz na którą wcale już nie czeka. To chyba jedno z ostrzeżeń, które musiałabym wpisać na stronę z zasadami kontaktu: bywa, że ignoruję skrzynkę mailową.

Zmiany na bloksie

Różne rzeczy się zmieniają kilka innych jest planowanych. Jeżeli macie jakieś pomysły, propozycję na zmianę to proponuję odezwać się na forum albo ewentualnie napisać maila do administracji bo rzeczy się zmieniają i niewykluczone, że coś co was irytuje jest możliwe do zmiany i voila przy następnej okazji zostanie zmienione.

Od mojej ostatniej notki aktualnościowej minęło trzy miesiące a wśród bloksowych zmian pojawiły te pożądane i te niezbyt mile widziane.

Reklama

To chyba ta zmiana, która nie jest zbyt mile widziana. Mam jednak nadzieję, że przyniesie oczekiwane rezultaty. Reklama pojawia się na wszystkich bloksowych blogach, które nie są aktualizowane. Aktywni blogerze nie mają się czym przejmować bo wystarczy raz w miesięcu zaktualizować bloga aby uniknąć wyświetlania reklam.

Oczywiście nie jestem tym faktem zachwycona ale generalnie mi nie przeszkadza. Jeżeli zamierzam pisać bloga to reklamy na nim nie będzie, jeżeli zaś zaprzestanę to pozostanie on w formie archiwalno-informacyjnej i prawdopodobnie sama jakieś reklamy podepnę.

Miałam mały moment zawahania gdy pierwszy raz zobaczyłam reklamę na blogu z moim szablonem. Pierwsza reakcja była mocno emocjonalna: ktoś próbuje zarabiać na owocach mojej pracy i do tego jeszcze ją zmienia. Na szczęście szybko mi przeszło no bo jakie znaczenie mają dla mnie te reklamy...

Jedyna kłopotliwa sprawa to fakt, że w niektórych szablonach reklamy powodują szpetne przesuwanie się elementów. Przede wszystkim są to szablony, które mają poziome elementy graficzne w tle dookoła bloga (czyli wszystkie w typie horyzontalnym). W większości wypadków dokonując kilku zmian można to naprawić więc i tym się zajmę kiedyś. Zacznę oczywiście od moich blogów o szablonach bo one również wyglądają jak pokaleczone gdy przez miesiąc nic na nich nie zrobię.

Pozostałe szablony będą sobie z reklamami radzić bez zarzutu. Nie sprawdzałam jeszcze wszystkich (za dużo ich jest) ale te które widziałam reagują na zmianę bardzo naturalnie. Zresztą każdy jest w stanie to zobaczyć bo nie mam zamiaru dodawać co miesiąc aktualizacji na blogach z każdym pojedynczym szablonem.

Subskrypcja via kanał RSS

To zapewne temat, który dla sporej części jest zupełnie obcy. Swego czasu RSS był moją główną metodą pozyskiwania informacji o nowościach na blogach i stronach mnie interesujących. Zebrało się jednak tego tyle, że przestałam nadążać aż w końcu zupełnie zaprzestałam zaglądania do czytnika. RSS to jest czaso-oszczędzacz jak masz czas aby czytać wszystko co Cię interesuje i z niecierpliwością czekać na każdy nowy wpis. Jednocześnie to dobra opcja jeżeli jesteś zainteresowany blogami zarzuconymi - jeżeli kiedykolwiek pojawi się na nich coś nowego to zostaniesz o tym poinformowany nawet jeżeli już zapomniałeś, że taki bloga czytałeś kiedyś.

Zmiana kanału RSS związana była z wyświetlaniem reklam i nie było by z nią żadnego zachodu gdyby nie fakt, że jednak ktoś z tego korzysta. Nikt wcześniej nie uprzedził co będzie zmieniane i nagle okazało się, że nie wszystko działa bez zarzutu. Chyba największy problem był za skryptem Szymona wyświetlającym ostatnie komentarze na stronie głównej bloga. Komentarze szły z kanału RSS, kanał się zmienił, skrypt przestał działać. Szymon sprawnie zadziałał i ten czarodziejski myk znów działa. Trzeba tylko wpisać w polu na dodatki nowy kod.

Maksymalna wielkość pliku

Na stronie dodawania plików do zasobów dalej pisze, że jest to 400MB ale jak informuje Bagienny limit znacznie zwiększono bo do 1.5MB oczywiście nie każdego to zadowoli ale mnie przekonuje twierdzenie, że blox to serwis blogowy a nie przechowujący filmy czy nagrania audio. Z drugiej strony czym się różni video i audio od zwykłych zdjęć. Każdą z tych trzech rzeczy można wykorzystać w treści notki...

Przy każdym poruszeniu tematu wielkości pojedynczego pliku zawsze znajdzie się ktoś kto powie: spoko ale mi się kończy miejsce na pliki. Więc uprzedzając przypomnę, że jeżeli miejsce się kończy to przypomnę, że blox z automatu dodaje go więcej. Nie wiem czy to jest raz na tydzień czy w innych odstępach czasowych i nie wiem ile to ma być ale dostępne miejsce jest zwiększane dla tych co go potrzebują. Niecierpliwi zawsze mogą zgłosić taką potrzebę administratorom.

Ilustracjo-maniakom przypominam, że prawo cytatu czy też dozwolony użytek nie oznacza, że wszystko i zawsze można sobie wkleić na blogu.

Zmiany na moim blogu

W zeszłym miesiącu minęło pięć lat jak prowadzę tego bloga. To był mój limit. Od miesięcy zastanawiałam się jak bardzo rygorystycznie będę się go trzymać... W zasadzie blog wyczerpał się częściowo w momencie wprowadzenia nowego kodu dla szablonów. Długo zastanawiałam się jak mam na to zareagować ale jak zwykle okazało się, że niskie mam ciśnienie i choć często się frustruję to jednak nie mam problemu z przejściem do porządku dziennego.

Efekt jest taki, że aby pisać o szablonach na nowym kodzie założyłam nowego bloga. Szablonów na starym kodzie jest zapewne około 200. Jest to 66 szablonów numerowanych i co najmniej drugie tyle przypisanych do konkretnych tematów. W zależności od nastroju zastanawiam się czy nie ograniczyć tej liczby ale póki co rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zastąpienie przestarzałych szablonów inną kolorystycznie wersją sprawdzonych projektów.

Po miesiącach niezdecydowania uznałam, że najrozsądniej będzie nie ogłaszać żadnego końca bloga czy innych rzeczy w tym typie. Często jest tak, że przez pól roku nie mam ochoty na bloksowanie ale potem do tego wracam więc końca czasowego nie widzę ale widzę koniec tematyczny. Ten blog kręci się wokół szablonów na starym kodzie. Jasne, pojawiają się tu i wpisy na bardziej ogólne tematy ale nie stanowią one rdzenia.

W dalszym ciągu będę kontynuowała poprawiane starych wpisów i uzupełnianie ich treścią nowych. Sukcesywnie będzie się też zmieniał wygląd bloga, pewne elementy się pojawią inne zniknął. W pierwszej kolejności zamierzam schować archiwum co zapowiadałam chyba od początku istnienia bloga. Oczywiście dostęp do chronologicznego archiwum będzie ale raczej w formie listy spisu treści.


Ikonki we wstępie pochodzą w większości ze strony Iconarchive.com, ich autorem jest TheG-Force (Andrés Antonio) i zostały udostępnione na licencji CC Attribution-Share Alike 3.0. Brakujące mi ikonki dorobiłam sobie sama na wzór oryginalnych.

poniedziałek, 14 maja 2012

Wydawało mi się, że może dwa tygodnie blogowania mi gdzieś uciekły a tu patrzę i ostatni wpis był miesiąc temu. Czy wydarzyło się coś konkretnego? Nie bardzo. Świat mnie niezmiennie zadziwia i to w raczej negatywnym sensie za to ludzie z którymi mam kontakt to bardzo przyjemne istnienia. Czasami więc nie rozumiem jak to możliwe, że ludzie, których znam są tacy sensowni a świat nas otaczający jakby nie nie przez nas tworzony. W perspektywie kilku lat czeka nasz bardzo duża zamiana, wszyscy to głoszą tylko nikt nie mówi co ta rewolucja przyniesie. Chyba zacznę słuchać jakiś jasnowidzów i wróżki (tutaj mam ochotę wstawić jaką emotikonkę złożoną ze znaków interpunkcyjnych ale obiecałam sobie, że choć piszę bardzo swobodnie to żadnych emotsów tu nie będzie).

Notka bardziej sobie a muzom niż na konkretny temat ale takie już są moje aktualności. Będzie odrobinę o mediach, jeszcze mniej konkretnie o platformach blogowych a potem wyliczanka różnych linków.

środa, 08 lutego 2012

Myślałam o różnych rodzajach spisu treści. Układam poszczególne notki w grupy i staram się aby miały zawsze chociaż jeden wspólny tag. Poprawiając notki dzielę je na wstęp i treść bo planuję zwiększyć liczbę wpisów na stronie głównej co powinno przyśpieszyć i ułatwić przeglądanie całego bloga. Szablony są podzielone wg kolorów, czcionek czy ozdób na stronie delicious bo siedem tagów pod pojedynczą notką to trochę mało a delicious pozwala mi nie tyle podlinkowywać notki o szablonach (choć i tak można by było) co od razu blogi z szablonami.

To czego od dawna brakowało na tym blogu to porządny spis treści. Powinien w zasadzie być zrobiony tematycznie ale zamierzam zrobić małą rewolucję w kategoriach tak aby podział był bardzie zrozumiały (przykładowo szablony trzykolumnowe trafią do wspólnej kategorii z pozostałymi bo w większości nie wymagają specjalnego traktowania, za to przeróbki szablonowe dostaną własną kategorię bo na razie w zależności od tego czego dotyczy zmiana to są one porozrzucane po trzech kategoriach).

Dlatego zdecydowałam się na spis chronologiczny, który pomoże mi w sprawnym reorganizowaniu bloga. Na razie na jednej stronie spisu umieściłam po sto lików ale ledwo co się one mieszczą w notce ze względu na wszystkie te opisy i objaśnienia. Dlatego też przy najbliższej okazji ograniczę ich liczbę do dziewięćdziesięciu na stronę.


1-100 | 101-200 | 201-300


Sporo notek jest tam przekreślonych, to są te do których jeszcze się nie dobrałam a planuję. Ich treść nie tyle jest nieaktualna co planuję ją uzupełnić o nowe, pełniejsze informacje, które z biegiem lat zdobyłam.

Podobnie szablony. Wszystkie moje szablony, poza może dziesięcioma prostymi, są aktualne ale zamierzam wzbogacić je o górne menu i jakieś propozycje zmian nadających bardziej indywidualny charakter. Część z nich już zmieniona jest, te obok nazwy szablonu w spisie treści mają też obrazek favikonki umieszczonej na blogu z szablonem.

Spis treści

Ten spis jest chyba na razie bardziej dla mnie ale może komuś się przyda. Gdy wprowadzę trochę więcej zmian w notkach i podzielę wpis pomiędzy większą liczbę stron, tak już na stałe, to podlinkuję go na stronie głównej na stałe.

wtorek, 27 grudnia 2011

Wbrew moim oczekiwaniom szampańska zabawa nie jest popularnym tematem szablonów. Jest jednak kilka które kojarzą mi się choć trochę z dobrą zabawą, wszystkie zgrupowałam na liście: Wino, kobiety i śpiew. Kilka z nich, moje faworyty, przedstawiam poniżej, dodaję też alternatywne uaktualnione kody do szablonów.

Po zmianach, notki w każdym z szablonów pomieszczą ilustracje o maksymalnej szerokości 500px.

butik6 http://szblonc.blox.pl madziaaa26 http://szablonmadzi28.blox.pl madzia_80 http://7bymadzia.blox.pl pointlessnostalgic http://mmonroe.blox.pl madzia_80 http://11bymadzia.blox.pl

Aby skorzystać ze zaktualizowanego szablonu:

  1. Zostaw komentarz (na blogu z oryginalnym szablonem)
  2. Skopiuj oryginalny szablon (przycisk "ładny blox")
  3. Wejdź w edycję wyglądu bloga i upewnij się, że wybrany jest właściwy (przy szablonach podaję na jakiej bazie są one zrobione) bloksowy szablon
  4. Przejdź do edycji CSS i zastany tam kod zastąp tym udostępnionym tutaj przeze mnie

Na koniec tego wstępu małe wyjaśnienie dlaczego zamiast zrobić własne szablony, nawet inspirowane poniższymi, bawię się we wprowadzanie poprawek z których zapewne mało kto skorzysta. Powód jest prosty: sama takich szablonów bym nie zrobiła. Nawet jakbym miała wykorzystać te same kolory, układy, zdjęcia i tak wyszłoby mi coś zupełnie innego.

poniedziałek, 14 listopada 2011

Style kate mac rozwijają się całkiem sprawnie. Nie spieszę się tam i staram się wszystko robić dokładnie. Patrząc na dotychczasowe tempo nie ma co liczyć na więcej niż jeden szablon w miesiącu w trzech odmianach. Mogą być dodatkowe ale raczej do samodzielnego złożenia.

Skończyłam z subtelnymi projektami, w każdym bądź razie w ich podstawowej formie. Myślę natomiast o dodaniu im kilku tematów, już nawet do jednego wybrałam odpowiednią ilustrację: nożyczki. Wyjdzie z tego szablonik rękodzielniczo-scrapowo-krawiecki. Po subtelnych natomiast następują klasyczne. Już skończone i teraz tylko sprawdzam je i poprawiam niuanse. Następne po klasycznych też już są wymyślone i w części zrobione, będą bardzo szerokie, dla zdjęć w notkach i jeden z nich będzie miał wzorek jak z amerykańskich kopert, jeden będzie w mojej brązowo-magentowej kolorystyce ale dalej nie wiem jak je skończyć...


Ostatnia stylowa notka była bardzo rozbudowana ale mam nadzieję, że to nie zniechęci do wykorzystania informacji w niej zawartych. Wcześniej było o zmianie stronności co w nowym kodzie jest zatrważająco proste i o zmianie na jednokolumnowy co mi się całkiem podoba i zapewnia baaardzo dużo miejsca na ilustracje w notkach.

przeniesiony bezwzględnie szukaczOstatnia notka o subtelnym była jednak o różnych drobnych szczegółach: takich jak ukrycie archiwum czy przeniesienie szukacza nad notki. Takie instrukcje wielkości dwóch akapitów (trzech z kodem) łatwo zastosować i przydadzą się w przypadku każdego szablonu.

O ukrywaniu archiwum pisałam też w przypadku starego kodu. Kiedyś, już całkiem dawno temu.


Kończy się ta jasna, słoneczna jesień i zaczyna okres przed zimowy. Wyciągam wtedy ciepłe kapcie i każdego popołudnia palę świeczki. Za niedługo będzie można się rozejrzeć za świątecznym szablonem. Ja w tym roku nic nowego nie przygotuję. Myślałam aby w stylu szablonu 61 fall jesiennego zorbić taki sam śnieżynkowy. Może w przyszłym... W następnych aktualnościach przypomnę wpisy o szablonach zimowych i świątecznych a póki co może by tak coś poczytać przy szklance gorącej herbaty?

muzyczny 06 - zdjęcia deco szablon koci 05 - brązowy kulinarny 04 - czekoladowy handmade

kubrick 07 kolisty Trebuchet MS szablon ręczny 02 - łososiowy szablon ręczny 10 - Trick-or-treating

61 szablon fall jesienny kulinarny 03 - retro Vanilla Cake szablon ręczny 09 - zielonkawy


malinowe gaciePoczytać można też ciekawe blogi. Jeden z nich całkiem nowy choć zaskakująco wiekowy to malinowe gacie Łukasza. Ten szablon powstał daaawno temu. Jeżeli z Marcinem pracowaliśmy nad Karaibami pół roku to szablon Łukasza kończyłam mniej więcej wtedy gdy karaibski zaczynałam, a kiedy zaczęłam te gacie to nawet nie pamiętam.

Z blogiem Łukasza to był taki problem, że jeszcze w tedy nie istniał. Nie lubię robić szablonów dla blogów bez treści. Już nawet nie chodzi o to, że nie wiem o czym on będzie. Chodzi o to, że nie wiem jak on będzie wyglądał. Każdy ma inny sposób pisania notek. Tutaj dodaje entera, zdjęcia ustawia tak a nie inaczej, nie używa wcale linków, lubi dodawać wstęp wprowadzający w treść notki itd. Takie rzeczy trudno przewidzieć wcześniej więc pod tym względem taki dedykowany szablon ba pusty blog jest bardziej podobny do tych gotowych.

Jeżeli chodzi o treść to autor zawsze może mi opowiedzieć o czym blog będzie. I zapewniam was, że Łukasz opowiada wspaniale. Piłką nożną się raczej nie interesuję ale jego entuzjazm, szczere podejście, otwartość, romantyczne spojrzenie na piłkę to wszystko mnie zachwyca. Ten szablon zrobiony jest właśnie z tego zachwytu. Łukasz miał bardzo konkretną wizję tego co chce otrzymać, malinowy jest tego fundamentem, ale pozwolił mi wtrącić moje trzy grosze i jeżeli coś mu odradzałam to brał pod uwagę moją opinię. Współpraca była bardzo przyjemna i mam nadzieję, że niedługo będę mogła zaprezentować wam jej drugie dziecko. Na razie zapraszam na MALINOWE GACIE i wraz z wami czekam na następne wpisy.


Pora na podsumowanie fejsbuklakowej ankiety. Zamykam ją (w środę wieczorem) bo pytania które tam zadałam nie całkiem były trafne. Jasne, ciekawi mnie jak używacie facebooka i czy używacie go w ogóle (bo jest czas kiedy modne jest zakładanie konta i jest czas kiedy modne jest kontestowanie serwisu, mam wrażenie, że od dłuższego czasu jesteśmy już w tej drugiej fazie). W ankiecie wzięło udział ponad 20 osób z czego połowa nie wchodzi w interakcje z fejsbookiem, albo nie ma tam w ogóle konta albo nie klika żadnych lajków. Druga połowa klika lajki ale w większości dotyczące tylko konkretnych rzeczy. Coś jak przyklejenie naklejki "to jest całkiem niezłe", uproszczony rodzaj komunikacji ale mówiąc szczerze całkiem niezły. Jest też kilka osób, które używają facebooka trochę tak jak ja netvibesa, jako złożonej przez siebie gazety gdzie pojawiają się treści (a w zasadzie linki do treści), które sami wybrali.

Takie są moje wnioski czy rzeczywiście trafne to już inna sprawa.

facebookI tak naprawdę to właśnie o tą ostatnią odpowiedz mi chodziło. Ciekawiło mnie czy subskrybujecie treść via strony facebookowe więc mogłam tak zadać pytanie albo je rozszerzyć i zapytać się jak lubicie być informowani nowych treściach na blogu (ja preferuję rss a w drugiej kolejności chyba bloksowe boczne rameczki z linkami). Może jeszcze kiedyś je zadam więc bójcie się moi mili, czas ankiet jeszcze się nie skończył.

Istotna dla mnie ankieta o krojach będzie przez cały czas otwarta. Ankieta o treści mojego bloga, które kategorie preferujecie jest motywująca więc jak ktoś ma ochotę ponownie udzielić odpowiedzi to nie mam nic przeciwko. Sama ostatnio zaznaczyłam kategorie do których najbardziej lubię tworzyć treść. Jak ktoś ma ochotę na nową ankietę to mam mały problem z jednym szablonem, nie mogę zdecydować się na ornamenty do niego. Ta ankieta pewnie się tu pojawi i poproszę was o radę ale na razie mam ciekawsze rzeczy do opisywania w notkach więc ankieta wisi sobie nieporuszona w serwisie polldaddy.


I na koniec czy zauważyliście zmianę na bloksie? Nie wiem czy jest ich więcej ale dwie rzuciły mi się w oczy.

Po pierwsze blox występuje w wersji mobilnej. A w zasadzie bloksy występują w wersji mobilnej co jest rewelacyjnym rozwiązaniem bo chyba już od roku zastanawiam się nad mediami (@media w znaczeniu arkuszami stylów dla różnych nośników: ekranu, drukarki, smartfona). Chciałabym tylko aby istniała możliwość wybrania dwóch rzeczy: jasności i koloru wyróżnienia. To pierwsze to tylko luźna sugestia bo i tak wybrałabym ciemny tekst na jasnym tle ale zakładam, że np dla czytelników wo ciemne tło jest wręcz rodzajem tradycji. Kolor wyróżnienia natomiast byłby prostym lecz rewelacyjnym sposobem indywidualizacji nawet gdyby lista kolorów była ograniczona (np. tak jak podstawowe kolory w edytorze notek, jest ich tam ze 30-40). Takim kolorem wyświetlałyby się linki i może tło nagłówka czyli to co jest teraz niebieskie (dobrze, że chociaż niebieski jest całkiem atrakcyjny).

Druga zmiana dotyczy już tylko szukacza. Dotychczas wyświetlał się tylko na stronie głównej bloga teraz podobnie jak lista ostatnich notek pojawia się także na stronie z pojedynczym wpisem i komentarzami do niego ale już nie na stronie statycznej. Więc wszędzie tam gdzie szukacz był przenoszony na górę wąskiej szpalty może wystąpić problem z nachodzeniem na siebie elementów. Tak jak jest to teraz u mnie ale mówiąc szczerze to chyba niewielka cena za szukacza. Ta zmiana mi się podoba, więc +10 dla bloksa za nią.

wtorek, 06 września 2011

Część z was zapewne zauważyła że przez pewien czas mnie nie było. Chwilkę nieznaczną ale dla mnie bardzo istotną. Jestem już z powrotem i od razu piszę co nowego.

zapraszam na style kate_macDługo myślałam o tym moim nowym blogu: czy jest sens, w czym będzie on inny od tego, czy mam wystarczająco zapału... Początkowo wydawało się, że to jednak kiepski pomysł ale zdaje się że dojrzał on dostatecznie by o nim poinformować. Przedstawiam więc wam blog kompatybilny z szablony kate mac: stylekatemac.blox.pl

O co chodzi to mam nadzieję, że się przekonacie w praktyce. Założenia z jednej strony są te same: laik dowiaduje się paru rzeczy o pisaniu wyglądu stron i dzieli się tą wiedzą w przeróżny sposób. Coś jednak w tym innego ma być koniecznie i to nie tylko nowy kod bloksowych szablonów (new_age). Wszystko jest tam na razie under construction ale mam nadzieję, że nie będzie to dla was specjalne utrudnienie.

UAKTUALNIENIE: Obejrzałam sobie drugą paczkę szablonów, które swoim użytkownikom zaoferował blox. Nawet nie chcecie wiedzieć co sobie pomyślałam bo były to same niecenzuralne określenia. Na dziewięć dodanych pięć prezentuje się całkiem dobrze (w tym trzy to w zasadzie jeden w trzech kolorach więc w rzeczywistości proporcje są dużo gorsze). Szósty jest również dopracowany ale patrząc na niego zastanawiam się czy taka ilość pracy nie mogła zostać włożona w coś ładniejszego, no ale ładny to określenie związane z gustem a każdy ma inny. Siódmy jest gorszą repliką jednego z pięciu, które są w porządku a ostatnie dwa to co najmniej w połowie wizualna katastrofa. Czuję się urażona takim podejściem bloksa do użytkowników. Jeżeli to ma być poziom ładności jakim blox zachęca piszących i ich czytelników to czuję się obrażona.

Nie jest zupełnie beznadziejnie ale niektóre szablony dodane jako nowe, mające prezentować wizualne możliwości bloksów, przyszłościowe... nie wiem jakiego jeszcze przymiotnika użyć ale każdy z nich połączony z tymi szablonami bardzo źle świadczy o bloksie. Poczułam się mocno zniechęcona i mimo, że starałam się przejść nad tym do porządku dziennego to nie potrafię. Może ten mały marudny komentarz pomoże mi bo czuję jak mój entuzjazm ucieka.


Drugą rzeczą, która wymagała ode mnie przekonywania samej siebie jest strona na facebooku. Dalej nie jestem pewna czy jest w tym sens. Większość osób wpada tu tylko po szablon i ewentualnie jak ma jakiś problem. Ich nie będzie interesowało powiadamianie via konto na facebooku co też nowego kate_mac wymyśliła. Oczywiście jest grupa użytkowników, która częściej tu zagląda. Są zainteresowani zmianami w swoim szablonie i wiedzą, że robiąc samemu osiągnie się cel najbliższy ideału.

Strony jeszcze nie założyłam ale mogę na 90% zagwarantować, że to zrobię. Moje pytanie nie jest osobistym rekonesansem choć zapewne taki charakter można mu przypisać. To raczej ogólna ciekawość i odpowiedź na przyszłość jeżeli kogoś innego też to ciekawi. Tym razem tylko jednej odpowiedzi można udzielić tylko raz.

Pierwszy krok wykonany, strona utworzona. Zapraszam.


Następnym elementem w polecajce jest szablon udostępniony. Myśląc o nowym blogu wracam do początków tego i do pierwszego poruszanego tu szablonem tematu: sport. Niemal wszystkie sportowe szablony przeszły u ostatnio lifting. Jedne tylko nieznaczny, dosłownie porządkowy a inne jak szablon 01 czerwony kompletne przeobrażenie. Jest więc co przypominać. Postaram cię co tydzień zmieniać przypominany szablon bo każdy ma w sobie coś nowego.

Niedawno opisywałam zmiany w pierwszym czerwonym, na drugi granatowy sami zapewne z automatu trafilibyście. Trzeci zielony trafia w pierwszym tygodniu do polecajki. Czwarty brązowy dostanie prezent o czym napiszę w tym miesiącu dużo więcej. Piąty i szósty oraz siódmy i ósmy to bliźnięta/czworaczki, wygląd zmieniły nieznacznie ale to nie znaczy, że zmiany w nich były nieznaczne... oj sporo się tam działo.


dominicana.blox.plNa koniec gwiazda wieczoru/notki. Rewelacyjny blog o Karaibach dostał nowe szatki. Od pół roku wraz z Marcinem, jedną z tres.pimientos, intensywnie pracowaliśmy nad pomysłami do wyglądu szablonu bloga dominicana.blox.pl - wyszło niesamowicie. Początkowo nie byłam pewna czy uda mi się spełnić oczekiwania Papryczek, ich pomysł na klimat był śwetny ale nie wydawało mi się abym potrafiła osiągnąć właściwy cel w wystarczającym stopniu.

Zaczęłam jednak oglądać ich blog, wybierać przykładowe inspirujące zdjęcia, czytać notki, dokopywać się informacji o tym kim są tres.pimientos... i stało się. Powstał szablon Karaiby i inne rewiry: intensywny, wypełniony szamanami i bożkami, kolumbijskimi maskami, iguaną, palmami i przede wszystkim mieszkańcami Karaibów. Marcin rewelacyjnie pisze o raju poza "all inclusive", poza tym wszystkim co jest już wliczone w cenę. Lazurowy kisiel? czemu by nie, palmy też mają swoje miejsce na blogu. Papryczki jednak podróżują na Karaiby a nie jeżdżą tam z turystycznymi wizytami więc ich opowieści to historie podróżników a nie turystów - dużo bardziej interesujące.

Współpraca z Marcinem układała się rewelacyjnie, i bardzo szczerze wszelkim pasjonatom mogę polecić kontakt z nim. Chyba dobrze dobraliśmy się podejściem do świata i naszej współpracy, entuzjazmem i poczuciem humoru. Życzę mu więc aby baba wyswobodzona i cała reszta dobrze i wygodnie mu służyły.

Saludos!

niedziela, 24 lipca 2011

Po kolei staram się wszystko porządkować, wyjaśniać, na nowo układać... nie chcę aby to trwało wieczność i powodowało publikację kolejnych wpisów o tytule aktualności. Dlatego ten jest ostatnim w tym miesiącu i ewentualne pierdu-pierdu-wyjaśnienia, jeżeli się pojawią, to dodam później tutaj.

Polecajka boks

Ciągle zastanawiam się co z nią zrobić. Nie mam problemu z wypełnieniem jej treścią, to nie o to chodzi. Zastanawiam się nad jej ideą. Chciałam aby była miejscem gdzie wizualnie polecam coś w łatwy dla czytelnika sposób. Nie wiem jednak czy to działa. Czy klikacie w umieszczone tam linki? Wydaje mi się, że tak ale dysponuję bardzo małym zasobem informacji zwrotnej więc w zasadzie tylko zgaduję.

W tym miesiącu w polecajce zamieściłam:

paleta Magia w kuchni

Pytania i odpowiedzi

Chciałam odpowiedzieć na zaległe pytania w komentarzach na blogu. Niestety blox w edycji nie chce pokazać ich więcej niż z ostatnich trzydziestu dni (a ja potrzebuję z pół roku). Tak więc na razie tą część zostawiam w spokoju. Zakładam, że pytający poradzili sobie sami (jak to zwykle bywa, bardzo rzadko odpowiadam w ciągu kilku minut a po kilku godzinach niecierpliwi zazwyczaj sami znajdują odpowiedz).

Wall-E Icons by NoctulinePytania z maili to inna sprawa. Na niektóre odpowiadałam od razu, przy czym ich wybór to była kwestia przypadku. W ciągu ostatniego tygodnia posprzątałam moją skrzynkę pocztową i nie straszy już półtora tysiącem maili bez odpowiedzi. Całe szczęście zdecydowana, olbrzymia wprost część to był spam i różne newslettery. Na ostatnie osobiste maile odpowiadałam ale jeżeli ktoś wysłał swój kilka miesięcy temu to jeżeli nadal chciałby uzyskać odpowiedz to zachęcam do ponownego skontaktowania się. Moja skrzynka jest pięknie uporządkowania i w inboksie jest sporo miejsca na nowe problemy i zapytania.


Ikonka dzisiaj na sam koniec. Jest to Wall-E Icons by Noctuline. Uwielbiam tą animację jest milion razy romantyczniejsza niż niemal wszystkie współczesne komedie romantyczne.

 

wtorek, 19 lipca 2011

Pepper 4 Icon by KlukeartDawno mnie tu nie było i w zasadzie nie zamierzam tu wracać na stałe w pełnym wymiarze godzin etc. Zbliżają się jednak kolejne urodziny bloga i to całkiem dobry moment aby zacząć na nowo (a w zasadzie zakończyć tą półroczną przerwę). Wracam więc do porad i wyjaśnień a także do szablonów.

Na razie nie mam przygotowanych specjalnych niespodzianek. Jest kilka starych szablonów i niedokończonych wątków i właśnie to zamierzam teraz tutaj zaprezentować. Będzie parę instrukcji, kilka starych szablonów, zapowiedz czegoś nowego i zapewne parę ankiet. Chciałabym wiedzieć co najbardziej by was interesowało dlatego zaczynamy serię ankiet.

Ankieta: Które z tematów blogowych na szablonykatemac.blox.pl interesują Cię najbardziej?

Na początek coś ogólnego. Wybrać można więcej iż jedną odpowiedz. Można też głosować więcej niż jeden raz ale dopiero po upływie tygodnia


Pepper 4 Icon została stworzona przez Klukeart

czwartek, 25 listopada 2010

Dawno nie było tutaj cudze polecam. Lubię tą kategorię bo lubię oglądać cudze szablony mimo iż jak każdy widzę w nich przede wszystkim rzeczy, które chciałabym zmienić i dostosować do własnego gustu. Zresztą swoje stare szablony też chciałabym zmienić, poprawić, coś dodać coś ująć a czasami po prostu skasować.

Dzisiaj polecam szablony piśmiennicze. Tylko takie, które mi się podobają więc lista jest bardzo subiektywna. Nieco mniej mojego gustu jest na szablon_teamowej liście skórek z motywami piśmienniczymi. Tej drugiej nie weryfikowałam własnym gustem niemniej moje spojrzenie jest tam obecne w postaci wyboru - to są szablony które kojarzą mi się z pisaniem choć nie zawsze jest na nich papier czy pióro.


taisha_te: 106 - corkboard

106 - corkboardNiekwestionowany lider, najbardziej papierniczy z szablonów dostępnych na blox.pl -578px-

szablon - pamiętnik anonim001: szablon - pamiętnik -578px-

epeeya: szablon 103 by epeeya

szablon 103 by epeeyaWysoko na mojej liście przede wszystkim ze względów sentymentalnych. -513px-

052 - Szablon sentymentalny irytek05b: 052 - Szablon sentymentalny -578px-

irytek05b: 018 - Widok z okna ...

018 - Widok z okna ...Niewielki ale fantastyczny bo w małym jest siła. Mój ulubiony styl irytkowy. -408px-

szablon - notatnik pineska40: szablon - notatnik -425px-

taisha_te: 064 - notes

064 - notesKołonotatnik w wydaniu Taishy jest mniej sentymentalny ale nadal pozostaje osobisty. -564px-

szablon 93 by epeeya epeeya: szablon93byepeeya -423px-

auel: Zielono - żółty

Zielono - żółtyA może coś delikatniejszego, w wiosennej blado-cytrusowej tonacji. -534px-

Konwaliowy album finetka68b: Konwaliowy album -529px-

epeeya: szablon 47 by epeeya

szablon 47 by epeeyaKażdemu przyda się trochę dziecięcej wyobraźni... -518px-

daria_nowak3: Dzieci lubią misie -643px-

madziaaa26: Szablon 2

Szablon 2Intensywny, nie-całkiem-typowy. Ma własne wymagania. -546px-

pineska40: niebiesko-zielony pineska40: niebiesko-zielony -442px-

taisha_te: 079 - typewriter

079 - typewriterTaisha po raz trzeci ale zasłużenie. Poza justowaniem: idealny. -578px-

irytek05b: 040 - Wzloty irytek05b: 040 - Wzloty -520px-

sophya: szablon z kalendarzem

szablon z kalendarzemTak mało czasu, tak wiele rzeczy do zrobienia. -518px-

well, you needn t. pointlessnostalgic: well, you needn t. -470px-

pointlessnostalgic: anyway the wind blows.

anyway the wind blows.Kawa i paierosy. Używki kulturowo powiązane z procesem tworzenia.  -517px-

szablon z kobieta 2 sophya: szablon z kobieta 2 -405px-

 


nie-taki-całkiem {Skretny Dziennik} Wybór. Nieidealny ale mój. Tym razem bez moich szablonów które zgrupowałam na stronie {Sekretny Dziennik}. Nie ma też pięknego szablonu taishy z książką. Był w polecajce jesiennej i kulinarnej, chciałabym się nie powtarzać ale niektóre szablony są bardzo moje ulubione.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...