O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...

Kategorie wpisów

Tematyka bloga związana jest z edycją wyglądu blogów na blox.pl począwszy do drobnych zmian ułatwiających korzystanie skończywszy na kompletnym redesignie strony łącznie ze zmianami niektórych jej funkcjonalności. Szablony kate mac dotyczy tylko tzw. starego kodu, jeżeli chcesz szablon napisany dla nowego to zapraszam na stylekatemac.

RSS Subskrybuj kanał RSS wszystkich wpisów

RSS Subskrybuj kanał RSS wszystkich komentarzy

Kryterium podziału wpisów na moim blogu jest zarówno merytoryczne (o czym są wpisy) jak i bardziej funkcjonalne (do czego mogą się przydać) tak więc często wpisy mogłyby się znaleźć w kilku kategoriach. Przykładowo wpis poświęcony wyborowi czcionki dla bloga mógłby się znaleźć zarówno w kategorii kroje pisma (wszak nad tym właśnie się zastanawiamy) jak i w kategorii kilka słów o CSS (font jest jedną z cech, które można opisać w stylach). Jeżeli wybór kroju będzie dotyczył zmian wprowadzanych w konkretnym udostępnionym szablonie to przypisze go kategorii DIY czyli zrób to sam.

moje szablony - ręczny 01 zielonyKatalog niemal wszystkich szablonów, które zrobiłam i udostępniłam dla blogów na blox.pl (napisanych dla starego kodu). Szablony te opisane są też tagami delicious delicious logo więc szukając czegoś konkretnego warto skorzystać z tagów szablonowych. Szablony wymyślam niejako w dwóch kategoriach - kolorystycznej i tematycznej choć często podobne pomysły i rozwiązania wykorzystuję w obu podkategoriach. Choć szablony umieszczam w różnych katalogach to najszybciej informacje o nowych projektach uzyskasz subskrybując tą kategorię wpisów na moim blogu.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii moje szablony

o blogawaniu na blox.plKategoria poświęcona różnym sprawom około-blogowym. Zawiera tag Ilustrowany przewodnik po bloksie, który jest dokładnym by nie powiedzieć łopatologicznym opisem różnych częstych czynności przy pisaniu bloga. To nie są myki, to są zwykłe czynności jak wklejanie kodu, dodawanie plików do zasobów etc. Pozostałe wpisy opisują inne elementy na bloksie: nawigację, zmianę ustawień, dodawanie ilustracji do wstępu notki. Nie są one tak szczegółowe ale zagubionym mogą pomóc.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii o blogach

Do It YourselfKategoria wyszczególniona dopiero w 2012 ale obejmuje wiele starszych wpisów bo powstała z wyszczególnienia tematu zrób to sam z kategorii o bloksowaniu i kilka słów o CSS. Zawiera liczne wyjaśnienia dotyczące wszelkich zmian w szablonie. Są tu wpisy o zmianie tematu szablonu, o pomniejszych zmianach związanych z kolorystyką, ilustracjami czy rodzajem czcionki a także opisy tworzenia prostych dodatków i opisywania wyglądu tych bardziej skomplikowanych stworzonych przez innych magików.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii DIY czyli zrób to sam

o css Ta kategoria była kiedyś nieco szersza ale dla jasności i przejrzystości od 2012 roku zawiera głownie informacje o możliwościach jakie dają style. Po kolei opisuję czym są Kaskadowe Arkusze Stylów i jakie cechy mogą być opisane przy ich wykorzystaniu. W części notek znajdują się praktyczne przykłady wzięte prosto z istniejących szablonów ale generalnie kategoria ta charakteryzować się ma bardziej teoretycznym ujęciem ale przedstawiającym wszystko także w wizualnej formie.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii kilka uwag o CSS

  • Pomocnik HTML

o HTMLKolejna kategoria wyszczególniona dopiero w 2012 roku. Tym razem ta zawiera tylko stosunkowo nowe wpisy. Temat kodu przewijał się przez bloga często i pojawiał głownie w kategorii o bloksowaniu ale po latach okazało się, że wygodniej dla mnie będzie jeżeli kilka takich ogólniejszych wpisów popełnię. Dzięki temu może nie będę się musiała tak często powtarzać.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii pomocnik HTML

aktualnościKategoria przydatna na każdym blogu. Publikowane w jej ramach wpisy dotyczą drobnych, przydatnych informacji ale z punktu widzenia całości bloga bardzo ulotnych i szybko ulegających przeterminowaniu. Informacje o bloksowych nowościach, krótkie komentarze do aktualnych zmian na blogu itp. Tutaj też znalazły się wpisy z kategorii: szablony polecanie i z dedykacja dla...

Na stałe ta kategoria może przydać się osobom, które nie wiedzą jak się poruszać na moim blogu. Nie wiedzą gdzie szukać tagów szablonowych, notek opisujących kod źródłowy. Ta kategoria to drogowskaz.

RSS Subskrybuj kanał RSS aktualności

cytatyJuż od czasów szkoły podstawowej zbierałam mądrości innych ludzi. Nawyk pozostał i pleni się w różnych dziedzinach. Od lat tworzę własny zestaw definicji wywodzących się z popkultury (reklam, tekstów piosenek, książek czy telewizji), na prywatnym blogu zbieram miniatury, z seriali, filmów, wywiadów - takie drobne ulotne absurdy. Tutaj, na tym blogu, cytaty są nieco bardziej przyśrubowane do rzeczywistości i mogą posłużyć jako wskazówka czy podpowiedz. Staram się cytować tu osoby będące w posiadaniu użytecznych talentów związanych z designem, znanych artystów i rzemieślników.”

ciekawostki - złota proporcjaMało-precyzyjna kategoria poświęcona bardzo różnym informacjom. Omawiane w niej treści często są podane w zbyt dokładny sposób jak na drobną ciekawostkę. Z drugiej strony tematyką nie pasują do żadnej z istniejących w danym momencie kategorii tak więc lądują w dziale ciekawostki. Może kiedyś część wpisów będzie posiadało własna kategorie póki co nie należą do żadnego z głównych wątków blogowych.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii ciekawostki

 

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii cytaty

kolory - tabela kolorówKategoria poświęcona kolorom, ich oddziaływaniu na czytelnika a także tworzeniu harmonijnych schematów kolorystycznych. Kolor Twojej strony to jeden z najistotniejszych elementów odpowiedzialnych za tak zwane pierwsze wrażenie. Kolor niesie ze sobą treść kulturową i często przypisuje mu się symboliczne znaczenie. Nawet jeżeli nie interesuje Cię jakie kolory na stronach konkretnego typu są wykorzystywane to w tej kategorii znajdziesz również inne wpisy, które nie tyle powiedzą Ci jaki kolor wybrać dla bloga o samochodach co podpowiedzą jak sprawić aby wszystkie kolory wykorzystane na blogu współgrały ze sobą.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii kolory

kroje pisma - font adventTypografia to jeden z najbardziej interesujących mnie tematów. Literki poza tym że są nośnikiem pewnych zaznaczeń i informacji, to same w sobie mogą mieć znaczenie. Litery mogą być zarówno użyteczne jak i zachwycające. W kategorii tej znajdziesz sporo przydatnych i ciekawych informacji dotyczących krojów (czcionek, fontów), trochę historii, kilka listy popularnych krojów, linki to nieco mniej typowych fontów itd.

RSS Subskrybuj kanał RSS wpisów z kategorii kroje pisma

 

Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...