O szablonach, ich projektowaniu i moich z tym zmaganiach...

Wpisy z tagiem: typ warstwowy

środa, 22 sierpnia 2012

To był bardzo popularny szablon. Wśród wszystkich, które udostępniłam zajmował chyba siódme miejsce. Ciekawe czy to się teraz zmieni bo szablon zmienił się znacznie choć moim zdaniem zachował swe najistotniejsze cechy. To, co przede wszystkim się zmieniło to część tytułowa. Poprzednio tytuł był umieszczony na tle środkowej ramki co nie było najwygodniejszym rozwiązaniem bo w nietypowy sposób ograniczało jego wielkość. Miejsca na tytuł nie ma wcale więcej ale dużo wygodniej zastąpić teraz można te trzy ilustracje w ramkach.


szablon serdeczny 02, purpurowy

Szablon serdeczny 02 - purpurowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Poprzednio część tytułowa była pocięta na trzy części. Miało to usprawnić ładowanie się topu ale było raczej głupim pomysłem, którego nigdy nie naprawiłam. Jednocześnie jeżeli ktoś pytał się o możliwość zastąpienia ilustracji umieszczonych w ramkach musiałam odpowiadać zawsze, że to jednak większy problem. Teraz nie tylko on nie istnieje ale także przygotowałam alternatywne topy, w tym wersję z pustymi ramkami, w które łatwo wstawić własne ilustracje.

poniedziałek, 03 maja 2010

Przez długi czas miałam problem z nazywaniem szablonów rękodzielniczych i handmade. Niektóre szablony były handmade choć nie należały do serii rękodzielniczej. Teraz przyjęłam, że rękodzielnicze to seria tematyczna a handmade to typ szablonu: taki z trzema niewielkimi kwadracikami na prawo od tytułu. Tak więc ten szablon choć bardzo rękodzielniczy w swym temacie nie jest typu handmade i nigdy nie był.


szablon ręczny 02 - łososiowy

Szablon ręczny 02 - łososiowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Szablon wyglądał kiedyś inaczej. Składał się z podobnych elementów ale były one inaczej skomponowane. Moim zdaniem wszystko wygląda teraz znacznie lepiej. Niestety nie zmieniłam stronności szablonu więc polecam go tylko na blogu gdzie nie ma wiele dodatków (wszystkie te wklejki spowalniać będą załadowanie się treści).

Szablon jest ogólno-rękodzielniczy choć promuje on igłę z nitką. Przygotowałam jednak alternatywne propozycje dostępne w dalszej części wpisu. W rozwinięciu także pozostałe informacje o szablonie łącznie z linkiem do niego.

niedziela, 02 listopada 2008

Kontynuując serię muzyczną zapraszam do obejrzenia nowego szablonu na bloga. Tym razem styl tego szablonu przypomina serię tematyczną rękodzielniczą. Pod względem układu i projektu szablon jest częścią grupy, którą nazwałam typ warstwowy.


szablon muzyczny 04, kremowy

Szablon muzyczny 04, kremowy,
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -500px- 


We wrześniu 2010 szablon zmienił częściowo swój wygląd, jest bardziej żółty, ma inny gramofon i kolory są mniej nasycone. Zmieniłam też czcionkę tytułów z Monotype Corsiva na Segoe Print, możliwe, że jest mniej powszechna ale poprzednia zbyt mnie irytowała. Decydując się na szablon proszę zwrócić uwagę na fakt, że właśnie Segoe Print jest pierwszym krojem dla nagłówków i nawet jeżeli ty widzisz wszędzie Trebuchet MS to część czytelników zobaczy pisankę Segoe a to moim zdaniem dość istotna zmiana.

Adres szablonu: http://muzyczny04szablonkatemac.blox.pl

fragmenty szablon m 04

Uwagi o szablonie muzycznym 05, kremowym
szerokość szablonu 860px
szerokość części na notkę 520px
szerokość pobocznej szpalty 180px (2x20px)
kolor tła kremowe z wzorkiem (#fcfcef) a w body żółtawe (#eeebb6)
kolor tekstu brązowy (#443322)
kolor linków bordowy (#8e1223)
pozostałe kolory jest ich całkiem sporo (#7b0046, #4a5e66, #005b7f, #48484a, #0d004c, #4d562a, #3b4524, #665533)
krój użyty w notce Trebuchet MS i dla nagłówków Segoe Print
wielkość tekstu notki small (około 13px)
interlinia w notce wartość względna: 150%
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 550px
css-owe ramki przy grafikach tak
 MARGIN: 2px;
 padding: 8px;
 background: url(/resource/muz04_ziel_bg.gif) top center repeat;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie i zmiana kroju na Segoe Print
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczne
h3 - odstęp, jaśniejszy kolor i zmiana fontu na Segoe Print
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme RiSpokojnystary kod: 0Etheme Spokojny
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, Ostatnie komentarze, delicious, Awatary w komentarzach

dodatkowe klasy i identyfikatory

#menuTop - górne menu (długość 830px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Szablon jest całkiem niezły. Kolorystyką bardzo mi odpowiada choć ja wybieram zazwyczaj bardziej beżowe niż kremowe odcienie. Jedyną rzeczą co do której mam poważniejsze zastrzeżenia jest font Segoe Print. Pisanki mają bardzo wyrazisty wygląd ich charakter narzuca klimat treści. Nie polecam ich jako kroju dla treści ale czasami w nagłówkach mógłby się sprawdzić.

Najpopularniejszą pisanką jest Comic Sans, który jest tak maksymalnie nadużywany, że to aż przykre. Comic Sans pasuje tylko w jednej określonej sytuacji: gdy pisze si komiksy dla dzieci. W pozostałych przypadkach należy się mocno zastanowić bo font ten nadaje infantylny charakter treści. Użyłam go kilka razy ale raczej się nie ostał na blogu bo nie chcę narzucać użytkownikom tak niedojrzałego charakteru pisma. Tutaj wykorzystałam nowszą pisankę Segoe Print, jest ładniejsza, bardziej pisankowa, ciekawsza. W dalszym ciągu bardzo charakterystyczna więc do zastanowienia się.

Szablon jest stosunkowo wiekowy i mimo wielu zmian i aktualizacji pewne rzeczy za każdym razem zostawiałam w spokoju. Jedną z nich jest skomplikowanie kolorystyczne. Szablon ma trzy odcienie wzorkowego tła i cztery różne kolory linków (plus dodatkowe cztery kolory dla hover linków). Tło topu zachodzi częściowo na wąską szpaltę a więc przecięte jest na dwie części i jeżeli ktoś chciałby wymienić top to proszę pamiętać, że są to dwa pliki (muz04_tyt.gif, muz04_ws.gif). Wszystko to sprawia, że szablon ten chociaż możliwy i stosunkowo łatwy do zmiany, będzie nieco bardziej pracowity.

W 2012 roku dodałam mu nowy wygląd dla RSS (będzie pasował także jeżeli tło topu zostanie zmienione) i ozdobniki pod notką bo coraz częściej odnoszę wrażenie, że jest to jedna z najbardziej upragnionych rzeczy w szablonie.

divider mniejszy
divider większy

Nie mam nic przeciwko temu aby ktoś skorzystał z tych ozdobników nie korzystając z szablonu. Proszę jednak umieścić na swoim bogu informacje o pochodzeniu ozdobników, najlepiej linkując do tej notki aby i inni mogli je znaleźć.

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł na to co można z tym szablonem zrobić, jaka zmianę przeprowadzić to proszę o informację w komentarzu. Z chęcią napisałabym notkę o jakiejś jego wyglądowej transformacji ale póki co nie mam na nią pomysłu więc to jest szansa na kogoś na zrealizowanie własnego pomysłu.


niedziela, 02 marca 2008

Chwila odpoczynku od kotów. Jeszcze do tematu wrócę a na dzisiaj przygotowałam żółty szablon. W styczniu 2012 przeszedł on gruntowny remanent, wcześniej był typem A. Kolory i temat zachowałam, w dalszym ciągu jest to żółto-brązowy miodownik jednak jego styl i charakter się zmieniły.


25 szablon warstwowy, żółty

25 szablon warstwowy, żółty
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Zamiast miodowego, sztucznego wzorku w topie wykorzystałam zdjęcie nierównej podłogi ułożonej z kafli w kształcie plastra miodu. Nieoczekiwanie zrobienie takiego wzoru jest bardzo proste: wystarczy regularny kształt sześcianu, tekstura papieru i trochę cienia umieszczonego w odpowiednich miejscach.

Adres szablonu: http://25szablonkatemac.blox.pl

Link do natychmiastowego pobrania szablonu: skopiuj szablon

fragmenty szablon 25

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu 910px
szerokość części na notkę 560px
szerokość pobocznej szpalty 200px (+2×30px)
kolor tła ciemne (#020200)
kolor tekstu jasne (#ffd080)
kolor linków żółty (#ffa200)
pozostałe kolory żółty (#ffb433)
krój użyty w notce Cambria, Times New Roman (w zależności od systemu)
wielkość tekstu notki medium (około 16px)
interlinia w notce automatyczna
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px
css-owe ramki przy grafikach tak
border:#000 2px dashed;
padding:3px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, kursywa, górna i dolna ramka
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczna wielkość i odstęp
kursywa zamiast pogrubienia
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod, szablon Spokojny (0Etheme)
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, zwinięte archiwum, Ostatnie komentarze, delicious, fotoforum (pionowy)

dodatkowe klasy i identyfikatory

#uStopka - dodawanie udawanej stopki
#menuTop - górne menu (długość 988px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Krój wykorzystany w szablonie to Cambria, nie jest dostępna we wszystkich systemach więc proszę się nie dziwić jeżeli ktoś widzi Timesa (jest on wystarczająco popularną alternatywą, któa pozwala zachować odpowiedni styl). Kolory są intensywne ale szablon nie jest bardzo krzykliwy.

Ilustrację w topie, wstążkę z małymi rysunkowymi pszczołami łatwo można zastąpić czymś innym. Zasada jest zawsze ta sama. Można spróbować po swojemu, już zrobiłam stronę o selektorach opisujących tytuł. Polecam jednak najprostsze z rozwiązań: zastąpienie. W szablonie ilustracja już istnieje, jest opisana w arkuszu, można więc zastąpić jej adres w arkuszu adresem nowego pliku albo zastąpić plik w zasobach nadając nowemu tą samą nazwę, czyli: 25_tyt.jpg

W przyszłości przygotuję dodatkowe wzory do winiety, już nawet zaczęłam. Będą też pusta ramki. Muszę się tylko zastanowić nad tematami.


Notki na powiązane tematy:

środa, 28 listopada 2007

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z nowego zielonego szablonu. Szczególnie fakt, że mimo iż użyłam tu ciemnego tła, jaskrawej zieleni i szeryfowej czcionki szablon nadal zachował swoją funkcjonalność. Jest czytelny, nie razi, wygodnie się z niego korzysta. Takie właśnie szablony chciałam robić gdy zaczynałam, szablony, które sama mogłabym używać.

Do stycznia 2012 roku szablon wyglądał nieco inaczej, był to typ A. Wszystkie wzory i kolory zachowałam. Zmieniłam nieco font i układ ale szablon zachował swój klimat.


11 szablon warstwowy, zielony

11 szablon warstwowy, zielony
na starym kodzie, dla blogów na blox.pl. -550px- 


Szablon ma teraz kilka rodzajów tła. Daje to całkiem przyjemny efekt. Na razie nie przygotowałam dodatkowych ilustracji do topu ale zapewne to się zmieni.

Adres szablonu: http://11szablonkatemac.blox.pl

Link do natychmiastowego pobrania szablonu: skopiuj szablon

fragmenty szablon 11

Uwagi o szablonie
szerokość szablonu 910px
szerokość części na notkę 560px
szerokość pobocznej szpalty 200px (+2×30px)
kolor tła ciemne (#070707)
kolor tekstu jasne (#effaa1)
kolor linków zielony (#99CC00)
pozostałe kolory szarości (#2a2a2a, #111111, #82856d)
krój użyty w notce Palatino Linotype, Book Antiqua, Palatino, URW Palladio L (w zależności od systemu)
wielkość tekstu notki medium (około 16px)
interlinia w notce automatyczna
maksymalna wielość elementów graficznych w notce 500px
css-owe ramki przy grafikach tak
background: #111111 url(/resource/11_bgb.gif) repeat center top;
border:#2a2a2a 1px dotted;
padding:4px;
wypunktowanie/numerowanie automatyczne
pogrubienie/kursywa automatyczne
blok cytatu (blockquote) przesunięcie, kursywa, górna i dolna ramka
nagłówki w notce (h1, h2, h3, h4, h5, h6) automatyczna wielkość i odstęp
kursywa zamiast pogrubienia
wyróżnienie akapitów automatyczny odstęp
baza bloksowa stary kod: 0Etheme Spokojnystary kod, szablon Spokojny (0Etheme)
skrypty użytkowników, wklejki avatary w komentarzach, zwijane zakładki, zwinięte archiwum, Ostatnie komentarze, delicious, fotoforum (pionowy)

dodatkowe klasy i identyfikatory

#uStopka - dodawanie udawanej stopki
#menuTop - górne menu (długość 988px)
.boks i .tyt - dodatkowe kontenery w bocznej szpalcie

Krój wykorzystany w szablonie to Palatino, powinien być dostępny bez większych problemów. Kolory są intensywne ale szablon nie jest bardzo krzykliwy.

Ilustrację w topie, liść kolorze jaskrawej zieleni łatwo można zastąpić czymś innym. Zasada jest zawsze ta sama. Można spróbować po swojemu, już zrobiłam stronę o selektorach opisujących tytuł. Polecam jednak najprostsze z rozwiązań: zastąpienie. W szablonie ilustracja już istnieje, jest opisana w arkuszu, można więc zastąpić jej adres w arkuszu adresem nowego pliku albo zastąpić plik w zasobach nadając nowemu tą samą nazwę, czyli: 11_tyt.jpg

W przyszłości możliwe, że przygotuję dodatkowe wzory do winiety, na razie zostanie tylko ten spektakularny liść.


Notki na powiązane tematy:

Zakładki:
O blogu i RSSsubskrybcja
Polecane wpisy z blogu
Pomocne
Przeglądarki
Katalogi szablonów
Polecane strony
Szablony z dedykacją
o CSS (notki z tego bloga i podobnych bloksowych)
o arkuszach stylów ogólnie (CSS) dla poczatkujących,
głównie zewnętrzne podręczniki
o CSS (przydatne podpowiedzi) dla średniozaawansowanych
- specyficzne rozwiązania
- jak reagują przeglądarki
Historia polecanych
Kolory
Pismo
Polecane artykuły
ilustrowany przewodnik po bloksie dla początkujących,
dla zielonych jak szczypiorek na wiosnę,
dla zaczynających bloksowanie
Tagi
Follow Me on Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...